Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με "πρόβλημα" 1ΤΒ M.2 intenso


nicksoti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, nicksoti είπε

o controller κάνει και garbage collection πέρα από την αντιγραφή, οπότε αργεί, φαντάζομαι αυτό αντιστοιχεί και σε αυξημένο φόρτο

Αν κάποιος(ssd controller) δεν έχει πλυστικό μηχάνημα (cache-dram) να καθαρίσει μια και καλή στο τέλος της ημέρας , τότε κατά την ώρα της δουλειάς διακόπτει συνέχεια και μαζεύει 1 προς 1 τα ψίχουλα που πέφτουν κάτω(dramless garbage collection). Επειδή ο dramless ssd controller  κρυφο-αξιοποιεί δυναμικά λίγο από την ram (μερικά GB σαν cache) δεν παίρνεις χαμπάρι την διαφορά όταν κάνεις μικρά copies.

το έπιασες?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι εξηγείται η πριονωτή μορφή που έχει το διάγραμμα του task manager στην αντιγραφή μεγάλων αρχείων.

Απλά μου κάνει εντύπωση που στην αρχή, μέχρι τα 300-400GB αυτό δεν συνέβαινε, πήγαινε τέρμα. Βαριέμαι τώρα να τον ξανα-αδιάσω για να δω αν αυτό εξακολουθησει να ισχύει, με ή χωρίς "ασφαλή διαγραφή" του περιεχομένου (δεν θυμάμαι τον όρο, κάτι με μηδενικά που γράφονται).

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nicksoti είπε

Έτσι εξηγείται η πριονωτή μορφή που έχει το διάγραμμα του task manager στην αντιγραφή μεγάλων αρχείων.

Απλά μου κάνει εντύπωση που στην αρχή, μέχρι τα 300-400GB αυτό δεν συνέβαινε, πήγαινε τέρμα. Βαριέμαι τώρα να τον ξανα-αδιάσω για να δω αν αυτό εξακολουθησει να ισχύει, με ή χωρίς "ασφαλή διαγραφή" του περιεχομένου (δεν θυμάμαι τον όρο, κάτι με μηδενικά που γράφονται).

Θα σου πω κάτι ποιο τεχνικό τώρα όσο το δυνατόν ποιο εκλαϊκευμένα μπορώ.

Κατα την εγγραφή ενός byte , o controller πρέπει να πάει στο ARRAY από πολλά Bytes που είναι στοιβαγμένα στο ίδιο ράφι , να τα διαβάσει ΟΛΑ , να τα αποθηκεύσει προσωρινά στην RAM του συστήματος , εκεί να αλλάξει μόνο το 1 byte που έκανες edit/save , και μετά να ξαναπάρει το αναθεωρημένο ARRAY (από την RAM) και να το ξαναστοιβάξει στο ράφι(SSD).

 

Αν εσύ αντιγράψεις πληθώρα "σκόρπιων" αρχείων , ο controller θα πρέπει να κάνει κάθε φορά αυτή την διαδικασία (κάθε φορά που το επόμενο byte είναι στοιβαγμένο σε άλλο ράφι σε σχέση με το προηγούμενο). Αν είναι dramless τότε το "garbage-collection" που είναι η διεκπεραίωση που προανέφερα μπορεί να γίνει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΕΣ φορές και συχνότατα το ίδιο array πρέπει να αναθεωρηθεί πολλές φορές όταν ξανασυναντά σε επόμενο αρχείο κάποιο byte που είναι σε "ξαναχρησιμοποιημένο " ράφι. Αν όμως έχει DRAM , μαζεύει τα αλλαγμένα bytes , τα τσεκάρει σε τι array αντιστοιχούν και οργανώνει την αναθεώρηση βελτιστοποιημένα (αναθεωρεί 1 φορά σωρευτικά το κάθε array που πρέπει να αλλάξει)  αφού εσύ νομίζεις ότι "τελείωσε" και κάνεις άλλη δουλειά με ήπια χρήση ssd. 

 

Γι' αυτό σε "ήπιες" εργασίες ο dramless SSD 1TB των 80ευρώ έχει περίπου ίδια απόδοση με τον NVME 1ΤΒ των 200ευρώ που θεωρητικά έχει σχεδόν δεκαπλάσια απόδοση. Γι' αυτό σε συνηθισμένες εργασίες αν σου βάλω σε ένα PC , dramless SSD 1TB των 80ευρώ και μετά ένα κορυφαίο NVME 1ΤΒ των 200ευρώ δεν θα καταλάβεις διαφορά.

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την ανάλυση,

Εγώ καταλαβαίνω τί γράφεις, ωστόσο αυτό που παρατηρώ είναι ότι έχω πρόβλημα όχι σε εργασίες με πλήθος αρχείων τόσο, αλλά σε διεργασίες που έχουν λιγοστά αλλά μεγάλα αρχεία, όχι σκόρπια μικρά. Πχ όταν αντιγράφω 1-2 φακέλους 60 αρχείων των 50GB, ακόμα και το ανοίξω τον chrome μπορεί να καθυστερήσει, σαν να "στολάρει" το λειτουργικό. Και στον task manager βλέπω τον δίσκο με τέρμα χρήση και 10mb/sec εγγραφή. Ή transcoding/rendering 2-3 αρχείων ταυτόχρονα, σε indermediate codec όπως cineform, prores κλπ, που έχουν υψηλό bitrate, πχ 300mbps (=40μβ/sec εγγραφή έκαστο, χώρια την ανάγνωση). Με λίγα λόγια, το πρόβλημα είναι στη ταχύτητα διαμεταγωγής αυτή καθαυτή.

Επειδή τυχαίνει να έχω άλλον ένα δίσκο intenso της ίδια σειράς, απλά 128Gb, τον δοκίμασα σε μια εξωτερική θήκη που έχω (με αντάπτορα M.2 -> 2.5'' sata που επίσης διαθέτω) και παρατήρησα ακριβώς τα ίδια. Απλά έφτανε πιο γρήγορα στο "μπούκωμα" των 10mb/sec

Εκτός κι αν τα λίγα μεγάλα αρχεία συνθέτονται από πολλά "σκόρπια" bits στον δίσκο. 

Μια υποψία που έχω είναι πως οι dramless ssd που είναι sata επιβαρύνονται περισσότερο σε σχέση με τους NVME, μιας και και έχουν αμεσότερη πρόσβαση στη ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nicksoti είπε

κι αν τα λίγα μεγάλα αρχεία συνθέτονται από πολλά "σκόρπια" bits στον δίσκο. 

O SSD controller όταν δεν έχει dram για να μπορεί να τα βελτιστοποιεί και να εφαρμόζει αλγόριθμους οργάνωσης γράφει τα bytes σκόρπια "όπου βρει" με την λογική ότι στους SSD θεωρητικά έχεις άμεση πρόσβαση παντού χωρίς καθυστέρηση (στο διάβασμα). Οπότε ναι και σε μεγάλα αρχεία είναι όλα σκόρπια και "γεμίζει" κενά. Μην ξεχνάμε ότι είναι 5-6 χρόνια τεχνολογία (από τότε που μπήκε μαζική παραγωγή) και ακόμη η τεχνολογία έχει λύσει τις παιδικές ασθένειες αλλά βρίσκεται σε εφηβικό στάδιο και ορισμένοι "φθηνιάρηδες" δεν έχουν προλάβει να αντιγράψουν τις βέλτιστες πρακτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατανοητό.

Ψάχνοντας κιόλας στον γουγλη βρήκα την τεχνολογία που είχε ο HP που είχα παλιότερα. ΗΒΜ λέγεται, είναι δυνατόν μόνο στους NVME, και από την εμπειρία που είχα με τον δίσκο, σαν αίσθηση, είναι ότι "πέταγε" το μηχάνημα παρόλο που ήταν dramless κι αυτός. 

Καμιά λύση γι αυτό το εκνευριστικό χαρακτηριστικό δεν υπάρχει; Χτες το βράδυ μάλιστα έκανα ένα export σε αρχείο που απαιτούσε μόλις 20mb/sec, και πάλι, έστω και πολύ αραιά και που, τον επιανε το εγκεφαλικό και βαρούσε 100% χρήση 10μβ/sec για 4 δεύτερα και μετά συνέχιζε σαν να μην συμβαίνει τίποτα.

Έχω ένα αγορασμένο από παλιότερα πρόγραμμα ssd caching, velo ssd max κάπως έτσι. Μήπως βοηθήσει την κατάσταση; Νομίζω έχει επιλογή για ram cache με "defer write", όπως το primo cache. Μπορεί να λέω κουταμάρα, αλλά αυτό το defer write ουσιαστικά μειώνει τις πραγματικές εγγραφές στον ssd, οπότε ίσως βοηθά.  Αγαπητέ jgeorgiou και οι υπόλοιποι που σας έπρηξα για πείτε γνώμη... Δεν θέλω να το βάλω έτσι αβίαστα γιατί τρώει ram και τα 16gb που έχω σε αυτό το μηχανάκι οριακά μου φτάνουν...χώρια το όποιο ρίσκο (αν και έχω backup σχεδόν στα πάντα)

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...