Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, vagelis2019 είπε

Διαβάζω ένα συγκριτικό test ανάμεσα σε ryzen 5800x και 11700k και λέει :

"Neither chip comes with a cooler and both support PCIe 4.0, though it is noteworthy that Intel's chipset doesn't support the speedier interface. Instead, devices connected to Intel's chipset operate at PCIe 3.0 speeds. Unfortunately, that means you'll only have support for one PCIe 4.0 m.2 SSD port on your motherboard. In contrast, AMD's chipset is fully PCIe 4.0-enabled, providing you with more connectivity options for faster devices."

O 11700k υποστηρίζει pciev4 αλλά το chipset της Intel όχι? Το chipset z590 υποστηρίζει αν δεν κάνω λάθος... 

Και μόνο μια θύρα pciev4 για m2 ssd και οι άλλες θύρες θα τρέχουν σε pcie3? 

https://www.google.com/amp/s/www.tomshardware.com/amp/news/amd-ryzen-7-5800x-vs-intel-core-i7-11700k

Καποιος να μου πει τι διαβάζω λάθος.. 

  Edit:11700k

 

Αυτό που λέει είναι ότι αν συνδέσεις συσκευές κατευθείαν πάνω στο Chipset (Z590) τότε θα είναι σε PCIe Gen 3.0 γιατί πολύ απλά το Z590 έχει μόνο Gen 3.0 Lanes.  Δες τα διαγράμματα παρακάτω.

 

Intel-Z590-Chipset-Block-Diagram.jpg

x570-chipset-block-diagram.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/8/2021 στις 4:07 ΜΜ, sostos είπε

Καλησπερα , κανω λαθος ? γιατι καποιοι προτιμουν τα CPU 10...... ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ 11........ ?

Γιατί συγκριτικά, είναι πολύ φθηνότερα  και λίγο κατώτερα.

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. έχω τον intel 11500 i5 με asus prime B560, 32GB 3200 ram και μια 3080ti. O σκοπός χρήσης του μηχανήματος είναι vr gaming σε υψηλές αναλύσεις/Hz.  Με τον συνδυασμό αυτό η κάρτα αποδίδει 95-100%. 

Αν αλλάξω σε 10850Κ ή 11700Κ θα δω κάποια ουσιαστική διαφορά; Πρακτικά έχω 400€ αλλά αν δεν έχει νόημα τα κρατάω για το μέλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, kgian είπε

Καλησπέρα. έχω τον intel 11500 i5 με asus prime B560, 32GB 3200 ram και μια 3080ti. O σκοπός χρήσης του μηχανήματος είναι vr gaming σε υψηλές αναλύσεις/Hz.  Με τον συνδυασμό αυτό η κάρτα αποδίδει 95-100%. 

Αν αλλάξω σε 10850Κ ή 11700Κ θα δω κάποια ουσιαστική διαφορά; Πρακτικά έχω 400€ αλλά αν δεν έχει νόημα τα κρατάω για το μέλλον. 

Εγώ είχα i5 10500 με 3070 και τον άλλαξα με 11700. Είδα λίγο διαφορά σε games + 10-15 fps και ακόμη περισσότερο σε multitasking και εφαρμογές γενικά στον υπολογιστή. Σίγουρα είναι πιο ζεστός και θέλει καλύτερη ψύξη... Ο 11ης γενιάς δίνει υποστήριξη σε pci 4 για την κάρτα γραφικών και για τον nme2. Πιστεύω πως καλύτερα να πας σε 11ης γενιάς. Προτίμησα τον 11700 (σκέτο) διότι για την 3070 είναι ήδη overkill! Επίσης έχω ακούσει πως σε περίπτωση προβλήματος με k cpu δεν έχει εγγύηση.... Επίσης με τον 11700 (σκέτο) δεν μπήκα στο τρυπάκι να του αλλάξω τα φώτα και το όφελος νομίζω είναι μόνο θεωρητικά στα benchmarks......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, konlift είπε

Εγώ είχα i5 10500 με 3070 και τον άλλαξα με 11700. Είδα λίγο διαφορά σε games + 10-15 fps και ακόμη περισσότερο σε multitasking και εφαρμογές γενικά στον υπολογιστή. Σίγουρα είναι πιο ζεστός και θέλει καλύτερη ψύξη... Ο 11ης γενιάς δίνει υποστήριξη σε pci 4 για την κάρτα γραφικών και για τον nme2. Πιστεύω πως καλύτερα να πας σε 11ης γενιάς. Προτίμησα τον 11700 (σκέτο) διότι για την 3070 είναι ήδη overkill! Επίσης έχω ακούσει πως σε περίπτωση προβλήματος με k cpu δεν έχει εγγύηση.... Επίσης με τον 11700 (σκέτο) δεν μπήκα στο τρυπάκι να του αλλάξω τα φώτα και το όφελος νομίζω είναι μόνο θεωρητικά στα benchmarks......

Ψύξη δεν εχω θέμα. Η διαφορά 11700 απλό με Κ είναι 0.1GHz και 20€. Μικρή. 

O 10850K με ξύνει λίγο. 5.2GHz έναντι 5.0 του 11700Κ και 10 cores έναντι 8. 

Δεν σκοπεύω να κάνω overclock. Με ενδιαφέρει καθαρά όπως είπα το Gaming σε υψηλές αναλύσεις, Hz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kgian είπε

Ψύξη δεν εχω θέμα. Η διαφορά 11700 απλό με Κ είναι 0.1GHz και 20€. Μικρή. 

O 10850K με ξύνει λίγο. 5.2GHz έναντι 5.0 του 11700Κ και 10 cores έναντι 8. 

Δεν σκοπεύω να κάνω overclock. Με ενδιαφέρει καθαρά όπως είπα το Gaming σε υψηλές αναλύσεις, Hz. 

Πέραν ότι κοιτάς τη λάθος συχνότητα, δε μπορείς να συγκρίνεις δυο CPU λέγοντας ότι ο unlocked του έχει διαφορά μόλις 0.1 GHz. Η base δεν είναι μόνο για idle καταστάσεις. Και δε μπορείς να προσδιορίσεις το max ενός unlocked, άσε που εσύ προσωπικά δε σκοπεύεις να κάνεις overlock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Πέραν ότι κοιτάς τη λάθος συχνότητα, δε μπορείς να συγκρίνεις δυο CPU λέγοντας ότι ο unlocked του έχει διαφορά μόλις 0.1 GHz. Η base δεν είναι μόνο για idle καταστάσεις. Και δε μπορείς να προσδιορίσεις το max ενός unlocked, άσε που εσύ προσωπικά δε σκοπεύεις να κάνεις overlock.

Νόμιζα ότι η boost είναι για single thread που είναι τα περισσότερα games. Πρακτικα θα έχω διαφορά στις υψηλές αναλύσεις και Hz που θέλω με αλλαγή επεξεργαστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kgian είπε

Νόμιζα ότι η boost είναι για single thread που είναι τα περισσότερα games. Πρακτικα θα έχω διαφορά στις υψηλές αναλύσεις και Hz που θέλω με αλλαγή επεξεργαστή;

Αφού η κάρτα τώρα δουλεύει στο 100%, με τον καινούργιο επεξεργαστή σίγουρα θα δουλεύει πάνω από 115-120%. Απλά φρόντισε να έχει καλό airflow το κουτί για να μην ψήνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια αν ειναι ευκολο θα ηθελα να με βοηθησετε λιγο, ειχα εναν intel 5820k σε μητρικη asus x99 deluxe η οποια καηκε και αναγκαστηκα πηγα σε καινουργιο επεξεργαστη και μητρικη και θα κρατησω τα υπολοιπα κοματια απο τον παλιο υπολογιστη, θα ηθελα αν γινεται να με βοηθησετε με καποιες ρυθμισεις ωστε να παρω τα μεγιστα 

παρηγγειλα και περιμενω μεσα στην επομενη βδομαδα μητρικη asus strix z590 e gaming wifi και για cpu εναν 11700k,

https://rog.asus.com/gr/motherboards/rog-strix/rog-strix-z590-e-gaming-wifi-model/

 

τα υπολοιπα κοματια απο το παλιο setup ειναι τα εξης

ram https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-3000c15q-16grr-16gb-4x4gb-ddr4-3000mhz-ripjaws-4-red-quad-channel-kit-p-PER.552870

cooler https://www.e-shop.gr/thermaltake-floe-riing-rgb-240-tt-premium-edition-p-PER.644174

psu https://www.e-shop.gr/psu-thermaltake-smart-pro-rgb-80-plus-bronze-850w-p-PER.644169

ssd : samsung evo 850

case : corsair 450d

 

μπορειτε να μου πειτε σχετικα με τα gear 1 και 2 καθως και τι τιμη να βαλω στο power limit

γενικα καθε βοηθεια θα ηταν καλη μιας και δεν εχω ιδεα

ευχαριστω πολυ την κοινοτητα :)

Επεξ/σία από Runner25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...