Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν νομίζω ότι θα δούμε της προκοπής τον 1ο χρόνο/1η γενιά.

ακόμα καλύτερα αν κυκλοφορήσουν μόνο χρέπια σε ddr5 τον πρώτο χρόνο.......skip στις πλατφόρμες.... και φόρτωμα μία νέα gpu το καλοκαιράκι του 2022 μόνο τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, BabisTs είπε

για 600ρι/600+ πάει ο 11900Κ......500ρα ο 11700Κ

Δεν νομίζω.

Οι δικές μου προβλέψεις για msrp

11900K - 479 $

11700K - 389 $

11600K - 279 $

Και μέσα στο καλοκαίρι θα τις δούμε στο msrp (+VAT φυσικά)

Οτιδήποτε υψηλότερο θα είναι εκτός πραγματικότητας, οι ryzen έχουν πολύ καλό efficiency και στο μέλλον μπορούν να αλλαχθούν για αναβάθμιση σε 16 πυρήνες, δεν την παίρνει την Intel να χτυπήσει τις τιμές στα ύψη.

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, έχουμε καρτέλ και στα CPU τώρα; Αντιλαμβάνονται αμφότεροι πόσο ψηλά είναι οι επιδόσεις με βάση τις απαιτήσεις του 99,99% των games και λένε να βαρέσουν στο ψαχνό; Φαίνεται ότι δεν ξανακάνει η intel το λάθος να δώσει futureproof CPU(8700K) κάτω από τα 400€.

Μακάρι να διαψευστούν βέβαια όλα αυτά γιατί ο 11900K βάσει επιδόσεων και τεχνολογικής εξέλιξης(καλύτερες επιδόσεις για λιγότερα λεφτά) θα έπρεπε να έχει βία 500€ στην Ελλάδα. 600€ με μητρική κλάσης A(π.χ. Asus Z-590A) στα 250€, από τα 140€-180€ που είχαν κάποτε,  "σκοτώνει" κάθε ίχνος vfm. Είμαι περίεργος να δω πώς θα αντιδράσει τιμολογιακά η AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hln3 είπε

 

Οτιδήποτε υψηλότερο θα είναι εκτός πραγματικότητας, οι ryzen έχουν πολύ καλό efficiency και στο μέλλον μπορούν να αλλαχθούν για αναβάθμιση σε 16 πυρήνες, δεν την παίρνει την Intel να χτυπήσει τις τιμές στα ύψη.

Αν ήταν έτσι και ο 5800Χ δεν θα στοίχιζε παραπάνω από τον 3900Χ....γενικά το future proof δεν υπάρχει τόσο συχνά που θα βγαίνουν cpu από εδώ και πέρα από τους δύο.......παίρνεις έναν 6c/12t ή έναν 8c/16t και βγάζεις ψωμί για αρκετό καιρό  σε games μιας και οι κονσόλες έχουν σαπακια κομμένους 8c cpus (και δεν σε ενδιαφέρει τι βγάζουν αν δεν κάνεις αναβάθμιση συχνά)...έχουμε ανταγωνισμό πια.........οι τιμές στα ύψη θα είναι και από τους δυο.....κάτω από 550€ δεν τον βλέπω τον 11900Κ στις αρχές...δεν τους δικαιολογώ ούτε τους μεν αλλά ούτε τους δε....τώρα οι 16 πυρήνες που λες για gaming δεν μου λένε κάτι ....θα βγούνε μετά οι 6000series και θα παίζουν τόπι τον 5950Χ όπως και οι 5000series τον 3950Χ..μιλώντας μόνο για gaming....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8oN3ILVW5NqdLvn0.jpg

https://www.techpowerup.com/279165/msi-z490-motherboards-unleash-the-performance-of-pcie-4-0-graphics-cards-and-ssds

 

*υ.γ. Τουμπανο και η Ζ590i unify 

Καλοβλεπω την msi ειδικά από την Ζ390 και μετά. Σε Ζ690 ή όπως θα λέγεται μάλλον θα τη προτιμήσω. Σε itx form factor.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Moorer7 είπε

Πιστεύεται να αξίζει κάποιος που πάει σε i5-10400f την αναμονή για τον αντίστοιχο 11gen ?

Μιας και εγω σκεφτομουν για τετοιου ειδους αναβαθμιση...10400f-10500 καπου εκει, σκεφτομαι ειτε να παω σε νεα μητρικη με φτηνο cpu για μελλοντικη αναβαθμιση ειτε να παρω εναν 10700 που θα με καλυψει για πολλα χρονια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Μιας και εγω σκεφτομουν για τετοιου ειδους αναβαθμιση...10400f-10500 καπου εκει, σκεφτομαι ειτε να παω σε νεα μητρικη με φτηνο cpu για μελλοντικη αναβαθμιση ειτε να παρω εναν 10700 που θα με καλυψει για πολλα χρονια...

Καλά ισχύει απλά πόση διαφορά να έχει στην τιμή για παράδειγμα αν ο καινούργιος βγει στα 180 ευρώ και φημολογείται ότι θα είναι +/- 20%  ε πιστεύω το πενηντάρικο που έχει διαφορά με την υπάρχουσα τιμή του i5 αξίζει τον κόπο  να περιμένει κάποιος απλά εμένα μου ήρθε η κάρτα και μέχρι να περάσουν αυτές οι 30 μέρες θα είναι μαρτυρικές 

Στις 28/2/2021 στις 6:57 ΜΜ, kmilioris είπε

Η GB προς το παρόν δεν έχει δώσει ημερομηνία, θα παρω τηλέφωνο έναν φίλο αύριο στην εισαγωγική της μπας κ ξέρει κ θα σου πω. Εάν θέλεις στείλε μου μοντέλο 

Δεν ξέρω αν έμαθες διάβασα σ μια ιστοσελίδα της Αγγλίας που την είχε pre order για διαθεσιμότητα από 19/03

Επεξ/σία από Moorer7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Moorer7 είπε

Καλά ισχύει απλά πόση διαφορά να έχει στην τιμή για παράδειγμα αν ο καινούργιος βγει στα 180 ευρώ και φημολογείται ότι θα είναι +/- 20%  ε πιστεύω το πενηντάρικο που έχει διαφορά με την υπάρχουσα τιμή του i5 αξίζει τον κόπο  να περιμένει κάποιος απλά εμένα μου ήρθε η κάρτα και μέχρι να περάσουν αυτές οι 30 μέρες θα είναι μαρτυρικές 

Φοβαμαι οτι δεν θα ειναι τοσο μικρη η διαφορα στην τιμη για αυτο...αλλα ακομα αναμενω. Αλλα σκεψου εχω ηδη 2 μηνες και βαλε την 3060ti και ο 4460 απλα φωναζει οτι δεν αντεχει αλλο...Οποτε το ψιλοβιαζομαι, σκεφτομουν μεχρι το Πασχα να το τσιμπησω και οτι γινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ τι γιολο φαση γινεται; Επισημο release δεν εχει κανει η intel, ουτε εχει δωσει τιμες κτλ. ομως πουλανε κανονικα μητρικες, το mind πουλουσε 11700Κ, δεν υπαρχει καποιο nda/release date, απλα μια μερα θα σκασουν στα ραφια και οποιος προλαβει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, BabisTs είπε

 Συνηθίσαμε πια..μια σε gpus ....μία σε cpus..όποιος προλάβει......🤣

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/6717776

Τελος του μηνα η φαση θα ειναι οποιος προλαβει να παρει απο τα πρωτα κομματια, μετα βλεπω ελλειψεις για τον 11900Κ, τωρα αν θα παρουν και τιποτα πρακτικα ή θα πληρωσουν 600 φευγα για το τριτο το μακρυτερο μενει να το δουμε, εχει δυσκολο εργο φετος ο 11900Κ, δεν παιζουν απεναντι πλεον zen 2 και εκοψε και δυο cores η intel, αν τον ζητησει και οσο τον 5900x, καληνυχτα μαργαριτα, θα πρεπει να φερει στο stp games/adobe suite κτλ. σημαντικη διαφορα για να το δικαιολογει, κατι που δεν φαινεται στα leaks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα υπάρχει σημαντική διαφορά στην τιμή, καθώς η 10η γενιά παίζει κάτω από το msrp της αυτό τον καιρό. To ατού της νέας γενιάς θα είναι κυρίως τα pcie lanes, το να κερδίσει κάτι σε σχέση με την 10η σε single thread perfomance ενώ χάνει 2 cores, δεν είναι και τόσο σπουδαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Razor333 είπε

Εντωμεταξυ τι γιολο φαση γινεται; Επισημο release δεν εχει κανει η intel, ουτε εχει δωσει τιμες κτλ. ομως πουλανε κανονικα μητρικες, το mind πουλουσε 11700Κ, δεν υπαρχει καποιο nda/release date, απλα μια μερα θα σκασουν στα ραφια και οποιος προλαβει;

Οι επεξεργαστες κυκλωφορουν 31/3/2021, τιμες θα βγουν 16/3/2021.

3 ώρες πριν, hln3 είπε

Λογικά θα υπάρχει σημαντική διαφορά στην τιμή, καθώς η 10η γενιά παίζει κάτω από το msrp της αυτό τον καιρό. To ατού της νέας γενιάς θα είναι κυρίως τα pcie lanes, το να κερδίσει κάτι σε σχέση με την 10η σε single thread perfomance ενώ χάνει 2 cores, δεν είναι και τόσο σπουδαίο.

Για εμενα το μεγαλο ατου ειναι οι m2 Gen 4.....

ολα τα αλλα να ειχαμε να λέγαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...