Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μετά από κάποιες μέρες δοκιμών (για να δω πόσο τυχαίο είναι)) μεταξύ USA και Europe ένα έχω να πω. Είναι φίλοι μας οι Αμερικάνοι.

Παρότι στις οδηγίες του Nicehash λένε οτι το χαμηλό ping παίζει ρόλο και να διαλέγουμε τον πιο κοντινό σέρβερ, εγώ θα πω οτι παίρνω καλύτερα πακέτα στο USA με μεγαλύτερο προφιταμπίλιτι.

Θεωρώ οτι αυτό που λέει η Nicehash απλά εξυπηρετεί το δικό τους load στους servers και την ισόποση κατανομή των clients.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=50409

Οι απλές 1660 αξίζουν για σκάψιμο;

Ok super ναι , οι απλές σαν αυτή όχι.

21M vs 30M hash στα ίδια watt.

Και δεν πρόκειται να παρακάνεις από αυτό το μαγαζί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, toutsos είπε

~2.5e στα 45,13Μh/s , εσενα;

Ακόμα δεν ασχολήθηκες με τη Vega;

1) Με stock bios και τα ΗΒΜ timings που δίνονται στο εδώ θα βγάζεις 50-51MH/s με μνήμη στα 1106MHz

"Κατανάλωση" στο miner 100-105W (με σωστό undervolting/underclocking στον πυρήνα) και περίπου 135-140W πραγματική στο μετρητή.

και

2) με ένα απλό φλασάρισμα στο 2ο BIOS της κάρτας σου το bios της Vega 56 Nitro (και χρησιμοποιώντας αυτό) σε συνδυασμό με τα HBM timings που μπορείς να βρεις σε πολλά μέρη (π.χ. εδώ) θα ανέβεις στα 55-56MH/s με τη μνήμη στα 1027MHz. Προσοχή στο φλασάρισμα. Αν κάτι πάει στραβά μπορεί εύκολα να φτιαχτεί αλλά δεν πρέπει να φλασαριστούν και στα δύο BIOS. Μόνο το ένα από τα δύο ώστε να μπορείς στην περίπτωση αποτυχίας να ξανα-φλασάρεις και να φτιάξεις το χαλασμένο.

"Κατανάλωση" στο miner πάλι 100-105W (με σωστό undervolting/underclocking στον πυρήνα) και περίπου 130-135W πραγματική στο μετρητή.

Επειδή οι drivers των Windows όταν πειράζεις τα timings "κολλάνε" την τάση του πυρήνα με αποτέλεσμα χειρότερες καταναλώσεις, όποτε πειραματίζεσαι με κάτι καινούριο πρέπει να κάνεις reset defaults και μετά επανεκκίνηση ώστε να βλέπεις 0.75V-0.78V σε idle 2D clocks.

 

Επεξ/σία από kkatzos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greekfragma είπε

Μετά από κάποιες μέρες δοκιμών (για να δω πόσο τυχαίο είναι)) μεταξύ USA και Europe ένα έχω να πω. Είναι φίλοι μας οι Αμερικάνοι.

Παρότι στις οδηγίες του Nicehash λένε οτι το χαμηλό ping παίζει ρόλο και να διαλέγουμε τον πιο κοντινό σέρβερ, εγώ θα πω οτι παίρνω καλύτερα πακέτα στο USA με μεγαλύτερο προφιταμπίλιτι.

Θεωρώ οτι αυτό που λέει η Nicehash απλά εξυπηρετεί το δικό τους load στους servers και την ισόποση κατανομή των clients.

Εγώ έχω 12 στον ένα και δώδεκα στον άλλο εδώ και 4 μέρες και έχω ακριβώς την ίδια κατανομή. 

 

2 ώρες πριν, johnmt2 είπε

https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=50409

Οι απλές 1660 αξίζουν για σκάψιμο;

Εγώ έχω την 1660 ti armor  30 mh με ρύθμιση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, amakrypat είπε

Εγώ έχω 12 στον ένα και δώδεκα στον άλλο εδώ και 4 μέρες και έχω ακριβώς την ίδια κατανομή. 

 

εμένα με 1 κάρτα ο μέσος όρος είναι λίγο χαμηλότερος σε Αμστερνταμ σερβερ. Ελπίζω να μην κοιτάς τα ευρώ ανά ημέρα γιατί αλλάζει και η αξία της επιστροφής.

Ο Αμερικάνικος μου βγήκε υψηλότερα λόγω και λιγότερων reject. Ευρώπη είχα 0.91% και USA 0.019%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μόνο σε εμένα σέρνετε ακόμα έτσι η και σε εσάς. 

Δεν βλέπω να σας απασχολεί αρα η μόνο σε εμένα συμβαίνει η είναι κάτι που γίνεται συχνά. 

Αλλα και στο εξωτερικό το διαβάζω ότι συμβαίνει 

2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

εμένα με 1 κάρτα ο μέσος όρος είναι λίγο χαμηλότερος σε Αμστερνταμ σερβερ. Ελπίζω να μην κοιτάς τα ευρώ ανά ημέρα γιατί αλλάζει και η αξία της επιστροφής.

Ο Αμερικάνικος μου βγήκε υψηλότερα λόγω και λιγότερων reject. Ευρώπη είχα 0.91% και USA 0.019%

Επανω Europe κάτω Usa

Screenshot_20210227-135331_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, amakrypat είπε

Ρε παιδια μόνο σε εμένα σέρνετε ακόμα έτσι η και σε εσάς. 

Δεν βλέπω να σας απασχολεί αρα η μόνο σε εμένα συμβαίνει η είναι κάτι που γίνεται συχνά. 

Αλλα και στο εξωτερικό το διαβάζω ότι συμβαίνει 

Γενικότερα έχει πέσει το profitability. 

Μπορείς να το γυρίσεις σε octopus, καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. Μια η άλλη είναι με το ethereum, +20% profitability με +20% κατανάλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Γενικότερα έχει πέσει το profitability. 

Μπορείς να το γυρίσεις σε octopus, καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. Μια η άλλη είναι με το ethereum, +20% profitability με +20% κατανάλωση. 

Και το ότι έχει πέσει είναι κάτι προσωρινό? 

Γίνεται δηλαδή συχνά ? η είναι κάτι που πρέπει να το δούμε σοβαρά?

Μόλις τώρα, amakrypat είπε

Και το ότι έχει πέσει είναι κάτι προσωρινό? 

Γίνεται δηλαδή συχνά ? η είναι κάτι που πρέπει να το δούμε σοβαρά?

Γιατι με αυτό το profitability κάποιος που έχει πάρει κάρτα μόνο για mining σε συνδυασμό με το κόστος το ηλεκτρικό δεν τον συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, amakrypat είπε

Και το ότι έχει πέσει είναι κάτι προσωρινό? 

Γίνεται δηλαδή συχνά ? η είναι κάτι που πρέπει να το δούμε σοβαρά?

Τι ακριβώς να δουμε;

Δεν έχεις πάρει χαμπάρι πως λειτουργεί το mining και τα crypto γενικότερα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...