Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@malakudi Μπορείς να παίξεις με XTU ή Throttlestop όπως κάνουμε στα laptop.

Αλλιώς κοιτάς για bios και undervolt/underclock χερατα. Σε κανένα .950mV . 

Ολλανδία 520€ ο 11900KF. 

Edit: Υπάρχει και σε bios PL1 , PL2 - Tau. Αλλά δεν ξέρω αν παίρνει κατευθείαν το ρεύμα από το V/F curve ή πρέπει να παίξεις με adaptive+offset

Επεξ/σία από Dr.Tesla
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Intel Launches Rocket Lake 11th Gen Core i9, Core i7, and Core i5:

https://www.anandtech.com/show/16523/intel-core-11th-gen-rocket-lake-core-i9-core-i7-core-i5

 

Intel i7-11700K Memory Benchmarks: Gear 1 vs. Gear 2 on 3200MHz:

 

Επεξ/σία από LaMereda
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αξίζει πιστεύεται ο 11400f αντί του 10400f θέλω μόνο επεξεργαστή για να ολοκληρώσω το build και δεν ξέρω τι να κάνω νομίζω ότι τα 200 που ζητάνε για pre order είναι πολλά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Moorer7 είπε

Παιδιά αξίζει πιστεύεται ο 11400f αντί του 10400f θέλω μόνο επεξεργαστή για να ολοκληρώσω το build και δεν ξέρω τι να κάνω νομίζω ότι τα 200 που ζητάνε για pre order είναι πολλά ...

Με 130€ διαθέσιμο τον 10400f δεν έχει αντίπαλο......

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Moorer7 είπε

Παιδιά αξίζει πιστεύεται ο 11400f αντί του 10400f θέλω μόνο επεξεργαστή για να ολοκληρώσω το build και δεν ξέρω τι να κάνω νομίζω ότι τα 200 που ζητάνε για pre order είναι πολλά ...

Εγω δεν τον βλεπω να αξιζει . Καλυτερα ο 10400f με μια z490 ή καμια b560 και ram oc ειναι τζι τζι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LaMereda είπε

Intel Launches Rocket Lake 11th Gen Core i9, Core i7, and Core i5:

https://www.anandtech.com/show/16523/intel-core-11th-gen-rocket-lake-core-i9-core-i7-core-i5

 

Intel i7-11700K Memory Benchmarks: Gear 1 vs. Gear 2 on 3200MHz:

 

μένει να δούμε αν θα έχει μόνο gear1 ο 11900Κ......

1 λεπτό πριν, Mpiftekis είπε

Για να συνεχίσω το από πάνω δίλημμα... 10600KF ή 11600kf, οεο;

10600KF καλύτερα....φτηνότερος και χωρίς πέναλτι στο latency αν σε ενδιαφέρει το gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζυγιασε τη καρτα γραφικων σου. Αλλα δεν νμζ να ειναι τοσο καλυτερος π να αξιζει τα παραπανω φραγκα ο 11600k. Μιλαμε μονο σε gaming. Αλλα ολα αυτα με αυτα π βλεπουμε μέχρι σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

old κιόλας..;p

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τα slides με τις τιμές, ορισμένα skus ξεχωρίζουν ως VFM.

11400f - O πιο VFM για όσους δεν χρειάζονται igpu

11500 - Παρομοίως, αλλά με την νεότερη igpu

11700 - 2oς στη σειρα σε VFM, φαινεται η καλύτερη επιλογή αν αντέχει το budget

11700k(f) - Για όσους ασχολούνται με OC. Αν κρίνουμε πάντως από το power consumption τα οφέλη του OC θα είναι περιορισμένα λογικά ενώ θα απαιτούν πολύ δυνατές ψύκτρες και PSUs.

Τα υπόλοιπα SKUs δεν φαίνονται ενδιαφέροντα με βάσει το msrp. Ο 11900k πολύ ακριβός, για ελάχιστα καλύτερο binning. To RAM που περιορίζεται σε gear2 στα υπόλοιπα skus από όσο γνωρίζουμε θα παρακάμπτεται με XMP, που θα υπάρχει πλέον και σε άλλα chipset πέρα από το Ζ.

O 11600k παρά είναι ακριβός - αν σε κάποιον δεν αρκεί ο 11400 - 11500 καλύτερα να πάει σε 11700, πιο πολύ νοήμα έχουν 2 πυρήνες σε χαμηλότερα clocks παρά ξεκλείδωτοι 6 (που όμως θα θέλουνε λογικά τρελά volts για να δώσουν κάποιο αποτέλεσμα)

Με τα reviews θα έχουμε πιο ξεκάθαρη εικόνα αλλά νομίζω θα δείξουν τα ίδια με όσα γράφω.

Επεξ/σία από hln3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ShooterX είπε

 

 

Tο 286,4mm^2 ειναι zen 3 ειναι με 2 ccd+iod και τα συνολικα transistors ειναι πανω απο 10bn, τα 2bn βρισκονται στα 125mm^2 του IOD που ειναι ακομα στα σαπια 14nm+ της glofo, τα υπολοιπα 8bn+ βρισκονται σε μολις 160mm^2, αυτο ειναι και η απαντηση σε κατι derbauer που δεν βλεπουν στο μικροσκοπιο διαφορες μεταξυ των 7nm της tsmc και των 14mm+++ της intel.

Επισης μην ξεχναμε και οτι ενα ποσοστο ακομα μεγαλυτερο σε αυτη την γενια παει στο igpu και στο avx512, κοινως αυτο το 30% more transistors δεν θα βοηθησει πουθενα οσους θα κουμπωσουν discrete καρτα και δεν χρησιμοποιουν avx512 εφαρμογες.

Αν ηταν εξ'ολοκληρου στα 7nm+ της tsmc με 270mm^2 τσιπακι θα ειχε σχεδον 14bn transistors, που σημαινει θα μπορουσε να ειναι 16core με υπερδιπλασια cache και να διατηρησει και το xe στο ιδιο package. Αυτο θα ηταν ανταγωνισμος, οχι αστεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hln3 είπε

Από τα slides με τις τιμές, ορισμένα skus ξεχωρίζουν ως VFM.

11400f - O πιο VFM για όσους δεν χρειάζονται igpu

11500 - Παρομοίως, αλλά με την νεότερη igpu

11700 - 2oς στη σειρα σε VFM, φαινεται η καλύτερη επιλογή αν αντέχει το budget

11700k(f) - Για όσους ασχολούνται με OC. Αν κρίνουμε πάντως από το power consumption τα οφέλη του OC θα είναι περιορισμένα λογικά ενώ θα απαιτούν πολύ δυνατές ψύκτρες και PSUs.

Τα υπόλοιπα SKUs δεν φαίνονται ενδιαφέροντα με βάσει το msrp. Ο 11900k πολύ ακριβός, για ελάχιστα καλύτερο binning. To RAM που περιορίζεται σε gear2 στα υπόλοιπα skus από όσο γνωρίζουμε θα παρακάμπτεται με XMP, που θα υπάρχει πλέον και σε άλλα chipset πέρα από το Ζ.

O 11600k παρά είναι ακριβός - αν σε κάποιον δεν αρκεί ο 11400 - 11500 καλύτερα να πάει σε 11700, πιο πολύ νοήμα έχουν 2 πυρήνες σε χαμηλότερα clocks παρά ξεκλείδωτοι 6 (που όμως θα θέλουνε λογικά τρελά volts για να δώσουν κάποιο αποτέλεσμα)

Με τα reviews θα έχουμε πιο ξεκάθαρη εικόνα αλλά νομίζω θα δείξουν τα ίδια με όσα γράφω.

Το 1:2 δεν παρακάμπτεται από τίποτα...μέχρι κάποια συχνότητα θα είναι 1:1στα skus i5/i7....όταν θα γυρνάει 1:2 πέναλτι.....ryzen style......φυσιολογικά μόνο τα i9 θα πηγαίνουν τάπα 1:1........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...