Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, leros2004 είπε

...Μα φυσικά οι κατασκευαστές φταίνε, που στην intel πλατφόρμα σου πουλάνε εφάμιλλή μητρική στο 2πλάσιο κόστος της αντίστοιχης amd πλατφόρμας 

Εχεις κάποιο παράδειγμα να δώσεις, για να γίνεις πιο κατανοητός ? πχ. στα B560 και στα B550 της ίδιας εταιρίας...

Εγώ βλέπω οτι - για παράδειγμα στο skroutz - Asus Prime B560-Plus στα 144Ε και Asus Prime B550-Plus στα 134Ε... 10Ε διαφορά... Kαι στις Αsrock Steel Legend η 560 είναι 15E φτηνότερη απο την  550...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eloy είπε

Σωστός...

Το βίντεο και η χρήση του όπως έχω δει σε πολλά sites είναι κυρίως για να δείξει αδυναμία της Intel...  κι όχι της υλοποίησης του εκάστοτε κατασκευαστή... Το οτι κάποιο mboard είναι πιο αργό ή πιο γρήγορο απο ένα άλλο (με ίδιες τις λοιπές παραμέτρους και cpu) έχει να κάνει με το αν βλέπει κανείς το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο...  :)

Κατα τα άλλα, "Intel Β560 is a disaster" λέει ο τίτλος του βίντεο του αντικειμενικού reviewer... Iσως πάρει κάποιο έξτρα bonus απο τα αφεντικά του...  :)

Δεν θα μιλήσω για το συγκεκριμένο Review, αλλά το πρόβλημα να βλέπεις/διαβάζεις  reviews του 11400/11700 με άπειρο TDP σε μητρικές  Ζ590 και μετά να αγοράζεις μητρική Β560 και να έχεις 30% μικρότερες επιδόσεις συμβαίνει, όχι μόνο στο Β560 αλλά και σε όλα τα προηγούμενα chipset και αυτό γιατί πλέον η Intel τα έχει αφήσει όλα ελευθέρα για να μπορεί να ανταγωνίζεται με τα προϊόντα της AMD.

Αν ο επεξεργαστής των 65W TDP δούλευε μόνο στα 65W TDP σε όλες τις μητρικές ανεξαρτήτου με το Chipset,  τώρα δεν θα είχαμε τέτοια προβλήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, Eloy είπε

Εχεις κάποιο παράδειγμα να δώσεις, για να γίνεις πιο κατανοητός ? πχ. στα B560 και στα B550 της ίδιας εταιρίας...

Εγώ βλέπω οτι - για παράδειγμα στο skroutz - Asus Prime B560-Plus στα 144Ε και Asus Prime B550-Plus στα 134Ε... 10Ε διαφορά... Kαι στις Αsrock Steel Legend η 560 είναι 15E φτηνότερη απο την  550...

Βεβαίως και έχω.
Μητρική των 70€https://www.skroutz.gr/s/20085845/MSI-B450-A-Pro-Max-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html? πάει μπάλα τον 5950X.

 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Eloy είπε

Σωστός...

Το βίντεο και η χρήση του όπως έχω δει σε πολλά sites είναι κυρίως για να δείξει αδυναμία της Intel...  κι όχι της υλοποίησης του εκάστοτε κατασκευαστή... Το οτι κάποιο mboard είναι πιο αργό ή πιο γρήγορο απο ένα άλλο (με ίδιες τις λοιπές παραμέτρους και cpu) έχει να κάνει με το αν βλέπει κανείς το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο...  :)

Κατα τα άλλα, "Intel Β560 is a disaster" λέει ο τίτλος του βίντεο του αντικειμενικού reviewer... Iσως πάρει κάποιο έξτρα bonus απο τα αφεντικά του...  :)

Γιατί το motherboard δεν κάνει ένα CPU πιο αργό ή πιο γρήγορο. Το CPU καθορίζει την ταχύτητα. Το πρόβλημα προκύπτει όταν το motherboard δεν μπορεί να τροφοδοτήσει επαρκώς το CPU και κάνει throttling. Δεν είναι δηλαδή ότι το mobo είναι αργό, είνα απλά ανεπαρκές για να σηκώσει τα CPU που λέει ότι μπορεί να σηκώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "πρόβλημα" είναι οι χαλαροί κανόνες της Intel σε ότι αφορά την πλατφόρμα. Σχεδόν καμία μητρική Ryzen δεν έρχεται προ-ρυθμισμένη με τα power limits της μητρικής ενεργοποιημένα. Έχουν ρυθμισμένα τα power limits του rated TDP του επεξεργαστή. Αντίθετα στην πλατφόρμα της Intel, η πλειοψηφία των μητρικών, ειδικά της σειράς Z αλλά και αρκετές της σειράς B, αδιαφορούν για τα όρια των επεξεργαστών και ρυθμίζουν άλλα όρια, πολύ μεγαλύτερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η AMD έχει πάρει "κεφάλι" , για να την ανταγωνιστεί η INTEL σε επιδόσεις "σπάει" τα φρένα στο TDP. Δοκίμασα τον 11600Κ και αν πας bythebook έχει αισθητά χαμηλότερες επιδόσεις. Η σειρά ryzen 5XXX είναι σαφώς ποιοτικότερη από την 11 της INTEL.

H INTEL εχει σοβαρό πλεονέκτημα ότι η igpu υποστηρίζει full OPENGL οπότε είναι μονόδρομος για επαγγελματικά προγράμματα απεικόνισης αν δεν βάλεις ξεχωριστή κάρτα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, leros2004 είπε

 

Βεβαίως και έχω.
Μητρική των 70€https://www.skroutz.gr/s/20085845/MSI-B450-A-Pro-Max-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html? πάει μπάλα τον 5950X.

 

E, μη φέρνεις για παράδειγμα ένα b450 - που μπορεί να είναι και σε ξεστοκάρισμα με έκπτωση (λέω τώρα...), γιατί πριν 1 χρόνο ήταν πάνω απο τα 100 Ε... Εγώ στην ερώτησή μου σου έφερα 2 παραδείγματα απο τα τρέχοντα "ισοδύναμα" b550 και b560. Το b450 θα το κρίνεις με την τιμή που είχε όταν κυκλοφόρησε και θα το συγκρίνεις με ένα αντίστοιχο b460 της ίδιας περιόδου...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Eloy είπε

E, μη φέρνεις για παράδειγμα ένα b450 - που μπορεί να είναι και σε ξεστοκάρισμα με έκπτωση (λέω τώρα...), γιατί πριν 1 χρόνο ήταν πάνω απο τα 100 Ε... Εγώ στην ερώτησή μου σου έφερα 2 παραδείγματα απο τα τρέχοντα "ισοδύναμα" b550 και b560. Το b450 θα το κρίνεις με την τιμή που είχε όταν κυκλοφόρησε και θα το συγκρίνεις με ένα αντίστοιχο b460 της ίδιας περιόδου...

Πέρα από αυτό. Ας τρέξει κάποιος βαριά φορτία για Χ μήνες σε τέτοιες μητρικές με 5800X και πάνω και μετά τα λέμε...αν θα 'χουν μητρική. Αλήθεια, γιατί δεν πάνε όλοι εκεί και τους βλέπεις με mobo των 140€+ όταν συνδυάζουν με τέτοια CPUs;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Πέρα από αυτό. Ας τρέξει κάποιος βαριά φορτία για Χ μήνες σε τέτοιες μητρικές με 5800X και πάνω και μετά τα λέμε...αν θα 'χουν μητρική. Αλήθεια, γιατί δεν πάνε όλοι εκεί και τους βλέπεις με mobo των 140€+ όταν συνδυάζουν με τέτοια CPUs;

Το "είναι φθηνότερα τα amd mboards απο τα intel" ίσχυε παλιότερα, αλλά όχι πλέον... Ισχυε όταν η amd έδινε τα chipsets σχεδόν στο κόστος για να κινείται η πλατφόρμα της και να έχει ποικιλία - αντίθετα με την Intel που είχε τις πωλήσεις σίγουρες ασχέτως τιμής chipset και απλά το κόστος μεταφερόταν στον αγοραστή που θα αγόραζε ούτως ή άλλως. Τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει. Η amd πουλάει ακριβότερα τα chipsets λόγω επιτυχίας του ryzen και η intel  φθηνότερα γιατί θέλει να επανέλθει. Εγώ δεν βρίσκω πλέον στα "ισοδύναμα" mboards των 2 εταιριών, της τελευταίας 2ετίας διαφορές τιμής άξιες λόγου - σε κάποια είναι λίγο ακριβότερη η intel και σε κάποια η amd...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Πέρα από αυτό. Ας τρέξει κάποιος βαριά φορτία για Χ μήνες σε τέτοιες μητρικές με 5800X και πάνω και μετά τα λέμε...αν θα 'χουν μητρική. 

Πόσα AMD είπαμε έχεις/είχες? 

10 ώρες πριν, Eloy είπε

E, μη φέρνεις για παράδειγμα ένα b450 - που μπορεί να είναι και σε ξεστοκάρισμα με έκπτωση (λέω τώρα...), γιατί πριν 1 χρόνο ήταν πάνω απο τα 100 Ε... Εγώ στην ερώτησή μου σου έφερα 2 παραδείγματα απο τα τρέχοντα "ισοδύναμα" b550 και b560. Το b450 θα το κρίνεις με την τιμή που είχε όταν κυκλοφόρησε και θα το συγκρίνεις με ένα αντίστοιχο b460 της ίδιας περιόδου...

80-90€ έπαιζε μια ζωή αυτή. Το ξέρω καλά γιατί την έχω τιμήσει σε άπειρα build.

Τι σημαίνει ισοδύναμα ?  Είτε βάλεις αυτή των 70€ είτε b550 των 250€ το ίδιο ακριβώς θα παίξει η cpu...

Τώρα άμα θες Pci4, θες 120€ ΟΚ. 

Στα intel γίνεται ?  

5 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Αλήθεια, γιατί δεν πάνε όλοι εκεί και τους βλέπεις με mobo των 140€+ όταν συνδυάζουν με τέτοια CPUs;

1) Για το οπτικό κατά 99%.

2) Γιατί έχουν τα κατάλοιπα  από την Intel πλατφόρμα που άμα δεν σκάσεις 150αρη, δεν ... 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από b560 και μετά το feature set των intel είναι εφάμιλλο με των amd. Μπορεί αν το ψειρίσεις να πεις ότι έχουν λίγο λιγότερα lanes σε σχέση με b550 και ότι δε μπορείς να κάνεις OC πέραν του MCE στους ξεκλείδωτους, αλλά σε τιμές στο ίδιο price range παίζουν (πέρα από 3-4 πανάκριβες b550 που έχουν κοντά 300). Η κοροϊδία ήταν στα προηγούμενα "κλειδωμένα" chipset.

Το μόνο κακό με τα intel είναι ότι με mce δε μπορείς να πάρεις μητρική των 80-100 ευρώ ακόμα και με 6πύρηνους.  Σε amd μια https://www.skroutz.gr/s/24068592/MSI-B550-A-Pro-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html οδηγεί σχεδόν τα πάντα ακόμα και με oc (λόγω χαμηλότερων καταναλώσεων γενικά).

H b450 του @leros2004 είναι ακόμα φτηνότερη, αλλά δεν είναι σωστό να συγκρίνουμε παλαιότερα προϊόντα όντως.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, pirmen56 είπε

 Ας τρέξει κάποιος βαριά φορτία για Χ μήνες σε τέτοιες μητρικές με 5800X και πάνω και μετά τα λέμε...αν θα 'χουν μητρική.

Αλήθεια, γιατί δεν πάνε όλοι εκεί και τους βλέπεις με mobo των 140€+ όταν συνδυάζουν με τέτοια CPUs;

Μπορείς να δώσεις κάποιο link για το πρώτο η είναι κλασσικά λόγια του αέρα ;

Για το δεύτερο ποιοι είναι οι όλοι που έχεις δει εσυ με με τέτοιους επεξεργαστές ; οι 10-20-50-100 που ανεβάζουν φωτογραφίες στο Ίντερνετ ;

Αλλα έστω ότι ισχύει αυτό στην πράξη ,κλασσικά ούτε που σου περνάει από το μυαλό ότι αυτός που δίνει 400+ευρώ για cpu ίσως να θέλει παραπάνω θύρες usb,wifi6,Bluetooth ,post code κλπ ,πράγματα δηλαδή που συνολικά δεν βρίσκεις στις πολύ φθηνότερες μητρικές .Δεν είναι το παν για τον κόσμο στην αγορά μητρικής το εάν σηκώνει τον x επεξεργαστή για υψηλό oc …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Πέρα από αυτό. Ας τρέξει κάποιος βαριά φορτία για Χ μήνες σε τέτοιες μητρικές με 5800X και πάνω και μετά τα λέμε...αν θα 'χουν μητρική. Αλήθεια, γιατί δεν πάνε όλοι εκεί και τους βλέπεις με mobo των 140€+ όταν συνδυάζουν με τέτοια CPUs;

Αν δεν αλλάξεις τα power limits, ο 5800X τερματίζει στα 142W, δεν είναι κατανάλωση αυτή που θα χαλάσει ακόμα και entry level μητρικές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Αν δεν αλλάξεις τα power limits, ο 5800X τερματίζει στα 142W, δεν είναι κατανάλωση αυτή που θα χαλάσει ακόμα και entry level μητρικές.

Αυτό ακριβώς με τους amd, θα πιάσεις πολύ πιο εύκολα τα thermal limits, για να σε απασχολούν μετά τα power limits και αν δεν τα αντέχει μια μητρική. Αν ένας AMD βαράει 250w + σημαίνει ότι είναι πάνω σε LN2. Αν ένας 11th gen βαράει τόσα, σημαίνει ότι απλά τρέχει AVX512 φορτίο.😁 Big difference.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα motherboards τελευταία γενιάς και οι τιμές των motherboards για AMD πήραν την ανηφόρα.

Σε b450 οι τιμές ήταν (και είναι) πολύ καλές, ο κύριος λογος που πήγα AMD, έδωσα κάπου στα 80 ευρώ για το b450 asrock pro4 και κάτι αντιστοιχο σε intel σε connectivity/overclocking εβγαινε στα 200 ευρώ. Ήταν και πιο ακριβός ο 8700K λογω έλλειψης τοτε, καπου στα 500 ευρώ έφτανε + ότι θα ήθελα ακόμη καλύτερη ψύκτρα από αυτη που είχα.

Εχω τρέξει για αρκετές φορές συνεχόμενες ώρες (10+) βαριά workloads (95%) στον ryzen 2700 χωρίς κανένα σημάδι throttling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...