Προς το περιεχόμενο

θεωρητικα πιο ειναι το Μεγιστο μεγεθος που μπορει να ερθει σε ενα SMS μηνυμα?


papmel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρωτιέμαι τι θα γινει αν ενα κινητο λαβει Μηνυμα πχ 1000 χαρακτηρες σε ενα  SMS θα το δειξει ολο? και αν οχι πιο ειναι το μεγιστο μεγεθος που θα δειξει το κινητο?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά. 
Ένα SMS με κεφαλαία ελληνικά μπορεί να είναι το μέγιστο 160 χαρακτήρες από εκεί και έπειτα αν θυμάμαι καλά σπάει σε 150 κάτι και συνεχίζει σε δεύτερο, τρίτο μήνυμα κλπ. 
Αν οι χαρακτήρες είναι πχ μικρά τονισμένα αυτομάτως πάει στους 70 χαρακτήρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα smartphone ενσωματωνουν τα πολλαπλά μηνύματα και στα παρουσιάζουν σαν ενα, απλά σου αναφέρουν κάπου οτι πρόκειται να σταλούν πχ 3sms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου νομίζω τα μπέρδεψες. αν στείλεις μήνυμα με 700 χαρακτήρες δε θα χρεωθείς για 1. δεν έχει να κάνει με το κινητό και τη ram του.. έχει να κάνει με την τεχνολογία του sms.

ανάλογα την κωδικοποίηση θα έχεις 160 ή 70 χαρακτήρες. Και σε μένα αν θυμάμαι καλα το νοκια 6100 όταν έγραφα μήνυμα ξεκινούσε με 1000 και πέφτανε οι χαρακτήρες, αν έστελνα όμως με 1000 χαρακτήρες η χρέωση θα ήταν 7 μηνυμάτων.

μήπως το στέλνεις σαν mms? γιατι κι εγώ όταν έγραφα πολλά με ρωτούσε αν ήθελα να το στείλω σαν mms, πράγμα που ήταν οικονομικότερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Bitbit είπε

κάτσε εγώ λέω για τα sms των παρόχων.

Δεν ξέρω τι είναι αυτό που έκανες εσύ και απο που στέλνονται τα sms. τώρα μπερδεύτηκα εγώ

Otenet ειναι σου ειπα δοκιμασε το και θα δεις :)
παροχος otenet ειναι.


Συμπερασμα τα SMS μπορει να ειναι μεχρι 1500 χαρακτηρες λατινικα και μεχρι 750 Ελληνικα.
 

Επεξ/σία από papmel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...