Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τρώγεται από τιμούλα (438€) για ετοιμοπαράδοτος

https://www.shophere.gr/full_product.php?prod_id=1615931274&skr_prm=WyJkMmU3MDI2NS0yNzQyLTQxZjktYmYzNS1lN2VjYmI4ZmUzOTIiLDE2MTY5NjM4Nzk2MjIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mitsos_The_Great είπε

Αξίζει η αλλαγή του 9900k για 11900k (η 11700k) για gaming ή να κάτσω στ'αυγά μου;

Η απάντηση εξαρτάται από τι έχεις στο μυαλό σου και τι hardware θες να αξιοποιήσεις. Προσωπικά θα έλεγα κάτσε στα αυγά σου, τέλος του χρόνου νέες cpu, ddr5 κλπ. Μόνο παλιό δε λες το cpu σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έριξα την παραγγελία μου για i5 11500, Asrock B560M-ITX/Ac, 2*8GB DDR4 3200 Crucial και ένα nvme. Ή θα πάει για HTPC ή θα μπει στο NAS να αντικαταστήσει ένα i3 4160. Κυρίως με ενδιαφέρει να τεστάρω το QSV.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εγώ έριξα την παραγγελία μου για i5 11500, Asrock B560M-ITX/Ac, 2*8GB DDR4 3200 Crucial και ένα nvme. Ή θα πάει για HTPC ή θα μπει στο NAS να αντικαταστήσει ένα i3 4160. Κυρίως με ενδιαφέρει να τεστάρω το QSV.

Kαι 3600 μνημες να βαλεις ακομα καλυτερα αφου στανταρ ο 11500 θελει 3200,σου δινει την επιλογη η Β560 να τις ανεβασεις.

Ουτως η αλλως ιδιες τιμες ειναι πανω κατω 3200-3600.(5-10 ευρω πανω κατω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 hours ago, Mitsos_The_Great said:

Αξίζει η αλλαγή του 9900k για 11900k (η 11700k) για gaming ή να κάτσω στ'αυγά μου;

Αν δεν χρειαζόταν να αλλάξεις και μητρική θα σου έλεγα να το κάνεις, αλλά τώρα όχι. Αν θες skippάρεις και τους Alder-Lake και πας στην μεθεπόμενη γενιά χωρίς θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nickol-us είπε

Η απάντηση εξαρτάται από τι έχεις στο μυαλό σου και τι hardware θες να αξιοποιήσεις. Προσωπικά θα έλεγα κάτσε στα αυγά σου, τέλος του χρόνου νέες cpu, ddr5 κλπ. Μόνο παλιό δε λες το cpu σου

Περιμένεις για νέες πλατφόρμες με ddr5 από 2022 πλευρά καλύτερα.....ή ρίχνεις παραγγελιά τώρα σε rocketlake και ρίχνεις skip του χρόνου στις ddr5 πλατφόρμες (mobo / ram) με τις τιμές στα ύψη που θα είναι μιας και θα είναι νέες στην αγορά και πας για αναβάθμιση ξανά από 2023 πλευρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JDROGAS είπε

Kαι 3600 μνημες να βαλεις ακομα καλυτερα αφου στανταρ ο 11500 θελει 3200,σου δινει την επιλογη η Β560 να τις ανεβασεις.

Ουτως η αλλως ιδιες τιμες ειναι πανω κατω 3200-3600.(5-10 ευρω πανω κατω)

Δεν ήμουν σίγουρος αν σε απλό (non-K) CPU θα μπορώ να βάλω πάνω από 3200. Οι 3200 crucial σίγουρα κλοκάρονται παραπάνω αλλά γενικά δεν ήξερα τι θα με αφήνει το platform να κάνω με non-K CPU.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, malakudi είπε

Εγώ έριξα την παραγγελία μου για i5 11500, Asrock B560M-ITX/Ac, 2*8GB DDR4 3200 Crucial και ένα nvme. Ή θα πάει για HTPC ή θα μπει στο NAS να αντικαταστήσει ένα i3 4160. Κυρίως με ενδιαφέρει να τεστάρω το QSV.

Κι εγώ για 11500 λέω να πάω, αλλά βλέπω στo skroutz o 11600 είναι μόνο  20-25 Ε ακριβότερος. Για mboard to Asrock B560 steel legend (θέλω s/pdif out  οπωσδήποτε) και σκέφτομαι  αν θα πάω για micro ή full ATX. Για μνήμη θέλω 32gb αλλά δεν έχω ιδέα ποιά είναι η χρυσή τομή κόστους/απόδοσης στις μνήμες για 11500/11600 (τις οποίες θα προσπαθήσω να ΟC και το mboard μπορεί (λέει) μνήμες μέχρι 4800 OC)...

2 ώρες πριν, BabisTs είπε

....ή ρίχνεις παραγγελιά τώρα σε rocketlake και ρίχνεις skip του χρόνου στις ddr5 πλατφόρμες (mobo / ram) με τις τιμές στα ύψη που θα είναι μιας και θα είναι νέες στην αγορά και πας για αναβάθμιση ξανά από 2023 πλευρά

Aυτό σκέφτηκα κι εγώ να κάνω... Αντί να προσπεράσω τους 11 και να πάω κατευθείαν για 12, να πάρω 11 τώρα και να προσπεράσω την πρώτη γενια 12+ddr5 όπου τα πράγματα θα είναι ακόμα στο ψάξιμο...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Eloy είπε

Κι εγώ για 11500 λέω να πάω, αλλά βλέπω στo skroutz o 11600 είναι μόνο  20-25 Ε ακριβότερος. Για mboard to Asrock B560 steel legend (θέλω s/pdif out  οπωσδήποτε) και σκέφτομαι  αν θα πάω για micro ή full ATX. Για μνήμη θέλω 32gb αλλά δεν έχω ιδέα ποιά είναι η χρυσή τομή κόστους/απόδοσης στις μνήμες για 11500/11600 (τις οποίες θα προσπαθήσω να ΟC και το mboard μπορεί (λέει) μνήμες μέχρι 4800 OC)...

Aυτό σκέφτηκα κι εγώ να κάνω... Αντί να προσπεράσω τους 11 και να πάω κατευθείαν για 12, να πάρω 11 τώρα και να προσπεράσω την πρώτη γενια 12+ddr5 όπου τα πράγματα θα είναι ακόμα στο ψάξιμο...

11600 έχει μόνο ένα μαγαζί κατόπιν παραγγελίας, 11500 έχουν πολλοί και ετοιμοπαράδοτους από 31/3. Η διαφορά τους είναι 200MHz στο turbo (4600 vs 4800)

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, malakudi είπε

11600 έχει μόνο ένα μαγαζί κατόπιν παραγγελίας, 11500 έχουν πολλοί και ετοιμοπαράδοτους από 31/3. Η διαφορά τους είναι 200MHz στο turbo (4600 vs 4800)

Δίκιο έχεις. Τώρα βλέπω οτι σήμερα έφερε σειρά 11 και το κίτρινο μαγαζί με διαθεσιμότητα σε 2-3 μέρες και 281Ε τον 11600Κ... E, ρε μπελάδες πάλι... Ξεκινάς για κάτι απλό και μετά μπαίνει ο διάολος και δέκα-δέκα ευρώ ανεβαίνεις...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, BabisTs είπε

Περιμένεις για νέες πλατφόρμες με ddr5 από 2022 πλευρά καλύτερα.....ή ρίχνεις παραγγελιά τώρα σε rocketlake και ρίχνεις skip του χρόνου στις ddr5 πλατφόρμες (mobo / ram) με τις τιμές στα ύψη που θα είναι μιας και θα είναι νέες στην αγορά και πας για αναβάθμιση ξανά από 2023 πλευρά

Ακριβώς έτσι το σκέφτηκα και εγώ. Παίρνω τώρα τον i9 11900 και skip τα πρώτης γενιάς buggy και overpriced  ddr5 συστήματα.

Επεξ/σία από rsttls
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Καλησπέρα , τελικά οι Β560 κλοκάρουν τις μνήμες πάνω από 3200?

Ναι, αν έχεις 11th gen. i5 και πάνω. (Δεν ξέρω για 10th gen αλλά διαβάζω πως ναι).

https://www.reddit.com/r/intel/comments/ljtq13/i5_10400_asrock_b560_pro4_ram_overclocking_from/

 

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Καλησπέρα , τελικά οι Β560 κλοκάρουν τις μνήμες πάνω από 3200?

Ναι, μόνο H510 μένουν στα 3200

Και σε 10th gen λένε όλες οι μητρικές στα specs

https://www.asrock.com/MB/Intel/B560 Pro4/index.asp#Specification

https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/All-series/TUF-GAMING-B560-PLUS-WIFI/techspec/

https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B560-TOMAHAWK-WIFI/Specification

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...