Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, sozz είπε

καλησπέρα έχει πάθει ποτέ κανένας στο hwinfo να του δείχνει στιγμιαία  0 βαθμούς και έτσι να φαίνεται στο minimum ?

είναι κάτι που πρέπει να με προβληματίζει ?

11400.jpg

Θες καλύτερη ψύκτρα γατάκι, εγώ τους πήγα όλους 0


0c.jpg

 

Κοίτα το CPU package από την μητρική, αυτό είναι πάντα σωστό

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Θες καλύτερη ψύκτρα γατάκι, εγώ τους πήγα όλους 0

0c.jpg

εντάξει με έσωσες και εγώ το πρωί που έπαιζα καμία ώρα τους είχα πάει όλους στο μηδέν 😁

τελικά είναι bug για όλους κάτι τέτοια διάβαζα στο ίντερνετ και ήθελα να δω σε εμάς εδώ τι γίνεται

Επεξ/σία από sozz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sozz είπε

εντάξει με έσωσες και εγώ το πρωί που έπαιζα καμία ώρα τους είχα πάει όλους στο μηδέν 😁

τελικά είναι bug για όλους κάτι τέτοια διάβαζα στο ίντερνετ και ήθελα να δω σε εμάς εδώ τι γίνεται

ΦΤΟΥ ρε γμτ, νόμιζα ήταν κάλη η h115i :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μήπως έχουν θέμα οι b560? εγώ έβαλα την asrock steel legend πραγματικά αίσχος 😄

δεν μπορείς να φτιάξεις προφιλ 1-2-3 στα φαν του κουτιού  και όταν είναι να μπω σε κανένα game κάθομαι και ανεβάζω τα φαν ένα ένα.

οι ραμ πού έχω τώρα είναι η μία στα 2400 η άλλη στα 2666 και δεν μπορούν να μπουν στο xmp για τα 2400 όπως ήταν στην προηγούμενη ζ370 που είχα

περιμένω να έρθουν απο δευτέρα οι 3200 μακάρι να μην έχω κανένα θέμα

Επεξ/σία από sozz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, sozz είπε

μήπως έχουν θέμα οι b560? εγώ έβαλα την asrock steel legend πραγματικά αίσχος 😄

δεν μπορείς να φτιάξεις προφιλ 1-2-3 στα φαν του κουτιού  και όταν είναι να μπω σε κανένα game κάθομαι και ανεβάζω τα φαν ένα ένα.

οι ραμ πού έχω τώρα είναι η μία στα 2400 η άλλη στα 2666 και δεν μπορούν να μπουν στο xmp για τα 2400 όπως ήταν στην προηγούμενη ζ370 που είχα

περιμένω να έρθουν απο δευτέρα οι 3200 μακάρι να μην έχω κανένα θέμα

Δεν ξέρω εμένα κομπλέ είναι, δεν μαρέσει το bios της asus βέβαια αλλα δουλεύει κομπλέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sozz είπε

καλησπέρα έχει πάθει ποτέ κανένας στο hwinfo να του δείχνει στιγμιαία  0 βαθμούς και έτσι να φαίνεται στο minimum ?

είναι κάτι που πρέπει να με προβληματίζει ?

11400.jpg

Όχι δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο.. 

Τελικά να ρωτήσω με 11xxx  cpu τι settings παίζετε;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε που είχαμε το ψείρισμα για το τι chip, pcb φοράνε και αν είναι SR/DR, τώρα θα πρέπει να αρχίζουμε να κοιτάμε για το density και πως είναι organized τα banks μέσα. Και το performance hit των x16 είναι πολύ μεγάλο σε cpu bound gaming ειδικότερα.

 

Και κάτι άλλο που μόλις σκέφτηκα. Δε θα ήταν γ@μ@τό να βγάζανε μερικά πανάκριβα kits με x4 (που μόνο σε servers τα βρίσκεις) για high end gaming? Σε κάποια workloads η μνήμη είναι το απόλυτο bottleneck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

. Και το performance hit των x16 είναι πολύ μεγάλο σε cpu bound gaming ειδικότερα.

Και κάτι άλλο που μόλις σκέφτηκα. Δε θα ήταν γ@μ@τό να βγάζανε μερικά πανάκριβα kits με x4 (που μόνο σε servers τα βρίσκεις) για high end gaming? Σε κάποια workloads η μνήμη είναι το απόλυτο bottleneck.

high end gaming=υψηλες αναλυσεις. Κοινως τα ακριβοτερα kits ειναι κυριολεκτικα αχρηστα,οπως και οι ακριβοτεροι επεξεργαστες.

Γενικα αυτο ειναι το πολυ καλο του high end gaming.

Οτι επειδη μιλαμε για 1440p(16:9,21:9)και ειδικα 4Κ,ο κυριος παραγοντας ειναι η καρτα γραφικων και μετα ο επεξεργαστης(ειδικα σε 4Κ καθολου ο επεξεργαστης).

Και για το κομματι του επεξεργαστη,δεν χρειαζεται καν latest and greatest. Ο 8700k του 2017 πχ(παρομοιος με περσινους i5 κομητες),ειναι μια χαρα 4χρονια μετα,και δεν χρειαζεται υποχρεωτικα 10900k ή 11900k.

Φυσικα για τις μνημες εννοειται οτι το λιγοτερο που πρεπει να εχει καποιος ειναι 3200cl16 ή ακομα καλυτερα 3600cl16.

Απλα επειδη το Overclock σε Cpu και gpu περασε πλεον σε 3η μοιρα,επιασαν ιντερνετικα να σκαλιζουν το μονο πραγμα που τους εμεινε,δηλαδη τις μνημες. Ακομα και ο Buildzoid,δεν ειναι και πολυ οπαδος του oc στις μνημες αλλα λογω των καιρων,ασχολειται αναγκαστικα με αυτο.

Τωρα κατι αλλα που βλεπεις στα forum σε 1080p και 720p,αυτο ειναι high end benchmarks,που τα βαφτιζουν καποιοι σαν gaming.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

high end gaming=υψηλες αναλυσεις. Κοινως τα ακριβοτερα kits ειναι κυριολεκτικα αχρηστα,οπως και οι ακριβοτεροι επεξεργαστες.

Γενικα αυτο ειναι το πολυ καλο του high end gaming.

Οτι επειδη μιλαμε για 1440p(16:9,21:9)και ειδικα 4Κ,ο κυριος παραγοντας ειναι η καρτα γραφικων και μετα ο επεξεργαστης(ειδικα σε 4Κ καθολου ο επεξεργαστης).

Και για το κομματι του επεξεργαστη,δεν χρειαζεται καν latest and greatest. Ο 8700k του 2017 πχ(παρομοιος με περσινους i5 κομητες),ειναι μια χαρα 4χρονια μετα,και δεν χρειαζεται υποχρεωτικα 10900k ή 11900k.

Φυσικα για τις μνημες εννοειται οτι το λιγοτερο που πρεπει να εχει καποιος ειναι 3200cl16 ή ακομα καλυτερα 3600cl16.

Απλα επειδη το Overclock σε Cpu και gpu περασε πλεον σε 3η μοιρα,επιασαν ιντερνετικα να σκαλιζουν το μονο πραγμα που τους εμεινε,δηλαδη τις μνημες. Ακομα και ο Buildzoid,δεν ειναι και πολυ οπαδος του oc στις μνημες αλλα λογω των καιρων,ασχολειται αναγκαστικα με αυτο.

Τωρα κατι αλλα που βλεπεις στα forum σε 1080p και 720p,αυτο ειναι high end benchmarks,που τα βαφτιζουν καποιοι σαν gaming.

 

Κοίταξε το μεγαλύτερο bottleneck αν το φιλοσοφήσεις θα είναι πάντα η οθόνη σε 1080p (μέχρι 360 hz πάνε οι ρημάδες)😁. Τώρα σε 4κ, αυτά είναι γνωστά πράγματα παίρνεις την ανώτερη κάρτα που υπάρχει, ένα αξιοπρεπές σύγχρονο cpu και ένα ok κιτάκι μνήμες και τα ρέστα σουβλάκια. Μιλάμε για native 4κ τώρα όχι performance DLSS,, FSR και ιστορίες για αγρίους.

Αλλά σε χαμηλές αναλύσεις υπάρχουν και τέτοιες διαφορές του τύπου 20% με μνήμες που θεωρητικά έχουν τα ίδια specs σε συχνότητα και timings, αλλά πρακτικά έχουν εντελώς εσωτερική διαρρύθμιση και κοιτάζει ο έρμος ο imc να τα μπαλώσει κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ilos είπε

Δε θα ήταν γ@μ@τό να βγάζανε μερικά πανάκριβα kits με x4

παίρνεις 2 όμοια ποιοτικά dual-kits τα οποία αν τα αγοράσεις ταυτόχρονα θα είναι "ίδια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια....

i711700  η  10700Κ ;

Υπάρχει ήδη Z490....

Τα  αυξημένα ρολόγια στον 10700Κ μετράνε τόσο πολύ, η ο 11700 (σκέτο) είναι πιο αποδοτικός;

Η σύγκριση γίνεται επειδή είναι στην ίδια τιμή.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, konlift είπε

Παιδιά μια βοήθεια....

i711700  η  10700Κ ;

Υπάρχει ήδη Z490....

Τα  αυξημένα ρολόγια στον 10700Κ μετράνε τόσο πολύ, η ο 11700 (σκέτο) είναι πιο αποδοτικός;

Η σύγκριση γίνεται επειδή είναι στην ίδια τιμή.

Ευχαριστώ.

10700k, ειδικα αν τον σκαλισεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

παίρνεις 2 όμοια ποιοτικά dual-kits τα οποία αν τα αγοράσεις ταυτόχρονα θα είναι "ίδια".

Δεν είναι το ίδιο ακριβώς γιατί με 4 slots επιβαρύνεται λίγο πιο πολύ ο imc. Δηλαδή μπορεί να μη τραβάει μετά τις ίδιες συχνότητες. Το κακό είναι ότι θα παίξεις αυστηρά μέχρι 16 GB και αυτό με Dual Rank και ένα σωρό x4 chips.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...