Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα motherboards παραμένουν πανάκριβα, εξαφανίζοντας το όποιο όφελος υπάρχει από την τιμή του cpu - και τα cpu όμως πωλούνται ακόμη πάνω από το msrp. Η570 και b560 με λίγα παραπάνω slots πλησιάζουν το z590 στην τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Oi phantom gaming είναι σαν τα έτοιμα pc των αλυσίδων καταστημάτων. Εχουν 1 καλό πράγμα για κράχτη (το Ζ590 εδώ) κι όλα τ'άλλα είναι για πέταμα. Γι'αυτό και είναι οι φτηνότερες Ζ590 που κυκλοφορούν.

Στις 18/4/2021 στις 12:31 ΜΜ, malakudi είπε

Ολοκλήρωσα και κάποια VMAF metrics για τον νέο QSV encoder στους Rocket lake.

...

Σε γενικές γραμμές η 750 σε σχέση με την 630 πως σου φάνηκε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Eloy είπε

Σε γενικές γραμμές η 750 σε σχέση με την 630 πως σου φάνηκε ?

Σε ότι αφορά το QSV είναι ένα 30% πιο γρήγορη η 750, αλλά αυτό το κέρδος έρχεται περισσότερο από τη διαφορά συχνότητας και λιγότερο από αρχιτεκτονική βελτίωση.

Σε ότι αφορά GPGPU, η βελτίωση είναι μεγαλύτερη, αλλά και πάλι αδύναμη σε σχέση ακόμα και με εισαγωγικές nvidia κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το νέο BIOS της Asrock B560M-ITX/ac επιτρέπει να διαλέξω 3600 για τη μνήμη (μόνο με Gear 1 όμως). Παρ' ολ'' αυτά ούτε σε 3600 μπορώ να το σταθεροποιήσω, ενώ οι μνήμες αυτές δουλεύουν πανεύκολα 36000 σε Ryzen χωρίς καμία αλλαγή, μόνο πηγαίνοντας το voltage από 1.35 σε 1.38. Επειδή από mem OC σε Intel δε το κατέχω, τι επιλογές μπορώ να δοκιμάσω; Δοκίμασα VCCio και VCCsa να τα αλλάξω από auto γιατί στο auto έβαζε πολύ υψηλές τιμές (1,45) αλλά και πάλι δε κατάφερα κάτι. Στα 3466 με Gear 1 δουλεύει μια χαρά. Να θυμίσω πως οι μνήμες είναι οι Crucial Ballistix 16GB DDR4-3200MHz (BL2K8G32C16U4B) Micron E-Die.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, malakudi είπε

Το νέο BIOS της Asrock B560M-ITX/ac επιτρέπει να διαλέξω 3600 για τη μνήμη (μόνο με Gear 1 όμως). Παρ' ολ'' αυτά ούτε σε 3600 μπορώ να το σταθεροποιήσω,

IO/SA στο ~1,15 για 3600mhz....δεν χρειάζεσαι φυσιολογικά παραπάνω.....1Τ ή 2Τ βάζεις?Τι primary βάζεις?

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, BabisTs είπε

IO/SA στο ~1,15 για 3600mhz....δεν χρειάζεσαι φυσιολογικά παραπάνω.....1Τ ή 2Τ βάζεις?Τι primary βάζεις?

2T, 16-18-18-36-54

edit: Ίσως η μητρική είναι της πλάκας, είναι η πιο φθηνή B560 mini-itx, Asrock. Στα 3466 πάντως παίζει μια χαρά. 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, malakudi είπε

2T, 16-18-18-36-54

edit: Ίσως η μητρική είναι της πλάκας, είναι η πιο φθηνή B560 mini-itx, Asrock. Στα 3466 πάντως παίζει μια χαρά. 

Δοκίμασες με όλα τα timings auto και απλά βάλε να τρέχει στα 3600. Χώρις XMP δηλαδή. Απλά κατέβασε τα IO / SA. Θα ορίσει η μητρική τα δικά της timings, αν ούτε έτσι καταφέρει να bootari σημαίνει οτι απλά η μητρική δεν κάνει. Έχει να κάνιε με το πόσα layers είναι το PCB το signal integrity για τις ram. Εγώ έχω την αντίστοιχη σε b460 (m pro 4) και δεν αφήνει πάνω από 2933.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, malakudi είπε

2T, 16-18-18-36-54

edit: Ίσως η μητρική είναι της πλάκας, είναι η πιο φθηνή B560 mini-itx, Asrock. Στα 3466 πάντως παίζει μια χαρά. 

Αν το 54 είναι trfc , δοκίμασε με πάνω από 320-350 σε αυτό σε ιντελ να δείς αν είναι οκ στα 3600mhz

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

Δοκίμασες με όλα τα timings auto και απλά βάλε να τρέχει στα 3600. Χώρις XMP δηλαδή. Απλά κατέβασε τα IO / SA. Θα ορίσει η μητρική τα δικά της timings, αν ούτε έτσι καταφέρει να bootari σημαίνει οτι απλά η μητρική δεν κάνει. Έχει να κάνιε με το πόσα layers είναι το PCB το signal integrity για τις ram. Εγώ έχω την αντίστοιχη σε b460 (m pro 4) και δεν αφήνει πάνω από 2933.

Μπουτάρει και σε 3600 και σε 3733, αλλά με πολλά λάθη αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 24/4/2021 στις 12:26 ΜΜ, malakudi είπε

Το νέο BIOS της Asrock B560M-ITX/ac επιτρέπει να διαλέξω 3600 για τη μνήμη (μόνο με Gear 1 όμως). Παρ' ολ'' αυτά ούτε σε 3600 μπορώ να το σταθεροποιήσω, ενώ οι μνήμες αυτές δουλεύουν πανεύκολα 36000 σε Ryzen χωρίς καμία αλλαγή, μόνο πηγαίνοντας το voltage από 1.35 σε 1.38. Επειδή από mem OC σε Intel δε το κατέχω, τι επιλογές μπορώ να δοκιμάσω; Δοκίμασα VCCio και VCCsa να τα αλλάξω από auto γιατί στο auto έβαζε πολύ υψηλές τιμές (1,45) αλλά και πάλι δε κατάφερα κάτι. Στα 3466 με Gear 1 δουλεύει μια χαρά. Να θυμίσω πως οι μνήμες είναι οι Crucial Ballistix 16GB DDR4-3200MHz (BL2K8G32C16U4B) Micron E-Die.

επειδή εχω τις ιδιες μνήμες με σένα και μου παίζαν μια χαρα στην z370 αλλα και τωρα  στην z390

δοκίμασε αυτά τα timings με 1.40vοlt  /   vccio 1.150 και sa το ιδιο

και μετα ξεκίνα σιγά σιγά να σφίγγεις 

 

 

1.png

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, FORIS78 είπε

 

επειδή εχω τις ιδιες μνήμες με σένα και μου παίζαν μια χαρα στην z370 αλλα και τωρα  στην z390

δοκίμασε αυτά τα timings με 1.40vοlt  /   vccio 1.150 και sa το ιδιο

και μετα ξεκίνα σιγά σιγά να σφίγγεις 

 

 

1.png

Αμέσως λάθη και με όλα αυτά, πολλά από αυτά στα auto ήταν ήδη πιο χαλαρά άλλωστε. Μάλλον η μητρική δε μπορεί πάνω από 3466.

edit: Δοκίμασα και 3600-18-20-40-2 και πάλι errors. Το μόνο που δεν έχω πειράξει είναι τις αντιστάσεις (ODT settings)

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...