Προς το περιεχόμενο

Η νέα Android 11 έκδοση του Xiaomi Mi A3 brick-άρει συσκευές


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα καλά, 10-20-80-100 τεστ δεν έκαναν; Σε κανένα δε παρουσιάστηκε το θέμα ώστε να πουν παιδιά, ώπα, υπάρχει πρόβλημα, μη το βγάλτε έξω ...

Απιστευτη προχειρότητα από μία εταιρεία που είναι από τις μεγαλύτερες στον κόσμο. Παλιά (2014) με τα Redmi 1 και 1s (παρεπιπτόντως δουλεύει ακόμα με lineage και android 10, παροπλίστηκε όμως γιατί με 1GB ram δε τρέχει τιποτα σήμερα) ήταν ο ενναλακτικός κινέζος με τα φθηνά κινητά που αγόραζες μόνο από Κινα. Τωρα δεν είναι έτσι, τωρα είναι επιπεδου samsung, huawei κλπ (στα κινητά ε; μην εξεγερθείτε) και τέτοιες αστοχίες είναι για γέλια...

Ελπίζω να αποζημιώσει (δε το νομίζω βέβαια) με κάποιο τρόπο τους ιδιοκτήτες για τη βλακεία αυτή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Makatsoras είπε

ποσο κανει βρε παιδια αυτο το mia3?

αν εχει 150 ευρω τοτε τι ψαχνεστε για αντοχες / καλη λειτουργια κλπ.

αν εχει πανω απο 300 κακως το αγορασατε. σιγουρα υπηρχαν καλυτερες επιλογες.

 

edit > οταν βαζετε confused φατσουλες να λετε και γιατι , διοτι δεν μπορω να μυρισω τα νυχια μου με το τι εννοειτε.  

Το θέμα αφορά ένα συγκεκριμένο πρόβλημα σε ένα συγκεκριμένο τηλέφωνο, που για κάποιον είναι εργαλείο είτε διασκέδασης, είτε δουλειάς.
Η "confused φατσούλα" έχει το νόημα "καλά, τι σχέση έχει αυτό το μήνυμα με το θέμα" και προτίμησα να μη το γράψω για να μην είμαι κι εγώ εκτός θέματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

H Τσαόμι είχε κάνει πριν κάποια χρόνια ένα poll στο Twitter, που ρώτούσε τον κόσμο για το ποιο από τα δύο λογισμικά προτιμούσαν. ΜΙΑΟΥ ΜΙΑΟΥ η Android One.

Το poll εξαφανίστηκε ως δια μαγείας, όταν τα ποσοστά ήταν στην ψηφοφορία ήταν υπέρ του Android One.

Εννοείται φυσικά πως κανείς δεν την ανάγκασε. Αν το πήγαινε καλά όμως, θα έκλεβε ακόμα ένα κομμάτι της πίτας. Σήμερα η Nokia θεωρείται η καλύτερη στα updates και στην τήρηση χρονοδιαγραμμάτων. 

Αρα θα ειχε οφελος αν πηγαινε καλα και με λιγοτερα χρηματα για developing ui. Αν προσφερε καθαρο και απροβληματιστο android μεχρι και εγω θα ψωνιζα απο το μαγαζι τους. Αλλα πως καταφεραν το χρυσαφι να το μετατρεψουν σε σκατα μονο αυτοι το ξερουν, αλχημιστες απο τα Lidl ή μάλλον αλχημιστες απο την Κινα. 

31 λεπτά πριν, dchatz είπε

Μα καλά, 10-20-80-100 τεστ δεν έκαναν; Σε κανένα δε παρουσιάστηκε το θέμα ώστε να πουν παιδιά, ώπα, υπάρχει πρόβλημα, μη το βγάλτε έξω ...

Απιστευτη προχειρότητα από μία εταιρεία που είναι από τις μεγαλύτερες στον κόσμο. Παλιά (2014) με τα Redmi 1 και 1s (παρεπιπτόντως δουλεύει ακόμα με lineage και android 10, παροπλίστηκε όμως γιατί με 1GB ram δε τρέχει τιποτα σήμερα) ήταν ο ενναλακτικός κινέζος με τα φθηνά κινητά που αγόραζες μόνο από Κινα. Τωρα δεν είναι έτσι, τωρα είναι επιπεδου samsung, huawei κλπ (στα κινητά ε; μην εξεγερθείτε) και τέτοιες αστοχίες είναι για γέλια...

Ελπίζω να αποζημιώσει (δε το νομίζω βέβαια) με κάποιο τρόπο τους ιδιοκτήτες για τη βλακεία αυτή.

 

οχι, δεν ειναι. Σε επιπεδο software εχει πολλα ψωμια ακομα να φαει. Αλλα και σε hardware θυμαμαι μεχρι προσφατα σε ιδια μοντελα που προοριζονταν για την ιδια αγοαρα να βαζει διαφορετικες μνημες, αλλους αισθητηρες κτλ. Δεν ξερω αν κανει ακομα τετοιες μαϊμουδιες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους
Την πάτησα και εγώ μιας και βιάστηκα να κάνω το upgrade.
Μου το ξεκλείδωσε Ινδός απο Telegram με 20Eur/TeamViewr κλπ (είχα φτάσει να το flashαρω ανοίγοντας πίσω καπάκι και EDL Test points.....)

Το πρόβλημα είναι οτι ακόμη και σε αυτή την διαδικασία να μπείς θέλει Xioami Authorized Account για να flashαρεις stock ROM.
Για αυτό και ΜΟΝΟ κατηγορώ την XIAOMI και είναι ο λόγος που δεν θα ξαναπάρω.
Δεν μιλάμε για κλείδωμένο ή όχι bootloader αλλα για το SLA Lock μετά τον bootloader. Μεγάλη μαλακία της XIAOMI στον βωμό του δήθεν security.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι εννοεις Xioami Authorized Account?εγω που δεν ειχα xiaomi account ειναι πιο απλο?

θες να μας πεις τον τροπο να τον ακουσουμε

4 λεπτά πριν, megasig είπε

Καλή χρονιά σε όλους
Την πάτησα και εγώ μιας και βιάστηκα να κάνω το upgrade.
Μου το ξεκλείδωσε Ινδός απο Telegram με 20Eur/TeamViewr κλπ (είχα φτάσει να το flashαρω ανοίγοντας πίσω καπάκι και EDL Test points.....)

Το πρόβλημα είναι οτι ακόμη και σε αυτή την διαδικασία να μπείς θέλει Xioami Authorized Account για να flashαρεις stock ROM.
Για αυτό και ΜΟΝΟ κατηγορώ την XIAOMI και είναι ο λόγος που δεν θα ξαναπάρω.
Δεν μιλάμε για κλείδωμένο ή όχι bootloader αλλα για το SLA Lock μετά τον bootloader. Μεγάλη μαλακία της XIAOMI στον βωμό του δήθεν security.

 

Επεξ/σία από skiathos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, skiathos7 είπε

🔥SOLVED🔥Mi A3 Dead After Android 11 Update | Fix Dead Mi A3 | Easy Way - YouTube

παιδια αυτο το ειδατε?φαινεται απλο χωρις λεφτα....

φαντάσου να πας να το κάνεις, να μη πετύχει, να το πας στο service και να σου πουν, αααα...έχετε ανοίξει το καπάκι, δεν έχετε εγγύηση, λυπούμαστε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dchatz είπε

φαντάσου να πας να το κάνεις, να μη πετύχει, να το πας στο service και να σου πουν, αααα...έχετε ανοίξει το καπάκι, δεν έχετε εγγύηση, λυπούμαστε ...

δεν εχω καπακι πισω ουτε εγγυηση 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, skiathos7 είπε

τι εννοεις Xioami Authorized Account?εγω που δεν ειχα xiaomi account ειναι πιο απλο?

θες να μας πεις τον τροπο να τον ακουσουμε

Ακολούθησα αυτες τις οδηγίες:
https://romprovider.com/xiaomi-mi-a3-edl-9008-mod-test-point/
Το test point για το ΜΙ Α3 φενεται εδώ :

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, megasig είπε

Ακολούθησα αυτες τις οδηγίες:
https://romprovider.com/xiaomi-mi-a3-edl-9008-mod-test-point/
Το test point για το ΜΙ Α3 φενεται εδώ :

 

μετα το edl mode τι εκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, hackerW32 είπε

Στο update για το 10 δεν ειχα καποιο πρόβλημα, μονο ενα bug με τις εφαρμογές των τραπεζών και το δαχτυλικο, παντα με την δεύτερη διαβαζει το δαχτυλικο για να μπει στο app της τραπεζας.

Πολυ γρηγορα δεν βγηκε για το 11? Το 10 ειχε αργήσει παρα πολυ.

Ολες οι εταιρείες ακομα και σε ακριβά κινητα κανουν λάθη, αλλα οχι και brick ρε παιδιά, κατι ξερει η meizu που δεν κανει ποτε updates, οτι δουλευει δεν το πειραζεις 😛

Εγώ με το δακτυλικό αποτύπωμα στις τράπεζες ποτέ δεν είχα θέμα ίσα ίσα δουλεύει και πιο γρήγορα από ότι στο απλό ξεκλείδωμα (έχω κλείσει και το animation που το κάνει να αργεί ακόμα περισσότερο)

Το 10 τυπικά δεν άργησε να πρωτοβγει, άργησε όμως να γίνει σταθερό (5 φορές το έβγαλαν και μετά το απέσυραν; ) άρα ουσιαστικά ναι άργησε τρομερά για όσους δεν γίναμε πειραματόζωα κάποιας ασταθούς έκδοσης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση από infoquest μόλις τώρα. Μέσω του site τους, συμπληρώνουμε φόρμα, έρχεται η ACS το παραλαμβάνει, επισκευάζεται από infoquest και επιστρέφεται. Όλα αυτά, όσο είναι εντός εγγύησης (2 χρόνια). Αν έχει πειραχτεί μέσω EDL κλπ, αυτομάτως ακυρώνεται η εγγύηση, όπως μου είπαν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, skiathos7 είπε

Mi A3 unbrick guide by @nullby - Έγγραφα Google

παιδια δειτε και αυτο....

Αχ τι μου θύμισε το edl cable... Τότε που παλευα να ξεμπρικαρω ένα zuk z2 και μιλούσα με έναν Κινέζο γιατί δεν υπήρχε φορουμ στον υπόλοιπο κόσμο ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...