Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Dr.Tesla είπε

@malakudi Πάιζεις με στοκ τα πάντα? Στις υπόλοιπες ρυθμίσεις;

Θέλω πολύ να δω τι πιάνει με ολόκληρο το tuning. BCLK οριακά 103, Unlimited PL, και Undervolt. 

Νομίζω πως ο στόχος είναι να ρίξει τα Watt κάτω από τα PL με το Undervolt, όπως στα λάπτοπ. Έτσι αγνοείς τελείως το Tau και παίζει τερματισμένος συνεχώς. 

XTU ή Throttlestop δουλεύουν?


 

Δεν έχει επιλογή για BCLK αυτή η μητρική, undervolt έχει αλλά δε δοκίμασα ακόμα. Με locked (non-K) CPU μπορώ μόνο να παίξω με τα PL1/PL2/Tau. Θεωρητικά μπορώ να βάλω και PL1 και PL2 125W (παραπάνω δε πάει έτσι κι αλλιώς στα 4200 all core και δε μπορώ να αυξήσω multiplier)  οπότε το Tau θα είναι αδιάφορο. XTU δε μου επιτρέπει να αλλάξω κάτι, μόνο να δω τις διάφορες τιμές. Νομίζω επιτρέπει αλλαγές μόνο σε K cpus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

o 4700G είναι στα ιδια με τον 3400G, μένει να δούμε αν θα δώσει τίποτα παραπάνω η σειρά 5χχχ.

Αυτο ισχύει όταν έχουν τις ίδιες μνήμες και το ίδιο θα ισχύει και με τον 5700g αφού έχουν την ίδια vega 8 gpu.

H διαφορά είναι οτι τόσο ο 4700g όσο και 5700g μπορούν να χρονίσουν πολύ ψηλότερα  τις μνήμες απο τον 3400g που τα περισσότερα κομμάτια σταματανε στα 3433mhz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους ενδιαφέρονται για το quicksync. Σε ένα συγκεκριμένο sample file που έκανα δοκιμές το οποίο είναι 720p50, έχουμε τα εξής (για H264 transcode):

E3-1275 V5 (Skylake) igpu clock 1100 MHz => 465 fps.
NUC i3-8109U (Coffelake) igpu clock 1000 MHz => 421 fps.
i5-11500 (Rocketlake) igpu clock 1300 MHz => 615 fps.

Οπότε βλέπουμε πως η αύξηση από Skylake είναι 32,3% αλλά σε αυτό βοηθάει η αύξηση κατά 18,2% της συχνότητας. Η αύξηση λόγω της νέας αρχιτεκτονικής είναι μόλις 12%.

Σε H264->HEVC 10bit transcode του ίδιου αρχείου έχουμε:

E3-1275 V5 (Skylake) igpu clock 1100 MHz => Χ (δεν υποστηρίζει 10bit HEVC)
NUC i3-8109U (Coffelake) igpu clock 1000 MHz => 136 fps.
i5-11500 (Rocketlake) igpu clock 1300 MHz => 210 fps.

Μία αύξηση δηλαδή 54,4%, από την οποία το 30% είναι λόγω συχνότητας και ένα 19% λόγω της νέας αρχιτεκτονικής.

Θα κάνω και VMAF tests τις προσεχείς ημέρες για να δω αν έχει βελτιωθεί η ποιότητα του encoding.

edit: FYI, το NVENC σε Turing/Ampere στο ίδιο sample πετυχαίνει 830 fps σε H264 transcoding και 770 fps σε HEVC 10bit.

Επεξ/σία από malakudi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Δεν είπα ότι πείραξες τις φώτος. Δεν βλέπω πουθενά σε τι ταχύτητα τρέχει τις μνήμες και βλέπω και το παράδοξο το intel να έχει συνήθως μονόψηφιο usage % ενώ ο 3400G τριπλάσιο ή τετραπλάσιο. Κάτι δεν μου πάει καλά με το τεστ του τύπου.

Στα γραφικά είναι καλύτερος ο 3400g. Στο υπολογιστικό χάνει κι απο έναν 4πύρηνο 10100. Κάποια στιγμή μπορεί κάποιος να βάλει μια καλύτερη κάρτα και να βελτιώσει τα γραφικά - για να βελτιώσει το υπολογιστικό τμήμα όμως θέλει συνολική αλλαγή επεξεργαστή...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Eloy είπε

Στα γραφικά είναι καλύτερος ο 3400g. Στο υπολογιστικό χάνει κι απο έναν 4πύρηνο 10100. Κάποια στιγμή μπορεί κάποιος να βάλει μια καλύτερη κάρτα και να βελτιώσει τα γραφικά - για να βελτιώσει το υπολογιστικό τμήμα όμως θέλει συνολική αλλαγή επεξεργαστή...

Τι κάρτα θα βάλεις με τον 10100 που θα έχει πρόβλημα με τον 3400G ?? Γιατί αυτός που θέλει iGPU για αρχή δεν νομίζω να πάει να πάρει καμία σοβαρή κάρτα μετά. Η πλειοψηφία θα πάρει κάτι σε GTX1660/RX5500ΧΤ, άντε και καμία RTX3050 όταν βγει που και πάλι πόσο νομίζεις να χάνει με την RTX3050 ο 3400G ??

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τι κάρτα θα βάλεις με τον 10100 που θα έχει πρόβλημα με τον 3400G ?? Γιατί αυτός που θέλει iGPU για αρχή δεν νομίζω να πάει να πάρει καμία σοβαρή κάρτα μετά. Η πλειοψηφία θα πάρει κάτι σε GTX1660/RX5500ΧΤ, άντε και καμία RTX3050 όταν βγει που και πάλι πόσο νομίζεις να χάνει με την RTX3050 ο 3400G ??

Δύο είναι οι περιπτώσεις για να βάλει κάποιος igpu - είτε δεν ενδιαφέρεται για καλύτερα γραφικά (όμως χρειάζεται τα στοιχειώδη)) αλλά θέλει τον καλύτερο επεξεργαστή που του επιτρέπει η τσέπη του , είτε δεν ενδιαφέρεται για καλύτερο επεξεργαστή αλλά θέλει τα καλύτερα γραφικά που μπορεί να πάρει απο igpu. Kαι ενώ στο τμήμα των γραφικών μπορεί κάποια στιγμή να βρεί μια φθηνή/μεταχειρισμένη/κλπ κάρτα και να τα βελτιώσει, στην επεξεργαστική ισχύ είναι δεμένος με την συγκεκριμένο cpu...

Προφανώς και οι 2 επεξεργαστές μπορούν να καλύψουν οποιαδήποτε μικρομεσαία κάρτα στο μέλλον. Δεν εννοούσα οτι θα βάλει κάποιος εξωτερική κάρτα μόνο στον 10100..

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Eloy είπε

Δύο είναι οι περιπτώσεις για να βάλει κάποιος igpu - είτε δεν ενδιαφέρεται για καλύτερα γραφικά (όμως χρειάζεται τα στοιχειώδη)) αλλά θέλει τον καλύτερο επεξεργαστή που του επιτρέπει η τσέπη του , είτε δεν ενδιαφέρεται για καλύτερο επεξεργαστή αλλά θέλει τα καλύτερα γραφικά που μπορεί να πάρει απο igpu. Kαι ενώ στο τμήμα των γραφικών μπορεί κάποια στιγμή να βρεί μια φθηνή/μεταχειρισμένη/κλπ κάρτα και να τα βελτιώσει, στην επεξεργαστική ισχύ είναι δεμένος με την συγκεκριμένο cpu...

Προφανώς και οι 2 επεξεργαστές μπορούν να καλύψουν οποιαδήποτε μικρομεσαία κάρτα στο μέλλον. Δεν εννοούσα οτι θα βάλει κάποιος εξωτερική κάρτα μόνο στον 10100..

Όλες οι B450 που παίρνουν τον 3400G μπορούν να πάρουν μέχρι και τον 5950Χ, δεν καταλαβαίνω από πού βγαίνει ότι είναι δεμένος με το συγκεκριμένο CPU.

Εγώ όμως άλλο ρώτησα, πόσο νομίζεις θα χάσει με τον 3400G με κάρτα σαν την GTX1660/S  σε σχέση με τον 10100 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εχετε παθει,οπως καποιος αλλαζει καρτα ετσι αλλαζει και cpu δεν παντρευομαστε τιποτα.Βεβαια καρτα σε λογικη τιμη γιοκ.Επισης δεν ειναι για καρτα πολλων αλογων και ο 10100 οποτε οτι σαβουρα απο αυτες που αναφερθηκαν δε θα κανει διαφορα ουτε βελτιωση ειτε πανω σε 10100 ειτε στον κουτσο 3400g.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όλες οι B450 που παίρνουν τον 3400G μπορούν να πάρουν μέχρι και τον 5950Χ, δεν καταλαβαίνω από πού βγαίνει ότι είναι δεμένος με το συγκεκριμένο CPU.

Εγώ όμως άλλο ρώτησα, πόσο νομίζεις θα χάσει με τον 3400G με κάρτα σαν την GTX1660/S  σε σχέση με τον 10100 ??

Δεν καταλαβαινόμαστε...  :)

Αυτό που είπα είναι οτι αν έχεις τον 3400g και τον 10100,  μπορείς στο μέλλον να βελτιώσεις τα γραφικά σου προσθέτοντας μια κάρτα (την οποία τώρα δεν μπορείς, αλλά ίσως βρεις κάποια μεταχειρισμένη στο μέλλον, απο έναν φίλο ή απο μια απρόσμενη/καλή πτώση των τιμών). --- ΑΛΛΑ --- αν θέλεις περισσότερη επεξεργαστική ισχύ απο την cpu  θα πρέπει να αλλάξεις επεξεργαστή (δεν έχει να κάνει με mboards που αναφέρεις).

Δηλαδή, όταν η επιλογή είναι 3400g ή 10100, περισσότερες επιλογές (αν δεν αλλάξεις επεξεργαστή) έχεις με τον 10100 (γιατί έχει μεν χειρότερο igpu τμήμα αλλά καλύτερο cpu τμήμα)

7 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

τι εχετε παθει,οπως καποιος αλλαζει καρτα ετσι αλλαζει και cpu δεν παντρευομαστε τιποτα.Βεβαια καρτα σε λογικη τιμη γιοκ.Επισης δεν ειναι για καρτα πολλων αλογων και ο 10100 οποτε οτι σαβουρα απο αυτες που αναφερθηκαν δε θα κανει διαφορα ουτε βελτιωση ειτε πανω σε 10100 ειτε στον κουτσο 3400g.

Ε, κοίτα, μιλάμε για ζόρια τώρα. Οταν ο άλλος δεν "έχει", κοιτάζει να την βγάλει όσο καλύτερα μπορεί. Δεν αλλάζουν όλοι cpu και vga έτσι ανώδυνα...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το ενσωματωμένο cpu cooler κάνει παραπάνω από το θόρυβο που μπορώ να ανεχθώ ακόμα και σε μικρό load (κυρίως QSV encodes). Τι CPU cooler low profile προτείνετε; Έχω περιθώριο 60mm. Το κουτί είναι το SG13 με κανονικό ATX τροφοδοτικό. Αν είχα βάλει SFX με το σχετικό μετατροπέα θα έπαιρνε και πιο ψηλό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, malakudi είπε

Τελικά το ενσωματωμένο cpu cooler κάνει παραπάνω από το θόρυβο που μπορώ να ανεχθώ ακόμα και σε μικρό load (κυρίως QSV encodes). Τι CPU cooler low profile προτείνετε; Έχω περιθώριο 60mm. Το κουτί είναι το SG13 με κανονικό ATX τροφοδοτικό. Αν είχα βάλει SFX με το σχετικό μετατροπέα θα έπαιρνε και πιο ψηλό.

 

Νομίζω οτι για <60mm και intel έχεις μόνη επιλογή Noctua L9i (65w) από δική μου έρευνα για low profile πριν 1,5 χρόνο περίπου.
Edit:
Θυμήθηκα και αυτήν > https://www.silverstonetek.com/product.php?area=en&pid=505

Δεν προτείνω cryorig C7 γιατί όσα reviews είχα μελετήσει ήταν mixed αποτελέσματα (χωρίς να έχω διαζώσης γνώση της συγκεκριμένης), εκτός κι αν υπάρχει κανείς συνφορουμίτης με άλλη άποψη.

Επεξ/σία από true_lucif3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, malakudi είπε

Τελικά το ενσωματωμένο cpu cooler κάνει παραπάνω από το θόρυβο που μπορώ να ανεχθώ ακόμα και σε μικρό load (κυρίως QSV encodes). Τι CPU cooler low profile προτείνετε; Έχω περιθώριο 60mm. Το κουτί είναι το SG13 με κανονικό ATX τροφοδοτικό. Αν είχα βάλει SFX με το σχετικό μετατροπέα θα έπαιρνε και πιο ψηλό.

 

https://www.skroutz.gr/s/24880991/Scythe-Shuriken-2.html

Εμπειρία έχω απο την Big Shuriken 3, που είναι άριστη, αλλά δεν σου κάνει. Είναι 69mm

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίες φαίνονται οι 58αρες αλλά με το τροφοδοτικό ακριβώς από πάνω (3 χιλιοστά κενό θα έχει) θα αποδίδουν; Ενώ η AR05 της Silverstone και η Noctua έχουν ύψος 37mm. Υπάρχει και η AR11 της Silverstone στα 47mm. 51mm νομίζω είναι η stock.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ωραίες φαίνονται οι 58αρες αλλά με το τροφοδοτικό ακριβώς από πάνω (3 χιλιοστά κενό θα έχει) θα αποδίδουν; Ενώ η AR05 της Silverstone και η Noctua έχουν ύψος 37mm. Υπάρχει και η AR11 της Silverstone στα 47mm. 51mm νομίζω είναι η stock.

3mm, λίγα μου φαίνονται. Η 47αρα μια χαρά θα σου είναι. Ψάξε κανα review, γιατί είδα κάτι μαξ 47 dba θόρυβο    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

Ωραίες φαίνονται οι 58αρες αλλά με το τροφοδοτικό ακριβώς από πάνω (3 χιλιοστά κενό θα έχει) θα αποδίδουν; Ενώ η AR05 της Silverstone και η Noctua έχουν ύψος 37mm. Υπάρχει και η AR11 της Silverstone στα 47mm

τσέκαρε το πραγματικό περιθώριο ,  όταν λένε 60χιλ συνήθως έχουν υπολογίσει 10χιλ "αέρα"

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...