Προς το περιεχόμενο

gskill trident z εγγύηση ? προβλημα ραμ ή κάτι άλλο?


supermarioarv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά 

εχω το εξης φτιαγμένο σύστημα : 

AMD Ryzen 5 3600X

ASUS ROG STRIX B450-F GAMING

NVIDIA GeForce GTX 1660

G.Skill TridentZ 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GTZB)

windows 10 pro (ενημερωμένα update όλα)

 

το θέμα μου είναι οτι έχω πάρα πολλά bsod σε διάφορες στιγμές (και όχι οταν κάνω κάτι συγκεκριμένο) με διάφορους κωδικούς σφάλματος και τις πιο πολλές φορές αναγράφει memory management .

τρέχω το διαγνωστικό των windows για τις μνήμες και δεν μου βγάζει πρόβλημα.

τρεχω memtest64 δεν μου βγαζει πρόβλημα 

τρεχω memtest86 απο Bootable usb και μου βγαζει μετα απο 2,5ωρες 500 προβλήματα....

Εχω θέμα με τις μνήμες μου ή τρέχει τίποτα άλλο?

κάποια πρόταση?

κάποια λύση?

Επεξ/σία από supermarioarv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν εχεις xmp τις μνημες στο bios  βαλτες auto αν δεν ξερεις κανε reset το bios με βγάλσιμο μπαταρίας
 

ποιος σου παρέδωσε έτοιμο μχν έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Επανεφερε τα BIOS defaults.

2. Δοκιμασε να βαλεις την πιο προσφατη stable εκδοση του BIOS της μητρικης σου.

Σε εμενα το BIOS update στην B450 Tomahawk Max ειχε διορθωσει το προβλημα με τις μνημες.

Σημειωση: Φανταζομαι οι μνημες ειναι στα slots 2 και 4 (αριθμιση απο αριστερα προς δεξια). Αν δεν ειναι τοτε πρεπει να μπουν στα slots 2 και 4.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Aris_ είπε

αν εχεις xmp τις μνημες στο bios  βαλτες auto αν δεν ξερεις κανε reset το bios με βγάλσιμο μπαταρίας
 

ποιος σου παρέδωσε έτοιμο μχν έτσι ?

Το μηχάνημα το εστησα μόνος μου... Τα πιο πολλά παρτς τα πήρα από άτομο εδώ μέσα από το φόρουμ

4 ώρες πριν, duffyduck είπε

1. Επανεφερε τα BIOS defaults.

2. Δοκιμασε να βαλεις την πιο προσφατη stable εκδοση του BIOS της μητρικης σου.

Σε εμενα το BIOS update στην B450 Tomahawk Max ειχε διορθωσει το προβλημα με τις μνημες.

Σημειωση: Φανταζομαι οι μνημες ειναι στα slots 2 και 4 (αριθμιση απο αριστερα προς δεξια). Αν δεν ειναι τοτε πρεπει να μπουν στα slots 2 και 4.

Προχτές έκανα αναβάθμιση βίος με την τελευταία έκδοση του.

Οι μνήμες από δεξιά προς αριστερά όπως κοιτάς την motherboard (αριστερά είναι ο επεξεργαστής) είναι στο 1 (τέρμα δεξιά) και 3(μιας θέση πριν τον επεξεργαστή) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, supermarioarv είπε

Οι μνήμες από δεξιά προς αριστερά όπως κοιτάς την motherboard (αριστερά είναι ο επεξεργαστής) είναι στο 1 (τέρμα δεξιά) και 3(μιας θέση πριν τον επεξεργαστή) 

Δηλαδή έτσι;

Spoiler

h525.png.98f32b159975b48873cc9d86ab0f190f.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Δηλαδή έτσι;

  Απόκρυψη περιεχομένων

h525.png.98f32b159975b48873cc9d86ab0f190f.png

 

ετσι ακριβως τις εχω όπως δειχνουν τα βελακια σου... να τις αλλαξω?

 

 

5 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

reinstall τα windows. 

το εκανα και αυτο

 

Επεξ/σία από supermarioarv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα η μνημες σου ειναι στις σωστες συχνοτητες cl κτλ οταν κανεις το τεστ μεσο bootable usb παει να πει οτι ειναι θεμα αυτον.

το ειχα παθει με corsair μνημες και δουλευας σωστα σε λιγοτερα hetrz και οταν ετρεχα το προγραμμα στα σωστα εβγαζε προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Δηλαδή έτσι;

βρε Τερη ασε τον να ανοίξει κανα  manual μην τους δίνεις μασημένη τροφή έκατσε μονος του και έστησε το μχν και δεν ξέρει που θα μπουν οι μνήμες 
 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Aris_ είπε

βρε Τερη ασε τον να ανοίξει κανα  manual μην τους δίνεις μασημένη τροφή έκατσε μονος του και έστησε το μχν και δεν ξέρει που θα μπουν οι μνήμες 
 

Τις έβαλε σωστά όμως και αυτό είναι που μετράει.

Σε φόρουμ είναι, προφανώς και θα ρωτήσει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και ένα ενδεχόμενο να μην είναι συμβατές οι μνήμες με την μητρική. Στην λίστα συμβατότητας που είδα από το site της Asus δεν είδα το μοντέλο που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aris_ είπε

βρε Τερη ασε τον να ανοίξει κανα  manual μην τους δίνεις μασημένη τροφή έκατσε μονος του και έστησε το μχν και δεν ξέρει που θα μπουν οι μνήμες 
 

3 ώρες πριν, nikos1982 είπε

αμα η μνημες σου ειναι στις σωστες συχνοτητες cl κτλ οταν κανεις το τεστ μεσο bootable usb παει να πει οτι ειναι θεμα αυτον.

το ειχα παθει με corsair μνημες και δουλευας σωστα σε λιγοτερα hetrz και οταν ετρεχα το προγραμμα στα σωστα εβγαζε προβληματα.

και μανουαλ ειδα φιλε μου απο την μητρικη πως μπαινουν και ειναι συμβατες οι μνημες με την motherboard...

γιατι τοσο κακια δεν μπορω να καταλαβω..

ειμαστε σε φορουμ και προσπαθω να λυσω ενα προβλημα που δεν κατανοω γιαυτο και απευθυνεται καποιος σε φορουμ οπως αυτο...

12 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Υπάρχει και ένα ενδεχόμενο να μην είναι συμβατές οι μνήμες με την μητρική. Στην λίστα συμβατότητας που είδα από το site της Asus δεν είδα το μοντέλο που έχεις.

https://www.gskill.com/qvl/165/168/1536199839/F4-3200C16D-16GTZB-Qvl einai mesa kanonika 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

Όντως έχεις δίκιο. Δοκίμασε να βάλεις χειροκίνητα 1,35V στις μνήμες.( Εάν δεν είναι ήδη). Το BIOS είναι το 4007 ή 4101; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Όντως έχεις δίκιο. Δοκίμασε να βάλεις χειροκίνητα 1,35V στις μνήμες.( Εάν δεν είναι ήδη). Το BIOS είναι το 4007 ή 4101; 

το bios ειναι 4007 οι μνήμες ειναι στα 1,35volt 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...