Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες για μετακομιηση και πρωτα πραγματα που πρεπει να κανω στο καινουριο σπιτι.


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/1/2021 στις 11:54 ΠΜ, Lazostat είπε

Καλημερα παιδια, σε λιγες ημερες μετακομιζω και πρεπει σιγα-σιγα να ξεκινησουμε να πακεταρουμε τα πραγματα. Στο σπιτι επικρατει ενας χαμος, Φουλ πραγματα, ενα παιδι 2 χρονων και μια εγκυο γυναικα. Καποια τιπ για το πακεταρισμα; Επειδη το καινουριο σπιτι ειναι κοντα απο το τωρινο, λεμε να μεταφερουμε σιγα-σιγα στην αρχη τα ρουχα σε βαλιτσες, ειναι αρκετα τα ρουχα, οποτε θα χρειαστει να κανουμε αρκετα πηγαινε-ελα. Επισης τεληορασεις και υπολογιστης παλι λεμε να τα μεταφερουμε με το αμαξι, για περισσοτερη ασφαλεια.

Επισης τι πρεπει να κανουμε οταν μπουμε στο καινουριο σπιτι; Δηλωνουμε κατι στην εφορια; Το συμβολαιο το πηγαινω καπου; ΕΙμαι Βυρωνα και παω Ηλιουπολη. Με ΔΕΗ/νερο/τηλεφωνο τι κανω; Και στο σπιτι που ειμαι τωρα, και στο επομενο. Σ.Ο.Σ!

 

3 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Η δικιά μου συμβουλή, πάρε τιμές για ολική μετακόμιση• να στα πακετάρουν όλα και μεταφερουν όλα. Αμα σε παίρνει οικονομικά, είναι η καλύτερη κίνηση που μπορείς μα κανεις. Με έγκυο γυναίκα και 2 χρόνων παιδί πως πιστεύεις ότι θα τα καταφέρεις όλα; Και κοντά να είναι το σπίτι, ακόμη καλύτερα γιατί τελειώνουν πιο γρήγορα, και έχεις ένα λειτουργικό σπίτι σε 2 μέρες, αντί για 2 βδομάδας που θα διαρκέσει αμα προσπαθήσεις να τα κανεις όλα μόνος σου. Εκτός αμα θεωρείς ότι το να έχεις 0 ελεύθερο χρόνο και να σου βγει ο πάτος 2 βδομάδες αξίζει τα λεφτά που θα έδινες. Το έχω κάνει 2 φορες στο εξωτερικό, η καλύτερη απόφαση που έχω πάρει, και δεν το μετάνιωσα λεπτό.

Και εγω ακριβώς έτσι και έκανα μετακόμιση με 2 χρονων παιδι κτλ. Θυμάμαι πως υπέφερα και κουβαλούσαμε ασταματητα 3 άτομα για 4 ώρες και γεμισαμε ενα φορτηγο μεγάλο. Ειχα γνωστους με φορτηγο οποτε οκ. Τωρα που το σκεφτομαι αν μπορουσα θα πληρωνα να μου τα πακεταρανε. Η ταλαιπωρία ηταν απιστευτη. Εγω ειχα bubble wrap ταινίες και stretch film. Στις συσκευες εκανα για τις γωνίες σα μπαλα απο bubble wrap και το κολλαγα καθως και στα ευαισθητα σημεια 3plo layer. Αν εβαζες και χαρτονι απεξω θα ησουν 100% καλυμενος. Ακομα και τωρα 2 εβδομαδες μετα εχω πολλες δουλειες να κανω. Τηλεωραση την εβαλα στο αυτοκινητο (60ρα!)

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή πρέπει να συνεννοηθείς με τη μεταφορική τι υπηρεσίες θα σου προσφέρει. Η γνώμη μου είναι να στα αμπαλάρουν αυτοί. Αν όπως λες, έχεις ήδη συνεννοηθεί μόνο τη μεταφορά, τότε ξεκίνα δουλειά. Για αρχή πάνε σε ένα κατάστημα σιδηρικών - εργαλείων (μια χαρά θα σε εξυπηρετήσουν) και πάρε χαρτοταινίες, μονωτική, bubble wrap, χαρτόνι, μαρκαδόρο και ίσως tie wraps. Πήγαινε σε 3-4 supermaket ή σε ένα καθημερινά και ρώτα - πάρε κούτες. Τέλος, για ευκολία σου, καλό θα ήταν να έχεις ένα δραπανοκατσάβιδο για τα βίδωσε - ξεβίδωσε καθώς και κλειδιά allen γιατί όλο και κάποιο έπιπλο θα έχει αλενόβιδες. 

Αν η συμφωνία είναι να σου μεταφέρουν μόνο τα βαριά, τότε θα έπαιρνα ένα φορτηγάκι (απο γνωστό ή ενοικίαση) ώστε σε μία μέρα να έχω τελειώσει με τα ψιλά. Με τη βοήθεια 1-2 φίλων, το έχετε. Με το Ι.Χ. θα κάνεις ένα σκασμό δρομολόγια, χώρια τη φθορά που μπορεί να υπάρξει τόσο στο ΙΧ όσο και στα μεταφερόμενα είδη.

Η γνώμη μου είναι να αποσυναρμολογήσεις όσο περισσότερο μπορείς όλα τα έπιπλα, σε επίπεδο βίδας. Τις βίδες - ροδέλες και ότι άλλο ψιλό υπάρχει, τα βάζεις σε ένα σακουλάκι ανά έπιπλο, τα δένεις με μια επιφάνεια του επίπλου με χαρτοταινία και έτσι δε θα ψάχνεις μετά τις βίδες στη συναρμολόγηση. Όσο πιο μεγάλο μείνει το έπιπλο, τόσες περισσότερες οι πιθανότητες ζημιάς κατά τη μεταφορά. Οτιδήποτε έχει δέρμα ή στρώμα  (πχ μαξιλάρια καναπέ, στρώμα κρεβατιού, κεφαλάρι κρεβατιού) τα βάζεις πρώτα σε μια νάυλον σακούλα και έπειτα τα τυλίγεις με bubble. Η σακούλα είναι για να μην λερωθούν και το bubble για τυχόν σκίσιμο σε κάτι αιχμηρό στο φορτηγό. Όταν τα νέα στρώματα είναι ακριβότερα από τα κρεβάτια είναι κρίμα να μην τα προσέξεις. 

Έπιπλα όπως τραπεζάκια, τραπεζαρίες, ή αλλα σταντάκια, τα αποσυναρμολογείς και τα πόδια τα τυλίγεις με bubble. Τη μεγάλη επιφάνεια (δηλαδή το ξύλο ή το μάρμαρο πχ) μπορείς να τα αμπαλάρεις πρώτα με χαρτόνι και μετά με bubble. 

Ποτήρια, πιάτα, πιατέλες, ασημικά, τα τυλίγω με φύλλα περιοδικών και εφημερίδας. 2-3 σε κάθε τεμάχιο και δεν πρόκειται να σπάσει τίποτα. Προσεκτική τοποθέτηση στην κούτα και γέμισμα του κενού χώρου με extra φύλλα ή υλικό που περίσσεψε από αλλού (πχ χαρτόνι ή bubble). Στα πιάτα, βάζω 1-2 φύλλα ακόμη ανάμεσα τους. Καλό δέσιμο και γράφω απέξω το περιεχόμενο και αν είναι εύθραστο. 

Σε πράγματα που σε παίρνει, εφαρμόζεις σύστημα μπαμπουσκα. Πχ στα κατσαρολικά, τύλιγμα με εφημερίδα και το ένα μέσα στο άλλο. Αν έχεις πολλών ειδών βαλίτσες, η μία μέσα στην άλλη (αν θα είναι άδειες για τον χ,ψ λόγο) και στην τελευταία μπορείς να βάλεις τσαντάκια ή τσάντες ώμου που δεν θα χρησιμοποιήσεις. Ενδιάμεσα, στο κενό, μπορείς να χώσεις μολύβια, θήκες και άλλα μικροπράγματα μέσα σε σακουλάκια.  

Απορρυπαντικά, λάδια, ξύδια, μπορείς να τα βάλεις και σε σακούλες μόνα τους αν δεν σε παίρνει να σπαταλήσεις κούτες. Καλό είναι να τα ελέγχεις ως προς το κλείσιμο τους και να τους φοράς ένα σακουλάκι από πάνω για τυχόν διαρροή. Τηλεόραση, laptop και pc, θα τα πήγαινα με το Ι.Χ. σε ξεχωριστή διαδρομή, αμπαλαρισμένα. 

Γενικά, η προετοιμασία είναι το Α και το Ω. Μη λυπηθείς τα υλικά συσκευασίας. Καλύτερα να δώσεις ένα 50ρικο παραπάνω παρά να κλαις μετά. Τη μέρα της μεταφοράς (της μεταφορικής εννοώ) , βάλε αδερφό ή φίλο να περιμένει κάτω στο φορτηγό και να ελέγχει τη φόρτωση των πραγμάτων. Εσύ πάνω για να ελέγχεις πως μπαίνουν στο ασανσερ ή πως κατεβαίνουν στις σκάλες. Αν δεις ότι πάει κάπου να στραβώσει η δουλειά, χώσου να βοηθήσεις ή βρείτε εναλλακτικές. Μη διστάσεις να "μαλώσεις" αν δεις προχειρότητες, ειδικά από κάτι μεταφορικές που παίρνουν από πλατείες νταβρατισμένους αλλοδαπούς για να γλιτώσουν μεροκάματα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση και από μένα:

 

Τι συνηθίζεται σχετικά με την κλειδαριά της πόρτας στο νέο σπίτι;

Την αλλάζει ο ενοικιαστής με δικά του έξοδα;

Δεν την αλλάζει καθόλου;

Και μετά βέβαια τίθεται το ερώτημα τι επιλέγεις σε περίπτωση αλλαγής :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αγορασες το πλυντηριο, ειχε 4 ας πω βιδες που κρατουν σταθερο τον καδο να μη γυρναει, προφανως τις βγαζεις πριν τη πρώτη χρηση. Καλο θα ηταν να τις ξαναβαλεις αν τις εχεις :)

Στις 13/1/2021 στις 9:19 ΠΜ, tonypapadovic είπε

Μια ερώτηση και από μένα:

 

Τι συνηθίζεται σχετικά με την κλειδαριά της πόρτας στο νέο σπίτι;

Την αλλάζει ο ενοικιαστής με δικά του έξοδα;

Δεν την αλλάζει καθόλου;

Και μετά βέβαια τίθεται το ερώτημα τι επιλέγεις σε περίπτωση αλλαγής :D

Ρωτα και στο τοπικ "κλειδαριες και πορτες ασφαλειας" ως προς την επιλογη, υπαρχουν και κλειδαραδες στο τοπικ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/1/2021 στις 3:47 ΜΜ, thanospetr είπε

1)douleutaras.gr

2) Εμένα παλαιότερα μου είχαν ζητήσει μια σημερινή φωτό του ρολογιού της ΔΕΗ με το κινητό για να βγει επί τόπου ο τελικός λογαριασμός και να ξεμπερδεύεις με μια επίσκεψη στην ΔΕΗ. Τίποτα τεχνικό.

Οπότε για να γίνει στιγμιαία πληρωμή πρέπει να πάω ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ; Δλδ να χάσω μια ολόκληρη ημέρα για να τους πληρώσω; Υπάρχει άλλος τρόπος; Δεν είναι στο όνομα μου. 

 

Επειδή ψάχνω για μεταφορική, θέλω να ρωτήσω κάτι. Εγώ θα τα φτιάξω όλα μόνος μου και θα έχω και 4,5 φίλους μου για το κουβάλημα. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν βαριά πράγματα όπως ψυγείο και κάτι βαριές κούτες που θέλει 2 άτομα για να μεταφερθούν. Λογικά θα έρθει μόνο ο οδηγός από την μεταφορική. Πως θα μπορέσει μόνος του να τα βάλει σε μια σειρά μέσα στο φορτηγό;  Εμείς όταν θα έρθει θα τα έχουμε ήδη όλα κάτω στο πεζοδρόμιο. 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...