Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Noctua NH-D15(ή γενικά δυνατή αερόψυξη) για games που μαξάρουν σχεδόν όλα τα cores(αντίστοιχο με cinebench χωρίς AVX) θα είναι αρκετή με στόχο τα 5,2 Ghz all core και temps οχι πάνω από ~85;

Καλα εξαρταται και τι κομματι σου κατσει, αλλα μαλλον δυσκολο με d15 αν κρινω απο τους comet lake. Ουσιαστικα θες να κρατησεις θερμοκρασια κατω απο 80, γιατι απο εκει και πανω σε καλωσορίζουν τα bsod. Οποτε σε full load ακομα και gaming με 5.2 ghz θες πολυ καλο κομματι που να τα πιανει με κατω απο 1.3v. 

Tα παραπανω με βαση τον 10900Κ μου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Herald είπε

Καλα εξαρταται και τι κομματι σου κατσει, αλλα μαλλον δυσκολο με d15 αν κρινω απο τους comet lake. Ουσιαστικα θες να κρατησεις θερμοκρασια κατω απο 80, γιατι απο εκει και πανω σε καλωσορίζουν τα bsod. Οποτε σε full load ακομα και gaming με 5.2 ghz θες πολυ καλο κομματι που να τα πιανει με κατω απο 1.3v. 

Tα παραπανω με βαση τον 10900Κ μου. 

Ο Linus έδειξε ότι η Noctua είναι ανώτερη και από καλό AIO watercooling. Με θερμοκρασίες πάνω από 80c(07:20). Αυτό υποδηλώνει ότι οι comet lake τα καταφέρνουν καλύτερα σε όρους σταθερότητας σε μεγάλα temps από τα παλιότερα μοντέλα. Αλλιώς δεν θα είχε κανένας ελπίδα ούτε για 4,9Ghz χωρίς custom watercooling. Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

 

20 ώρες πριν, akoinonitos είπε

εχεις κορονοιο και εσαι στα τελευταια σου πες τη  αληθεια 😛

Πάντα την πραγματικότητα περιγράφω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ο Linus έδειξε ότι η Noctua είναι ανώτερη και από καλό AIO watercooling. Με θερμοκρασίες πάνω από 80c(07:20). Αυτό υποδηλώνει ότι οι comet lake τα καταφέρνουν καλύτερα σε όρους σταθερότητας σε μεγάλα temps από τα παλιότερα μοντέλα. Αλλιώς δεν θα είχε κανένας ελπίδα ούτε για 4,9Ghz χωρίς custom watercooling. Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

 

Πάντα την πραγματικότητα περιγράφω.

Επειδή έχω δοκιμάσει ακριβώς τις 2 ψύκτρες που περιγράφει, δηλαδή D15 και H115i platinum (είχα 2 από δαύτες), δεν ξέρω τι γίνεται σε stock αλλά όσο ανεβάζεις την κατανάλωση τόσο κεφάλι παίρνει η AIO. Αυτός με τα limits removed παίζει σε 1.25-1.28, για τα 5.2 που ψάχνεις θα θέλει χαλαρά 1.35 on average (ο δικός μου θέλει 1.37 ας πούμε). Επίσης από το test του λείπουν κάποια δεδομένα, κυρίως τα acoustics. Η h115i platinum είναι φτιαγμένη για silence operation, οπότε από default είναι στο χαλαρό pump και fans. Αν δώσεις πόνο δίνουν και αυτά πόνο. Είναι δοκιμασμένες και σε 3950x και οι 2 ψύκτρες, και η h115i δίνει καλύτερα νούμερα σε CB λόγω καλύτερων temps. 

Γενικά προφανώς θα σε καλύψει η D15, απλά για το very specific σενάριο που περιγράφεις, δηλαδή 100% all core gaming usage @ 5.2ghz για να μεινεις κάτω από 80 σίγουρα θες top ψύξη και η D15 είναι ένα σκαλάκι κάτω. Ενδεικτικά με room temp ~20-22 και την h115i στα τέρματα ο δικός μου ήταν μια ανάσα από τα 80 σε 720p sotr @ 1.37v με κοντά 100% usage

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Επειδή έχω δοκιμάσει ακριβώς τις 2 ψύκτρες που περιγράφει, δηλαδή D15 και H115i platinum (είχα 2 από δαύτες), δεν ξέρω τι γίνεται σε stock αλλά όσο ανεβάζεις την κατανάλωση τόσο κεφάλι παίρνει η AIO. Αυτός με τα limits removed παίζει σε 1.25-1.28, για τα 5.2 που ψάχνεις θα θέλει χαλαρά 1.35 on average (ο δικός μου θέλει 1.37 ας πούμε). Επίσης από το test του λείπουν κάποια δεδομένα, κυρίως τα acoustics. Η h115i platinum είναι φτιαγμένη για silence operation, οπότε από default είναι στο χαλαρό pump και fans. Αν δώσεις πόνο δίνουν και αυτά πόνο. Είναι δοκιμασμένες και σε 3950x και οι 2 ψύκτρες, και η h115i δίνει καλύτερα νούμερα σε CB λόγω καλύτερων temps. 

Γενικά προφανώς θα σε καλύψει η D15, απλά για το very specific σενάριο που περιγράφεις, δηλαδή 100% all core gaming usage @ 5.2ghz για να μεινεις κάτω από 80 σίγουρα θες top ψύξη και η D15 είναι ένα σκαλάκι κάτω. Ενδεικτικά με room temp ~20-22 και την h115i στα τέρματα ο δικός μου ήταν μια ανάσα από τα 80 σε 720p sotr @ 1.37v με κοντά 100% usage

 

Πάντως και η D-15 είναι silent. Όταν παίζω, κατά 95% με ακουστικά, αντέχω fans και πάνω από τις 1500 στροφές.

Spoiler

Την υδρόψυξη θέλω να την αποφύγω γιατί πέρα από τον όγκο θέλω να κρατήσω κλειστό το πάνω μέρος του silent κουτιού μου(Fractal Define XL R2).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Πάντως και η D-15 είναι silent. Όταν παίζω, κατά 95% με ακουστικά, αντέχω fans και πάνω από τις 1500 στροφές.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Την υδρόψυξη θέλω να την αποφύγω γιατί πέρα από τον όγκο θέλω να κρατήσω κλειστό το πάνω μέρος του silent κουτιού μου(Fractal Define XL R2).

 

To ξέρω ότι είναι silent, απλά θέλω να πω εφόσον δεν σε ενοχλεί ο θόρυβος, μπορείς να βάλεις την AIΟ να μαρσάρι.

Πάντως εκτός αν και έχει κάνα μαγκιόρικο binning δεν είναι εύκολο το 5.2. Η μόνη σου ελπίδα είναι να βάλεις τον babis να σου διαλέξει CPU :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν υπάρχει "all core" gaming με τον 10900k, από την στιγμή που δεν υπάρχει ούτε ένα game να στρεσάρει 100% τόσα πολλά threads. Με αυτή την έννοια τα 5.2 Ghz είναι πιο stable/attanable σε σχέση με το να έτρεχες blender/premiere/cinefart κλπ. Οπότε μπορείς να κάνεις και λίγο εκπτώσεις στην τάση και στο cooling solution.

Το θέμα είναι πάνε όλοι οι 10900k 5.2 με λογικές τάσεις ή θα πρέπει να είσαι wideass.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ilos είπε

Καταρχάς δεν υπάρχει "all core" gaming με τον 10900k, από την στιγμή που δεν υπάρχει ούτε ένα game να στρεσάρει 100% τόσα πολλά threads. Με αυτή την έννοια τα 5.2 Ghz είναι πιο stable/attanable σε σχέση με το να έτρεχες blender/premiere/cinefart κλπ. Οπότε μπορείς να κάνεις και λίγο εκπτώσεις στην τάση και στο cooling solution.

Το θέμα είναι πάνε όλοι οι 10900k 5.2 με λογικές τάσεις ή θα πρέπει να είσαι wideass.😁

Αμα πεσεις σε 720p μια χαρα τεντωνουν. Εχουν γινει αρκετα πολύνηματικα πλεον τα πιου πιου. Τωρα σε ανθρωπινες αναλυσεις νταξει, εχουμε δρομο ακρο για 20 threads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Παντού διαβάζω ότι είναι τραγωδία ο 11900Κ και από τα benches αυτό βλέπω..Downgrade απ' τον 10900Κ στεγνό.

Σε gaming σε κάποια είναι καλύτερος σε κάποια χειρότερος από τον 10900k. Το ίδιο ισχύει και με τους zen3 όμως. Σε productivity/MTP είναι λίγο τραγικός σε σχέση με 10900K. Με zen3 δεν υπάρχει καν επαφή σε αυτόν τομέα προφανώς. Είναι άλλη κατηγορία απόδοσης αλλά και τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BabisTs είπε

4576mhz / cl17 με 1Τ ......

 

Χωρίς τίτλο.png

1.png

Aπεταξάμην απεταξάμην. 

"Είναι downgrade από 10900k, είναι downgrade από 10900k, είναι downgrade από 10900k"

Στις πόσες φορές το πιστευώ? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλω επεξεργαστή 11ης γενιάς σε Ζ490 θα χάσω τίποτα σε απόδοση στα νέα ενσωματωμένα γραφικά ή στον επεξεργαστή λόγω της pcie3 της μητρικής; Για τον m2 γνωρίζω ότι θα έχω ταχύτητες μέχρι όσο υποστηρίζει το pcie3, για τον επεξεργαστή δεν ξέρω αν θα έχω τίποτα περιορισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...