Προς το περιεχόμενο

Ξεπέρασε τα 33,000$ η αξία του Bitcoin για πρώτη φορά


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

rule of thumb: invest  up to 1% of your net worth in highly speculative positions.

Aν ειναι να παιξουμε ρουλετα βαζουμε οσα μπορουμε να χασουμε χωρις να αλλαξει κατι στην ζωη μας. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 3/1/2021 στις 5:54 ΜΜ, DiskaD είπε

πηγε 33k το bitcoin σιγα τα αυγα, για AMD και Tesla δεν βλεπω να λεει κανεις τιποτα, μαντεψε ποιο θα συνεχίσει να πηγαινει πανω και ποιο θα φαει βουτα.  Αυτα εχουν οι φουσκες.

 

BTW AMD x100 μεσα σε 3 χρονια, Tesla x100 μεσα σε 7 χρονια, και εχουν ακομα...GG

 

Α και τελος, οποιος αγοραζε BITCOIN με 1 δολλαριο πριν 10 χρονια, θα το ειχε πουλησει στα 2-3 δολλαρια και θα ελεγε και ευχαριστω.

 

και συνεχιζω το 99.9% του bitcoin ανηκει σε μεγαλα institutions και οχι στον λαο και στον απλο κοσμακι οπως εμας.

Ποσο μου αρεσει αυτο το σχολιο, εχουν γραφτει τομοι και τομοι για αυτο το θεμα, ενα σχολιο με εκανε να ποσταρω σε φορουμ!!! δεν αντεξα αλλο!!! δε θελω να βγει μεγαλο το ποστ μου, θα το προσπαθησω! Ειμαι προγραμματιστης , (επειδη καποιοι σε αλλο θρεντ εγραψαν για επιστημοσυνες κλπ, δεν ειμαι και διανοια, αλλα κατι σκαμπαζω) απο το 2009 στα τελη των σπουδων μου στο Πα-Πει... Πρωτογνωρισα το btc, καποια τζιμανακια, (απο το εξωτερικο) ηθελαν να πληρωσουν με αυτο το ,,, πως το λενε μωρε,,, Bitcoin,,, νομιζω λεγεται, για καοια προτζεκ τους!!!!! οκ ειπα ενταξει δε, βαριεσαι, δωσ'το! Φυσικα τ'ακανα αμεσως Euros!!! και , ειλικρινα παιδια, δεν το μετανιωσα καθολου. Λατρεψα το btc. Αληθεια, οταν ασχοληθηκα τοτε περι τινος προκειται, το Λατρεψα. Την ευκολια του; το οτι ειναι τρομερα χρησιμο σαν εναλακτικος (εντος ή εκτος εισαγωγικων βαζει ο καθ'ενας οτ θελειι) τροπος πληρωμων, καποιοι σε αλλο θρεντ ειπαν για Λ. Αμερικη, επισης κι εδω διπλα μας τα πραγματα στα οικονομικα χωρων τυπου Λιβανος, Αρμενια, Συρια κλπ, δεν πανε και πολυ καλα! οποτε για χωρες (και οχι μονο), που εχουν τα θεματακια τους στη διοικηση & στην οικονομμια, παιζει να το προσκινανε και σα θεο!!! Ο  λογος που δεν κρατισα και, που ποτε δε μπηκα στη διαδικασια ουτε οταν ηταν στα $500 , ουτε οταν απο τα $20.000 που πηγε ξανα'πεσε στα $3,000, να μπω/αγορασω; ποιος ηταν;;; Μα ακριβως αυτο. Το οτι εχει πολυ... οχι Volatility!!! , το αλλο!!!!! σκαμπανεβασματα!!! και, αυτο πιστευω του κανει κακο. Οσο ειναι σταθερο, στο μετρο που μου δινεται η δυνατοτητα μεσα απο δουλειες, το χρησιμοποιω, σαν νομισμα και μονο. Μεχρι εκει. Πειτε με κουτο ή οπως θελετε, δεν μπηκα ποτε στη διαδικασια να το δω σαν επενδυτικη ευκαιρια. Τα συμαδια, δεν μου λενε ευκαιρια, μου λενε Τζογος!  υπαρχουν καλυτερα πραγματα να τζογαρω και να γουσταρω περισσοτερο!!! True story! με το που ειδα να ανεβενει, απεσιρα ολους τους τροπους πληρωμων με κρυπτο απο τις αποδεκττες πληρωμες για δουλειες, μεχρι να σταθεροποιηθει καπου ξανα! ενας  potential customer,, με ρωτησε. "Καλα, πριν λιγο καιρο δεχοσουν κρυπτο. Τι εγινε!!!" Εγω: "συντομη απαντηση: Γιατι απεσειρα τα κρυπτο;;; συγγνωμη φιλε που σου μιλαω ετσι!!!! Πολυ χαζη η ερωτηση σου! (ακου γιατι απεσειρα τα κρυπτο!!!!!) Μα για να σε κανω πλουσιο!!! σκεψου να μου δωσεις κατι, που σε λιγο θα αξιζει $100,000-200,000 $500,000, θα στενοχωρηθεις οταν θα συμβει αυτο! αλλα το εκανα και να προστατευσω και εμενα! πες ρε παιδι μου οτι πεφτει -50%. (Ξερω οτι υπαρχουν σελιδες που μετατρεπουν αυτοματα κρυπτο-ευρω, αλλα δε τις προτιμαω, δεν ειναι... Ανονιμες! οποτε δε βολευουν.) Αν πεσει λοιπον, σε αυτη τη περιπτωση θα χασω εγω! οποτε γιατι να μπουμε σε αυτη τη περιπετεια;;;"! και το μεΪλ ειχε και πιο συντομη απαντηση! "φιλε μου κακα τα ψεματα: Δεν μπορουμε να γινουμε ολοι πλουσιοι! αυτο μου εχει μαθει η κοινωνια στα 33 χρονια που ζω". Ο τυπος δε ξανα'στειλε, και δε καταλαβαινω και το γιατι!!! ΦΙΛΕ ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕιΜΕΝΟ, ΣΤΕΙΛΕ!!! ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΟΥΠΟΝΙΑ ΑΠΟ ΜΠΕΡΓΚΕΡΑΔΙΚΑ ΑΝ ΨΥΝΕΣΑΙ!!!!! Τελικο συμπερασμα (δικο μου) γιατι βγηκε σεντονι: Το Btc, πρεπει να αποφασισει τι θελει να ειναι. Αν θελει να λεγεται "μεσο συναλλαγων",,, ή οχι. Αν θελει να λεγεται νομησμα, παρα πολυ ωραια. Το δουλευω. Γιατι τα νομησματα ειναι εργαλεια. Αυτο δεν μας εχουνε μαθει;;; Αν θελει να λεγεται επενδυση, παλι μια χαρα. Απλα εγω θα παω Πασο. Ειναι εν απροβλημα που ομως γνωμη μου, ειναι σημαντικο. Πρεπει καποιος/οι, αυτοιπου το εχουν; οι θεσμικοι; οι παρακρατικοι;;; η μανα μου κι η θεια μου, (ρε λες να'χουνε μπει και να μη μου λενε;;;;;!!!!!) που μολις μαθανε οτι παιζει επενδυτικη ευκαιρια, θελανε να πουλησουν αγροκτηματα, να μπουνε με κλειστα ματια; καποιος τες.Πα πρεπει να απ οφασησει, τι θελει το btc ειναι. Επενδυση; ή νομησμα. Πιστευω χωρις να ειμαι οικονομικος αναλυτης, με την αφελεια ενος απλου προγραμματηστη, οτι καποια στιγμη πρεπει να παρθει αυτη η αποφαση. Και κατι μεσσα μου μου λεει οτι (καλώς ή κακώς), θα παρθει. Τυχη σε ολους! (Την υγεια τη θεωρω δεδομενη!!!!!) Θοδωρης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, theomusictech είπε

 

Γεια σου θοδωρη , καλη χρονια,

Επειδη φαινεται να σε ενδιαφερει η τεχνολογια και οχι το οικονομικο κομματι, 

θα σου προτεινα να κοιταξεις το μελλον, εχουνε βγει πραγματα που ξεπερνανε το bitcoin κατα πολυ σε θεμα τεχνολογιας,

εγω στο λεω σαν μια γνωμη που πιστευω θα ηταν καλο να ειμαστε ενημερωμενοι πριν σχηματισουμε μια αποψη :)

αμα μελετησεις τα σχεδια του IOTA , Monero , Nano για παραδειγμα θα καταλαβεις οτι το bitcoin πλεον ειναι απλα πισω.

Απλα ειναι το πρωτο που δημιουργηθηκε και ο σχεδιασμος του φερνει αναπόφευκτα πλεον υψηλες τιμες. 

Οσο για το ευρω και το δολλαριο , εκει να δεις σκαμπανεβάσματα σε λιγα χρονια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DiskaD είπε

Γεια σου θοδωρη , καλη χρονια,

Επειδη φαινεται να σε ενδιαφερει η τεχνολογια και οχι το οικονομικο κομματι, 

θα σου προτεινα να κοιταξεις το μελλον, εχουνε βγει πραγματα που ξεπερνανε το bitcoin κατα πολυ σε θεμα τεχνολογιας,

εγω στο λεω σαν μια γνωμη που πιστευω θα ηταν καλο να ειμαστε ενημερωμενοι πριν σχηματισουμε μια αποψη :)

αμα μελετησεις τα σχεδια του IOTA , Monero , Nano για παραδειγμα θα καταλαβεις οτι το bitcoin πλεον ειναι απλα πισω.

Απλα ειναι το πρωτο που δημιουργηθηκε και ο σχεδιασμος του φερνει αναπόφευκτα πλεον υψηλες τιμες. 

Οσο για το ευρω και το δολλαριο , εκει να δεις σκαμπανεβάσματα σε λιγα χρονια

 

@Diskad, σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση! * Εν το μεταξυ, μου αρεσε που εγραψα στο πρωτο μου ποστ οτι δε θα βγει μεγαλο το κειμενο!!!!! δεν το τηρησα και πολυ!!! και συγγνωμη γι'αυτο εκ των υστερων! γραφω που γραφω σε φορουμ μια φορα τη τετραετια, βαζω και τον αλλον να καθετι να διαβαζει κατεβατα! χαχαχα!

2) Συγγνωμη γνωριζομαστε;;;!!! ειναι σαν να με ξερεις! τα'πες ολα για'μενα, με μια φραση. Ναι. Ειμαι... Τεχνολογικοκεντρικος και, το στηριζω. Φυσικα, μονο με τη δουλεια/κοπο/τεχνολογια, δεν χορτασε κανεις, αλλα πιστευω οτι οσο το παλευεις και εξελησεσαι , (σε καθε τομεα, εδω μιλαμε για τη τεχνολογια) τοσο θα ανεβαζεις και το εισοδημα σου, (σε οποιο νομησμα, μη μεινουμε εκει, ειπαμε. Τα νομησματα ειναι εργαλεια)! Δε διαφωνουμε(ώ) καθολου σε αυτο, επισης, οτι το θεμα (γενικοτερα...), οπως το ειπες κι εσυ, Blockchain, εχει πολυυυ ψωμιιι! (Και δεν μιλαω απαραιτητα ψωμι = να φτασει το B.T.C $10.000.000 το 1 το 2030, αλλα οπως ειιπες κι εσυ και ειπαν κι αλλοι, απο θεμα... Τεχνολογιας, που οντως πρεπει να πεσει πολυ μελετη για να τη καταλαβουμε πληρως... Αλλα... ΑΑΑν τη καταλαβουμε, τα χρηματα θα βγουν με τον εναν ή τον αλλον τροπο, legally φυσικα, σχετικα ευκολα.

τελος, υπηρχαν υπαρχουν και θα υπαρχουν κρισεις στα "κυβερνητικα νομησματα, που ολοι ομως τα'χουμε αναγκη" (ενα απο τα σχολια που μου αρεσαν ειναι που εγρ

αψε ο αλλος, "και αυτοι που εξαργυρωνουν/εξαργυρωσαν/θα εξαργυρωσουν btc, σε τι θα τα μετατρεψουν!!!!!" Θεος). Το ζητουμενο ειναι, να βρουμε λετζιτ τροπους, να αποροφισουμε τον καθε "κοινωνικο κραδασμο" και, αυτο, καλώς ή κακώς, μονο μεσα απο δουλεια γινεται guys & dolls!!!

Tελος, αν 7,5.000.000.000 λαος , (ή τελος παντων οσοι επιβιωσουμε απο τους διαφορους Covids) black humor!!! , καταφερουμε να συννεννοηθουμε , για ενα νομησμα, ηλεκτρονικο/διαδυκτυακο ας το πουμε οπως θελουμε και το δεχεται και ο φουρνος στη γειτονια μου εδω στην Αιγινα, δεν θα εχω καμια, μα καμια αντιρρηση!!! αυτο νομιζω ομως θα πρεπει να εχει μια βασικη προΫποθεση. Να νιωσουμε και εγω κκαι ο φουρνος μου, ασφαλεια... Για να το υιοθετησουμε.

Καλο βραδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bitcoin Whales’ Ownership Concentration Is Rising During Rally

About 2% of accounts control 95% of all Bitcoin, Flipside says.
Concentration has increased since July as price jumped.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-11-18/bitcoin-whales-ownership-concentration-is-rising-during-rally

 

Screenshot_2021-01-12 Bitcoin Whales’ Ownership Concentration Is Rising During Rally.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/1/2021 στις 4:44 ΜΜ, gakos1112 είπε

Decentralized που λέγαμε : )

Η ειρωνεια να επενδυει κανεις σε ενα decentralized ψηφιακο νομισμα  και να παιρνει τα κερδη του σε  ευρω και δολλαριο.

Σαν να μην πιστευει κανεις στο ολο εγχειρημα , που ειναι και η πλειοψηφια των "επενδυτων".

Επεξ/σία από Damianus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το θέμα με τα κρυπτονομίσματα δεν το έχω καταλάβει ακόμα και όταν το κοίταξα πρώτη φορά στα 700-800$. Μπορεί επειδή δεν το έδωσα τόση σημασία. 
Νομίζω ότι όπως επενδύει κάποιος σε Bitcoin η άλλο κρυπτονομίσμα πολύ πιο εύκολα και χωρίς τόσο μεγάλο ρίσκο καλύτερα να επενδύει σε μετοχές. Τουλάχιστον εκεί μπορεί να κανείς έρευνα για εταιρεία και δεν έχεις τέτοιο ρίσκο στα λεφτά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Παιδια θέλω να πληρώσω με bitcoin αλλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου σχετικά, μπορεί κάποιος να με ενημερώσει τι χρειάζεται; 
πως γίνεται όλη η διαδικασία;

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2021 στις 12:31 ΜΜ, divnt είπε

Παιδια θέλω να πληρώσω με bitcoin αλλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου σχετικά, μπορεί κάποιος να με ενημερώσει τι χρειάζεται; 
πως γίνεται όλη η διαδικασία;

Ευχαριστώ πολύ. 

Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες, που θες να πληρώσεις, που έχεις αποθηκευμένα τα bitcoin κτλ. Το βασικό είναι το κατάστημα, όπου θες να πληρώσεις, να υποστηρίζει πληρωμή με Bitcoin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2021 στις 3:44 ΜΜ, gakos1112 είπε

Το 0,69 % των addresses έχει το 86 % του συνολικού αριθμού bitcoin και κεφαλαιοποίησης.

Decentralized που λέγαμε : )

01.png

Τι υποτίθεται οτι λεει αυτο; Πρεπει να σαι ασχετος για να μην καταλαβαινεις οτι ο αριθμός wallets δεν λεει τιποτα, εγω που δεν ασχολουμαι καν με κρυπτο εχω γυρω στα 10-15 wallet αν κατσω και τα μετρησω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, stefstefan είπε

Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες, που θες να πληρώσεις, που έχεις αποθηκευμένα τα bitcoin κτλ. Το βασικό είναι το κατάστημα, όπου θες να πληρώσεις, να υποστηρίζει πληρωμή με Bitcoin.

Καλησπέρα φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με κρυπτονομισματα. Δεν έχω κάποιο wallet, αγορασμένα bitcoin κλπ. 
Στην ουσία ξεκινάω από το 0 σχετικά, οποτε θα ήθελα να μάθω εξαρχής την διαδικασία. 
ευχαριστω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, divnt είπε

Καλησπέρα φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με κρυπτονομισματα. Δεν έχω κάποιο wallet, αγορασμένα bitcoin κλπ. 
Στην ουσία ξεκινάω από το 0 σχετικά, οποτε θα ήθελα να μάθω εξαρχής την διαδικασία. 
ευχαριστω. 

Σαν πρώτο βήμα θα πρέπει πρώτα να ανοίξεις έναν λογαριασμό σε κάποιο ανταλλακτήριο, το πιο σύνηθες και το πιο μεγάλο είναι το Binance. Για να φτιάξεις λογαριασμό απαιτεί να έχεις διαβατήριο και θα πρέπει να ακολουθήσεις διαδικασία ταυτοποίησης μέσω KYC. Συνήθως η επαλήθευση του KYC παίρνει από κάποια λεπτά έως λίγες ώρες.
Αφού τον φτιάξεις μετά θα πρέπει να καταθέσεις με την κάρτα σου το επιθυμητό ποσό, η μόνη προμήθεια που χρεώνεσαι είναι αυτή που σε χρεώνει η Visa, δλδ 1,8% και η κατάθεση γίνεται αυτόματα. Η Binance δεν χρεώνει τίποτα στην κατάθεση μέσω κάρτας. Κάποτε εναλλακτικός τρόπος κατάθεσης ήταν και απευθείας μέσω τραπέζης (SEPA), ένα διάστημα οι ελληνικές τράπεζες είχαν μπλοκάρει τις μεταφορές με απευθείας κατάθεση σε ανταλλακτήρια, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.
Μόλις καταθέσεις το επιθυμητό ποσό σε ευρώ, θα πρέπει να τα μετατρέψεις σε USDT, το οποίο είναι stablecoin και έχει κλειδωμένη ισοτιμία 1:1 με το αμερικάνικο δολάριο. Ο λόγος που τα μετατρέπεις σε USDT είναι για να μπορέσεις με αυτά να αγοράσεις το επιθυμητό σου κρυπτονόμισμα, αν θες Bitcoin θα ανατρέξεις στο ζεύγος USDT/BTC. Κάποια ζεύγη μπορείς να τα βρεις και σε ισοτιμία με το ευρώ, πχ EUR/ADA ή EUR/BTC ή EUR/ETH κτλ. όπου σε αυτά μπορείς να πραγματοποιήσεις απευθείας αγορά με ευρώ χωρίς να χρειάζεται να τα μετατρέψεις σε USDT.
Αργότερα αφού τελειώσεις και με την αγορά του κρυπτονομίσματος που θες, το επόμενο βήμα (προεραιτικό) είναι να κατεβάσεις ένα ψηφιακό wallet στο κινητό σου, κάποια από αυτά είναι το TRUST, Coinomi, κτλ. Με hardware wallet (μορφής USB στικάκι) δεν σε μπλέκω, γιατί εκεί θέλει κι ένα ποσό να επενδύσεις, 50-150ε ανάλογα με την έκδοση, για την αγορά του. Εφόσον εγκαταστήσεις το wallet στο κινητό, τότε μέσω της Binance μεταφέρεις τα αγορασμένα κρυπτονομίσματα στο wallet αυτό. Αυτή η διεργασία απαιτεί προσοχή όταν πρόκειται για νεοεισερχόμενους, θέλει μελέτη και ανάλυση σε δεύτερο χρόνο.
Τέλος, μέσα από το wallet μετά έχεις την δυνατότητα να μεταφέρεις-πληρώσεις οπουδήποτε, οποιονδήποτε και οποτεδήποτε σε ελάχιστο μάλιστα χρόνο, αναλόγως βέβαια και το κρυπτονόμισμα, άλλα μπορεί να απαιτούν 10 λεπτά και άλλα 1 δευτερόλεπτο για την μεταφορά. Το ίδιο ισχύει και για τις προμήθειες, αν μεταφέρεις πχ ETH μπορεί να σου ζητήσει και 100ε έως και 400ε προμήθεια αναλόγως του πόσο φορτωμένο είναι το σύστημα, κάποια άλλα όπως το Doge, ή το ADA κτλ ζητάνε ελάχιστη προμήθεια, 1 λεπτό του ευρώ ή και λεπτό του λεπτού. Δεν θυμάμαι ακριβή νούμερα.
Κάθε ένα από τα βήματα χρήζουν βαθύτερης ανάλυσης γιατί εμπεριέχουν σημαντικές λεπτομέρειες που θα πρέπει να προσέξεις, εγώ σου δίνω την γενική εικόνα, τις λεπτομέρειες είτε με λίγο ψάξιμο στο google, youtube κτλ θα μπορέσεις να τις μάθεις, είτε ακόμα ρωτώντας κι εδώ.
Αυτά τα λίγα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2021 στις 12:18 ΠΜ, stefstefan είπε

Σαν πρώτο βήμα θα πρέπει πρώτα να ανοίξεις έναν λογαριασμό σε κάποιο ανταλλακτήριο, το πιο σύνηθες και το πιο μεγάλο είναι το Binance. Για να φτιάξεις λογαριασμό απαιτεί να έχεις διαβατήριο και θα πρέπει να ακολουθήσεις διαδικασία ταυτοποίησης μέσω KYC. Συνήθως η επαλήθευση του KYC παίρνει από κάποια λεπτά έως λίγες ώρες.
Αφού τον φτιάξεις μετά θα πρέπει να καταθέσεις με την κάρτα σου το επιθυμητό ποσό, η μόνη προμήθεια που χρεώνεσαι είναι αυτή που σε χρεώνει η Visa, δλδ 1,8% και η κατάθεση γίνεται αυτόματα. Η Binance δεν χρεώνει τίποτα στην κατάθεση μέσω κάρτας. Κάποτε εναλλακτικός τρόπος κατάθεσης ήταν και απευθείας μέσω τραπέζης (SEPA), ένα διάστημα οι ελληνικές τράπεζες είχαν μπλοκάρει τις μεταφορές με απευθείας κατάθεση σε ανταλλακτήρια, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.
Μόλις καταθέσεις το επιθυμητό ποσό σε ευρώ, θα πρέπει να τα μετατρέψεις σε USDT, το οποίο είναι stablecoin και έχει κλειδωμένη ισοτιμία 1:1 με το αμερικάνικο δολάριο. Ο λόγος που τα μετατρέπεις σε USDT είναι για να μπορέσεις με αυτά να αγοράσεις το επιθυμητό σου κρυπτονόμισμα, αν θες Bitcoin θα ανατρέξεις στο ζεύγος USDT/BTC. Κάποια ζεύγη μπορείς να τα βρεις και σε ισοτιμία με το ευρώ, πχ EUR/ADA ή EUR/BTC ή EUR/ETH κτλ. όπου σε αυτά μπορείς να πραγματοποιήσεις απευθείας αγορά με ευρώ χωρίς να χρειάζεται να τα μετατρέψεις σε USDT.
Αργότερα αφού τελειώσεις και με την αγορά του κρυπτονομίσματος που θες, το επόμενο βήμα (προεραιτικό) είναι να κατεβάσεις ένα ψηφιακό wallet στο κινητό σου, κάποια από αυτά είναι το TRUST, Coinomi, κτλ. Με hardware wallet (μορφής USB στικάκι) δεν σε μπλέκω, γιατί εκεί θέλει κι ένα ποσό να επενδύσεις, 50-150ε ανάλογα με την έκδοση, για την αγορά του. Εφόσον εγκαταστήσεις το wallet στο κινητό, τότε μέσω της Binance μεταφέρεις τα αγορασμένα κρυπτονομίσματα στο wallet αυτό. Αυτή η διεργασία απαιτεί προσοχή όταν πρόκειται για νεοεισερχόμενους, θέλει μελέτη και ανάλυση σε δεύτερο χρόνο.
Τέλος, μέσα από το wallet μετά έχεις την δυνατότητα να μεταφέρεις-πληρώσεις οπουδήποτε, οποιονδήποτε και οποτεδήποτε σε ελάχιστο μάλιστα χρόνο, αναλόγως βέβαια και το κρυπτονόμισμα, άλλα μπορεί να απαιτούν 10 λεπτά και άλλα 1 δευτερόλεπτο για την μεταφορά. Το ίδιο ισχύει και για τις προμήθειες, αν μεταφέρεις πχ ETH μπορεί να σου ζητήσει και 100ε έως και 400ε προμήθεια αναλόγως του πόσο φορτωμένο είναι το σύστημα, κάποια άλλα όπως το Doge, ή το ADA κτλ ζητάνε ελάχιστη προμήθεια, 1 λεπτό του ευρώ ή και λεπτό του λεπτού. Δεν θυμάμαι ακριβή νούμερα.
Κάθε ένα από τα βήματα χρήζουν βαθύτερης ανάλυσης γιατί εμπεριέχουν σημαντικές λεπτομέρειες που θα πρέπει να προσέξεις, εγώ σου δίνω την γενική εικόνα, τις λεπτομέρειες είτε με λίγο ψάξιμο στο google, youtube κτλ θα μπορέσεις να τις μάθεις, είτε ακόμα ρωτώντας κι εδώ.
Αυτά τα λίγα ;)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου και την αναλυτικότατη απάντηση σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...