Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, 3DJIN είπε

η σειρα 11  ειναι αυτο που λεμε "hard pass" 

Κάποια στιγμή στο μακρινό 2003 που έκανα το Μαστερ μου στην Αγγλία είχε έρθει να μας κάνει διάλεξη ο διευθυντής ανάπτυξη προϊόντων της seagate ο άνθρωπος μεταξύ άλλων μας ανακοίνωσε τότε πως είχαν φτιάξει έναν νέο δίσκο 4TB... ως αφελής και εγώ τότε τον ρώτησα που θα πάνε οι δίσκοι μετά από αυτό, δεν υπάρχει νόημα, τότε πολύ απλά γύρισε με κοίταξε και μου είπε just a new product!!!! Με απλά λόγια οποίος θέλει κάτι ας το πάρει τώρα να το χαρεί και να παίξει σε λίγο καιρό θα είναι αρχαίο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eσυ οντως οπως παραδεχτηκες πως δεν βλεπεις μπροστα,αλλα αποδεικνυεται οτι δε βλεπεις ουτε πισω(σειρα 10) .Στην περιπτωση της σειρας 11 ξερουμε το μελλον.Γιατι? δες τις διαφορες με τη σειρα 10 και περιμενε σε 6 μηνες τις ddr5.

Και μην ξεχναμε κατι αλλο :η σειρα 11 εφαγε delay 6 μηνων γιαυτο πεφτει πανω σε  alder lake τωρα και προφανως ειναι ακυρο να πεταξεις λεφτα σε κατι που ηδη ειναι απαξιωμενο.

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

Eσυ οντως οπως παραδεχτηκες πως δεν βλεπεις μπροστα,αλλα αποδεικνυεται οτι δε βλεπεις ουτε πισω(σειρα 10) .Στην περιπτωση της σειρας 11 ξερουμε το μελλον.Γιατι? δες τις διαφορες με τη σειρα 10 και περιμενε σε 6 μηνες τις ddr5.

Εάν αναφέρεστε σε εμένα θα απαντήσω ότι προσωπικά έχω στα χέρια μου την 11 γενναία επεξεργαστών και όταν με το καλό βγει η 12 θα έχω και αυτή, λόγο εργασίας αγοράζω όλες τις νέες σειρές επεξεργαστών intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Μια από τα ίδια. Κάτοχοι προηγούμενων γενεών hardware κάνουν κρεμαστάρια το καινούριο hardware.

Να το καλύτερο επιχείρημα! ζηλιάρηδες και φαν βοϊς πετάμε λάσπη!

Μαζί με την 3090wtv και τον i9 να υπολογίσεις και δεύτερο τροφοδοτικό καθώς μάλλον 1200watt psu δεν θα είναι αρκετά :P Είπα να μην ποσταρω ξανά αλλά με αυτά που διαβάζω δεν άντεξα....

Έχει 13% διαφορά IPC σε απόδοση και 20% παραπάνω κατανάλωση σε σχέση με ι7 (8/16), περίπου, δεν το λες και επιτυχία.Σοβαρά τώρα, αν δεν κοιμόταν η Intel 10 χρόνια πιστεύει κάποιος ότι θα την έφτανε η amd; σαν το λαγό με την χελώνα την πάτησε.

 

3 ώρες πριν, Herald είπε

Αστό και πέρνα μεθαύριο να μαζέψεις τα κάρβουνα :P  Εκτός και αν θεωρείς φυσιολογικό το 1.43 ξερώ γω

125w είναι με τα plimits. Aν βγάλεις τα plimits δεν είναι 125w. Προφανώς, αφού πλέον μιλάμε για overclock.  Eπίσης όταν το CPU λέει 125 εννοεί το CPU σκέτο, όχι όλο το PC. Τα νούμερα που αναφέρεις εσύ αφορούν όλο το PC. 

Eδώ φαίνεται να πήρε σώβρακα και φανέλες στο gaming πάντως, 14% πάνω από 10900k. Not bad.

Spoiler

grafik.png

 

Gaming 14% σε 720p  awesomeness! ΙRL 0% διαφορά όμως....

https://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i9_11900k_processor_review,29.html

 

Stock.... εκτός αν κάνω λάθος.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Havik είπε

Να το καλύτερο επιχείρημα! ζηλιάρηδες και φαν βοϊς πετάμε λάσπη!

Μαζί με την 3090wtv και τον i9 να υπολογίσεις και δεύτερο τροφοδοτικό καθώς μάλλον 1200watt psu δεν θα είναι αρκετά :P Είπα να μην ποσταρω ξανά αλλά με αυτά που διαβάζω δεν άντεξα....

Έχει 13% διαφορά IPC σε απόδοση και 20% παραπάνω κατανάλωση σε σχέση με ι7 (8/16), περίπου, δεν το λες και επιτυχία.Σοβαρά τώρα, αν δεν κοιμόταν η Intel 10 χρόνια πιστεύει κάποιος ότι θα την έφτανε η amd; σαν το λαγό με την χελώνα την πάτησε.

 

Gaming 14% σε 720p  awesomeness! ΙRL 0% διαφορά όμως....

https://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i9_11900k_processor_review,29.html

 

Stock.... εκτός αν κάνω λάθος.

Eγώ έχω 3090 και 10900k σε 850αρι τροφοδοτικό και έχω περίσευμα. Σε gaming workloads με όλα stock δεν ξεπερνάει τα 550-580, οπότε και με 650αρι κομπλέ είσαι. Τα 1200 δεν ξέρω πώς τα υπολόγισες.

Αν θες να κρίνεις τις gaming επιδόσεις ένος επεξεργαστή προφανώς θα το κάνεις σε 720p. Βασικά και 1p αν γίνεται ακόμα καλύτερα. Αλλιώς τεστάρις την 3090 με την 3090, πράγμα ιδιαίτερα χρήσιμο, αλλά οχι σε CPU test.  Eίναι σαν να κάνεις GPU render για να συγκρίνεις τις CPU. Pointless.

Από εκεί και πέρα τα 11th gen δεν είναι αποκάλυψη, αλλά σε σχέση με τα leaks που είχαν διαρέυσει περίμενα μεγάλη αποτυχία και βγήκαν decent. 

Τα νούμερα που δίνεις είναι με τα plimits off προφανώς, οπότε μιλάμε για Prime95 με AVX χωρίς offset σε all core oc. Ρεαλιστικά σενάρια :P 

6 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Χωρίς τίτλο.png

Ξέχασα να σε βάλω ignore εσένα :P 

Κανόνισε να μείνω χωρίς ψυγείο για να πάρω πύραυλο

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπρος με την οπισθεν η ιντελ.... πραγματικά τεραστιο φιασκο.ο μαλλιας τα ειπε με το ονομα τους.καταρχην ντροπη που διαφημιζεται ως αντικαταστατης του 10900k ενω περα του οτι εχει 2 πυρηνες λιγοτερους σε καποια τεστ υπολείπεται επιδοσεων ακομη κ σε single σενάρια.Τωρα το γεγονος οτι καταναλωνει περισσοτερο ρευμα ακομη και απο τον 5950 εχοντας τα μισα thread ...Τι να πρωτοσχολιασεις πραγματικα...10850k bvfm καθως και 10700 και 10600.οποιος θελει cpu για μενα ας βιαστει να παρει καποιον απο τους 10series γιατι οσοι κρατιοντουσαν για τους 11 πιθανοτατα θα ορμηξουν στους 10 και θα εχουμε αυξησεις τιμων...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, billeiros είπε

Εμπρος με την οπισθεν η ιντελ.... πραγματικά τεραστιο φιασκο.ο μαλλιας τα ειπε με το ονομα τους.καταρχην ντροπη που διαφημιζεται ως αντικαταστατης του 10900k ενω περα του οτι εχει 2 πυρηνες λιγοτερους σε καποια τεστ υπολείπεται επιδοσεων ακομη κ σε single σενάρια.Τωρα το γεγονος οτι καταναλωνει περισσοτερο ρευμα ακομη και απο τον 5950 εχοντας τα μισα thread ...Τι να πρωτοσχολιασεις πραγματικα...10850k bvfm καθως και 10700 και 10600.οποιος θελει cpu για μενα ας βιαστει να παρει καποιον απο τους 10series γιατι οσοι κρατιοντουσαν για τους 11 πιθανοτατα θα ορμηξουν στους 10 και θα εχουμε αυξησεις τιμων...

Τον περισσότερο κόσμο τον ενδιαφέρουν οι 11100, 11400, 11500 και11600. Για τον 11900Κ ενδιαφέρεται ο 1 στους 1000 και για τον 11700K ο 1 στους 100... Απλό δεν είναι ?

Σημ. ο μαλλιάς έμμισθος της Αmd πρέπει να είναι... τον 10400 τον έχει σε βίντεο με τίτλο "Don't buy"...

Και μιλάει γρήγορα σαν  να κάνει τηλεπωλήσεις - τόσο γρήγορα ωστε ο ακροατής να μην προλαβαίνει να επεξεργαστεί αυτό που ακούει... Τον δε 10100 τον συνέκρινε με τον 3100 και τον 3300X, 2 τσιπς που κοστίζουν 1.5 και 2 φορές απ'όσο ο 10100...

 

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.techspot.com/review/2220-intel-core-i5-11600k/

Για εμένα οι Ι5 11500 & Ι5 11600Κ είναι αξιοπρόσεκτοι για την τιμή τους. Κακά τα ψέματα η AMD με την σειρά 5ΧΧΧ έβαλε ψηλά τον πύχη και η INTEL με τα 14++++++++ δεν μπορεί να φτάσει.

Επίσης αν επιτέλους κυκλοφορήσει ο R 5600G τότε μαζί με τον 11600Κ θα έχουμε αξιοπρεπείς λύσεις για ενσωματωμένα γραφικά σε 1080.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Eloy είπε

Τον δε 10100 τον συνέκρινε με τον 3100 και τον 3300X, 2 τσιπς που κοστίζουν 1.5 και 2 φορές απ'όσο ο 10100...

Εκείνη την εποχή είχαν κοντινές τιμές.

Τώρα ο 10100 έχει πέσει και οι άλλοι (λόγω 7nm και έλλειψης) έχουν ανέβει.

3 ώρες πριν, Eloy είπε

Σημ. ο μαλλιάς έμμισθος της Αmd πρέπει να είναι... τον 10400 τον έχει σε βίντεο με τίτλο "Don't buy"...

Ξανά, εκείνη την εποχή ο 10400 ήταν στα ίδια λεφτά με τον 3600 και οι φτηνότερες Ζ490 στα 140-150. Κοινώς έπαιρνες το fully overclockable Β450 + 3600 με αρκετά λιγότερα από 10400 + Ζ490.

Μην κοιτάς τους τελευταίους 2-3 μήνες που οι όροι έχουν αντιστραφεί...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις παρουσιάσεις που πρόλαβα και είδα εν τάχει, μιλάμε για τον ορισμό της παταγώδους αποτυχίας.

Προσοχή: όποιος καλύπτεται με την 11η γενιά και θέλει να πάει σε αυτή, μεγειά του και χαρά του.

Κουμάντο στο πορτοφόλι και τα θέλω του άλλου δεν κάνω (χιλιοειπωμένο αλλά η επανάληψη είναι η μητέρα της μαθήσεως).

Απλά, τεχνολογικά μιλώντας, η 11η γενιά είναι απογοητευτική. Εντάξει, σε κάθε περίπτωση, μικρό καλάθι κρατούσαμε, αλλά τέτοια χάλια; Βέβαια, για να είμαι δίκαιος, οι i5 φαίνεται ότι κάτι κάνουν, χωρίς αυτό να μπορεί να σώσει την κατάσταση.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

12 ώρες πριν, supererviss είπε

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!

Ψάχνω τωρα μια μητρική να συνδυάσω το 11400 αλλα η b560 ειναι πολυ ακριβές και δεν ειναι όλες στην αγορά... μίας που θελω και wifi και μου αρέσουν πολυ η gigabyte Aorus η z490 είναι μια καλή επιλογή η να περιμένω να σταθεροποιήσουν λίγο η τιμές? (Δεν θελω overclocking)

Και με την 750 ti θα έχω καλές επιδόσεις?😁

Προσωπικά θα αγόραζα Ζ490,Z490 μόνο για σενάριο 2 καρτών γραφικών και μιλάμε για μητρικές των 250-350 ευρώ (Machine Learning,Data Science) και όχι για Gaming!

Οι Β560 δέχονται ΟC σε λογικά πλαίσια αλλά δεν έχει νόημα όταν υποστηρίζουμ ΑΧΜP στα 3200

Στο σενάριο μίας κάρτας γραφικών οι Β560, είναι για άμεση αγορά καλή φάση και συγκεκριμένα εγώ γλυκοκοίταζα μία asrock η οποία δέχεται και το wifi 6 της intel σε ξεχωριστό m2 slot και δέχεται και Thunderbolt 4 card (100 ευρώ μελλοντικά)

Για σενάριο μίας κάρτας γραφικών είναι κομπλέ με καλά mofset και μελλοντικό upgrade σε wifi. thunderbolt

https://www.asrock.com/MB/Intel/B560 Steel Legend/index.asp

+ 20 ευρώ το wifi 

+ 100 ευρώ το Thunderbolt 4 και όχι 3

Πας στα 250 ευρώ μελλοντικά εφόσον τα χρειαστείς αλλά αν πας σε budget built δεν έχουν νόημα κάποια πράγματα

To Z590,Z490 έχει νόημα για εμένα μόνο σε διάταξη καρτών γραφικών 8χ 8χ και είναι κάτι που το χρυσoπληρώνεις

Για αυτό το λόγο στους Alder Lake θα υποστηρίζει DDR5 αρχικά μονο το Ζ690 και όχι τα άλλα chipset! Θα μιλάμε καθαρά τότε για workstation motherboards! 

Με wifi και σενάριο μίας κάρτας γραφικών αυτή τη στιγμή σε gigabyte z490 είναι καλή περίπτωση και ίσως πιο Value for money από το B560 για μερικούς 

https://www.skroutz.gr/s/23311076/Gigabyte-Z490-Aorus-Elite-AC-Motherboard-ATX-με-Intel-1200-Socket.html

Σε σενάριο 2 καρτών γραφικών με wifi

https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z490-AORUS-PRO-AX-rev-1x/sp#sp

Σε σενάριο 2 καρτών γραφικών χωρίς wifi,  αλλά με thunderbolt 3

https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z490-VISION-G-rev-1x#kf

Σε σενάριο 2 καρτών γραφικών με wifi, thunderbolt 3 κομπλέ όλα

https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z490-VISION-D-rev-1x#kf

Διάλεξε πιο είναι το value for money για εσένα άμεσα και μελλοντικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το review του HWU για τον 11900K βασίζει όλη την κριτική στο ότι ο 5900X μπορεί να βρεθεί στα 550$. Που ακριβώς; Σε όλη την Ευρώπη δεν υπάρχει κάπου κάτω από 800 ευρώ ετοιμοπαράδοτος, ενώ ακόμα και κατόπιν παραγγελίας δε τον βρίσκεις κάπου κάτω από 750 (το Πλαίσιο τον είχε 650 για κάποιο καιρό αλλά κι αυτό τώρα στα 750). Αντίθετα ο 11900Κ είναι ετοιμοπαράδοτος στα 650 Ελλάδα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, malakudi είπε

Το review του HWU για τον 11900K βασίζει όλη την κριτική στο ότι ο 5900X μπορεί να βρεθεί στα 550$. Που ακριβώς; Σε όλη την Ευρώπη δεν υπάρχει κάπου κάτω από 800 ευρώ ετοιμοπαράδοτος, ενώ ακόμα και κατόπιν παραγγελίας δε τον βρίσκεις κάπου κάτω από 750 (το Πλαίσιο τον είχε 650 για κάποιο καιρό αλλά κι αυτό τώρα στα 750). Αντίθετα ο 11900Κ είναι ετοιμοπαράδοτος στα 650 Ελλάδα.

 

Εχει βγαλει review το hwu? δεν το βρισκω για βαλε λινκ αν εχεις ορεξη. Απο οσα review εχω δει μεχρι τωρα μονο με το adaptive boost στεκεται ο 11900k σε οτιδηποτε περαν του gaming αλλα και παλι  ειναι κατω απο τα ρυζια. Σε gaming δεν ξερω ποση διαφορα κανει το adaptive boost αλλα εφοσoν οι reviewer κανουν χρηση τετοιων τεχνολογιων το σωστο θα ηταν να ανοιγαν pbo και στα ρυζια αλλιως δεν ειναι αντικειμενικο το review.

Σε γενικες γραμμες σε gaming φαινεται αρκετα καλος ο 11900k  αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει σε αυτην την τιμη. Απο τα καλυτερα cpu overall φαινεται ο 11600k 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...