Προς το περιεχόμενο

Η νέα Android 11 έκδοση του Xiaomi Mi A3 brick-άρει συσκευές


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά τα προβλήματα είναι σοβαρότατα και δυστυχώς είναι από αυτά που συμβαίνουν απαναλαμβανόμενα. Κανένας φυσικά δεν είναι αλάνθαστος αλλά τέτοιου είδους θέματα είναι πραγματικά απίστευτο να συμβαίνουν με τέτοιο ρυθμό και χωρίς να υπάρχει ουσιαστική λύση και γι αυτό οδηγήθηκα σε κάτι που προφανώς θα αποδειχθεί πιο safe επιλογή. 

Με αντίστοιχο πρόβλημα (αλλά όχι με ολοκληρωτική αχρήστευση) είχα φάει και όταν αγόρασα το one plus nord που, για τον Θεό δηλαδή, είχε γνωστό bug που υπάρχει ακόμα να σου κάνει η συσκευή στα καλά καθούμενα hard reset. Οταν την έφαγα λοιπόν νόμισα ότι ήταν θέμα συσκευής και ήμουν έτοιμος να περάσω από το σέρβις του παρόχου μου. Αμ δε, είναι θέμα software που τονίζω πάλι ότι υπάρχει ακόμα και τώρα. Ευτυχώς η συσκευή ήταν ολοκαίνουργια με πρόγραμμα και έτσι λοιπόν την έβαλα πίσω στο κουτάκι της και έφυγε πίσω στο κατάστημα και αντικατάσταση με Pixel 4a. 

Ειλικρινά αν δεν είχα κάνει μεταφορά από την παλιά μου συσκευή (και συνεπώς να μην έχω χάσει τα αρχεία μου) δεν ξέρω τι θα έκανα και πως θα το διαχειριζόμουν. Αυτά τα πράγματα είναι σοβαρότατα και δεν πρόκειται να δεις τις πραγματικά σοβαρές εταιρίες να πέφτουν σε τόσο σοβαρά σφάλματα ή και να πέσουν προσφέρουν σοβαρές λύσεις κάλυψης. 

Με λίγα λόγια δεν νομίζω να μπω ποτέ ξανά σε διαδικασία να ψάχνω συσκευή από τις φθηνές ή τις υποτιθέμενες value for money. Θα κοιτάω πρώτα software και σοβαρότητα εταιρίας. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ο,τι αφορά τα δεδομένα μας (αρχεία, φωτογραφίες, κωδικοί, κλπ), αν αντικαταστήσουν τις συσκευές, θα έχουν πρόσβαση σ'αυτα από τις "παλιές" που θα επιστρέψουμε ή είναι απροσπέλαστα και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Σε ο,τι αφορά τα δεδομένα μας (αρχεία, φωτογραφίες, κωδικοί, κλπ), αν αντικαταστήσουν τις συσκευές, θα έχουν πρόσβαση σ'αυτα από τις "παλιές" που θα επιστρέψουμε ή είναι απροσπέλαστα και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας;

 

Στιγμιότυπο 2021-01-04, 02.17.59.png

Επεξ/σία από MAFAKA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MI A3 ISSUE = A HARD LOCK STATE OF THE QUALCOMM BOOTLOADER = HOPES ALIVE

renderTimingPixel.png
 

Hey pals

Hard to think a software can kill a motherboard or any hardware ?

Well I guess the last update killed something but after some research here's what I found

MI A3 got a software hard brick meaning the software update put the phone in hard lock boot

In other words they killed the primary bootloader of MI A3 that's why the phone doesn't boot

It's apparently a bootloader safety lock from qualcomm ( the primary bootloader before xiaomi one ) and it requires a deep flash of the bootloader

Only qualcomm and or Xiaomi can help now or some advanced phone ingeneer

In other words it might be less serious than it seems

Let's hope so !

MI A3 ISSUE = A HARD LOCK STATE OF THE QUALCOMM BOOTLOADER = HOPES ALIVE : MiA3 (reddit.com)

 

Επεξ/σία από skiathos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς πάλι στη δουλειά έχουμε τα xiaomi redmi note pro 6, 7, 8, 9 και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με κανένα τους έως τώρα. Γι'αυτό και τα προτιμούμε. Σε σημείο που δοκιμάσαμε πριν 2 χρόνια και το laptop της xiaomi, αγοράσαμε 2 τεμάχια δοκιμαστικά και όλα πολύ καλά και απροβλημάτιστα.

Το πρόβλημα μάλλον θα σας έτυχε στο μοντέλο σας σε συνδυασμό με την αναβάθμιση λογισμικού. Εμείς ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα με προϊόν της xiaomi, έως τώρα τουλάχιστον...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, bill987 είπε

Καλή χρυσή η xiaomi, ΑΛΛΑ ποτέ δεν κάνουμε αναβάθμιση λογισμικού πριν δοκιμαστεί από πολλούς χρήστες...

Πολύ καλό hardware, αλλά software κλάφτα χαράλαμπε!!!

Μάπα hardware (ειδικά το GPS που ούτε ο Batman δεν τη παλεύει μαζί του), μάπα software.
(Δεν λέμε κουβέντα για υποστήριξη...)

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chrisliampousis είπε

δεν φτιάχνετε αυτό παιδιά; 

Από τη στιγμή που είναι θέμα software φτιάχνεται. Πάντα υπάρχει τρόπος να επαναφέρεις ένα κινητό με Snapdragon, ο βαθμός δυσκολίας αλλάζει.

Αυτό βέβαια δεν αλλάζει το γεγονός ότι η Xiaomi βάζει μια ακόμα τρικλοποδιά στην android one συσκευή της, που υποτίθεται έπρεπε να πλεονεκτεί στον τομέα των ενημερώσεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώην κάτοχος MiA1 νυν Μi9lite. Λυπάμαι που άφησα συγγενείς και φίλους να αγοράσουν MiA3. Λες και δεν υπάρχουν άλλες σειρές, "θα είναι πιο εύχρηστο" λέγανε.. Όντως, άμα δεν ανοίγει, δεν έχεις και πολλά να κάνεις. Εύχρηστο είναι χωρίς λειτουργίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, logistoulis said:

Ναι χεστηκαμε το πετάμε και παίρνουμε άλλο, είναι κυριολεκτικά ο ορισμός του αναλώσιμου

Επίσης όσα τουλάχιστον έχουν περάσει από Ελ αντιπροσωπεία ευτυχώς αυτή τη στιγμή έχουν εγγύηση, οπότε κάτι να θα γίνει

 

 

Τοτε γιατι κλαιγεστε σε twitter, facebook κι οτι αλλο υπαρχει σε forum και social media;

Ειπαμε - το φθηνοτερο ειναι ακριβο. Το ιδιο ισχυει και για τα αναλωσιμα κινητα.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποσο κανει βρε παιδια αυτο το mia3?

αν εχει 150 ευρω τοτε τι ψαχνεστε για αντοχες / καλη λειτουργια κλπ.

αν εχει πανω απο 300 κακως το αγορασατε. σιγουρα υπηρχαν καλυτερες επιλογες.

 

edit > οταν βαζετε confused φατσουλες να λετε και γιατι , διοτι δεν μπορω να μυρισω τα νυχια μου με το τι εννοειτε.  

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Τοτε γιατι κλαιγεστε σε twitter, facebook κι οτι αλλο υπαρχει σε forum και social media;

Ειπαμε - το φθηνοτερο ειναι ακριβο. Το ιδιο ισχυει και για τα αναλωσιμα κινητα.

Εγώ προσωπικά για το μόνο που έχω παραπονεθεί μέχρι στιγμής είναι για την τρομερή καθυστερήση που είχε η 10 για android one συσκευή καθώς ποτέ μου δεν έτυχε να μου κάτσει προβληματικό update

Ήμουν από τους τυχερούς να το πούμε έτσι που όταν ήρθε ήταν μια χαρά σταθερή.. και τώρα δεν μου ήρθε ειδοποίηση για την 11, ελπίζω όταν θα έρθει να είναι οκ..

Κατά τα άλλα δυστυχώς δεν έκατσε η φάση xiaomi με android one, φέτος δεν βγήκε νέα αντίστοιχη συσκευή, οπότε την άλλη φορά πάω αλλού και τελειώνει η ιστορία

Αλλά ως υλοποιήση και τιμή το α3 συγκεκριμένα ήταν καλή ιδέα για αυτό και υπήρξε τόσο δημοφιλές, δυστυχώς δεν το έχουν οι Κινέζοι με το software.

Το θέμα είναι πού πας μετά από αυτό; Πας σε pixel με σαφώς περισσότερα χρήματα; Πας σε nokia; Θα δείξει..

Δυστυχώς η εποχή των nexus έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

Η xiaomi θεωρώ πως έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να μονοπωλήσει μια συγκεκριμένη μερίδα της αγοράς, αλλά τελικά δεν φάνηκε να την ενδιαφέρει και πραγματικά 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, athanaso77 είπε

Έχει γίνει όντως ένας μικρός χαμός στα φόρουμ του εξωτερικού με το συγκεκριμένο θέμα. Είναι γνωστό ότι η xiaomi δεν ήθελε εξαρχής να στηρίξει το Android One, αλλά δεν χρειαζόταν να το κάνει τόσο προφανές με αυτό το τρόπο! Και με την αναβάθμιση από 9 σε 10, πάλι παρόμοια προβλήματα υπήρξαν.

Τι παει να πει δεν ηθελε να σηριξει; Την αναγκσε καποιος να μπει το project android one παρα τη θεληση της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vastegial_74 είπε

Τι παει να πει δεν ηθελε να σηριξει; Την αναγκσε καποιος να μπει το project android one παρα τη θεληση της;

Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι συμφωνίες κάνουν μεταξύ τους οι εταιρίες αυτού του βεληνεκούς. Θεωρώ όμως ότι η Xiaomi με βασικό σκοπό να στηρίξει το MIUI, δε θα ήθελε να αποκτήσει δύναμη το Android One και να κερδίσει μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...