Προς το περιεχόμενο

4g/4g+ sim router η κινητό?


bagelismar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Giasonas είπε

Καλησπέρα σε όλους. Συγγνώμη που ποστάρω εδώ ωστόσο δεν μπορώ να βρω άλλη συζήτηση για θέματα 4g+ router και unlimited data.

Προχώρησα και εγώ σε αυτή την λύση λοιπόν καθώς το ADSL ήταν αρκετά κακό και μπορώ να πώ ότι είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος. Ταχύτητες download από 1,5mbps μέχρι και 7-8 και γενικά όλα καλά ΕΚΤΟΣ από λίγο πιο αυξημένο MS το οποίο γίνεται αισθητό στο gaming.

Βλέπω ότι προτείνετε διάφορα καλά routers ωστόσο εγώ πήγα με αυτό που μου έδωσε ο Γερμανός (ZTE MF286R).

Είναι καλό η τσάμπα έδωσα 100€? Αξίζει μελλοντική αναβάθμιση μήπως βελτιωθούν ταχύτητες και ping?

Σας ευχαριστώ πολύ!

Στα speed test εχω γύρω στα 25-30ms ping ενώ σε lol κτλπα από 80 εως 120 ανάλογα τον καιρό κτλπα. Ταχύτητες από 16 έως 35 mbps. Οπότε είναι μια χαρά για να σου λύσει τα χέρια αλλά για gaming δεν θα το πρότεινα γιατί δεν είναι σταθερό, έχει αρκετά σκαμπανευασματα από προσωπική εμπειρία. Και έχω σχετικά καλό ρουτερ των 150€. Δεν νομίζω πάντως αλλάζοντας το ρουτερ να πιάσεις καλύτερες ταχύτητες. Η καλύτερη αναβάθμιση για μένα είναι κεραια στην ταράτσα που λογικά θα βελτίωση αρκετά το σήμα άρα και τις ταχύτητες και το ping. Επίσης έχεις δοκιμάσει με το ρουτερ σου να πιάσεις άλλες πάντες μήπως και βοηθήσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε ευχαριστω για το χρονο σου!! Οχι δεν εχω αλλαξει απολυτως τιποτα στις ρυθμισεις. Τι θα προτεινες? 

Επισης, οταν λες κεραια στην ταρατσα? Μπορω να βαλω για να βελτιωθει το 4g?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το ρουτερ που έχεις, δεν ξέρω αν σε αφήνει να αλλάξεις μπάντες η αν δέχεται εξωτερική κεραια. Εγώ π.χ εδώ που είμαι το ρουτερ από μόνο του πιάνει στην 20αρα μπάντα επειδή έχει το πιο δυνατό σήμα 75%. Αλλά δοκίμασα και την 7 και την 3 (σε αυτές τις τρεις δίνει 4g η cosmote) και στην 3 αν και με  μόνο 25% σήμα πιάνω τις διπλάσιες ταχύτητες. Και εμένα δέχεται και εξωτερική κεραια το ρουτερ οπότε το έβαλα στην ταράτσα με εξωτερική κεραια. Στην περίπτωση μου βέβαια επειδή η κεραία δεν ήταν πολύ καλή προτίμησα την 2η επιλογή που είχα, να το αφήσω δηλαδή μέσα στο σπίτι με τις δικές του κεραιες και μέσα στο σπίτι έχω βάλει αυτό, https://www.skroutz.gr/s/17431240/Ενισχυτής-Αναμεταδότης-Σήματος-Κινητής-Τηλεφωνίας-IQ-TELECOM-GSM-4G-GS-RP2-900mhz-1800mhz-Vodafone-Cosmote-Wind.html που με μια εξωτερική κεραια φέρνει το σήμα μέσα στο σπίτι σε εσωτερική κεραια για ενίσχυση του σήματος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Giasonas είπε

σε ευχαριστω για το χρονο σου!! Οχι δεν εχω αλλαξει απολυτως τιποτα στις ρυθμισεις. Τι θα προτεινες? 

Επισης, οταν λες κεραια στην ταρατσα? Μπορω να βαλω για να βελτιωθει το 4g?

Αν το router που έχεις το υποστηρίζει, η καλύτερη λύση για παραπάνω ταχύτητα, καλύτερη σύνδεση, είναι η εξωτερική κεραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μολις εβαλα το cosmote gigamax unlimited και σε συνδυασμο με το tplink mr600 4g+ κυριολεκτικα πεταει!!! 

 

IMG_20210408_204022.jpg

Να ενημερωσω επισης οτι η προσφορα που πηρα απο το καταστημα ηταν στα 44 € συν 2 την εξτρα σιμ. 

Η εξτρα σιμ εχει μονο τα απεριοριστα data οπου και την εβαλα στο ρουτερ. Την κυρια σιμ την εχει η συζυγος στο κινητο, οπου εχει 300 λεπτα προς κινητα, 300 sms προς ολους και απεριοριστα λεπτα προς cosmote. Συν 1000 λεπτα στο σταθερο της μητερας της οπου εγινε το link με το κινητο της συζυγου. 

Προυποθεση για την προσφορα αυτη, η καρτα ανεργιας που εχει η συζυγος αυτη τη στιγμη, μιας και δουλευει εποχικη στον τουρισμο, οποτε για 18 μηνες θα ισχυει αυτη η τιμη. Μετα θα πρεπει να ξαναπαω τβν καρτα ανεργιας για να της το ανανεωσουν. Επισης, τους ειπα οτι ειχα ηδη προσφορα στα 42 ευρω απο vodafone( δεν ισχυει αλλα ενταξει, το ξερε οτι την περιοδο black friday το ειχαν ριξει στα 39 με απεριοριστα ολα, ομιλια και data) και επισης το οτι μιας και ημουν ηδη συνδρομητης cosmote double play στο προηγουμενο σπιτι και ηθελα να κανω μεταφορα του πακετου στο νεο, αλλα δεν εχει ακονη βαλει γραμμες ο ΟΤΕ στην περιοχη αυτη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Στις 8/4/2021 στις 8:40 ΜΜ, Tommygre είπε

Μολις εβαλα το cosmote gigamax unlimited και σε συνδυασμο με το tplink mr600 4g+ κυριολεκτικα πεταει!!! 

 

IMG_20210408_204022.jpg

Να ενημερωσω επισης οτι η προσφορα που πηρα απο το καταστημα ηταν στα 44 € συν 2 την εξτρα σιμ. 

Η εξτρα σιμ εχει μονο τα απεριοριστα data οπου και την εβαλα στο ρουτερ. Την κυρια σιμ την εχει η συζυγος στο κινητο, οπου εχει 300 λεπτα προς κινητα, 300 sms προς ολους και απεριοριστα λεπτα προς cosmote. Συν 1000 λεπτα στο σταθερο της μητερας της οπου εγινε το link με το κινητο της συζυγου. 

Προυποθεση για την προσφορα αυτη, η καρτα ανεργιας που εχει η συζυγος αυτη τη στιγμη, μιας και δουλευει εποχικη στον τουρισμο, οποτε για 18 μηνες θα ισχυει αυτη η τιμη. Μετα θα πρεπει να ξαναπαω τβν καρτα ανεργιας για να της το ανανεωσουν. Επισης, τους ειπα οτι ειχα ηδη προσφορα στα 42 ευρω απο vodafone( δεν ισχυει αλλα ενταξει, το ξερε οτι την περιοδο black friday το ειχαν ριξει στα 39 με απεριοριστα ολα, ομιλια και data) και επισης το οτι μιας και ημουν ηδη συνδρομητης cosmote double play στο προηγουμενο σπιτι και ηθελα να κανω μεταφορα του πακετου στο νεο, αλλα δεν εχει ακονη βαλει γραμμες ο ΟΤΕ στην περιοχη αυτη. 

Μέσα στο σπίτι τι σήμα είχες; Πόσες γραμμές 4g? 

 

Θέλω και εγώ να το κάνω αυτό αλλά μέσα στο σπίτι έχω μόνο 2 γραμμές 4g σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, σκεφτομουν να κανω το ιδιο μιας και ηδη εχω unlimited στο κινητο.. 

το θεμα μου ειναι οτι σκεφτομουν για 5g router.. θα πεσουν συντομα οι τιμες ή θα βγει κατι στην αγορα που να μην χρειαζεται να δωσω 500αρικο?? 

γιατι μεσα στο σπιτι παιζω 300-400mb down σε 5gb... ενω με 4g στα 25-35..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα:

Πρόσφατα πήρα το 1ο laptop μου ωστόσο δεν έχω την δυνατότητα για σταθερή γραμμή ή οπτική ίνα στο σπίτι και θα καταφύγω στην λύση του giga on the spot της Vodafone. Δεν με ενδιαφέρει να τα μοιράζομαι τα GB με άλλη συσκευή οπότε σκέφτομαι μια διακριτική και πρακτική λύση, με σκεπτικό ότι δεν θα κουβαλάω οπουδήποτε το mifi και αν να αγχώνομαι αν έχει μπαταρία. Το πρόβλημα είναι (με πρόχειρη έρευνα) η κάρτα του laptop μου (Lenovo Ideapad 3) συνδυάζει και bluetooth που συνδέω ποντίκι, ηχεία και ακουστικά από την άλλη δεν ξέρω αν είναι πρακτικό να έχω μονίμως ένα usb modem router. Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/9/2021 στις 9:32 ΠΜ, beatshooter είπε

Μέσα στο σπίτι τι σήμα είχες; Πόσες γραμμές 4g? 

 

Θέλω και εγώ να το κάνω αυτό αλλά μέσα στο σπίτι έχω μόνο 2 γραμμές 4g σήμα.

Με το δικο μου, 4g xiaomi redmi note 9pro  2 γραμμες συνηθως με μεγιστο download 50 mbps. 

Με της συζυγου ενα galaxy a71 4g+ που της πηρα περυσι, 95 mbps. 

Εχει δυο μεγαλες κεραιες το router και πιανει πολυ καλυτερο σημα απο τα κινητα, οποτε προχωρα το. 

Το χω τοσο καιρο και ουτε ενα προβλημα η αποσυνδεση μεχρι στιγμης. 

Επεξ/σία από Tommygre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2021 στις 6:25 ΜΜ, Tommygre είπε

Με το δικο μου, 4g xiaomi redmi note 9pro  2 γραμμες συνηθως με μεγιστο download 50 mbps. 

Με της συζυγου ενα galaxy a71 4g+ που της πηρα περυσι, 95 mbps. 

Εχει δυο μεγαλες κεραιες το router και πιανει πολυ καλυτερο σημα απο τα κινητα, οποτε προχωρα το. 

Το χω τοσο καιρο και ουτε ενα προβλημα η αποσυνδεση μεχρι στιγμης. 

Από το ρούτερ έκανες μέτρηση να δεις εάν είναι κοντά στις ταχύτητες που πιάνεις με data κινητου; Σ ευχαριστώ για την απάντηση!

Επίσης ποιο mr6000 έχεις; Το v1 ή v2?

Τα mr6400 είναι καλύτερα; Σορι αλλά έχω μπερδευτεί κ θέλω μηχάνημα 4g+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, beatshooter είπε

Από το ρούτερ έκανες μέτρηση να δεις εάν είναι κοντά στις ταχύτητες που πιάνεις με data κινητου; Σ ευχαριστώ για την απάντηση!

Επίσης ποιο mr6000 έχεις; Το v1 ή v2?

Τα mr6400 είναι καλύτερα; Σορι αλλά έχω μπερδευτεί κ θέλω μηχάνημα 4g+

Mr600  v2,  αυτο ειναι 4g+, οχι το 6400. 

Εγω αυτο ειχα παρει, στα 90€ απο το γερμανικο αμαζον. Τωρα βλεπω ανεβηκε αρκετα. 

https://www.amazon.de/TP-Link-MR600-Cat6-Gigabit-WLAN-simultanes-konfigurierbarer/dp/B07RS7HM59

Το mr6400 ειναι υποδεεστερο μοντελο, με 2,4ghz μονο και μικροτερη ταχυτητα, 4g, οχι +

https://www.amazon.de/-/en/gp/aw/d/B07RM95YFC/ref=psdcmw_430154031_t1_B07RS7HM59

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
8 ώρες πριν, Camal είπε

AVM FRITZ!Box 6850 5G vs Mikrotik Chateau 5G 

Είναι για επαγγελματική χρήση. Τι λέτε;

Έχω το 6850 LTE, το οποίο έχει το ίδιο Firmware/UI με το 5G. Για οικιακή χρήση, χωρίς μεγάλες απαιτήσεις παραμετροποιήσεων είναι μια χαρά. Από την στιγμή όμως που το θέλεις για επαγγελματική χρήση, καλύτερα να πας στο Mikrotik. Δεν έχω εμπειρία με ρούτερ της εταιρείας, όμως έχω δει/διαβάσει ότι έχεις την δυνατότητα να διαχειριστείς πολύ καλύτερα το δίκτυό σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...