Προς το περιεχόμενο

Nova και ξεχωριστή κεραία


ekans

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά θελω να συνδέσω το nova σε δυο διαφορετικές τηλεορασεις σε διαφορετικο όροφο.. εχω τραβήξει coax καλωδιο στον κατω οροφο απτο nova και παίζει κανονικά απλα στην ιδια τηλεόραση θελω να συνδέσω και την φορητή κεραία και αν βαλω και τα 2 με t splitter χαλάει το σημα του nova.. τι μπορω να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Xρησιμοποιείς ομοαξονικό (coaxial) καλώδιο για την μεταφορά του σήματος στην κάτω τηλεόραση. Αυτό  σημαίνει ότι το σήμα μεταφέρεται από τον αποκωδικοποιητή της nova στην τηλεόραση σου μέσω συχνοτήτων rf και λαμβάνεται από τον τηλεοπτικό δέκτη της τηλεόρασης σου στα uhf.

      Αν έχεις συνδέσει το ομοαξονικό καλώδιο κατ' ευθείαν στην rf out του αποκωδικοποιητή υπεύθυνος για την διαμόρφωση του σήματος (εκπομπή) είναι ο ενσωματωμένος διαμορφωτής rf που έχει ο αποκωδικοποιητής σου. Αυτός εκπέμπει σε ένα συγκεκριμένο κανάλι (συνήθως στο 36 uhf). Στο κανάλι αυτό (ή σε κάποιο διπλανό) προφανώς στην περιοχή σου εκπέμπει κάποιος πομπός ψηφιακής τηλεόρασης γι' αυτό και όταν συνδέεις την κεραία η nova εξαφανίζεται ή απλά χαλάει.

      Η λύση γι' αυτό είναι η αλλαγή από το menu του αποκωδικοποιητή της nova του καναλιού εκπομπής του ενσωματωμένου διαμορφωτή rf. Αν ξέρεις τις συχνότητες εκπομπής των ψηφιακών στην περιοχή σου χρησιμοποίησε ένα κανάλι που θα είναι τουλάχιστον δύο νούμερα διαφορά.

      Το ίδιο θα κάνεις αν δίνεις στο καλώδιο σήμα από εξωτερικό διαμορφωτή (modulator) είτε είναι αναλογικός είτε ψηφιακός. Αλλαγή συχνότητας του διαμορφωτή κατά δύο τουλάχιστον κανάλια διαφορά από τα υπάρχοντα ψηφιακά.

      Μην ξεχάσεις αφού αλλάξεις το κανάλι εκπομπής στον αποκωδικοποιητή να ξανασυντονίσεις τον δέκτη της τηλεόρασης σου.

Επεξ/σία από afm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, afm είπε

      Xρησιμοποιείς ομοαξονικό (coaxial) καλώδιο για την μεταφορά του σήματος στην κάτω τηλεόραση. Αυτό  σημαίνει ότι το σήμα μεταφέρεται από τον αποκωδικοποιητή της nova στην τηλεόραση σου μέσω συχνοτήτων rf και λαμβάνεται από τον τηλεοπτικό δέκτη της τηλεόρασης σου στα uhf.

      Αν έχεις συνδέσει το ομοαξονικό καλώδιο κατ' ευθείαν στην rf out του αποκωδικοποιητή υπεύθυνος για την διαμόρφωση του σήματος (εκπομπή) είναι ο ενσωματωμένος διαμορφωτής rf που έχει ο αποκωδικοποιητής σου. Αυτός εκπέμπει σε ένα συγκεκριμένο κανάλι (συνήθως στο 36 uhf). Στο κανάλι αυτό (ή σε κάποιο διπλανό) προφανώς στην περιοχή σου εκπέμπει κάποιος πομπός ψηφιακής τηλεόρασης γι' αυτό και όταν συνδέεις την κεραία η nova εξαφανίζεται ή απλά χαλάει.

      Η λύση γι' αυτό είναι η αλλαγή από το menu του αποκωδικοποιητή της nova του καναλιού εκπομπής του ενσωματωμένου διαμορφωτή rf. Αν ξέρεις τις συχνότητες εκπομπής των ψηφιακών στην περιοχή σου χρησιμοποίησε ένα κανάλι που θα είναι τουλάχιστον δύο νούμερα διαφορά.

      Το ίδιο θα κάνεις αν δίνεις στο καλώδιο σήμα από εξωτερικό διαμορφωτή (modulator) είτε είναι αναλογικός είτε ψηφιακός. Αλλαγή συχνότητας του διαμορφωτή κατά δύο τουλάχιστον κανάλια διαφορά από τα υπάρχοντα ψηφιακά.

      Μην ξεχάσεις αφού αλλάξεις το κανάλι εκπομπής στον αποκωδικοποιητή να ξανασυντονίσεις τον δέκτη της τηλεόρασης σου.

Καλησπέρα! ευχαριστώ για την απάντηση! πως μπορω να κάνω αυτη την αλλαγή απτον αποκωδικοποιητή της nova? 
εγώ έχω βάλει την τηλεοραση στο κανάλι 0 το nova και στο 1 ξεκιναν τα ψηφιακα (στον κάτω όροφο παντα, στον πανω ειμαι με hdmi και δεν έχω θέμα)..

Επεξ/σία από ekans
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Το 0 (μηδέν)  είναι αριθμός προγράμματος, όχι καναλιού. Αφού έχεις εκεί την nova εκεί θα ψάξεις και πάλι να την βρεις (όταν αλλάξεις το κανάλι στον αποκωδικοποιητή), κάνοντας αναζήτηση στην αναλογική μπάντα.

      Δεν είχα ποτέ nova για να ξέρω πως ακριβώς είναι το menu. Λογικά στις γενικές ρυθμίσεις θα υπάρχει κάπου η επιλογή έξοδος καναλιού rf (ή uhf). Θα δεις σε πιο κανάλι είναι και θα επιλέξεις κάποιο ελεύθερο στην περιοχή σου. Παίξε λίγο με το menu μήπως είναι κάπου αλλού.

     Κάποιο παιδί που έχει nova ίσως μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο καθοδηγώντας σε, σε πιο σημείο του menu βρίσκεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, afm είπε

      Το 0 (μηδέν)  είναι αριθμός προγράμματος, όχι καναλιού. Αφού έχεις εκεί την nova εκεί θα ψάξεις και πάλι να την βρεις (όταν αλλάξεις το κανάλι στον αποκωδικοποιητή), κάνοντας αναζήτηση στην αναλογική μπάντα.

      Δεν είχα ποτέ nova για να ξέρω πως ακριβώς είναι το menu. Λογικά στις γενικές ρυθμίσεις θα υπάρχει κάπου η επιλογή έξοδος καναλιού rf (ή uhf). Θα δεις σε πιο κανάλι είναι και θα επιλέξεις κάποιο ελεύθερο στην περιοχή σου. Παίξε λίγο με το menu μήπως είναι κάπου αλλού.

     Κάποιο παιδί που έχει nova ίσως μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο καθοδηγώντας σε, σε πιο σημείο του menu βρίσκεται.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου! Αυριο θα το δοκιμάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην πειράζεις τον αποκωδικοποιητή τώρα....βάλε τη τηλεόραση να ψάξει και θα το βρει που είναι....κάνε αυτόματη αναζήτησή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostasbm είπε

μην πειράζεις τον αποκωδικοποιητή τώρα....βάλε τη τηλεόραση να ψάξει και θα το βρει που είναι....κάνε αυτόματη αναζήτησή

Απο την αυτόματη το βρηκα και το εχω βαλει εγω στο 0 απλα μου κάνει πολλα κύματα οταν ειναι και η κεραία πάνω.. οταν βγαλω την κεραία πιάνει γυαλί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ekans είπε

Απο την αυτόματη το βρηκα και το εχω βαλει εγω στο 0 απλα μου κάνει πολλα κύματα οταν ειναι και η κεραία πάνω.. οταν βγαλω την κεραία πιάνει γυαλί..

καταλαβα,μπορει ομως αν εχεις ενισχυτη κεραιας να δημιουργει αυτα τα κυματα.......εχεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

καταλαβα,μπορει ομως αν εχεις ενισχυτη κεραιας να δημιουργει αυτα τα κυματα.......εχεις???

όχι είναι φορητή κεραία! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      @ekans Αυτό που πρώτα απ' όλα πρέπει να κάνεις είναι να αλλάξεις το κανάλι εκπομπής στον αποκωδικοποιητή, αλλιώς αν δεν το αλλάξεις θα συνεχίσεις να έχεις παρεμβολές (πολλά κύματα όπως λες). Οι τηλεοπτικοί σταθμοί δεν πρόκειται να αλλάξουν συχνότητα (τουλάχιστον μέχρι την δεύτερη μετάβαση) οπότε πρέπει να αλλάξεις εσύ την nova για να μην έχεις παρεμβολές.

      @kostasbm Τόσο απλά, μην τον μπερδεύεις.

      Μετά με την αυτόματη ή την χειροκίνητη ανίχνευση στην tv σου θα βρεις πάλι την nova στο καινούριο κανάλι εκπομπής και θα το αποθηκεύσεις πάλι στο 0 (μηδέν).

Επεξ/σία από afm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έγιναν ακριβώς όπως προανέφερε ο @afm είχε ρύθμιση μέσα στο nova να αλλάξεις το κανάλι εκπομπής το οποίο ήταν προεπιλεγμένο στο CH 36.
Δοκίμασα και τα 69 κανάλια και βρήκα ποιο καθαρό το 50.. Γυαλί δεν είναι αλλά είναι το πιο καθαρό και ικανοποιητικό από τα υπόλοιπα!
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! κατάλαβα ακριβώς πως λειτουργεί το όλο θέμα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γεια σας και από μένα .Έχω nova και έχω τον δέκτη που έδεινε πρην 5 χρόνια.Το σπίτι μου είναι διόροφο και θα ήθελα να μεταδώσω την εικόνα της nova και στον κάτω όροφο.Πως θα μπορούσα να το κάνω μεσω του καλωδίου της κεραίας και η κάτω τηλεόραση να το λαμβάνει σε UHF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκει που το εχεις τωρα απο  ποια εξοδο παιρνεις εικονα??  αν π[αιρνεις απο scart πχ εκει που εισαι τωρα θα δωσεις απο πισω στην εξοδο( εχει rf out) που εχει για καλωδιο κεραιας και θα πας στην αλλη τιβι να κανεις αναζητηση αναλογικου σηματος....

σημασια εχει τ καλωδιο να πηγαινει απευθειας στη τιβι κατω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rf out έχει ο αποκωδικοποιητής .Άρα αυτό που πρέπει να κάνω είναι να συνδέσω ένα καλώδιο rf out στον αποκοδικοποητη  και την άλλη άκρη στην τηλεόραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Αν θέλεις να μεταφέρεις το σήμα σε μία τηλεόραση είναι το ιδανικό με αυτόν τον τρόπο. Ένα καλώδιο κατ' ευθείας από το rf out του αποκωδικοποιητή σου στο rf in της τηλεόρασης σου. Φυσικά με ένα μίκτη ή ένα απλό ταυ για να πιάνεις και τα ψηφιακά. 

      Αν θέλεις nova σε όλες τις τηλεοράσεις σου τότε πάμε αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...