Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ilos είπε

καιρός είναι να πέσουν και οι τιμές στους zen 3

Σιγά μην πέσουν , τόσα χρόνια από κάτω πούλαγε 8 πυρήνες τσάμπα και δεν τους αγόραζε κανείς τώρα που έπιασε τον τράγο από τα αχαμνά του θα μας κάνει την χάρη? Θα λιγδώσουν το άντεράκι τους εκεί στην AMD.

 

Τα ορφανά πορεύονται και οι χήρες κονομιόνται που λέει και ο αυγολέμονος.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ilos είπε

https://www.guru3d.com/news-story/intel-11th-gen-rocket-lake-s-desktop-processors-have-14-more-ipc-and-bring-pcie-4.html

Capture.jpg

3 ολόκληρα φουπουές με τα μισά cores και την διπλή κατανάλωση. Fuck yeah, άντε καιρός είναι να πέσουν και οι τιμές στους zen 3 αφού θα είναι σαπάκια για gaming τώρα.😁

 

20% πάνω σε ipc. Με δεδομένο το μέτριο scaling όλων σχεδόν των προγραμμάτων πάνω από τα 6/12 έχεις την ίδια ισχύ σε λιγότερα cores. Πράγμα σαφώς επιθυμητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το metro exodus μαζί με το RDR2 είναι από τα ελάχιστα games που ακόμα κουνάει σημαία η intel. Αλλά αν επιβεβαιωθεί ότι το amd test system ήταν με τον 3900x τελικά θα πέσει πολύ γέλιο.

Πάντα για τις δημοφιλέστατες RTX 3080 + 1080p καταστάσεις μιλάμε btw.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά ποιος θα κάνει downgrade από 10c/20t σε 8c/16t ; Fail γενιά, η επόμενη(Alder Lake) με DDR5/PCI-E 5.0 θα είναι για upgrade.

Δεν είναι fail αν έχεις 9900K π.χ. ή χειρότερο. Δεν είναι fail αν θες να έχεις την ισχύ του 10900K σε όλα τα workloads και όχι μόνο σε εκείνα που κάνουν scale σε 20 threads.

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τη χρησιμότητα του Alder Lake. Ποιο game θα κάνει χρήση big-little αρχιτεκτονικής όταν η βάση(κονσόλες) έχει παραδοσιακά 8/16 CPU. Μόνο στα προγράμματα βοηθάει και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ilos είπε

Το metro exodus μαζί με το RDR2 είναι από τα ελάχιστα games που ακόμα κουνάει σημαία η intel. Αλλά αν επιβεβαιωθεί ότι το amd test system ήταν με τον 3900x τελικά θα πέσει πολύ γέλιο.

Πάντα για τις δημοφιλέστατες RTX 3080 + 1080p καταστάσεις μιλάμε btw.😁

metro-exodus-1920-1080.png.26eaaff954f6cd0f1f14f1454194dc23.png

Nah..απλα είναι ένα από τα games της Intel..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δεν είναι fail αν έχεις 9900K π.χ. ή χειρότερο. Δεν είναι fail αν θες να έχεις την ισχύ του 10900K σε όλα τα workloads και όχι μόνο σε εκείνα που κάνουν scale σε 20 threads.

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τη χρησιμότητα του Alder Lake. Ποιο game θα κάνει χρήση big-little αρχιτεκτονικής όταν η βάση(κονσόλες) έχει παραδοσιακά 8/16 CPU. Μόνο στα προγράμματα βοηθάει και αν.

Έχω 9900Κ και το θεωρώ fail να πάω ξανά σε 8c/16t. Χίλιες φορές έναν 5900Χ.

59 λεπτά πριν, ilos είπε

Το metro exodus μαζί με το RDR2 είναι από τα ελάχιστα games που ακόμα κουνάει σημαία η intel. Αλλά αν επιβεβαιωθεί ότι το amd test system ήταν με τον 3900x τελικά θα πέσει πολύ γέλιο.

Πάντα για τις δημοφιλέστατες RTX 3080 + 1080p καταστάσεις μιλάμε btw.😁

Το 5% δεν είναι διαφορά, ίδια απόδοση έχουν. Προσωπικά χίλιες φορές 5900Χ.

Intel-Core-i9-11900K-vs-Ryzen-9-5900X-2.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί έτσι και αλλιώς την περιμέναμε 4-5% πάνω σε STP με αστρονομική κατανάλωση επιπέδου ~3970x/3990x.😁

Προβλέπω να κάνουν χρυσές δουλειές open loops, peltiers/TECs κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα να ήταν έστω 10% πάνω σε όλα τα γκέιμς, έστω σε 1080P να έλεγε κάποιος ''Ε θέλω το 10% να είμαι μπροστά στο gaming'', για 5% είναι εντελώς ανούσια αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά ποιος θα κάνει downgrade από 10c/20t σε 8c/16t ; Fail γενιά, η επόμενη(Alder Lake) με DDR5/PCI-E 5.0 θα είναι για upgrade.

😎

Αν είναι 20% πάνω σε ST και σε φυσιολογικές τιμές, γιατί όχι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 10900k σε όποιον και να πας θα είσαι κάτω σε MTP (πλην συγκεκριμένων AVX512 ή ML workloads) και στο STP η διαφορά θα είναι τρίχες (όπως είναι και μεταξύ CL και zen3).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ilos είπε

Από 10900k σε όποιον και να πας θα είσαι κάτω σε MTP (πλην συγκεκριμένων AVX512 ή ML workloads) και στο STP η διαφορά θα είναι τρίχες (όπως είναι και μεταξύ CL και zen3).

Δεν θέλω multi ρε, και 1πύρηνος μου κάνει. STP θέλω να σπάσω κανά ρεκόρ :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...