Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, sozz είπε

ωραία και το σκεφτόμουν αυτό αλλά έλεγα να ρισκάρω μήπως και έμπαινε gear 1 αλλά αφού το λες θα πάω στην αρχική επιλογή για 3200.

το θέμα τώρα είναι για c14 πάει 120+ ευρώ αντί για 16 δεν νομίζω να αξίζει σε κάπου για το σύστημα που έχω

οπότε πιο από τα δύο

https://www.e-shop.gr/ram-corsair-cmk16gx4m2b3200c16r-vengeance-lpx-red-16gb-2x8gb-ddr4-3200mhz-dual-kit-p-PER.549927

https://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=70137&cat=4&skr_prm=WyIzZDI1YTVjYS1lYTMwLTQzOGItOGYzZC01N2EyNDg5NDdhMDQiLDE2MjM4NDU5NDU1MjgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

το eshop το βάζω γιατί πέρυσι είχα χάσει μια ραμ και μου την αντικαταστήσανε οπότε ποτέ δεν ξέρεις πως θα σου χρησιμεύσει.

και οι δύο υπάρχουν στο site της μητρικής , αυτές που έχω τώρα δεν μπαίνουν καν στο profile 1 για τα 2400 και είμαι με 2100

H αλήθεια είναι αμα δεν είναι bdie δεν έχω ιδέα τι παίζει με μνήμες. Απλά αν πάρεις 3600 είτε θα τρέχουν σε gear 2 είτε θα πρέπει να τις ρίξεις συχνότητα, και στις 2 περιπτώσεις θα τρέχουν πιο αργά από ένα 3200 κιτάκι. Εκτός αν έχεις σκοπό να βάλεις τα timings με το χέρι, οπότε πάρε τις πρώτες 3600c16 που έβαλες και ξεκινάς να σφίγγεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Herald είπε

H αλήθεια είναι αμα δεν είναι bdie δεν έχω ιδέα τι παίζει με μνήμες. Απλά αν πάρεις 3600 είτε θα τρέχουν σε gear 2 είτε θα πρέπει να τις ρίξεις συχνότητα, και στις 2 περιπτώσεις θα τρέχουν πιο αργά από ένα 3200 κιτάκι. Εκτός αν έχεις σκοπό να βάλεις τα timings με το χέρι, οπότε πάρε τις πρώτες 3600c16 που έβαλες και ξεκινάς να σφίγγεις. 

δεν θα ήθελα να ασχοληθώ απλά θα κουμπώσω  το προφιλ και τέλος θα πάω εδώ ευχαριστώ. https://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=70297&cat=4&skr_prm=WyIzZDI1YTVjYS1lYTMwLTQzOGItOGYzZC01N2EyNDg5NDdhMDQiLDE2MjM4NDY1MjMxMjEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που κάποιος μπορεί να δώσει κάποια ένδειξη αναφορικά με τις θερμοκρασίες σε i9 11900k. Σε απλή χρήση η θερμοκρασία είναι απο 25-27c όταν είναι ανοιχτό το AC και 28 με 32 όταν έχει τρελή ζέστη χωρίς το AC ανοιχτό. Σε gaming είναι 48-52 όταν είναι ανοιχτό το AC και 50-55 χωρίς. Λογική η διαφορά απλως το αναφέρω σαν "σύγκριση". Χρησιμοποιώ υδρόψυξη,  την  H115i Elite Capellix RGB της Corsair. Mobo είναι η gigabyte z590 gaming x. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NotForbidden είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που κάποιος μπορεί να δώσει κάποια ένδειξη αναφορικά με τις θερμοκρασίες σε i9 11900k. Σε απλή χρήση η θερμοκρασία είναι απο 25-27c όταν είναι ανοιχτό το AC και 28 με 32 όταν έχει τρελή ζέστη χωρίς το AC ανοιχτό. Σε gaming είναι 48-52 όταν είναι ανοιχτό το AC και 50-55 χωρίς. Λογική η διαφορά απλως το αναφέρω σαν "σύγκριση". Χρησιμοποιώ υδρόψυξη,  την  H115i Elite Capellix RGB της Corsair. Mobo είναι η gigabyte z590 gaming x. 

Πολυ καλα εισαι. Στοκ CPU  εισαι? Η aio σου παντως ειναι απο τις κορυφαιες . Εγω ειμαι λιγο πιο υψηλες απο σενα φυσικα αναλογα το game. Σε cp2077 βλεπω και 70 οπως και στο Outriders μεχρι να μπεις In game δινει τερμα CPU οποτε βαραει 85αρια. Βεβαια ειμαι με stock cpu ABT on  ASUS Limitsoff  enable. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, NotForbidden είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που κάποιος μπορεί να δώσει κάποια ένδειξη αναφορικά με τις θερμοκρασίες σε i9 11900k. Σε απλή χρήση η θερμοκρασία είναι απο 25-27c όταν είναι ανοιχτό το AC και 28 με 32 όταν έχει τρελή ζέστη χωρίς το AC ανοιχτό. Σε gaming είναι 48-52 όταν είναι ανοιχτό το AC και 50-55 χωρίς. Λογική η διαφορά απλως το αναφέρω σαν "σύγκριση". Χρησιμοποιώ υδρόψυξη,  την  H115i Elite Capellix RGB της Corsair. Mobo είναι η gigabyte z590 gaming x. 

Αν μένεις Ανταρκτική normal οι θερμοκρασίες σου. Αν όχι σου δείχνει λάθος ο σένσορας. 25 ούτε σε idle δεν γίνεται να έχεις, πόσο μάλλον όταν δουλεύει που λες. Θα πρέπει να έχεις 15 θερμοκρασία δωματίου και την ΑΙΟ στα τέρματα μαζί με τα fans για να πιάσεις 25 με ελαφρύ usage

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Herald είπε

Αν μένεις Ανταρκτική normal οι θερμοκρασίες σου. Αν όχι σου δείχνει λάθος ο σένσορας. 25 ούτε σε idle δεν γίνεται να έχεις, πόσο μάλλον όταν δουλεύει που λες. Θα πρέπει να έχεις 15 θερμοκρασία δωματίου και την ΑΙΟ στα τέρματα μαζί με τα fans για να πιάσεις 25 με ελαφρύ usage

Ναι τα case fans είναι full speed απο τα bios και της υδρόψυξης είναι στο extreme όταν δεν είναι ανοιχτό το AC ενώ όταν είναι ανοιχτό τα αφήνω balanced. 

4 ώρες πριν, jimpsar είπε

Πολυ καλα εισαι. Στοκ CPU  εισαι? Η aio σου παντως ειναι απο τις κορυφαιες . Εγω ειμαι λιγο πιο υψηλες απο σενα φυσικα αναλογα το game. Σε cp2077 βλεπω και 70 οπως και στο Outriders μεχρι να μπεις In game δινει τερμα CPU οποτε βαραει 85αρια. Βεβαια ειμαι με stock cpu ABT on  ASUS Limitsoff  enable. 

Ναι δεν έχω κάνει κάποιο OC ακόμα, πρώτες μέρες χρήσης είναι και απλά τσεκάρω απο εδώ και απο εκεί να δω τις επιδόσεις πριν κάνω κάτι για να έχω να τα συγκρίνω μετά.

Edit: Είδα κ αυτό που είπες για λάθος ένδειξη και τελικά ισχύει, είχα ανοιχτό HWMonitor και iCUE της Corsair, για κάποιο λόγο δεν τα πάνε καλά μεταξύ τους και όταν κλείνω το iCUE τότε βλέπω τα temps σε 27-33 ανάλογα, με την διαφορά με AC να είναι 29-30 με μεγαλύτερη ευκολία. Και πάλι βέβαια μια χαρά είναι, σε gaming οι μετρήσεις είναι ίδιες πάντως. 

Επεξ/σία από NotForbidden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NotForbidden είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που κάποιος μπορεί να δώσει κάποια ένδειξη αναφορικά με τις θερμοκρασίες σε i9 11900k. Σε απλή χρήση η θερμοκρασία είναι απο 25-27c όταν είναι ανοιχτό το AC και 28 με 32 όταν έχει τρελή ζέστη χωρίς το AC ανοιχτό. Σε gaming είναι 48-52 όταν είναι ανοιχτό το AC και 50-55 χωρίς. Λογική η διαφορά απλως το αναφέρω σαν "σύγκριση". Χρησιμοποιώ υδρόψυξη,  την  H115i Elite Capellix RGB της Corsair. Mobo είναι η gigabyte z590 gaming x. 

Φωτο θα μας βάλεις ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

Nα σου βάλω εγώ. Ξανθιές προτιμάς ή μελαχρινές? 😛 

Ντάξει έκλαψα με το σχόλιο 😂

Αυτά είναι μέσα σε μισάωρο απλής χρήσης με AC ανοιχτό.

image.png.64ae0acc7e1377e10cb72d3430752a02.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotForbidden είπε

Ντάξει έκλαψα με το σχόλιο 😂

Αυτά είναι μέσα σε μισάωρο απλής χρήσης με AC ανοιχτό.

image.png.64ae0acc7e1377e10cb72d3430752a02.png

Φωτό από το build ζήτησε όχι από τα temps😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2021 στις 3:28 ΜΜ, sozz είπε

δεν θα ήθελα να ασχοληθώ απλά θα κουμπώσω  το προφιλ και τέλος θα πάω εδώ ευχαριστώ. https://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=70297&cat=4&skr_prm=WyIzZDI1YTVjYS1lYTMwLTQzOGItOGYzZC01N2EyNDg5NDdhMDQiLDE2MjM4NDY1MjMxMjEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

τελικά έκανα την παραγγελία το ερώτημα μου τώρα είναι και αν γνωρίζει κανείς

το site έχει εφόρου ζωής εγώ την έκανα με το έξυπνο καλάθι του σκρουτζ η εγγύηση θα ισχύει από το κατάστημα η μόνο από το σκρουτζ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, sozz είπε

τελικά έκανα την παραγγελία το ερώτημα μου τώρα είναι και αν γνωρίζει κανείς

το site έχει εφόρου ζωής εγώ την έκανα με το έξυπνο καλάθι του σκρουτζ η εγγύηση θα ισχύει από το κατάστημα η μόνο από το σκρουτζ?

Σου απάντησα και νωρίτερα, η "εφ' όρου" (και όχι εφόρου - δεν είναι της εφορίας) ζωής εγγύηση παρέχεται από την Crucial. Τα καταστήματα σε καλύπτουν για τα 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

Σου απάντησα και νωρίτερα, η "εφ' όρου" (και όχι εφόρου - δεν είναι της εφορίας) ζωής εγγύηση παρέχεται από την Crucial. Τα καταστήματα σε καλύπτουν για τα 2 χρόνια.

το συγκεκριμένο κατάστημα γράφει εφ όρου ζωής τι εννοείς για τα 2 χρόνια και το ερώτημα μου ήταν για το καλάθι του σκρουτζ

Επεξ/σία από sozz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...