Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Λέγεται ότι το λίνουξ είναι "ευαίσθητο" σε σφάλματα IMC-DDR4 και ότι με την DDR5(ecc embeded) αυτά τα προβλήματα θα λυθούν. Τα windows έχουν "παραπανησιο" κώδικα για να προλαμβάνουν αυτά τα προβλήματα. Γι'αυτό ο torvalds "εκραζε" την INTEL για την στρατηγική της έναντι των ECC-DDR4. Ενδεχομένως στο "turbo" mode o imc να μην είναι απολύτως σταθερός.

Τις μνήμες τις έχω JEDEC 2666 μήπως και έφταιγε αυτό, αλλά παραμένει το πρόβλημα (πιο πριν τις έτρεχα 3200 XMP).

Σε δεύτερη δοκιμή που έκανα build το druid, τελείωσε χωρίς freeze (30 λεπτά περίπου παίρνει όλο το build). Οπότε είναι κάτι σπάνιο, δε γίνεται πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Λέγεται ότι το λίνουξ είναι "ευαίσθητο" σε σφάλματα IMC-DDR4 και ότι με την DDR5(ecc embeded) αυτά τα προβλήματα θα λυθούν. Τα windows έχουν "παραπανησιο" κώδικα για να προλαμβάνουν αυτά τα προβλήματα. Γι'αυτό ο torvalds "εκραζε" την INTEL για την στρατηγική της έναντι των ECC-DDR4. Ενδεχομένως στο "turbo" mode o imc να μην είναι απολύτως σταθερός.

Εξαρτάται τον imc, στην gentoo με 5950Χ 2Χ16gb g.skill 3600c16 κανένα θέμα σφάλματος. Θεωρητικά όσο αυξάνεται η μνήμη (πχ ddr4 128gb) τόσο πλησιάζουμε το λάθος. 

Σωστά έβριζε την ιντελ ο torvalds πολλές αδυναμίες στον βωμό των ενεργοβόρων ψευδοεπιδόσεων σκεπασμένες απο το χαλάκι της microsoft.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Herald βλέπω έχεις 11600K. Όταν στήσεις το alder lake, θέλω μια χάρη. Να περάσεις Ubuntu 20.04 + hwe kernel + intel gpu drivers στον 11600K και να κάνουμε κάποια τεστ (ή μου δίνεις ssh πρόσβαση και τα κάνω εγώ τα τεστ).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

@Herald βλέπω έχεις 11600K. Όταν στήσεις το alder lake, θέλω μια χάρη. Να περάσεις Ubuntu 20.04 + hwe kernel + intel gpu drivers στον 11600K και να κάνουμε κάποια τεστ (ή μου δίνεις ssh πρόσβαση και τα κάνω εγώ τα τεστ).

 

Boot απο stick δεν γινεται? 

Παντως το πρόβλημα που περιγραφεις δείχνει light load ασταθεια, θεμα vrm switching της μητρικης. Αν ειναι αυτο, λυνεται με ac dc llc. Το πώς δεν το εχω ψαξει, δεν εχω ασχοληθεί καθολου με oc σε rocket. Εχεις δοκιμασει να κανεις overvolt να δεις τι γινεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Boot απο stick δεν γινεται? 

Παντως το πρόβλημα που περιγραφεις δείχνει light load ασταθεια, θεμα vrm switching της μητρικης. Αν ειναι αυτο, λυνεται με ac dc llc. Το πώς δεν το εχω ψαξει, δεν εχω ασχοληθεί καθολου με oc σε rocket. Εχεις δοκιμασει να κανεις overvolt να δεις τι γινεται? 

Ακόμα και η 21.10 δεν έχει σωστή υποστήριξη GPU για Rocket Lake. Γι΄ αυτό θέλει GPU drivers από Intel repository + hwe kernel. Τον Απρίλιο που θα βγει το 22.04 θα έχει σωστή υποστήριξη.

Θα δοκιμάσω αυτές τις μέρες με άλλο distro μήπως και είναι κάποιο πρόβλημα του ubuntu kernel configuration.

Θα το δοκιμάσω κι αυτό που λες με το LLC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το "διόρθωσα" το πρόβλημα, χωρίς να ξέρω ακόμα ακριβώς τι φταίει. Ούτε το LLC έκανε κάτι, ούτε ρυθμίσεις για C states κτλ. Απενεργοποίησα το AVX512 support και έφτιαξε. Τώρα γιατί να κολλάει με το AVX512 enabled, άγνωστο.

edit: ΑΚΥΡΟ, ξανακόλλησε, δούλεψε περισσότερο αλλά πάλι κόλλησε.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JDROGAS είπε

Nα ρωτησω παιδες και ιδιως τον malakudi που ειδα εχει 11500.

Τι default pl1 & pl2 εχει ο 11500 με Β560;

Το default εξαρτάται από την μητρική. Οι "ανίσχυρες" b560 (αυτές με τα γυμνά vrm, γενικά οι φθηνές) συνήθως θα τον τρέχουν default στα 65W που είναι και το tdp του. Βέβαια το αλλάζεις στο bios αυτό αν θες. Οι πιο ισχυρές μητρικές b560, τρέχουν από μόνες τους χωρίς power limits συνήθως (για την ακρίβεια βάζουν όρια 180-200W πχ.).

Επεξ/σία από AlexandrosKle
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AlexandrosKle είπε

Το default εξαρτάται από την μητρική. Οι "ανίσχυρες" b560 (αυτές με τα γυμνά vrm, γενικά οι φθηνές) συνήθως θα τον τρέχουν default στα 65W που είναι και το tdp του. Βέβαια το αλλάζεις στο bios αυτό αν θες. Οι πιο ισχυρές μητρικές b560, τρέχουν από μόνες τους χωρίς power limits συνήθως (για την ακρίβεια βάζουν όρια 200W πχ.).

Ακριβως γι αυτο το λογο ρωταω.

Εγω πηρα την Β560 Gigabyte Aorus Elite και παροτι ειναι στο bios στο auto,βλεπω απο intel xtu στο default pl1-150w pl200w tau 128.To ιδιο δειχνει επισης και το hwinfo.

Θερμοκρασιες μου ειναι μια χαρα εχω μεγαλο κουτι με πολυ καλο airflow και μια ψυκτρουλα deepcool gammax 200T απο τον 10400 που ειχα.

Γενικοτερα για τον 11500 τι προτεινεται;

Για all around χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JDROGAS είπε

Nα ρωτησω παιδες και ιδιως τον malakudi που ειδα εχει 11500.

Τι default pl1 & pl2 εχει ο 11500 με Β560;

strix b560 i gaming με 11400 βαζει αυτα default

105206744_11400Pl.png.3876af6776ae7b48a57e5b7ef5998f23.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Ακριβως γι αυτο το λογο ρωταω.

Εγω πηρα την Β560 Gigabyte Aorus Elite και παροτι ειναι στο bios στο auto,βλεπω απο intel xtu στο default pl1-150w pl200w tau 128.To ιδιο δειχνει επισης και το hwinfo.

Θερμοκρασιες μου ειναι μια χαρα εχω μεγαλο κουτι με πολυ καλο airflow και μια ψυκτρουλα deepcool gammax 200T απο τον 10400 που ειχα.

Γενικοτερα για τον 11500 τι προτεινεται;

Για all around χρηση.

Τι προτείνεται για ψύκτρα εννοείς; Ή για power limits; Κοίτα αν δεν υπάρχει καθόλου θέμα με τις θερμοκρασίες, εγώ θα έλεγα να τα αφήσεις έτσι όπως είναι με το auto, ψηλά δηλαδή. Του φτάνουν άνετα για να boostάρει τέρμα και η μητρική σου δεν θα έχει ποτέ πρόβλημα.

Επεξ/σία από AlexandrosKle
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AlexandrosKle είπε

Τι προτείνετε για ψύκτρα εννοείς; Ή για power limits; Κοίτα αν δεν υπάρχει καθόλου θέμα με τις θερμοκρασίες, εγώ θα έλεγα να τα αφήσεις έτσι όπως είναι με το auto, ψηλά δηλαδή. Του φτάνουν άνετα για να boostάρει τέρμα.

Ωραια με καλυψες απολυτα.Αυτο ηθελα να ξερω ποσο ειναι αρκετο το pl1 pl2 για να μπουσταρει.

Ναι οντως δεν εχω θεμα με θερμοκρασιες και σε benchmarks που δοκιμασα πανω 52-53 δεν ειδα.

temp.jpg.90195d6d03389809d46117108c57123b.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Nα ρωτησω παιδες και ιδιως τον malakudi που ειδα εχει 11500.

Τι default pl1 & pl2 εχει ο 11500 με Β560;

Το "default" είναι PL1=65 PL2=154 Tau = 28/56. Στην Asrock που έχω η οποία σέβεται τα limits by default, βάζει 65/150(και όχι 154) και 56.

Στη πράξη θες PL1=PL2=135 , άντε max 140 για να δουλεύει πάντα το all core στα 4200. Επίσης αν μένεις κάτω από τους 70, με το TVB πηγαίνει μέχρι 4300. (Λάθος, δεν έχει TVB ο 11500). Στη δική μου μητρική δε μπορώ να βάλω PL1 πάνω από 100 οπότε δεν έχω μπορέσει να τον τερματίσω παρά μόνο για το διάστημα του Tau που πάει max 224 sec.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, malakudi είπε

Το "default" είναι PL1=65 PL2=154 Tau = 28/56. Στην Asrock που έχω η οποία σέβεται τα limits by default, βάζει 65/150(και όχι 154) και 56.

Στη πράξη θες PL1=PL2=135 , άντε max 140 για να δουλεύει πάντα το all core στα 4200. Επίσης αν μένεις κάτω από τους 70, με το TVB πηγαίνει μέχρι 4300. Οπότε εκεί μπορεί να θες μέχρι PL1=PL2=150. Στη δική μου μητρική δε μπορώ να βάλω PL1 πάνω από 100 οπότε δεν έχω μπορέσει να τον τερματίσω παρά μόνο για το διάστημα του Tau που πάει max 224 sec.

αν βαλω το mce disabled τοσο μου δινει και εμενα (65/154)

 

εγω για καποιο λογο εχω χαλια θερμοκρασιες σε  idle ,απο 40 βαθμους και πανω στον 11400 και πριν στον 10900k ειχα 35αρια

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...