Προς το περιεχόμενο

Οθόνη 2K που να παίζει καλά και την 1080p !


Alkis29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους ! 

Το ερώτημα μου είναι απλό. Ψάχνω οθόνη 2Κ με τα παρακάτω χαρακτηριστικά η οποία όμως να παίζει τα games και στην 1080p ανάλυση αξιοπρεπώς (χωρίς θολούρα,παραμορφώσεις κτλ). Ο λόγος είναι οτι το παρόν σύστημα μου (RTX 3060ΤΙ, Ryzen 5 5600X) σηκώνει με ultra γραφικά όλα τα games σε 2Κ πάνω από 60fps, εκτός όμως από κάποιους τίτλους που παίζουν οριακά στα 60 (Cyberpunk, Assasins Creed Valhalla, Watch Dogs Legion,Horizon Zero Dawn κτλ) , τα οποία θα προτιμούσα να μπορώ να τα παίξω και σε 1080p ώστε να παίζουν 10-20 fps παραπάνω.. Δεν θέλω να κόψω απολύτως τίποτα από γραφικά για να είμαι στα 70-80 fps σε αυτά τα απαιτητικά games σε 2Κ..

Τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχει οπωσδήποτε το monitor που ψάχνω είναι :

- 27" flat

- 144hz+

- VA/IPS panel

-GSync compatible

Παρακαλώ θα ήθελα προτάσεις που να γνωρίζετε είτε από πρώτο χέρι είτε από κάποιο review οτι το monitor παίζει πολύ καλά και στην 1080p. Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2021 στις 10:11 ΜΜ, Alkis29 είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους ! 

Το ερώτημα μου είναι απλό. Ψάχνω οθόνη 2Κ με τα παρακάτω χαρακτηριστικά η οποία όμως να παίζει τα games και στην 1080p ανάλυση αξιοπρεπώς (χωρίς θολούρα,παραμορφώσεις κτλ). Ο λόγος είναι οτι το παρόν σύστημα μου (RTX 3060ΤΙ, Ryzen 5 5600X) σηκώνει με ultra γραφικά όλα τα games σε 2Κ πάνω από 60fps, εκτός όμως από κάποιους τίτλους που παίζουν οριακά στα 60 (Cyberpunk, Assasins Creed Valhalla, Watch Dogs Legion,Horizon Zero Dawn κτλ) , τα οποία θα προτιμούσα να μπορώ να τα παίξω και σε 1080p ώστε να παίζουν 10-20 fps παραπάνω.. Δεν θέλω να κόψω απολύτως τίποτα από γραφικά για να είμαι στα 70-80 fps σε αυτά τα απαιτητικά games σε 2Κ..

Τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχει οπωσδήποτε το monitor που ψάχνω είναι :

- 27" flat

- 144hz+

- VA/IPS panel

-GSync compatible

Παρακαλώ θα ήθελα προτάσεις που να γνωρίζετε είτε από πρώτο χέρι είτε από κάποιο review οτι το monitor παίζει πολύ καλά και στην 1080p. Ευχαριστώ !

Δεν θα βρεις μόνιτορ να παίζει καθαρα και 1080ρ αφού είναι περιορισμός a priori του πανελ. Εκτός απο 27'' 1440ρ πας σε 23'' 1080ρ με παραθυρο με μαυρα περιθωρια.

Βάλε dlss για να πιάνει παραπάνω fps ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Δεν θα βρεις μόνιτορ να παίζει καθαρα και 1080ρ αφού είναι περιορισμός a priori του πανελ. Εκτός απο 27'' 1440ρ πας σε 23'' 1080ρ με παραθυρο με μαυρα περιθωρια.

Βάλε dlss για να πιάνει παραπάνω fps ;)

Kάτσε, γιατί κάτι δεν καταλαβαίνω καλά.
Όταν έχεις ένα μόνιτορ fhd, παίζει μια χαρά και σε χαμηλότερες αναλύσεις.
Ένα μόνιτορ 2Κ γιατί δεν παίζει το ίδιο καθαρά σε πιο χαμηλές αναλύσεις;
Ή κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vassilis_24 είπε

Kάτσε, γιατί κάτι δεν καταλαβαίνω καλά.
Όταν έχεις ένα μόνιτορ fhd, παίζει μια χαρά και σε χαμηλότερες αναλύσεις.
Ένα μόνιτορ 2Κ γιατί δεν παίζει το ίδιο καθαρά σε πιο χαμηλές αναλύσεις;
Ή κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά;

Γιατί δεν αλλάζει η δομή των πίξελ. Θα γίνει θολό.

Όταν βάζεις μεγαλύτερη ανάλυση (που δεν μπαίνει εκτός αν εννοείς internal res), κάνεις multisampling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Γιατί δεν αλλάζει η δομή των πίξελ. Θα γίνει θολό.

Όταν βάζεις μεγαλύτερη ανάλυση (που δεν μπαίνει εκτός αν εννοείς internal res), κάνεις multisampling.

Α, τώρα κατάλαβα, εσύ εννοείς να βάζεις την οθόνη σου σε χαμηλότερη ανάλυση.
Εγώ εννοούσα να κατεβάσεις την ανάλυση του παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vassilis_24 είπε

Α, τώρα κατάλαβα, εσύ εννοείς να βάζεις την οθόνη σου σε χαμηλότερη ανάλυση.
Εγώ εννοούσα να κατεβάσεις την ανάλυση του παιχνιδιού.

Η συμπεριφορά σε internal res δεν εξαρτάται απο το μονιτορ. Αυτό θα παίρνει 1440ρ έτσι και αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok άρα μάλλον μένω στην 1080p και 144Hz που είμαι τώρα γιατί η 3060ti που μόλις αγόρασα σίγουρα του χρόνου θα χρειαστεί αναβάθμιση για να παίζει τα πάντα σε 2Κ 60fps+ με όλα τα γραφικά στο ultra.. Ηδη όπως είπα υπάρχουν τίτλοι (δεν έχουν όλοι dlss) που σε 2Κ είναι στο όριο...του χρόνου θα είναι πολύ περισσότεροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...