Προς το περιεχόμενο

4g/4g+ sim router η κινητό?


bagelismar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σου πω την αλήθεια το avm 6820 δεν μου γεμίζει το μάτι στα 140ε. Το 6850 από την άλλη φαίνεται του μπανακι αλλά   στα 230ε ξεφεύγει κατά πολύ. Γιαυτό νομίζω ότι θα πάω στο tp link archer m600 v2 που παίζει στα 150e και στην version 2 με το νέο software άκουσα ότι έχουν φτιάξει αρκετά προβλήματα που είχε το αρχικό και όλοι πέρναγαν τις beta version για να το στρώσουν. Όσο για το ubi που αναφέρθηκε ο φίλος πιο πάνω, απίστευτο αλλά όντως είναι άλλη κατηγορία και δεν μ έχει μείνει άλλο νεφρό να πουλήσω 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, bagelismar είπε

είναι άλλη κατηγορία και δεν μ έχει μείνει άλλο νεφρό να πουλήσω 🤣

🤣

ναι, συμφωνώ αλλά είναι επένδυση. 
Γενικά χρειάζεται λιγάκι προϋπολογισμό... σε 3 μήνες θα έχουμε και το starlink διαθέσιμο αλλά δεν ξέρω το κατα πόσο πιο ακριβό θα είναι απο το 4G/LTE.
Ίσως να είναι μικρή η διαφορά στα ίδια data βέβαια, διότι για την ώρα το 4G/LTE είναι με το σταγονόμετρο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, bagelismar said:

Να σου πω την αλήθεια το avm 6820 δεν μου γεμίζει το μάτι στα 140ε. Το 6850 από την άλλη φαίνεται του μπανακι αλλά   στα 230ε ξεφεύγει κατά πολύ. Γιαυτό νομίζω ότι θα πάω στο tp link archer m600 v2 που παίζει στα 150e και στην version 2 με το νέο software άκουσα ότι έχουν φτιάξει αρκετά προβλήματα που είχε το αρχικό και όλοι πέρναγαν τις beta version για να το στρώσουν. Όσο για το ubi που αναφέρθηκε ο φίλος πιο πάνω, απίστευτο αλλά όντως είναι άλλη κατηγορία και δεν μ έχει μείνει άλλο νεφρό να πουλήσω 🤣

το εχω κανει Review το 6820 αν και τοτε δεν ειχα και πολυ καλο σημα στο σπιτι.ειναι μονο 4g αντιθετα με το 6890 που ειναι adsl/vdsl +4g και μπορει και τα ενωνει κιολας για καλυτερες ταχυτητες. απλα την διαφορα την ειπες μονος σου.η avm φτιαχνει ενα σωστο Hardware και διορθωνει για πολλα χρονια τα bugs> η tp link ειναι δεν πειραζει δεν μας εκατσε καλα το v1 βγαλε το v2 και οσοι εχουν το V1 ας πεσουν στον λακο με τα......δαχτυλα.    και σε αλλους 5 μηνες θα γινει το ιδιο .παμε για v3 να τελειωνουμε.υπαρχουν πραγματα τα οποια εχουν φτασει v8 κτλ. και αλλα θεματα κατα καιρους με firmware.εχουν χασει και αυτοι την μπαλα .συν οτι η μια 2 χρονια εγγυηση η αλλη 5 χρονια.η μια taiwan η αλλη γερμανια. εδω μεχρι και ολατα powerlines τα δινουν με τον ιδιο κωδικο(homeplug av).

to 6850 παει στον χρηση που δεν το θελει απλα για internet αλλα θελει Dect λειτουργιες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

🤣

ναι, συμφωνώ αλλά είναι επένδυση. 
Γενικά χρειάζεται λιγάκι προϋπολογισμό... σε 3 μήνες θα έχουμε και το starlink διαθέσιμο αλλά δεν ξέρω το κατα πόσο πιο ακριβό θα είναι απο το 4G/LTE.
Ίσως να είναι μικρή η διαφορά στα ίδια data βέβαια, διότι για την ώρα το 4G/LTE είναι με το σταγονόμετρο.
 

Εγώ πληρώνω 50ε για απεριόριστα data και το starlink άκουσα ότι θα παίζει στο 100αρικο οπότε.... 

 

38 λεπτά πριν, poulinos είπε

το εχω κανει Review το 6820 αν και τοτε δεν ειχα και πολυ καλο σημα στο σπιτι.ειναι μονο 4g αντιθετα με το 6890 που ειναι adsl/vdsl +4g και μπορει και τα ενωνει κιολας για καλυτερες ταχυτητες. απλα την διαφορα την ειπες μονος σου.η avm φτιαχνει ενα σωστο Hardware και διορθωνει για πολλα χρονια τα bugs> η tp link ειναι δεν πειραζει δεν μας εκατσε καλα το v1 βγαλε το v2 και οσοι εχουν το V1 ας πεσουν στον λακο με τα......δαχτυλα.    και σε αλλους 5 μηνες θα γινει το ιδιο .παμε για v3 να τελειωνουμε.υπαρχουν πραγματα τα οποια εχουν φτασει v8 κτλ. και αλλα θεματα κατα καιρους με firmware.εχουν χασει και αυτοι την μπαλα .συν οτι η μια 2 χρονια εγγυηση η αλλη 5 χρονια.η μια taiwan η αλλη γερμανια. εδω μεχρι και ολατα powerlines τα δινουν με τον ιδιο κωδικο(homeplug av).

to 6850 παει στον χρηση που δεν το θελει απλα για internet αλλα θελει Dect λειτουργιες κτλ.

Έχεις δίκιο για την tp link αλλά σκέφτομαι ότι στο κινητό πιάνω αυτές τις ταχύτητες με 4g+.  Το avm 6820 είναι cat 4 και φοβάμαι ότι θα πιάνει ταχύτητες κοντά στο 7αρι σε σχέση με το κινητό που με 4g+ πιάνω γύρο στα 15. Παντός δεν έχω και πολύ γνώση πάνω σε αυτά μιας και τώρα έχω αρχίσει και ψάχνομαι και όλο διαβάζω για AC και για άλλα πράγματα π ακόμα δεν πολύ καταλαβαίνω. Αν πάντως πιστεύεις ότι το avm 6820 μπορεί να μου δώσει ταχύτητες ίδιες με αυτές που πιάνω στο κινητό (και στην ουσία κανει την ίδια δουλειά με ένα mr600) εννοείται πως θα τ προτιμήσω μιας και είναι πιο φθηνό και αξιόπιστο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bagelismar είπε

Εγώ πληρώνω 50ε για απεριόριστα data και το starlink άκουσα ότι θα παίζει στο 100αρικο οπότε.... 

Νομίζω πως είναι 100$ στην αμερική, για ευρώπη κάτι διέρευσε πως θα είναι κοντά στα 60-70€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, bagelismar said:

Εγώ πληρώνω 50ε για απεριόριστα data και το starlink άκουσα ότι θα παίζει στο 100αρικο οπότε.... 

 

Έχεις δίκιο για την tp link αλλά σκέφτομαι ότι στο κινητό πιάνω αυτές τις ταχύτητες με 4g+.  Το avm 6820 είναι cat 4 και φοβάμαι ότι θα πιάνει ταχύτητες κοντά στο 7αρι σε σχέση με το κινητό που με 4g+ πιάνω γύρο στα 15. Παντός δεν έχω και πολύ γνώση πάνω σε αυτά μιας και τώρα έχω αρχίσει και ψάχνομαι και όλο διαβάζω για AC και για άλλα πράγματα π ακόμα δεν πολύ καταλαβαίνω. Αν πάντως πιστεύεις ότι το avm 6820 μπορεί να μου δώσει ταχύτητες ίδιες με αυτές που πιάνω στο κινητό (και στην ουσία κανει την ίδια δουλειά με ένα mr600) εννοείται πως θα τ προτιμήσω μιας και είναι πιο φθηνό και αξιόπιστο 

το starlink ειναι δορυφορικο βεβαια δεν ειναι Lte.

το 6820 είναι  Lte Category 4 Modem. Η μέγιστη ταχύτητα που υποστηρίζει είναι 150Μbit Download και 50Μbit Upload,

το 6890 είναι Lte cat6 300/50 αν θυμαμαι σωστα

to 6850 είναι lte cat4 και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις το παρεις δες για firmware update.

22 hours ago, bagelismar said:

Τελικά βρήκα προσφορά στο γερμανικό αμαζον το mr600 στα 90ε και θα το τσιμπήσω και ότι γίνει έγινε! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2021 στις 9:45 ΠΜ, poulinos είπε

μολις το παρεις δες για firmware update.

 

Ναι έχω διαβάσει αρκετά για το beta firmware αλλα ελπιζω να μου στείλουν το version 2 για να μην χρειαστεί να ψαχτω.... Μια ακόμα ερώτηση, έχει κάποιος να προτείνει μια καλή εξωτερική κεραια για το ρουτερ? 

Προς το παρόν έχω αυτό στο σπίτι μου https://www.skroutz.gr/s/17431240/Ενισχυτής-Αναμεταδότης-Σήματος-Κινητής-Τηλεφωνίας-IQ-TELECOM-GSM-4G-GS-RP2-900mhz-1800mhz-Vodafone-Cosmote-Wind.html αλλα εκεί που με το κινητό στην ταράτσα πιάνω στην 20 άρα μπάντα 30 down, η κεραία πιάνει την μπάντα 3 και στο σπίτι μέσα παίζω από 10-15 down 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, bagelismar είπε

Ναι έχω διαβάσει αρκετά για το beta firmware αλλα ελπιζω να μου στείλουν το version 2 για να μην χρειαστεί να ψαχτω.... Μια ακόμα ερώτηση, έχει κάποιος να προτείνει μια καλή εξωτερική κεραια για το ρουτερ? 

Προς το παρόν έχω αυτό στο σπίτι μου https://www.skroutz.gr/s/17431240/Ενισχυτής-Αναμεταδότης-Σήματος-Κινητής-Τηλεφωνίας-IQ-TELECOM-GSM-4G-GS-RP2-900mhz-1800mhz-Vodafone-Cosmote-Wind.html αλλα εκεί που με το κινητό στην ταράτσα πιάνω στην 20 άρα μπάντα 30 down, η κεραία πιάνει την μπάντα 3 και στο σπίτι μέσα παίζω από 10-15 down 

Έχω ένα 6850 και χρησιμοποιώ αυτή https://www.wifi-shop24.com/jarft-4g-multiband-panel-antenna-14dbi με 5μ καλώδιο. Είναι τοποθετημένη σε ταράτσα και μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

 Για να μην ανοιγω νεο θέμα ,ενδιαφερομαι για 4G router,σε επαγγελματικο χωρο που δεν υφισταται δυνατοτητα σταθερης γραμμης.
Υπαρχει καποιο που να σηκωνει αρκετους  clients (θα συνδεονται ταυτοχρονα μεχρι 25-30 συσκευες max) και να ειναι εξωτερικου χωρου;

Επισης,θα βοηθουσε και καποια εξωτερικη κεραια για τυχον ενισχυση του σηματος ληψης;

Δεν με ενδιαφερει τοσο το κοστος αγορας,για κατι αξιοπιστο..

Αν εχει καποιος να προτεινει μια λυση,καλοδεχουμενη!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, little_john είπε

Καλημερα!

 Για να μην ανοιγω νεο θέμα ,ενδιαφερομαι για 4G router,σε επαγγελματικο χωρο που δεν υφισταται δυνατοτητα σταθερης γραμμης.
Υπαρχει καποιο που να σηκωνει αρκετους  clients (θα συνδεονται ταυτοχρονα μεχρι 25-30 συσκευες max) και να ειναι εξωτερικου χωρου;

Επισης,θα βοηθουσε και καποια εξωτερικη κεραια για τυχον ενισχυση του σηματος ληψης;

Δεν με ενδιαφερει τοσο το κοστος αγορας,για κατι αξιοπιστο..

Αν εχει καποιος να προτεινει μια λυση,καλοδεχουμενη!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Υπάρχει και η λύση, να βάλεις ένα στεγανό κουτί, όπως στην παρακάτω φωτό,

A8B3B895-A136-4DEF-BACC-6C72FC0C428A.jpeg.bda830c45ba79d2b4e1e4ab2ad0d9048.jpeg

και να χρησιμοποιήσεις όποιο μηχάνημα σε εξυπηρετεί καλύτερα. Οι συσκευές που θέλεις να συνδέσεις δεν είναι και πάρα πολλές. Ένα αξιόπιστο μηχάνημα, όπως το Fritzbox 6850, που έχει αναφερθεί και παραπάνω, σε καλύπτει. Έχει 5 χρόνια εγγύηση, καλή υποστήριξη από την AVM και τακτικά updates λογισμικού.

Αν προχωρήσεις σε αυτή την λύση, με το στεγανό κουτί, τότε θα χρειαστείς και εξωτερική κεραία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/01/2021 at 22:16, bagelismar said:

Ναι έχω διαβάσει αρκετά για το beta firmware αλλα ελπιζω να μου στείλουν το version 2 για να μην χρειαστεί να ψαχτω.... Μια ακόμα ερώτηση, έχει κάποιος να προτείνει μια καλή εξωτερική κεραια για το ρουτερ? 

Προς το παρόν έχω αυτό στο σπίτι μου https://www.skroutz.gr/s/17431240/Ενισχυτής-Αναμεταδότης-Σήματος-Κινητής-Τηλεφωνίας-IQ-TELECOM-GSM-4G-GS-RP2-900mhz-1800mhz-Vodafone-Cosmote-Wind.html αλλα εκεί που με το κινητό στην ταράτσα πιάνω στην 20 άρα μπάντα 30 down, η κεραία πιάνει την μπάντα 3 και στο σπίτι μέσα παίζω από 10-15 down 

μακαρι να σου ερθει οποιο ειναι το πιο νεο version.σε καθε περιπτωση κοιτα και για firmware.

23 hours ago, little_john said:

Καλημερα!

 Για να μην ανοιγω νεο θέμα ,ενδιαφερομαι για 4G router,σε επαγγελματικο χωρο που δεν υφισταται δυνατοτητα σταθερης γραμμης.
Υπαρχει καποιο που να σηκωνει αρκετους  clients (θα συνδεονται ταυτοχρονα μεχρι 25-30 συσκευες max) και να ειναι εξωτερικου χωρου;

Επισης,θα βοηθουσε και καποια εξωτερικη κεραια για τυχον ενισχυση του σηματος ληψης;

Δεν με ενδιαφερει τοσο το κοστος αγορας,για κατι αξιοπιστο..

Αν εχει καποιος να προτεινει μια λυση,καλοδεχουμενη!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

fritzbox 6850,6890. και βαζεις εξωτερικες κεραιες.δεν ειναι εξωτερικου χωρου.

10 hours ago, chrismarine said:

η λύση είναι mikrotik https://mikrotik.com/product/wap_4g_kit

χωρις να εχω τιποτα εναντιον των mikrotik απλα ο φιλος να ειναι σιγουρος οτι μπορει να το σεταρει χωρις να παιδευτει πολυ αμα οι γνωσεις του δεν ειναι πολλες.δεν εννοω οτι ειναι δυσκολο αλλα συνηθως ειναι πιο δυσκολο απο ενα του εμποριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και άμεσες απαντήσεις σας.

Τελικά απευθύνθηκα σε κατάστημα που εμπορεύεται αντίστοιχο εξοπλισμό όπου μου πρότεινε ένα πακέτο της εταιρίας mikrotik και αποφάσισα να προχωρήσω σε αγορά,καθώς θα με βοηθήσει και στο σετάρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...