Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερώτηση προς ψαγμένους :

Ένας έχει 40 x gtx 1660 super και βγάζει συνολο 1200mh/s με 2800w

Και ένας άλλος έχει 10  x rtx 3090 και βγάζει 1200mh/s με 2800w.

Σε βαθος μήνα θα έχουν τα ίδια σχεδόν έσοδα ή θα υπάρξει κάποια αισθητή διαφορά λόγω παραπάνω shares. Και αν ναι, ποιος θα λάβει περισσότερα shares; 

Οι 10 3090 ή οι 40 1660; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, billgeo είπε

🤣

Σαν να λες "Αφου οι αεροπορικες εταιριες βγαζουν τοσο κέρδος, γιατι δεν κραταει η Boeing τα αεροπλανα για παρτη της"?

ή "αφου τα παιδακια ειναι τοσο νοστημα, γιατι δεν τα τρωνε ολα οι χασαπιδες?!"

 

Διαφωνώ! Σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται.

Η κάρτα κόβει χρήμα απευθείας, δεν χρησιμοποιείται για κάτι άλλο το οποίο δίνει χρήμα.

Αυτό που λες θα ίσχυε αν πληρωνόταν ο gamer για να παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GsUpn είπε

Χρησιμοποιεί κάποιος exodus?ξέρουμε αν είναι αξιόπιστο?

Εγώ το έχω χρόνια , δεν είχα θέμα πότε και έχεις και τα private keys 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ξεκίνησα πριν 3 μέρες με την GTX1080ti μέσω του binance pool με claymore το eth mining. Την πρώτη μέρα είχα μικρό hash γύρω στα 32-34 MH/s. Μετά έψαξα και έβαλα το OhGodAnETHlargmentPill και ανέβηκε το hash στα 39-40 MH/s και χθες βράδυ έκανα oc την κάρτα με +160 core το οποίο έπαιξε δραματικό ρόλο και +400 memory με αποτέλεσμα τα ~45 MH/s. Πιστεύετε είναι οκ; Επίσης τι γνώμη έχετε για το mining μέσω του binance? Χρεώνει από ότι είχα δει 2.5% στο σύνολο του ημερήσιου capacity σου.

Ξεχασα να προσθέσω πως το pc αυτή τη στιγμή καταναλώνει γύρω στις 7 KWhr το 24ωρο και πως με τα tweaks έχω 76 shares ανά ωρα

Επεξ/σία από Iamthagod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Iamthagod είπε

Καλησπέρα. Ξεκίνησα πριν 3 μέρες με την GTX1080ti μέσω του binance pool με claymore το eth mining. Την πρώτη μέρα είχα μικρό hash γύρω στα 32-34 MH/s. Μετά έψαξα και έβαλα το OhGodAnETHlargmentPill και ανέβηκε το hash στα 39-40 MH/s και χθες βράδυ έκανα oc την κάρτα με +160 core το οποίο έπαιξε δραματικό ρόλο και +400 memory με αποτέλεσμα τα ~45 MH/s. Πιστεύετε είναι οκ; Επίσης τι γνώμη έχετε για το mining μέσω του binance? Χρεώνει από ότι είχα δει 2.5% στο σύνολο του ημερήσιου capacity σου.

Ξεχασα να προσθέσω πως το pc αυτή τη στιγμή καταναλώνει γύρω στις 7 KWhr το 24ωρο και πως με τα tweaks έχω 76 shares ανά ωρα

Κατεβασε core και power limit. Τα ιδια λεμε σε καθε σελιδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Κατεβασε core και power limit. Τα ιδια λεμε σε καθε σελιδα.

τα ίδια λέτε σε κάθε σελίδα. Με κατεβασμένα core Και Power limit, η απόδοση πέφτει τουλάχιστον 20% χωρίς η κατανάλωση να πέφτει ανάλογα. Οπότε για ποιο λόγο να τα κατεβάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Iamthagod είπε

τα ίδια λέτε σε κάθε σελίδα. Με κατεβασμένα core Και Power limit, η απόδοση πέφτει τουλάχιστον 20% χωρίς η κατανάλωση να πέφτει ανάλογα. Οπότε για ποιο λόγο να τα κατεβάσω;

Αλλο να το πας στο 40% και αλλο στο 65%

θερμοκρασιες που εχεις τωρα?

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Iamthagod είπε

τα ίδια λέτε σε κάθε σελίδα. Με κατεβασμένα core Και Power limit, η απόδοση πέφτει τουλάχιστον 20% χωρίς η κατανάλωση να πέφτει ανάλογα. Οπότε για ποιο λόγο να τα κατεβάσω;

Ποιον αλγόριθμο τρέχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ποιον αλγόριθμο τρέχεις;

Με claymore τρέχω για ethash(αν αυτό εννοείς):

 

EthDcrMiner64.exe -epool ethash.poolbinance.com:1800 -ewal ************ -eworker ultra1

GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100

 

results.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

temps?

Πριν το oc του core είχα 70-71 με 98% fan speed. Τώρα με το core +167  έχω 73-74 πάλι με 99% fan speed. Να σημειώσω πως η κάρτα είναι FE, με ένα fan. Στο case έχω extra fans αν χρειαστούν, τα οποία τα έχω disconnected εδώ και καιρό (προ Mining εποχής) λόγω θορύβου. Σκέφτηκα χθες μήπως να κάνω και repaste την gpu (επειδή πέρασαν και 3.5 χρόνια από την αγορά της κάρτας), αλλά δεν νομίζω πως η θερμοκρασία είναι μεγάλη για να δικαιολογήσει μια τέτοια κίνηση, μπορεί όμως να κάνω λάθος.

Untitled.png

Επεξ/σία από Iamthagod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Iamthagod είπε

Πριν το oc του core είχα 70-71 με 98% fan speed. Τώρα με το core +167  έχω 73-74 πάλι με 98% fan speed. Να σημειώσω πως η κάρτα είναι FE, με ένα fan. Στο case έχω extra fans αν χρειαστούν, τα οποία τα έχω disconnected εδώ και καιρό (προ Mining εποχής) λόγω θορύβου. Σκέφτηκα χθες μήπως να κάνω και repaste την gpu (επειδή πέρασαν και 3.5 χρόνια από την αγορά της κάρτας), αλλά δεν νομίζω πως η θερμοκρασία είναι μεγάλη για να δικαιολογήσει μια τέτοια κίνηση, μπορεί όμως να κάνω λάθος.

Τα λεμε σε λιγο καιρο με τετοια temps για core (memory σιγουρα θα παιζει 110)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Iamthagod said:

Πριν το oc του core είχα 70-71 με 98% fan speed. Τώρα με το core +167  έχω 73-74 πάλι με 99% fan speed. Να σημειώσω πως η κάρτα είναι FE, με ένα fan. Στο case έχω extra fans αν χρειαστούν, τα οποία τα έχω disconnected εδώ και καιρό (προ Mining εποχής) λόγω θορύβου. Σκέφτηκα χθες μήπως να κάνω και repaste την gpu (επειδή πέρασαν και 3.5 χρόνια από την αγορά της κάρτας), αλλά δεν νομίζω πως η θερμοκρασία είναι μεγάλη για να δικαιολογήσει μια τέτοια κίνηση, μπορεί όμως να κάνω λάθος.

Untitled.png

Βάλε GPU-z και δες θερμοκρασία vram... Σύντομα θα σου μείνει στο χέρι. Έχει δίκαιο ο φίλος από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, zacharias99 είπε

Βάλε GPU-z και δες θερμοκρασία vram... Σύντομα θα σου μείνει στο χέρι. Έχει δίκαιο ο φίλος από πάνω.

Νομίζω πως καλά είναι 70 βαθμοί.

Αν ήταν 82 + που θα άρχιζε το throttling ναι θα είχε θέμα.

Βασικά αν δεν έχεις πειράξει ρεύματα δεν κινδυνεύει και ας πάει και στο θεό,

Πιο πολύ ζημιά κάνουν τα αποτομα σκαμπανευάσματα (gaming και άνοιξε κλείσε το pc) απ το να τρέχει 70 σταθερά.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...