Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

αν βαζανε dual ranks τι θα αλλαζε?

Κοιτα τα bench θα πρεπει να γινονται stock γενικά, αλλα το ολο ζουμι με τα intel στο gaming ειναι οτι παίρνουν μεγαλυτερο σφιξιμο τα μνημονια. Θα μας πει ο μαστρο Μπάμπης τι κανουν, αλλα αν πανε πανω απο 4400 που ψιλοταβανιαζουν οι κομήτες ο 10900k θα παει για αχυρα. Αμα δω καν 5000 stable απο τον babi θα μεινω χωρις ψυγειο, δε μαμιεται 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλο πλεονεκτημα των 10-11 series ειναι πως με μια ψιλο αξιολογη μητρικη αν τους συνδυασεις με καλες b die τρεχουν οι μνημες στο θεο.εγω οντας ασχετος πηγα στον 10700 στα 4266 16αρια stable.και εχουμε ακομη.Δεν απευθυνονται στον μεσο χρήστη κατ εμε .αν ανοιξεις πχ τα pl στον 10700 και παιξεις λιγο με bus εχεις ενα ωραιοτατο εργαλειο.Υπαρχουν χρηστες ομως που παιρνουν τα πισι κονσέρβα και ουτε xmp πχ δεν ξερουν να ανοιξουν.Καποιος που ξερει τι κανει κ τι θελει θα τον αξιοποιησει τον 11900k.Απλα διατηρω τις επιφυλαξεις μου οσον αφορα το ποσο all core manual oc σηκωνουν καθως φτανουμε σε αδιανοητα επιπεδα ρεύματος και συνεπως θερμοκρασιων.Ειναι ψιλοφαση -tuned και pushed εξ εργοστασιου  οπως οι 5000 ενα πραμα.αν πας να κανεις all core oc χανεις το max boist στο single.Επισης δεν ειναι πιο δυνατη απο amd ξεκαθαρα παντου.Cpuz πχ περναει.cb μενει πισω.Η intel μιας κ το μουλτι το χει χαμενο προ πολλου καθως και το efficiency και την αρχιτεκτονικη αποφάσισε να δωσει το προιον για το οποιο ειναι καταξιωμενη."fastest gaming cpu". Αυτο που μου κανε εντυπωση ομως προσωπικα είναι πως σε καποια παιχνιδια μενει πισω απο τα προηγουμενα της μοντελα.κατι το οποιο πχ δεν εχουμε δει ποτε απο amd απο γενια σε γενιά.Εγω αυτο που θελω να δω ειναι 10900k με ραμ 4300-4400 κ σεταρισμενο σωστα vs 11900k με 4500 και ανω σε games.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Κοιτα τα bench θα πρεπει να γινονται stock γενικά, αλλα το ολο ζουμι με τα intel στο gaming ειναι οτι παίρνουν μεγαλυτερο σφιξιμο τα μνημονια. Θα μας πει ο μαστρο Μπάμπης τι κανουν, αλλα αν πανε πανω απο 4400 που ψιλοταβανιαζουν οι κομήτες ο 10900k θα παει για αχυρα. Αμα δω καν 5000 stable απο τον babi θα μεινω χωρις ψυγειο, δε μαμιεται 😂

Αυτο τι σχεση εχει ρε με το αν βαλεις dual η single rank στο review. Αφου και στα δυο συστηματα θα βαλεις τα ιδια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Herald είπε

2700x δεν εχεις? Ε μη σκας, περασες ζεστο χειμωνα, αφου συμφωνα με το review που ανέβασες καταναλωνει τα διπλασια για το ιδιο workload 😂

Αμέ απο το 2019 και μετά έχω ξεχάσει τι είναι πετρέλαιο. Δόξα και τιμή στο Λιζάκι...  :P 

Άμα το latest and greatest έχει καταντήσει να συγκρίνεται με επεξεργαστάκο του 2019 2-3 γενιών πίσω, τι να πω. Well done intel 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως η αγορα των non k μοντελων να εχει μεγαλυτερο νοημα.παιζεις μονο με σφιξιμο ραμ και ανοιγεις pl και σκαλιζεις λιγο bus.Επισης βλεπεις αν μπορεις να ριξεις ταση.Για μενα προσωπικα ο 11600 ειναι no go.Ε οχι και 6πυρηνο εν έτει 2021.και μετα οσο ανεβαινεις στα μοντελα σου κλειμει το ματι ο 10850k στα 370 ευρω.Ο πιο bvfm και futureproof cpu για μενα στα λεφτα οχι μονο αυτα αλλα κ μέχρι 500 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

αν βαζανε dual ranks τι θα αλλαζε?

Αν καταλαβαίνω εννοείς ότι αν όλα τα cpu τα δοκιμάσουν με dr οι ποσοστιαίες διαφορές θα είναι οι ίδιες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αυτο τι σχεση εχει ρε με το αν βαλεις dual η single rank στο review. Αφου και στα δυο συστηματα θα βαλεις τα ιδια. 

 

Ναι αλλά φαντάζομαι - ας με διορθώσει ο ασπροδόντης, οτι αυτό εννοούσε. Μπορεί να λέω και λαλακίες 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγαλτε τις παρωπιδες ορισμενοι εδω μεσα και μιλήστε τεχνολογικά.Μην παντρευεστε την εταιρια απο την οποια εχετε αγορασει ενα κομματι hw.Εγω εχω τρια μηχανηματα με ιντελ κ ενα με amd.Θα πρεπε να θαβω ολομερις  την amd 

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αυτο τι σχεση εχει ρε με το αν βαλεις dual η single rank στο review. Αφου και στα δυο συστηματα θα βαλεις τα ιδια. 

 

Έλα το πήγα λίγο λάμψη βίρνα δράκος, δεν είδα την απάντηση σου....

Δεν μπορούν όμως όλα τα cpu να πιάσουν dr στις ίδιες συχνότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, billeiros είπε

Το μεγαλο πλεονεκτημα των 10-11 series ειναι πως με μια ψιλο αξιολογη μητρικη αν τους συνδυασεις με καλες b die τρεχουν οι μνημες στο θεο.εγω οντας ασχετος πηγα στον 10700 στα 4266 16αρια stable.και εχουμε ακομη.Δεν απευθυνονται στον μεσο χρήστη κατ εμε .αν ανοιξεις πχ τα pl στον 10700 και παιξεις λιγο με bus εχεις ενα ωραιοτατο εργαλειο.Υπαρχουν χρηστες ομως που παιρνουν τα πισι κονσέρβα και ουτε xmp πχ δεν ξερουν να ανοιξουν.Καποιος που ξερει τι κανει κ τι θελει θα τον αξιοποιησει τον 11900k.Απλα διατηρω τις επιφυλαξεις μου οσον αφορα το ποσο all core manual oc σηκωνουν καθως φτανουμε σε αδιανοητα επιπεδα ρεύματος και συνεπως θερμοκρασιων.Ειναι ψιλοφαση -tuned και pushed εξ εργοστασιου  οπως οι 5000 ενα πραμα.αν πας να κανεις all core oc χανεις το max boist στο single.Επισης δεν ειναι πιο δυνατη απο amd ξεκαθαρα παντου.Cpuz πχ περναει.cb μενει πισω.Η intel μιας κ το μουλτι το χει χαμενο προ πολλου καθως και το efficiency και την αρχιτεκτονικη αποφάσισε να δωσει το προιον για το οποιο ειναι καταξιωμενη."fastest gaming cpu". Αυτο που μου κανε εντυπωση ομως προσωπικα είναι πως σε καποια παιχνιδια μενει πισω απο τα προηγουμενα της μοντελα.κατι το οποιο πχ δεν εχουμε δει ποτε απο amd απο γενια σε γενιά.Εγω αυτο που θελω να δω ειναι 10900k με ραμ 4300-4400 κ σεταρισμενο σωστα vs 11900k με 4500 και ανω σε games.

Πρώτη φορά στην ιστορία συμφωνούμε σε όλα :P 

Γιαυτό αυτά που γράφονται πίσω για καταναλώσεις τα θεωρώ αστεία. Ακόμα και τερματίσμενος στα 5.2 ghz για το workload που προορίζεται (gaming κυρίως) η κατανάλωση θα είναι στα ~100-120watt. Τρίχες δηλαδή. Σίγα μη πάρει ο άλλος 11900k για να τρέχει blender με all core OC. Αυτά είναι αστεία, για productivity θα πάρεις Ρύζι ξεκάθαρα

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Βγαλτε τις παρωπιδες ορισμενοι εδω μεσα και μιλήστε τεχνολογικά.Μην παντρευεστε την εταιρια απο την οποια εχετε αγορασει ενα κομματι hw.Εγω εχω τρια μηχανηματα με ιντελ κ ενα με amd.Θα πρεπε να θαβω ολημερις  την amd 

Αν μιλάς για μένα το τελευταίο μηχάνημα που έστησα AMD είναι 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, billeiros είπε

Το μεγαλο πλεονεκτημα των 10-11 series ειναι πως με μια ψιλο αξιολογη μητρικη αν τους συνδυασεις με καλες b die τρεχουν οι μνημες στο θεο.εγω οντας ασχετος πηγα στον 10700 στα 4266 16αρια stable.και εχουμε ακομη.Δεν απευθυνονται στον μεσο χρήστη κατ εμε .αν ανοιξεις πχ τα pl στον 10700 και παιξεις λιγο με bus εχεις ενα ωραιοτατο εργαλειο.Υπαρχουν χρηστες ομως που παιρνουν τα πισι κονσέρβα και ουτε xmp πχ δεν ξερουν να ανοιξουν.Καποιος που ξερει τι κανει κ τι θελει θα τον αξιοποιησει τον 11900k.Απλα διατηρω τις επιφυλαξεις μου οσον αφορα το ποσο all core manual oc σηκωνουν καθως φτανουμε σε αδιανοητα επιπεδα ρεύματος και συνεπως θερμοκρασιων.Ειναι ψιλοφαση -tuned και pushed εξ εργοστασιου  οπως οι 5000 ενα πραμα.αν πας να κανεις all core oc χανεις το max boist στο single.Επισης δεν ειναι πιο δυνατη απο amd ξεκαθαρα παντου.Cpuz πχ περναει.cb μενει πισω.Η intel μιας κ το μουλτι το χει χαμενο προ πολλου καθως και το efficiency και την αρχιτεκτονικη αποφάσισε να δωσει το προιον για το οποιο ειναι καταξιωμενη."fastest gaming cpu". Αυτο που μου κανε εντυπωση ομως προσωπικα είναι πως σε καποια παιχνιδια μενει πισω απο τα προηγουμενα της μοντελα.κατι το οποιο πχ δεν εχουμε δει ποτε απο amd απο γενια σε γενιά.Εγω αυτο που θελω να δω ειναι 10900k με ραμ 4300-4400 κ σεταρισμενο σωστα vs 11900k με 4500 και ανω σε games.

Ναι σε όλα με μία επισήμανση.

12 λεπτά πριν, billeiros είπε

 Αυτο που μου κανε εντυπωση ομως προσωπικα είναι πως σε καποια παιχνιδια μενει πισω απο τα προηγουμενα της μοντελα.κατι το οποιο πχ δεν εχουμε δει ποτε απο amd απο γενια σε γενιά.

Δεν θυμάσαι το launch των fx....

13 λεπτά πριν, billeiros είπε

Εγω αυτο που θελω να δω ειναι 10900k με ραμ 4300-4400 κ σεταρισμενο σωστα vs 11900k με 4500 και ανω σε games.

Εδώ είναι το ζουμί. 3200c14 sr ήταν optimal setup το '17.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Πρώτη φορά στην ιστορία συμφωνούμε σε όλα :P 

Γιαυτό αυτά που γράφονται πίσω για καταναλώσεις τα θεωρώ αστεία. Ακόμα και τερματίσμενος στα 5.2 ghz για το workload που προορίζεται (gaming κυρίως) η κατανάλωση θα είναι στα ~100-120watt. Τρίχες δηλαδή. Σίγα μη πάρει ο άλλος 11900k για να τρέχει blender με all core OC. Αυτά είναι αστεία, για productivity θα πάρεις Ρύζι ξεκάθαρα

Αν μιλάς για μένα το τελευταίο μηχάνημα που έστησα AMD είναι 😛 

Δε μιλησα για σενα.Αυτα με τα watt ομως κ το αν σηκωνει ευκολα all core oc πρεπει να τα δουμε.αννκαι για μενα είναι αχρειαστο. καθαρά για maximum gaming επιδοσεις θα παρεις 11ρη.το single κυνηγας .ποιος ομως θεωρει λογικη αγορα τον 11900 στα 600+ ευρω? Για μια χουφτα frames σε 1080p τα οποια μαλιστα  φαινονται σε καρτα επιπεδου 3080-6800xt και ανω και μαλιστα οχι στο συνολο των περιπτωσεων?Σε πολλα επαναλαμβανω χανει απο amd. Ξεροντας μαλιστα οτι τελη του ετους ερχονται νεες πλατφορμες με χαοτικες διαφορες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Αμέ απο το 2019 και μετά έχω ξεχάσει τι είναι πετρέλαιο. Δόξα και τιμή στο Λιζάκι...  :P 

Άμα το latest and greatest έχει καταντήσει να συγκρίνεται με επεξεργαστάκο του 2019 2-3 γενιών πίσω, τι να πω. Well done intel 

Μην αρχίσουμε τώρα τις αναδρομές στο παρελθόν. Το ίδιο performance / watt έχει και ο 10900k που είναι της προηγούμενης γενιάς, το ίδιο και ο 9900k της προ προηγούμενης, το ίδιο και ο 8700k της προ προ προηγούμενης. 

Από εκεί και πέρα φαντάζομαι καταλαβαίνεις οτι τα νούμερα που δείχνεις είναι με τα limits off και all core ρολόγια στο θεό. Ο 5800x που είναι ανταγωνιστής του ας πούμε τι καταναλώνει σε blender με all core 4.8? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Έλα το πήγα λίγο λάμψη βίρνα δράκος, δεν είδα την απάντηση σου....

Δεν μπορούν όμως όλα τα cpu να πιάσουν dr στις ίδιες συχνότητες.

προφανως ρε ,μιλαμε ομως για review θα βαλεις σε ολα τα  συστηματα τα ιδια κιτ. Και 3600 κιτ να εβαζαν dual rank δεν θα αλλαζε κατι.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Δε μιλησα για σενα.Αυτα με τα watt ομως κ το αν σηκωνει ευκολα all core oc πρεπει να τα δουμε.αννκαι για μενα είναι αχρειαστο. καθαρά για maximum gaming επιδοσεις θα παρεις 11ρη.το single κυνηγας .ποιος ομως θεωρει λογικη αγορα τον 11900 στα 600+ ευρω? Για μια χουφτα frames σε 1080p τα οποια μαλιστα  φαινονται σε καρτα επιπεδου 3080-6800xt και ανω και μαλιστα οχι στο συνολο των περιπτωσεων?Σε πολλα επαναλαμβανω χανει απο amd. Ξεροντας μαλιστα οτι τελη του ετους ερχονται νεες πλατφορμες με χαοτικες διαφορες? 

Ρε συ, και οι 2 έχουμε 3090, τι ψάχνεις για ορθολογικά frames :P Αφου πέταμε τα λεφτά μας σε ****κίες έτσι και αλλιώς. 

Αναβάθμιση από 10900k ναι δεν αξίζει, αλλά αμά δεν είχα τίποτα από τα 2 και έπρεπε να διαλέξω μάλλον 11900k θα έπαιρνα.  Τέσπα, για τα υπόλοιπα περιμένουμε τον μάστρο μπάμπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...