Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, ilos είπε

Με την λογική ότι γλιτώνεις extra χρήμα με τις b560 και κάνεις και ram oc, ίσως ο 11400f να είναι η πιο vfm επιλογή αυτή τη περίοδο. Συν ότι είναι και καλύτερος στο productivity από 3600.10600kf. Αλλά αν τα βάλεις ένα ένα αυτά τα cpu σε z490/z590, ο 10600kf με oc είναι καλύτερος για gaming.

Η φθηνότερη b560 της προκοπής έχει 130€ και 190€ έχει ο 11400f. Τι ακριβώς γλιτώνεις όταν 0 10400f έχει 60€ λιγοτερο ?

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μεσο χρηστη και οχι απολυτα gaming κατασταση ο 10400f (125-130 ευρω) με μια Β460 (asrock b460 pro4,msi mortar,msi bazooka απο 90-110 ευρω) ειναι "λουκουμακι" αυτη τη στιγμη που ισως κανουμε καιρο να ξαναδουμε σε αυτες τις τιμες.

Για μενα το αλλο λουκουμακι ειναι ο 10700f στα 239 ευρω.

Eγω ας πουμε που δεν ασχολουμαι με gaming και ειμαι παντα με ενσωματωμενα γραφικα πια,ισως ειχε μια λογικη να παω απο τον 10400 στον 11500 για τα γραφικα και μονο αφου στις καθημερινες μου εργασιες ειμαι σιγουρος οτι δεν θα δω διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Η φθηνότερη b560 της προκοπής έχει 130€ και 190€ έχει ο 11400f. Τι ακριβώς γλιτώνεις όταν 0 10400f έχει 60€ λιγοτερο ?

Συγκρίνω τον συνδυασμό 10600k με z490/z590. O 10400f με b560/ φτηνή z490 συμφέρει ακόμα παραπάνω αλλά με b460 και κλειδωμένο το ram oc είναι κάτω και από 3600. Eπίσης σε 1-2 μήνες όλοι οι 10th gen θα χαιρετίσουν από stock, οπότε όποιος προλάβει τώρα παίρνει 10400f.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι ειδα και εγω βιντεο για να σιγουρευτω αλλα σκρουτζ και καταστηματα γραφουν οχι (τουλαχιστον οσα ειδα)

Μηπως την κοψανε; 😁

Στα 10 που κοιταξα ενα γραφει οτι περιλαμβανει......οτι να ναι.

Επεξ/σία από JDROGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Σιγουρα;

Εκανα build προσφατα με 10700f και την Be Quiet Pure Rock που γραφει 150w tdp, γιατι θεωρησα οτι θα ειναι αρκετη για 65w tdp επεξεργαστη, δεν ξερω πως το μετραει ακριβως το tdp η intel, αλλα χωρις καν να ανοιξω κατι στο bios μονο xmp (μητρικη asus z590-tuf), αυτο το πραμα τραβουσε 160w+ σε cinebench, αρκετα περισσοτερα απο τον 5950x stock και χτυπησε σε no time 85 βαθμους.

Οποτε οχι αυτο το ψυκτρακι που βαζει η intel δεν κανει, ουτε καν οι ψυκτρες των 30€, κατι σε dark rock 4 τουλαχιστον θελει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Εκανα build προσφατα με 10700f και την Be Quiet Pure Rock που γραφει 150w tdp, γιατι θεωρησα οτι θα ειναι αρκετη για 65w tdp επεξεργαστη, δεν ξερω πως το μετραει ακριβως το tdp η intel, αλλα χωρις καν να ανοιξω κατι στο bios μονο xmp (μητρικη asus z590-tuf), αυτο το πραμα τραβουσε 160w+ σε cinebench, αρκετα περισσοτερα απο τον 5950x stock και χτυπησε σε no time 85 βαθμους.

Οποτε οχι αυτο το ψυκτρακι που βαζει η intel δεν κανει, ουτε καν οι ψυκτρες των 30€, κατι σε dark rock 4 τουλαχιστον θελει.

Κάνει με την έννοια ότι αν δε πειραχτούν τα power limits θα χτυπήσει 90-95 βαθμούς για 16 δευτερόλεπτα πόσο είναι.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Nαι ειδα και εγω βιντεο για να σιγουρευτω αλλα σκρουτζ και καταστηματα γραφουν οχι (τουλαχιστον οσα ειδα)

Μηπως την κοψανε; 😁

Στα 10 που κοιταξα ενα γραφει οτι περιλαμβανει......οτι να ναι.

Όι επεξεργαστές της Intel έρχονται στα μαγαζιά σε 2 εκδόσεις - στην retail και στην tray... Στην retail παίρνεις το μπλε κουτί με cpu και ψύκτρα. Στην tray παίρνεις μόνο τον επεξεργαστή - και περιέργως πληρώνεις συνήθως περισσότερα απ'όσο στην retail, ακόμα και στο ιδιο μαγαζί. Οι ψύκτρες της intel είναι της πλάκας - όπως κι αυτές τηςς Αmd... Tης Intel είναι μικρές και δεν επαρκούν να κρατήσεις αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες, της δε Amd ξυπνούν τους γείτονες... Γι'αυτό και συνήθως οι χρήστες τις αλλάζουν και τις δύο...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Eloy είπε

Όι επεξεργαστές της Intel έρχονται στα μαγαζιά σε 2 εκδόσεις - στην retail και στην tray... Στην retail παίρνεις το μπλε κουτί με cpu και ψύκτρα. Στην tray παίρνεις μόνο τον επεξεργαστή - και περιέργως πληρώνεις συνήθως περισσότερα απ'όσο στην retail, ακόμα και στο ιδιο μαγαζί. Οι ψύκτρες της intel είναι της πλάκας - όπως κι αυτές τηςς Αmd... Tης Intel είναι μικρές και δεν επαρκούν να κρατήσεις αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες, της δε Amd ξυπνούν τους γείτονες... Γι'αυτό και συνήθως οι χρήστες τις αλλάζουν και τις δύο...

Εχω αλλαξει περιπου 40 intel....δικους μου εκτος απο αυτος που βαζω στα pc που στηνω για αλλους.

Τον 10700f δεν τον εχω αγορασει.......ακομα 😁

Γνωριζω ακριβως πως πωλουνται εαν ριξεις μια ματια θα καταλαβεις τι εννοω και την απορια μου περι ψυκτρας.

Συγκεκριμενα ο σκρουτζ αναφερει χωρις ψυκτρα.Mιλουμε παντα για τη συσκευασια box.(BX8070110700F)

Μετα παμε στα εξης καταστηματα παρακατω που αναφερουν οχι ψυκτρα.

psaxto.com

multicopter

beboo

dotpower

megashop

kavatza

goldenbyte

quickshop

priveshop

youhou

Παμε σε αυτα που δεν αναφερουν τιποτα

plaisio

e-shop

gamefreak

gatoulis

mgmanager

e-active

officeplus

plus3

askadam

techmaniac

egate

Σε πρωτη αναζητηση που εκανα φαινεται επεσα σε 4-5 απο αυτα τα καταστηματα γι αυτο και ρωτησα εαν σιγουρα εχει ψυκτρα.😉

11 ώρες πριν, niko13 είπε

Ναι φιλε μου 

 

Νικολα τα εγραψα και προς δικη σου απαντηση για να μην νομιζεις οτι σε ρωτησα ειρωνικα......πραγματικα ειχα απορια γιατι οντως δεν εχω αγορασει 10700f.

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Εχω αλλαξει περιπου 40 intel....δικους μου εκτος απο αυτος που βαζω στα pc που στηνω για αλλους.

Τον 10700f δεν τον εχω αγορασει.......ακομα 😁

Γνωριζω ακριβως πως πωλουνται εαν ριξεις μια ματια θα καταλαβεις τι εννοω και την απορια μου περι ψυκτρας.

Συγκεκριμενα ο σκρουτζ αναφερει χωρις ψυκτρα.Mιλουμε παντα για τη συσκευασια box.(BX8070110700F)

Μετα παμε στα εξης καταστηματα παρακατω που αναφερουν οχι ψυκτρα.

psaxto.com

multicopter

beboo

dotpower

megashop

kavatza

goldenbyte

quickshop

priveshop

youhou

Παμε σε αυτα που δεν αναφερουν τιποτα

plaisio

e-shop

gamefreak

gatoulis

mgmanager

e-active

officeplus

plus3

askadam

techmaniac

egate

Σε πρωτη αναζητηση που εκανα φαινεται επεσα σε 4-5 απο αυτα τα καταστηματα γι αυτο και ρωτησα εαν σιγουρα εχει ψυκτρα.😉

 

Νικολα τα εγραψα και προς δικη σου απαντηση για να μην νομιζεις οτι σε ρωτησα ειρωνικα......πραγματικα ειχα απορια γιατι οντως δεν εχω αγορασει 10700f.

Δε μου περασε ειρωνια απο το μυαλο ρε ηλιτρελε. Το ειχα παρατηρησει κ εγω στο σκρουτζ στην περιγραφη, οποτε το φανταστηκα οτι απλα δεν εχει πεσει στα χερια σου. Δεν εχει κ καμμια σημασια, διακοσμητικη ειναι που ειπε και ο λερος. Το ωραιο ειναι πως το ιδιο δινει και για τον 10900🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...