Προς το περιεχόμενο

4g/4g+ sim router η κινητό?


bagelismar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να μην ανοιγω αλλο θεμα,εκανα speedest με το κινητο και εχω download 162 Mbps και upload 48,4 (cosmote)...φυσικα παιζουνε οι τιμες αλλα γενικα δεν πηγε κατω απο 120 download και 25 upload.μια ερωτηση,πρεπει να αγορασω 4g router με gigabit lan η δεν παιζει ρολο;ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, theseus είπε

για να μην ανοιγω αλλο θεμα,εκανα speedest με το κινητο και εχω download 162 Mbps και upload 48,4 (cosmote)...φυσικα παιζουνε οι τιμες αλλα γενικα δεν πηγε κατω απο 120 download και 25 upload.μια ερωτηση,πρεπει να αγορασω 4g router με gigabit lan η δεν παιζει ρολο;ευχαριστω

Τι ακριβώς εννοείς; Χρειάζεσαι την lan για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ή θέλεις να την έχεις σε περίπτωση που την χρειαστείς; Ο διαμοιρασμός μέσω ενός παλιού κινητού δεν σε καλύπτει; Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κάποιο mifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Τι ακριβώς εννοείς; Χρειάζεσαι την lan για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ή θέλεις να την έχεις σε περίπτωση που την χρειαστείς; Ο διαμοιρασμός μέσω ενός παλιού κινητού δεν σε καλύπτει; Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κάποιο mifi

μαλλον δεν μπορω να το διατυπωσω σωστα...στο pc η lan ειναι gigabit και θα γινει συνδεση με καλωδιο στο ρουτερ...αν το 4g ρουτερ εχει 100mbps lan και οχι gigabiτ,θα εχω τη μεγιστη ταχυτητα η δεν παιζει κανενα ρολο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, theseus είπε

μαλλον δεν μπορω να το διατυπωσω σωστα...στο pc η lan ειναι gigabit και θα γινει συνδεση με καλωδιο στο ρουτερ...αν το 4g ρουτερ εχει 100mbps lan και οχι gigabiτ,θα εχω τη μεγιστη ταχυτητα η δεν παιζει κανενα ρολο; 

Θα χρειαστείς να πάρεις ένα μηχάνημα με gigabit lan. Ακόμα κι αν είχες μικρότερη ταχύτητα, δεν θα άξιζε να πας σε ρούτερ με 100σταρα lan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Θα χρειαστείς να πάρεις ένα μηχάνημα με gigabit lan. Ακόμα κι αν είχες μικρότερη ταχύτητα, δεν θα άξιζε να πας σε ρούτερ με 100σταρα lan.

σε ευχαριστω για το χρονο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα update για να κλείσω το θέμα. Τελικά παρέλαβα το ρουτερ tp link mr600 version 1. Έβαλα το beta firmware και μετά από αρκετό ψάξιμο με την τοποθέτηση της εξωτερικής κεραια για να βρω την σωστή θέση και σε πια πάντα πιάνει καλύτερες ταχύτητες (για μένα είναι η μπάντα 3) και τοποθέτηση του ρουτερ σε στεγανο κουτί στην ταράτσα και από εκεί με utp μέσα στο σπίτι σε ένα access point βλέπω πλέον ταχύτητες 30-40 download και 12-16 upload. Υπόψην ούτε με το κινητό δεν είχα πιάσει ταχύτητες πάνω από 20mpbs οπότε είμαι τέρμα ικανοποιημένος. Απλά να το ξαναπώ ότι θέλει ΠΟΛΎ ΨΆΞΙΜΟ με την θέση της κεραίας και τις μπάντες για να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα (έφαγα σχεδόν 2 ώρες στην ταράτσα ψάχνοντας, βάζοντας σταθερές πάντες 3,7,20 και γυρίζοντας την κεραία γύρω γύρω βλέποντας ψάχνοντας για την καλύτερη ταχύτητα). Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια και της συμβουλές, κάποιες  από της οποίες όπως το poe splitter και injector για την τροφοδοσία του ρουτερ στην ταράτσα με έσωσαν από μεγάλη δουλειά να τραβάω ρεύματα εκεί πάνω!!!! 

Επεξ/σία από bagelismar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/1/2021 στις 4:43 ΜΜ, bagelismar είπε

Ένα update για να κλείσω το θέμα. Τελικά παρέλαβα το ρουτερ tp link mr600 version 1. Έβαλα το beta firmware και μετά από αρκετό ψάξιμο με την τοποθέτηση της εξωτερικής κεραια για να βρω την σωστή θέση και σε πια πάντα πιάνει καλύτερες ταχύτητες (για μένα είναι η μπάντα 3) και τοποθέτηση του ρουτερ σε στεγανο κουτί στην ταράτσα και από εκεί με utp μέσα στο σπίτι σε ένα access point βλέπω πλέον ταχύτητες 30-40 download και 12-16 upload. Υπόψην ούτε με το κινητό δεν είχα πιάσει ταχύτητες πάνω από 20mpbs οπότε είμαι τέρμα ικανοποιημένος. Απλά να το ξαναπώ ότι θέλει ΠΟΛΎ ΨΆΞΙΜΟ με την θέση της κεραίας και τις μπάντες για να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα (έφαγα σχεδόν 2 ώρες στην ταράτσα ψάχνοντας, βάζοντας σταθερές πάντες 3,7,20 και γυρίζοντας την κεραία γύρω γύρω βλέποντας ψάχνοντας για την καλύτερη ταχύτητα). Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια και της συμβουλές, κάποιες  από της οποίες όπως το poe splitter και injector για την τροφοδοσία του ρουτερ στην ταράτσα με έσωσαν από μεγάλη δουλειά να τραβάω ρεύματα εκεί πάνω!!!! 

Καλησπερα Βαγγελη ακι στην υπολοιπη παρεα. 

Αν εννοεις αυτο το router μολις το παρηγγειλα και γω και το περιμενω μεσα στον μηνα.

Επειδη εκει που θα μετακομισω δεν υπαρχει δικτυο ΟΤΕ και ουτε βλεπω να σκαβουν στα επομενα δυο χρονια, επιλεγω την λυση αυτη. (Εφερα και την skytelecom αλλα δεν επιανε καθολου ταχυτητα με τον δεκτη, ειχε παρεμβολες μαλλον λογω ρανταρ του Αεροδρομιου.)

Επειδη θα βαλω cosmote gigamax unlimited, χρειαζεται να κανω καποια ρυθμιση για την sim σχετικα με την band η θα την βρει κατευθειαν; Θα πρεπει να ξεκλειδωσω δηλαδη το router για την cosmote; 

Το firmware για ποιο λογο χρειαζεται; Το ρωταω επειδη φοβαμαι με καποια review στο amazon οτι τους brickαρε η συσκευη. 

Μιας και το σπιτι βρισκεται σε πολυ ανοιχτο χωρο και ειμαι στον τελευταιο οροφο με κεραμοσκεπη πανω μου, δοκιμασα με το κινητο μου σε vodafome με 4g+ να πιανει 90 mbps. Cosmote δοκιμασα το κινητο ενος τεχνιτη και επιανε μονο 30 αλλα μπορει να φταιει οτι το κινητο του δεν ειχε 4g+.

Εσυ ποια συνδεση εβαλες; Αν εβαλες cosmote, πηρες και εξτρα sim; 

Εμενα μου ειπε η υπαλληλος οτι με την εξτρα sim θα εχω τα απεριοριστα data για το router και την αλλη σε κινητο για απεριοριστα data και ομιλια.

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου. 

Επεξ/σία από Tommygre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2021 στις 7:02 ΜΜ, Tommygre είπε

Καλησπερα Βαγγελη ακι στην υπολοιπη παρεα. 

Αν εννοεις αυτο το router μολις το παρηγγειλα και γω και το περιμενω μεσα στον μηνα.

Επειδη εκει που θα μετακομισω δεν υπαρχει δικτυο ΟΤΕ και ουτε βλεπω να σκαβουν στα επομενα δυο χρονια, επιλεγω την λυση αυτη. (Εφερα και την skytelecom αλλα δεν επιανε καθολου ταχυτητα με τον δεκτη, ειχε παρεμβολες μαλλον λογω ρανταρ του Αεροδρομιου.)

Επειδη θα βαλω cosmote gigamax unlimited, χρειαζεται να κανω καποια ρυθμιση για την sim σχετικα με την band η θα την βρει κατευθειαν; Θα πρεπει να ξεκλειδωσω δηλαδη το router για την cosmote; 

Το firmware για ποιο λογο χρειαζεται; Το ρωταω επειδη φοβαμαι με καποια review στο amazon οτι τους brickαρε η συσκευη. 

Μιας και το σπιτι βρισκεται σε πολυ ανοιχτο χωρο και ειμαι στον τελευταιο οροφο με κεραμοσκεπη πανω μου, δοκιμασα με το κινητο μου σε vodafome με 4g+ να πιανει 90 mbps. Cosmote δοκιμασα το κινητο ενος τεχνιτη και επιανε μονο 30 αλλα μπορει να φταιει οτι το κινητο του δεν ειχε 4g+.

Εσυ ποια συνδεση εβαλες; Αν εβαλες cosmote, πηρες και εξτρα sim; 

Εμενα μου ειπε η υπαλληλος οτι με την εξτρα sim θα εχω τα απεριοριστα data για το router και την αλλη σε κινητο για απεριοριστα data και ομιλια.

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου. 

Λοιπόν, απλά βάζεις την sim μεσα και δουλεύει το ρουτερ, δεν θέλει κάποιο ξεκλείδωμα και ναι είναι το ίδιο με αυτό που πήρα εγώ. Απλά καλό είναι βάλεις το firmware για να κλειδώσεις μόνο σου την μπάντα. Η cosmote δίνει σε 3 μπάντες ίντερνετ, την 3 την 7 και την 20. Το ρουτερ αυτόματα θα πιάσει στην πάντα με το πιο δυνατό σήμα αλλά αυτό δεν σημαίνει και τις καλύτερες ταχύτητες. Εμένα π.χ με αυτόματο κλείδωμα μπάντας όπως έρχεται από το κουτί επιανε στην 20αρα πάντα γιατί είναι δυνατό το σήμα 75% αλλά η ταχύτητες που έπιανα ήταν μέχρι 15mbps. Με ψάξιμο βρήκα ότι στην 3 και 7 με 25% σήμα (όχι πολύ δυνατό δηλαδή) πιάνω ταχύτητες έως 40mbps. Έχω το πιο φθηνό gigamax unlimited με τα 58e (δεν έχω πάρει extra sim γιατί το χρειάζομαι μόνο για το ρουτερ επειδή το δικό μ κινητό είναι φοιτητικό και συμφέρει πιο πολύ). Αν έχεις κάποια άλλη ερώτηση πες μου 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιλια ευχαριστώ για την απαντηση. 

Εννοεις το link αυτο στο πρωτο post, σωστα; Δηλαδη απο 3 και 20 που ησουν επελεξες 3 και 7.

Οκ θα το δοκιμασω οταν με το καλο ερθει και βαλω την συνδεση. 

Πληροφοριακα, εμενα μου το κατεβασε στα 44 μαζι με εξτρα sim, επειδη εχω ηδη τρια σταθερα και δυο κινητα στην οικογενεια και λογω ανεργιας της γυναικας μου αυτη την περιοδο το εριξε τοσο η πωλητρια. Μακαρι να ισχυει οταν παω σε κανα 20μερο για να ακυρωσω το σταθερο μου και να βαλω αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 44ε είναι τεράστια προσφορά. Ναι εμένα μου κλειδώνει στην 20 από μόνο του λόγο δυνατού σήματος αλλά δεν είχα καλές ταχύτητες. Καλό θα είναι να πάρεις μια εξωτερική κεραια για να στοχεύεις κατευθείαν και να έχεις καλύτερα αποτελέσματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ενημερωσω πως μολις παρελαβα το tp link MR600 και αφου το εγκατεστησα, ημουν ετοιμος να περασω το beta firmware για την επιλογη band. 

Παλι καλα που δεν ειχα αποθηκευσει κατα λαθος το pass της συσκευης για να μπω στο control panel, και στο τσακ προτου το ξαναγυρισω, βλεπω να γραφει V2. 

Ευτυχως που δεν το brikαρα, με το που το πρωτανοιξα

Εν κατακλειδι, υπαρχει ηδη η επιλογη manual, αλλα μου βγαλε την 3 και 20 να διαλεξω. Την 7 δεν την εμφανιζει καθολου. 

Μήπως επειδη δοκιμασα με vodafone? 

Τελοσπαντων, ετσι κι αλλως θα βαλω cosmote μολις μετακομισω, οποτε ελπιζω να μου εμφανισει την 7.

Επεξ/σία από Tommygre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Tommygre είπε

Να ενημερωσω πως μολις παρελαβα το tp link MR600 και αφου το εγκατεστησα, ημουν ετοιμος να περασω το beta firmware για την επιλογη band. 

Παλι καλα που δεν ειχα αποθηκευσει κατα λαθος το pass της συσκευης για να μπω στο control panel, και στο τσακ προτου το ξαναγυρισω, βλεπω να γραφει V2. 

Ευτυχως που δεν το brikαρα, με το που το πρωτανοιξα

Εν κατακλειδι, υπαρχει ηδη η επιλογη manual, αλλα μου βγαλε την 3 και 20 να διαλεξω. Την 7 δεν την εμφανιζει καθολου. 

Μήπως επειδη δοκιμασα με vodafone? 

Τελοσπαντων, ετσι κι αλλως θα βαλω cosmote μολις μετακομισω, οποτε ελπιζω να μου εμφανισει την 7.

Το θεωρώ απίθανο να έχει περιορισμό στις μπάντες, ανάλογα με την κάρτα που του βάζεις. Σε fritzbox 6850 και 6890, εμφανίζει όλες τις επιλογές και απλά χρησιμοποιείς αυτή που θες. Αν η μπάντα που επέλεξες δεν υπάρχει στην περιοχή που είσαι, απλά δεν συνδέεται. Έχω χρησιμοποιήσει κάρτα Vodafone και Cosmote.

B754A8E6-ABB3-4627-8053-4EE518EE2F8C.jpeg.a79961b45bf7bee7e596b80083eace55.jpeg

Μήπως θέλει κάποια αναβάθμιση το firmware ή επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ενημέρωση και από μένα. Τελικά αναγκάστηκα να βγάλω το ρουτερ από την ταράτσα που το είχα με την εξωτερική κεραια γιατί ναι μεν έπιανα καλές ταχύτητες αλλά η σύνδεση δεν ήταν σταθερή, το σήμα ήταν στο 25% και που και που είχα διακοπές. Έφερα το ρουτερ μέσα στο σπίτι και τωρα πιάνει σήμα από τον ενισχυτή σήματος κινητής που έχω μέσα στο σπίτι (εξωτερική κεραια που έρχεται σε ένα signal booster μέσα στο σπίτι και από εκεί σε εσωτερική κεραια, είναι αυτό εδώ https://www.skroutz.gr/s/17431240/Ενισχυτής-Αναμεταδότης-Σήματος-Κινητής-Τηλεφωνίας-IQ-TELECOM-GSM-4G-GS-RP2-900mhz-1800mhz-Vodafone-Cosmote-Wind.html) και από τότε ησύχασα ( πιάνω γύρω στο 25mpbs πλέον από 30 που έπιανα αλλά τουλάχιστον είναι σταθερά) . Μάλλον η εξωτερική κεραια που είχα αγοράσει δεν ήταν καλή, αλλά μου φαίνεται τρελό η απλή yagi κεραια που έχει το booster να έχει καλύτερα αποτελέσματα από την εξωτερική κεραια  nedis 5g που είχα αγοράσει 

Επεξ/σία από bagelismar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ξανακανω κι εγω την ερωτηση,μην ανοιγω θεμα,αλλα δεν πολυκαταλαβα ποια ειναι η καλυτερη λυση απο οτι εχω διαβασει

εχω λοιπον κι εγω κακη γραμμη σταθερου (καπου στα 5) και θελω να την καταργησω

και με την συνδεση του κινητου μου εχω εξτρα καρτα σιμ με απεριοριστα δεδομενα

και μου εδωσαν και το mifi της vodafone δωρο

μεσω αυτου ή με το κινητο πιανω καπου 30-40

με ενδιαφερει κυριως να συνδεθει η τηλεοραση για streaming και το λαπτοπ

και φυσικα να το στησω μια και μην ξανασχοληθω

αξιζει να παρω καποιο mobile router για ποιο σωστη και μονιμη λυση?

το mifi κανει περιπου την ιδια δουλεια?

να βαλω καποιο παλιο κινητο?

 

επισης κανοντας το τεστ μεσω της τηλεορασης βλεπω πολυ χαμηλες ταχυτητες σε σχεση με το λαπτοπ συνδεμενα και τα δυο στο mifi ,με το ζορι 10 στην τηλεοραση ,πανω απο 40 στο λαπτοπ

Επεξ/σία από tattooxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Συγγνώμη που ποστάρω εδώ ωστόσο δεν μπορώ να βρω άλλη συζήτηση για θέματα 4g+ router και unlimited data.

Προχώρησα και εγώ σε αυτή την λύση λοιπόν καθώς το ADSL ήταν αρκετά κακό και μπορώ να πώ ότι είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος. Ταχύτητες download από 1,5mbps μέχρι και 7-8 και γενικά όλα καλά ΕΚΤΟΣ από λίγο πιο αυξημένο MS το οποίο γίνεται αισθητό στο gaming.

Βλέπω ότι προτείνετε διάφορα καλά routers ωστόσο εγώ πήγα με αυτό που μου έδωσε ο Γερμανός (ZTE MF286R).

Είναι καλό η τσάμπα έδωσα 100€? Αξίζει μελλοντική αναβάθμιση μήπως βελτιωθούν ταχύτητες και ping?

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...