Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη Ελαστικών Αυτοκινητου


spikefth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλη την ομάδα,

         ψάχνω για ελαστικά σε διαστάσεις 175/65/14 και αυτήν την στιγμή είμαι ανάμεσα στα MIchellin Energy saver και στα Bridgestone Β250. Οι τιμές  έχουν μικρή απόκλιση, 240 και 220.Το αμάξι κινείται κυρίως σε αστικό περιβάλλον και δεν είμαι σίγουρος για τα Bridgestone  που γενικά έχουν πιο σκληρή γόμα. Έχει κάποιος εμπειρία άπο αυτά τα δύο μοντέλα και την συμπεριφορά τους στην βροχή?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε, ίδια διάσταση Bridgestone T005 εξαιρετικό θα έλεγα. Αν μπορείς να δώσεις τα 40 ευρώ περίπου στην διαφροά στην τετράδα, είναι πολύ καλή επιλογή.

Σορρυ αν θεωρείς την απάντηση μου offtopic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω θα σου προτείνω τα eco contact που εχω αυτη τη στιγμη,μετα τα turanza που είχα πριν κ μετα τα energy saver (αν θες αναγκαστικά ενα απ τα δυο που διαλεξες) που τα εβαλα στον μπαμπά μου.. Κ με τα 3 ειμαστε ευχαριστημενοι.. 

Επεξ/σία από Πανος999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, spikefth είπε

  Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλη την ομάδα,

         ψάχνω για ελαστικά σε διαστάσεις 175/65/14 και αυτήν την στιγμή είμαι ανάμεσα στα MIchellin Energy saver και στα Bridgestone Β250. Οι τιμές  έχουν μικρή απόκλιση, 240 και 220.Το αμάξι κινείται κυρίως σε αστικό περιβάλλον και δεν είμαι σίγουρος για τα Bridgestone  που γενικά έχουν πιο σκληρή γόμα. Έχει κάποιος εμπειρία άπο αυτά τα δύο μοντέλα και την συμπεριφορά τους στην βροχή?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

Πρώτα από όλα να δείς το αμάξι πρίν τη αλλαγή έαν χρειάζεται κάτι στο σύστημα διεύθυνσης , όπως και ευθυγράμμιση .

Για να μή σου χαλάσει τα νέα ελαστικά , θα σου πρότεινα και τα Pirelli . Michelin Energy είχα βάλει 2-3 φορές , θεωρείται μαλακό ελαστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φορας τετοιες διαστασεις δεν εχεις γρηγορο αυτοκινητο, ωστοσο και εγω θα σου ελεγα να τσονταρεις κατι παραπανω και να πας σε κατι καλυτερο (τα Τ005 ειναι καλα πχ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Για να φορας τετοιες διαστασεις δεν εχεις γρηγορο αυτοκινητο, ωστοσο και εγω θα σου ελεγα να τσονταρεις κατι παραπανω και να πας σε κατι καλυτερο (τα Τ005 ειναι καλα πχ).

Καλημέρα,  πράγματι ενδιαφέρομαι για ένα corsa, απλά και στο δικό μου όταν είχα τα potenza δεν ήταν τόσο αξιόπιστα μέχρι να ζεσταθούν σε ανοιχτό δρόμο. Οπότε και γιαυτό ρωτάω για τα bridgestone σε αυτές τις διαστάσεις. Τα t005 δείχνουν καλύτερες κριτικές και στην οικονομία καυσίμου. Σας ευχαριστώ θα τα δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spikefth είπε

Καλημέρα,  πράγματι ενδιαφέρομαι για ένα corsa, απλά και στο δικό μου όταν είχα τα potenza δεν ήταν τόσο αξιόπιστα μέχρι να ζεσταθούν σε ανοιχτό δρόμο. Οπότε και γιαυτό ρωτάω για τα bridgestone σε αυτές τις διαστάσεις. Τα t005 δείχνουν καλύτερες κριτικές και στην οικονομία καυσίμου. Σας ευχαριστώ θα τα δω

Εχεις 2 επιλογες, η μαλακιά γομα που μπορει και να σκασει ανα πασα στιγμη (παλια ειχα βαλει Dunlop και Pirelli και εσκασαν για πλακα 2 απο τα Dunlop και 1 απο τα Pirelli) η σκληρη γομα που ναι ζεσταινεται πιο αργα αλλα δεν παιζει να σε "παρατησει" καποια στιγμη. Εγω προτιμαω σκληρες γομες πλεον, ο καθενας βαζει οτι θελει βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, spikefth είπε

Οχι φυσικά , ανοιχτός σε προτάσεις, δεν γνωρίζω όλα τα ελαστικα της αγοράς 😜  Σε ευχαριστώ

falken sincera και θα με θυμηθεις!!!! Ειναι και σε καλυτερη τιμη απο αυτα που κοιτας! Μαλακη γομα.. Πολυ καλη προσφυση!!!!

https://www.skroutz.gr/s/7317493/Falken-Sincera-SN832-Ecorun-175-65R14-82T.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Gregatc είπε

Αξιόπιστα επίσης είναι και τα Falken, από την Ιαπωνία . 

Τα Falken είναι από Ταϊλάνδη. Τουλάχιστον έτσι γράφουν τα δικά μου πάνω.

Τα ΄χω 2 χρόνια και δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο, σε σπάνιες μόνο περιπτώσεις λίγο "σπινάρισμα" στο ξεκίνημα.

Το αυτοκόλλητο που έχουν τα καινούργια πάνω τους (Βροχή-κατανάλωση-θόρυβος) δίνει καλές τιμές, αλλά δεν ξέρω πόσο μπορεί να τις εμπιστευθεί κάποιος, τα δε πλαινά τους παρόλο που τα κατουρούν μόνιμα όλοι οι σκύλοι της γειτονιάς καλά κρατούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, meletis_m είπε

Πρώτα από όλα να δείς το αμάξι πρίν τη αλλαγή έαν χρειάζεται κάτι στο σύστημα διεύθυνσης , όπως και ευθυγράμμιση

Εγω νομιζα οτι αυτο γινεται αφου βαλεις καινουρια λαστιχα. Μαλλον τοσο καιρο πιστευα λαθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, WireFire είπε

Εγω νομιζα οτι αυτο γινεται αφου βαλεις καινουρια λαστιχα. Μαλλον τοσο καιρο πιστευα λαθος. 

Ο λαστιχας μπορεί να δει το πώς έχουν φαγωθεί τα παλιά λάστιχα και να πει να γίνει ευθυγράμμιση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, WireFire είπε

Εγω νομιζα οτι αυτο γινεται αφου βαλεις καινουρια λαστιχα. Μαλλον τοσο καιρο πιστευα λαθος. 

Εάν θές κανενα μπαλάκι ψαλιδιών ή ψαλίδι καλό ειναι αλλαγή απο πρίν και έλεγχο ευθυγράμμιση μη σου καταστρέψει το καινούργιο λάστιχο και στους 2 άξονες

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...