Προς το περιεχόμενο

Ξεπέρασε τα 33,000$ η αξία του Bitcoin για πρώτη φορά


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρηματα θα βγαλουν τα μεγαλα ψαρια οπως γινεται παντα και ισως το 0.001% απο τον απλο κοσμο. Ιουλιο 2018 ειχα αγορασει 100 ευρω BTC ειχε τοτε 2700 αν θυμαμαι καλα με τα οποια αγορασα 15 νομισματα απο 6.5 ευρω το καθενα. 1 απο αυτα εκανε x100 μεσα σε λιγους μηνες. 6.5 ευρω δηλαδη εγιναν 650 ευρω με τα αλλα νομισματα να αξιζουν 600 ευρω ολα μαζι. Πηρα τα 150 σε ρευστο μεσω kraken και αφησα τα αλλα μπας και ανεβουν και αλλο. Απο τοτε επεσαν αρκετα και σημερα ανεβαινουν σιγα σιγα αλλα τα 1350 ευρω τοτε αξιζουν σημερα 100. Αυριο μπορει να γινουν παλι 500 η και 10000. 

Στο μεταξυ επειδη ασχολουμαι αρκετα με τεχνολογια το 2015 οταν ακομα το BTC ειχε 250 ευρω ειχα δει την ταινια Dope και επαιζε αρκετα το BTC στις συναλλαγες μεσα στην ταινια. Ο απλος κοσμος αν ρισκαρει στο 99.9% των περιπτωσεων θα βγει χαμενος. Ενα 0.01% κατα τυχη μπορει να βγαλει καλα χρηματα. Κατα τυχη ομως ενα παρα πολυ μικρο ποσοστο ξερει τι θα γινει μελλοντικα και με πια νομισματα. 

Τελος να πω οτι για να γινουν καποιοι πλουσιοι καποιοι θα γινουν πολυ φτωχοι αυτα ετσι πανε. Για να παρετε ρευστο καποιος αλλος θα το χασει. Αυτος που θα βγαλει 50δις ευρω θα τα παρει απο χιλιαδες κοσμο που πηρε μικρες ποσοτητες BTC. Ο κοσμος ανεκαθεν γλυκαινονταν με το ευκολο χρημα. Πολλοι επεσαν θυματα scamming κοσμος πηρε δανεια πολλων χιλιαδων ευρω οι δημιουργοι πηγαν στο 0 το νομισμα και χαθηκαν δις μεσα σε λιγη ωρα. Εγω θα τα δω παλι σε καμια δεκαετια και ας κανουν οτι θελουν. 

 

Fun fact: Το 2009-2010 γινοταν τουρνουα σε fifa pro evolution κτλ σε internet cafe στην Ελλαδα. Καποιοι εδιναν για επαθλο BTC. Καπου στα 20-30 ευρω σε BTC. Οι περισσοτεροι επερναν το USB με τα BTC και το παρατουσαν μιας και δεν ηξεραν τι θα τα κανουν. Μετα απο 7-8 χρονια στην ανοδο του BTC στα 20000 ευρω που ολος ο κοσμος εμαθε το BTC θυμηθηκαν οτι ειχαν ξεχασμενο το USB το οποιο απο τα 20 ευρω αξια που ειχε αξιζε κατι εκατομμυρια. Ελα ομως που δεν θυμουνται τον κωδικο οποτε εχασαν και τα χρηματα? Παρα πολλα BTC ειναι χαμενα σε USB απο ανθρωπους που δεν θυμουνται τους κωδικους των wallet. Και ενα wallet δεν σπαει με τιποτα αν δεν ξερουμε τον κωδικο. Οπως και οτι το 2010 καποιος αγορασε με 10000BTC μια πιτσα. Αξιζαν τοτε 10 ευρω. Σημερα αυτη η διασημη πιτσα αξιζει 300.000.000 ευρω παρακαλω. Το 2009 σε μια ωρα με εναν απλο υπολογιστη βγαζατε 1BTC η 30000 ευρω 10 χρονια μετα. Σε 2 μερες δηλαδη γινοσασταν εκατομμυριουχοι αν προφανως μπορουσατε να κρατησετε τα bit coins σας τοσα χρονια. Αυτα. Μην περιμενετε να πλουτισετε απο κατι τετοια επενδυστε ενα ποσο που και να χασετε δεν θα σαν πειραξει και μεχρι εκει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ADHD είπε

Οποιος το επαιζε "trader" αυτα τα χρονια ιδιαιτερα με shitcoins απλα τον εχει πιει κατα 99%, οποιος εμεινε σε btc, κρατησε η αγορασε παραπανω και οταν επεσε στα 3k τοτε gg το "buy and hodl" ηταν η καλυτερη επιλογη τελικα. Φυσικα αυτοι που φωναζουν "φουσκα" υπηρχαν και τοτε οταν καθε μερα το ινσομνια ανεβαζε και ενα αρθρο για την τρεχουσα τιμη του.

Τοσες μερες παντως ανεβαινει σχετικα "σιωπηλα" τωρα αν αρχισουν αυτου του τυπου τα αρθρα, παλι να μιλαει ολος ο κοσμος για αυτο κλπ τοτε οι veterans ξερετε τι πρεπει να κανετε. :P 

Ακριβώς όπως τα λες είναι. Τα shitcoins κάψανε κόσμο που νόμιζε οτι θα βρει το επόμενο BTC, επειδή θεωρούσε ότι στα 2700, στα 5000, στα 8000 ή στα 15000 είχε χάσει το τραίνο. Ε τζόγαρε στα shitcoins (XRP included, η απάτη του αιώνα) και την πάτησε. 

Σε 5 ή σε 10 χρόνια κανείς δεν ξέρει που θα βρίσκεται όλο αυτό, αλλά αυτός που κράζει ΤΩΡΑ είναι το λιγότερο ΓΕΛΟΙΟΣ, ούτε καν ΑΣΤΕΙΟΣ. Και είναι ΓΕΛΟΙΟΣ με κεφαλαία γιατί όταν έκραζε αρχές του 2018 που έπεσαν όλα, νόμιζε ότι ήταν ο έξυπνος που δεν επένδυσε, τώρα όμως που σε σχέση με 3 χρόνια πριν έχει διπλασιαστεί η αξία, αντί να βάλει το κεφάλι κάτω και να πει "πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσω να λέω σαχλαμάρες", ξαναπετάγεται σαν το γλοιώδες σαλιγκάρι για να πει τα δικά του. 

Ε τα ίδια θα λέει και σε άλλα 3 χρόνια, μην αγχώνεσαι. :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, ilion10 said:

πραγματικά δεν ξέρω που θα φτάσει η ιστορία με τα κρυπτονομίσματα και δεν ξέρω ούτε να αγοράζω και είμαι ένας απο αυτούς με τα αν.Πάντως ειναι εντυπωσιακό και δεν υπάρχει αμφισβήτηση. Το μακρινο 2010,απλά διάβαζα για bitcoin χωρις να ασχολιθώ σοβαρα. Τώρα ξεκίνησα διάβασμα για το πως λειτουργούν και πως μπορείς να αγοράσεις και στα μάτια μου φαντάζει τρομερη ευκαιρία το dodge.

Το Doge ειναι το κλασικο Pump  and dump  coin. Καλο θα ηταν για αρχη να επενδυσεις σε πιο mainstream νομισματα ειδικα μετα απο την τεραστια ανοδο που εχει τις τελευταιες μερες, αν και φαινεται οτι διανυουμε μια "altcoin season".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε.

Τον τελευταίο μήνα ψάχνομαι και εγώ με τα crypto αλλά δεν έχω τις βασικές γνώσεις. Αν κάποιος που ασχολείται ενεργά μπορεί να μου στείλει ένα πμ να μου εξηγήσει λίγο πως δουλεύει θα το εκτιμούσα αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

12 hours ago, JimGer said:

Ρε παιδιά σε άτομα που ασχολούνται με trading και όχι mining, πως επενδύετε? Πως τα διαχειρίζεστε/πουλάτε κλπ? 

Υπαρχουν πλατοφορμες ή αλλιως ανταλακτηρια ( kraken.com Bitstamp.com Coinbase.com Binance.com kαι αλλα) που αφου κανεις εγγραφη δινωντας τα στοιχεια σου (σαν να κανεις λογαργιασμο σε τραπεζα) μπορεις να μεταφαιρεις χρηματα μεσω τραπεζης και να κανεις trading σε real time.

Nα ετσι ειναι η πλατφορμα του Kraken.

 

2021-01-04.png

Επεξ/σία από pok0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Liapisftw said:

Καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε.

Τον τελευταίο μήνα ψάχνομαι και εγώ με τα crypto αλλά δεν έχω τις βασικές γνώσεις. Αν κάποιος που ασχολείται ενεργά μπορεί να μου στείλει ένα πμ να μου εξηγήσει λίγο πως δουλεύει θα το εκτιμούσα αρκετά.

 

και αυτο

https://www.youtube.com/c/aantonop/playlists?view=50&sort=dd&shelf_id=3

 

επισης εδω μπορεις να βλεπεις σε real time και γρηγορα τις τιμες ολων των crypto

https://www.coingecko.com/en

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, NotebookFreak είπε

Bάλε κάτι...
Ναι αλλά ο τάκης απο τα πετράλωνα που τελείωσε το οικονομικό πανεπιστήμιο πειραιά ,ξέρει , ξέρει να σου πει οτι είναι φούσκα ενω μένει με τον βασικό μισθό στην ελλάδα μη γνωρίζοντας ακόμα τι εστί το τύπωμα των τρις απο τις κεντρικές τράπεζες.Παντρευεται βλεπεις κ δν έχει χρόνο για άλλες γ΄νωσεις πέραν των μεταπτυχιακών του και της θεσούλας του στην γαμάτη πολυεθνική. Ο τάκης παίζει σύστημα στο κίνο καθε παρασκευη.. Ο ρουμπινι επίσης ξέρει, Ο dan pena  γνωρίζει τον ιδρυτη, και έιναι σίγουρος οτι παέι στο 0.
Ο ceo της paypal και αυτός ήξερε..χμμμμ ενδιαφέρον ρόλοι !! Το νου σας εκει έξω με τους κωλοτούμπες ...
Νονονοοοοο

Χαχαχα! Εισαι ΚΑΙ ο δικός-μου θεός φίλε μου! Συμφωνώ μεχρι κεραίας. Μόνο αντί για Κινο, θα έβαζα στοιχιμαν :) και...μάνατζερ μέχρι τελικής πτώσης.

Μια ερώτηση μόνο: Τον Dan Pena πως τον σύνδεσες με το στόρυ?  (Είναι άλλη φάση ο 'παππούς', επενδύσεις σε πετρελαιοπηγές και τέτοια. (τον παρακολουθούσα ένα φεγγάρι... )
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

Χαχαχα! Εισαι ΚΑΙ ο δικός-μου θεός φίλε μου! Συμφωνώ μεχρι κεραίας. Μόνο αντί για Κινο, θα έβαζα στοιχιμαν :) και...μάνατζερ μέχρι τελικής πτώσης.

Μια ερώτηση μόνο: Τον Dan Pena πως τον σύνδεσες με το στόρυ?  (Είναι άλλη φάση ο 'παππούς', επενδύσεις σε πετρελαιοπηγές και τέτοια. (τον παρακολουθούσα ένα φεγγάρι... )
 

τσεκαρε γιουτιουμπ bitcoin to zero και θα καταλαβεις μίσος ο ανθρωπος.(εκτος κ αν ξέρει???)
Σίγουρα δεν είναι κανας τυχαίος ,αλλα κ πάλι με καταλαβαινεις..

Επεξ/σία από NotebookFreak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...