Προς το περιεχόμενο

Lenovo M58p 6137 θέμα με displayport


dimi124

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδια και χρόνια πολλά! Εύχομαι ο καινούριος χρόνος να σας φέρει υγεια και εκπλήρωση όλων των ονείρων σας! Έχω στα χέρια μου ένα pc (αυτό του τίτλου) με το οποίο αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Προσπαθώ εδώ και 2-3 μέρες να το κάνω να λειτουργήσει με έξοδο μόνο απο την displayport που διαθέτει χρησιμοποιόντας έναν αντάπτορα Displayport to HDMI και όχι από την VGA. Το θέμα μου ειναι, κατά την έναρξη φαίνεται να λειτουργεί κανονικά η displayport, περνάω το POST SCREEN και φτάνω μέχρι το σημειο όπου ξεκινάνε τα Windows 10 με το κλασσική σημαιούλα και το κυκλάκι από κάτω. Μόλις πάει να μπει στο desktop εκεί η έξοδος του displayport μαυρίζει και η οθόνη λέει NO SIGNAL. Πιο κάτω παραθέτω ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ μέχρι τώρα:

1) Να ξεκινήσω το pc σε safe mode και να κάνω uninstall τους drivers της κάρτας γραφικών. Μόλις ξανακάνω restart (χωρίς safe mode) βλέπω κανονικά το desktop μου από την HDMI θύρα μου, και το pc μπορώ να το χρησιμοποιήσω κανονικά βεβαια με όχι την σωστή ανάλυση.

2) Έχω κανει bios update και του έχω βάλει το τελευταίο BIOS που δίνει η lenovo έκδοσης χρονολογίας 2012 (ύστερα από αρκετή ταλαιπωρία). Δεν έχει κάποια ρύθμιση μέσα το BIOS που να δίνει προτεραιότητα στην displayport (τουλάχιστον όχι στο δικό μου BIOS, ούτε πριν το update ούτε μετά).

3) Στα BIOS έχω επιλέξει να έχει σαν προτεραιότητα την ενσωματωμένη καρτα γραφικών και όχι στο AUTO που ήταν πριν.

Ο αντάπτορας λειτουγει κανονικά αφού χωρίς τα drivers της ενσωματωμένης κάρτας γραφικών λειτουργεί. 

Προφανώς (έτσι υποθέτω) να είναι θέμα των drivers, αλλά χρειάζομαι τα φώτα σας!!

ΥΓ: Όλα τα drivers είναι της lenovo και όχι από τα windows update.

link (από επίσημο site lenovo)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

Επεξ/σία από dimi124
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το έχω δοκιμάσει αυτό. Εν τέλει το μόνιτορ πρέπει να έχει θέμα γιατί σε φίλου λειτούργησε κανονικά το display port με τον ανταπτορα για hdmi. Τώρα τι ακριβώς να έχει το hdmi του μόνιτορ δεν γνωρίζω πάντως το ps3 μια χαρά το αναγνωρίζει. Ίσως το μόνιτορ να μην μπορεί να στείλει δεδομένα στον υπολογιστή για αναγνωρίσει το hdmi του. Και ένα λαπτοπ που δοκίμασα με hdmi στο μονιτορ αυτό πάλι τα ίδια έκανε.... Τέλος πάντων. Ευχαριστώ για την απάντηση. Να προσθέσω ότι το μονιτορ είναι 6+ χρονών (ίσως να παίζει και αυτό λόγο).

Επεξ/σία από dimi124
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2021 στις 3:23 ΜΜ, dimi124 είπε

Γεια σας παιδια και χρόνια πολλά! Εύχομαι ο καινούριος χρόνος να σας φέρει υγεια και εκπλήρωση όλων των ονείρων σας! Έχω στα χέρια μου ένα pc (αυτό του τίτλου) με το οποίο αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Προσπαθώ εδώ και 2-3 μέρες να το κάνω να λειτουργήσει με έξοδο μόνο απο την displayport που διαθέτει χρησιμοποιόντας έναν αντάπτορα Displayport to HDMI και όχι από την VGA. Το θέμα μου ειναι, κατά την έναρξη φαίνεται να λειτουργεί κανονικά η displayport, περνάω το POST SCREEN και φτάνω μέχρι το σημειο όπου ξεκινάνε τα Windows 10 με το κλασσική σημαιούλα και το κυκλάκι από κάτω. Μόλις πάει να μπει στο desktop εκεί η έξοδος του displayport μαυρίζει και η οθόνη λέει NO SIGNAL. Πιο κάτω παραθέτω ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ μέχρι τώρα:

1) Να ξεκινήσω το pc σε safe mode και να κάνω uninstall τους drivers της κάρτας γραφικών. Μόλις ξανακάνω restart (χωρίς safe mode) βλέπω κανονικά το desktop μου από την HDMI θύρα μου, και το pc μπορώ να το χρησιμοποιήσω κανονικά βεβαια με όχι την σωστή ανάλυση.

2) Έχω κανει bios update και του έχω βάλει το τελευταίο BIOS που δίνει η lenovo έκδοσης χρονολογίας 2012 (ύστερα από αρκετή ταλαιπωρία). Δεν έχει κάποια ρύθμιση μέσα το BIOS που να δίνει προτεραιότητα στην displayport (τουλάχιστον όχι στο δικό μου BIOS, ούτε πριν το update ούτε μετά).

3) Στα BIOS έχω επιλέξει να έχει σαν προτεραιότητα την ενσωματωμένη καρτα γραφικών και όχι στο AUTO που ήταν πριν.

Ο αντάπτορας λειτουγει κανονικά αφού χωρίς τα drivers της ενσωματωμένης κάρτας γραφικών λειτουργεί. 

Προφανώς (έτσι υποθέτω) να είναι θέμα των drivers, αλλά χρειάζομαι τα φώτα σας!!

ΥΓ: Όλα τα drivers είναι της lenovo και όχι από τα windows update.

link (από επίσημο site lenovo)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα  αλλά έχω ανταπτορα από vga to hdmi και δεν έχω βρει άκρη.Έχεις δοκιμάσει όταν είναι ανοιχτό κανονικά το pc με το μήνυμα αυτό να βγάλεις-βάλεις τον αντάπτορα να δεις αν δουλεύει;Σε εμένα μόνο έτσι λειτουργεί η οθόνη επίσης εμένα λειτουργεί όταν κάνω reboot στο pc ή όταν μπαίνω στα bios για λίγο και ξαναβγαίνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι ναι το έχω κανει και με ανοιχτό το pc. Και σε άλλον υπολογιστή τα ίδια έκανε το μονιτορ. Τώρα έχω ένα άλλο συνδεδεμένο σε displayport μόνιμα και είναι μια χαρά. Απλώς δεν μπορώ να δω το post screen. Το έιχα ψαξει και έλεγαν για bios update το οποίο και έκανα αλλά και πάλι δεν μπορω να δω το Post screen.

Επεξ/σία από dimi124
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που σκεφτόμουν είναι μήπως ο αντάπτορας δίνει τη μέγιστη ανάλυση του display port και αφού το monitor δεν τη δέχεται απλά σβήνει. Ένας τρόπος που σκέφτηκα για να ρυθμιστεί αυτό είναι να μπείτε με AnyDesk και να ρυθμίσετε από άλλο PC την ανάλυση. 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η σκέψη σας το έχω προσπαθήσει βάζοντας το pc σε safe mode  και λειτούργησε κανονικά το μόνιτορ βέβαια σε όχι σωστή ανάλυση. Έχω προσπαθήσει με άλλη οθόνη vga να ρυθμίσω την ανάλυση χαμηλα και μετα να συνδέσω την άλλη στο displayport αλλά και πάλι τπτ. Έχω κανει uninstall το driver της gpu και τότε κανονικά λειτούργησε το μονιτορ αλλα και πάλι στην μη σωστή ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...