Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τι ακριβώς να δουμε;

Δεν έχεις πάρει χαμπάρι πως λειτουργεί το mining και τα crypto γενικότερα... 

Εξηγησε αν θες για εμας τους νουμπαδες 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Ακόμα δεν ασχολήθηκες με τη Vega;

1) Με stock bios και τα ΗΒΜ timings που δίνονται στο εδώ θα βγάζεις 50-51MH/s με μνήμη στα 1106MHz

"Κατανάλωση" στο miner 100-105W (με σωστό undervolting/underclocking στον πυρήνα) και περίπου 135-140W πραγματική στο μετρητή.

και

2) με ένα απλό φλασάρισμα στο 2ο BIOS της κάρτας σου το bios της Vega 56 Nitro (και χρησιμοποιώντας αυτό) σε συνδυασμό με τα HBM timings που μπορείς να βρεις σε πολλά μέρη (π.χ. εδώ) θα ανέβεις στα 55-56MH/s με τη μνήμη στα 1027MHz. Προσοχή στο φλασάρισμα. Αν κάτι πάει στραβά μπορεί εύκολα να φτιαχτεί αλλά δεν πρέπει να φλασαριστούν και στα δύο BIOS. Μόνο το ένα από τα δύο ώστε να μπορείς στην περίπτωση αποτυχίας να ξανα-φλασάρεις και να φτιάξεις το χαλασμένο.

"Κατανάλωση" στο miner πάλι 100-105W (με σωστό undervolting/underclocking στον πυρήνα) και περίπου 130-135W πραγματική στο μετρητή.

Επειδή οι drivers των Windows όταν πειράζεις τα timings "κολλάνε" την τάση του πυρήνα με αποτέλεσμα χειρότερες καταναλώσεις, όποτε πειραματίζεσαι με κάτι καινούριο πρέπει να κάνεις reset defaults και μετά επανεκκίνηση ώστε να βλέπεις 0.75V-0.78V σε idle 2D clocks.

 

Ευχαριστώ. Δεν φλασάρω bios vega 56 γιατι δεν το χρησιμοποιώ μονο για mining το Pc. Οπότε έκανα 2 Profiles Στο amd memory tweak για εναλλαγη.

~50.5 Mh/s με τα settings που προτεινες. 120W και Memory temp ~72.

Screenshot (2).png

Επεξ/σία από toutsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, batigoal83 είπε

Εξηγησε αν θες για εμας τους νουμπαδες 🙄

Χοντρικα ... για να κερδίζεις πολλα πρέπει είτε να έχει υψηλή τιμή το νόμισμα είτε να γίνονται πολλές συναλλαγές σε ethereum. Είτε, ακόμα καλύτερα να ισχύουν και τα δυο.

Τωρα είμαστε 20% κατω σε τιμή και οι συναλλαγές ειναι σχετικά λίγες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τι ακριβώς να δουμε;

Δεν έχεις πάρει χαμπάρι πως λειτουργεί το mining και τα crypto γενικότερα... 

Προσπαθώ έχω αρχίσει από 14 του μηνός. 

Καταλαβαίνεις.... το πήρα 39000 το έφτασα σχεδόν 50000 μου έφτασε πάλι 39000 και κατά την διάρκεια που έπεφτε profitability στο Θεό και τώρα μάπα......

Είμαι σε 50 ομάδες διαβάζω 100 άρθρα και ειδήσεις και νομίζω ότι έχεις καταλάβει εαν έχω πάρει χαμπάρι η οχι ... .

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ...... έχω πολλά ακόμα να δω και να μάθω. 

Εντωμεταξυ στο facebook στις ξένες ομάδες εαν πάει κάποιος κακόμοιρος σαν και εμένα και ρωτήσει αντίστοιχα.......μιλάμε τον τρώνε ζωντανό:)))).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, toutsos είπε

~50.5 Mh/s με τα settings που προτεινες. 120W και Memory temp ~72.

Η πραγματική καταναλωση της κάρτας ειναι 35W πανω με αυτα τα settings.

Μπορει να κατεβει στο 105W η ένδειξη αλλα αυτο θελει ψάξιμο για να βρεις τα όριο της κάρτας. Επισης δωσε βάση σε αυτό που έγραψα πριν περι 0..75V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, batigoal83 είπε

Εξηγησε αν θες για εμας τους νουμπαδες 🙄

Μπορεί σε 1 βδομάδα το προφιτ να παει στο 1/4 απο οτι ειναι τώρα. Οπως ηταν στις αρχες του 2020.

Κανενας δεν ξερει το μέλλον και ειναι κατι που μπορεί να μεταβληθεί πολυ γρήγορα , πανω ή κάτω (για κάτω μας βλέπω )

 

 

coin.jpg

3 λεπτά πριν, amakrypat είπε

Προσπαθώ έχω αρχίσει από 14 του μηνός. 

Καταλαβαίνεις.... το πήρα 39000 το έφτασα σχεδόν 50000 μου έφτασε πάλι 39000 και κατά την διάρκεια που έπεφτε profitability στο Θεό και τώρα μάπα......

Είμαι σε 50 ομάδες διαβάζω 100 άρθρα και ειδήσεις και νομίζω ότι έχεις καταλάβει εαν έχω πάρει χαμπάρι η οχι ... .

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ...... έχω πολλά ακόμα να δω και να μάθω. 

Εντωμεταξυ στο facebook στις ξένες ομάδες εαν πάει κάποιος κακόμοιρος σαν και εμένα και ρωτήσει αντίστοιχα.......μιλάμε τον τρώνε ζωντανό:)))).

 

εσυ εισαι αλλη κατηγορία γιατί τα ειχες και καθονταν , ακόμα 400 το μήνα να βγαζεις να λες ευχαριστώ γιατι πριν μερικους μήνες οι 24 1660 με το ζόρι έφταναν τα 300 μετά απο το ρευμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, omitziz είπε

Μπορεί σε 1 βδομάδα το προφιτ να παει στο 1/4 απο οτι ειναι τώρα. Οπως ηταν στις αρχες του 2020.

Κανενας δεν ξερει το μέλλον και ειναι κατι που μπορεί να μεταβληθεί πολυ γρήγορα , πανω ή κάτω (για κάτω μας βλέπω )

 

 

coin.jpg

εσυ εισαι αλλη κατηγορία γιατί τα ειχες και καθονταν , ακόμα 400 το μήνα να βγαζεις να λες ευχαριστώ γιατι πριν μερικους μήνες οι 24 1660 με το ζόρι έφταναν τα 300 μετά απο το ρευμα. 

Έχεις δίκιο ρε φίλε τα είχα και κάθονταν και έπεσα επάνω στον παροξυσμό και καλομάθα μαλλον . Οκ το δέχομαι και θα το καταπιώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εμενα κλασμενο ειναι..............

στα 43-44 MH/s ειναι στα 3,50 με 4 ευρα...............

λογικα θα φτιαξει κι'αλλο προς τα κατω 🤣🤣🤣

Επεξ/σία από alexcrx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορει να παραπονιομαστε για χαμηλες αποδοσεις, αλλα πιστευω ολοι ξερουμε οτι τα "μυαλα" πισω απο τα μεγαλα προτζεκτ των κρυπτο, δεν εχουν πρωτεραιοτητα το κερδος που θα βγαλουν ισως 1-2 εκατομμυρια miners....

μιλαω για "μυαλα" που οραματιζονται να το φτασουν μεχρι τελος και οχι αρπαχτες και να την κανουμε..

ναι, χρειαστηκαν τους miners να βαλουν "πλατη" για να πανε στο επομενο βημα, ειδικα το eth..

και μαλιστα αυτο τωρα ειναι και το βασικο παραπονο...οτι τωρα π εφτασαν εκει που ηθελαν (developers), αφηνουν με ψιχουλα τους miners..αν και απο την αρχη ξεραμε οτι το eth θα παει σε proof of stake...

αλλα για μενα, οσοι ψαχνονται να εχουν ως κυρια πηγη εισοδηματος φραγκα απ το mining, και μονο, γιατι "τωρα παει καλα και θα κονομησω", ειναι απο τωρα χαμενοι...

δεν θα γινεις πλουσιος απ τη μια μερα στην αλλη, ειδικα οι μικροι παιχτες σαν εμας, με το να βαζεις 10 καρτες να σκαβουν...

θες να βγαζεις κατιτις χωρις να χασεις πολλα?... παιζε στοιχημα, κινο κλπ...και κει μπορεις να χασεις πολλα βεβαια...

θα μου πεις τα whales τι κανουν?....τζογαρουν, χειραγωγουν την αγορα κλπ κλπ....ναι, τις περισσοτερες φορες...αλλα εχεις το εκτοπισμα που χρειαζεται (φραγκα-πληροφορηση κλπ) ωστε να τζογαρεις χοντρα και να ρισκαρεις?...οχι δεν το εχουμε

οσοι "κοινοι θνητοι" μεινουν στο crypto θα πρεπει αναγκαστικα να το δουν μακροχρονια...και αποψη μου, να δουν καπχια στιγμη και το trading...με διαβασμα, μικρες κινησεις και υπομονη...

οποιος θελει πολλα, χτες, ας παει να παιξει στοιχημα και μην χαλαει λεφτα σε μηχανακια...

 

Επεξ/σία από GKat76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετοί εχουν κλειδώσει ήδη για validators , πριν λιγο καιρο  ήταν 1Μ ΕΤΗ  και 45% περιπου τον χρόνο reward.

Τωρα ειναι 15% reward με 3.2Μ stacked. και ακομα ΔΕΝ εχουν ανοίξει τα validator pools που θα γινει ο κακος χαμος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σκέφτομαι κ εγώ μήπως το δοκιμάσω έτσι για το χαβαλέ για αρχή οπότε ξεκίνησα από χθες.

Έχω την Gigabyte GeForce RTX 2070 8GB Gaming OC και θέλω να βρω τα καλύτερα settings αλλά μιας και από ότι καταλαβαίνω είναι λίγο unstable το Nicehash δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα. 

πχ. εχθές με το 72% power , -50 core clock και +900 memory είχα 41 hashrate και σήμερα με τα ίδια έχω 38.

Επεξ/σία από hyperionthetitan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kkatzos είπε

Χοντρικα ... για να κερδίζεις πολλα πρέπει είτε να έχει υψηλή τιμή το νόμισμα είτε να γίνονται πολλές συναλλαγές σε ethereum. Είτε, ακόμα καλύτερα να ισχύουν και τα δυο.

Τωρα είμαστε 20% κατω σε τιμή και οι συναλλαγές ειναι σχετικά λίγες.

Επίσης τώρα υπάρχουν λογικά και ευκαιρίες στο να κάνεις trade  το btc  πχ σε κάτι άλλο.πχ σήμερα το rnv είχε αγορά 12 λεπτά...από 20 πριν 10 μέρες.για μένα είναι Ευκαιρία με βάθος χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απλα λεω να το δουμε σε βαθος χρονου...

μη μπαινεις για αρπαχτες...πχ να δωσω 1500 σε μια καλη καρτα, να βγαλω οτι μπορεσω τωρα, να τα κανω ολα fiat στη κωλοτσεπη και μετα οταν αρχιζει το πραμα και καθεται να σπρωξω τη καρτα χρυση και να ειμαι παλι αρχοντας...

και μετα να παω να δω το survivor να γουσταρω ή να πω στα φιλαρακια ποσο μαγκας ειμαι που μπηκα και εφαγα με χρυσα κουταλια και προλαβα και τη σκαπουλαρα....πισω στο stoiximan τωρα...over, 1,5

δε ειναι ετσι αν θελεις να ασχοληθεις με crypto...

αγορασα και γω καρτες...αλλα σκοπευω να κατσω..με 3 καρτες...5600 και 5700...8 ευρω το πολυ θα βγαλω...π@π@ριες...οποτε τα παραταμε τωρα?..οχι ειναι η απαντηση

βαλε το μηχανακι να σκαβει...δε λεω...και 3 ευρω να βγαλεις μετα το ρευμα, παλι κερδος ονομαζεται αυτο...

αααα θες να βγαζεις 50 στις 3 μερες?...ναι...και γω θελω...ολοι οι εγκεφαλοι πισω απ τα crypto δημιουργησαν τα προτζεκτ για να βγαλει ο Gkat το 1000ρικο στο μηνα, να τα κανει fiat στο καπακι και να παει κατευθειαν για καινουργιο κινητακι...

απ το να χουμε μια καρτα να καιει μονο ρευμα για παιχνιδια και μετα να κλεινουμε τον υπολογιστη και παπαλα, ακομα και τα 3 ευρω ειναι ενας τσαμπα καφες στη τελικη..

επισης το αλλο...μια καρτα γραφικων 3070 ποσο τη βρισκεις?...1300 μεσο ορο?

οι τιμες εχουν την κατιουσα τωρα...."σκαψε" με τη καρτα ..και μετα αν δε θες να τα κανεις τα 3 ευρα που θα βγαλεις,  εσπρεσσο,  κατσε διαβασε...

και μετα αποφασισε...κι αν θες αγορασε κατι φτηνα τωρα με προοπτικη να...ισως στο χρονο...με προοπτικη να...σου λεει κατι η λεξη προοπτικη?...και αμα χασεις 3, 4, 8 ευρω, εχεις χασει εναν αντε δυο καφεδες...οχι?...ναι?....διαφωνουμε καπου?

πχ ακομα και eth μπορεις με τα φραγκα που θα δωσεις σε μια καρτα...

για μια 3080 ή 3090 ποσο eth αγοραζεις?...το χεις ψαξει?...ή νομιζουμε οτι η τιμη θα μηδενισει?...

μ αλλα λογια, μη γκρινιαζουμε...και να μεγαλωνει η παρεα εδω...γιατι ηρθαμε για να μεινουμε...εκτος και βγαλουν τα crypto παρανομα...παιζει κι αυτο😋
 

 

 

Eth.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GKat76 είπε

εγω απλα λεω να το δουμε σε βαθος χρονου...

μη μπαινεις για αρπαχτες...πχ να δωσω 1500 σε μια καλη καρτα, να βγαλω οτι μπορεσω τωρα, να τα κανω ολα fiat στη κωλοτσεπη και μετα οταν αρχιζει το πραμα και καθεται να σπρωξω τη καρτα χρυση και να ειμαι παλι αρχοντας...

και μετα να παω να δω το survivor να γουσταρω ή να πω στα φιλαρακια ποσο μαγκας ειμαι που μπηκα και εφαγα με χρυσα κουταλια και προλαβα και τη σκαπουλαρα....πισω στο stoiximan τωρα...over, 1,5

δε ειναι ετσι αν θελεις να ασχοληθεις με crypto...

αγορασα και γω καρτες...αλλα σκοπευω να κατσω..με 3 καρτες...5600 και 5700...8 ευρω το πολυ θα βγαλω...π@π@ριες...οποτε τα παραταμε τωρα?..οχι ειναι η απαντηση

βαλε το μηχανακι να σκαβει...δε λεω...και 3 ευρω να βγαλεις μετα το ρευμα, παλι κερδος ονομαζεται αυτο...

αααα θες να βγαζεις 50 στις 3 μερες?...ναι...και γω θελω...ολοι οι εγκεφαλοι πισω απ τα crypto δημιουργησαν τα προτζεκτ για να βγαλει ο Gkat το 1000ρικο στο μηνα, να τα κανει fiat στο καπακι και να παει κατευθειαν για καινουργιο κινητακι...

απ το να χουμε μια καρτα να καιει μονο ρευμα για παιχνιδια και μετα να κλεινουμε τον υπολογιστη και παπαλα, ακομα και τα 3 ευρω ειναι ενας τσαμπα καφες στη τελικη..

επισης το αλλο...μια καρτα γραφικων 3070 ποσο τη βρισκεις?...1300 μεσο ορο?

οι τιμες εχουν την κατιουσα τωρα...."σκαψε" με τη καρτα ..και μετα αν δε θες να τα κανεις τα 3 ευρα που θα βγαλεις,  εσπρεσσο,  κατσε διαβασε...

και μετα αποφασισε...κι αν θες αγορασε κατι φτηνα τωρα με προοπτικη να...ισως στο χρονο...με προοπτικη να...σου λεει κατι η λεξη προοπτικη?...και αμα χασεις 3, 4, 8 ευρω, εχεις χασει εναν αντε δυο καφεδες...οχι?...ναι?....διαφωνουμε καπου?

πχ ακομα και eth μπορεις με τα φραγκα που θα δωσεις σε μια καρτα...

για μια 3080 ή 3090 ποσο eth αγοραζεις?...το χεις ψαξει?...ή νομιζουμε οτι η τιμη θα μηδενισει?...

μ αλλα λογια, μη γκρινιαζουμε...και να μεγαλωνει η παρεα εδω...γιατι ηρθαμε για να μεινουμε...εκτος και βγαλουν τα crypto παρανομα...παιζει κι αυτο😋
 

 

 

Eth.png

Η ουσια ειναι οπου υπαρχουν κερδισμενοι υπαρχουν και χαμενοι. Αν κερδισω εγω 10 ευρω απο την ανοδο ενος νομισματος καποιος αλλος θα τα χασει. Αυτο ειναι de facto και δεν προκειται να αλλαξει ποτε. Το ποσο θα ρισκαρει ο καθενας ειναι στην αποφαση του και μονο σιγουρα δεν μπορει να μιλησει κανεις για κατι τοσο επιρρεπη οπως ειναι τα crypto. Σημερα εχεις 100000 ευρω αυριο εχεις 100 ευρω ενω κρατας την ιδια ποσοτητα νομισματων. Να κερδισουν ολοι δεν γινεται μισοι κερδιζουν μισοι χανουν η καλυτερα το 10% αυτων που ξερουν κερδιζουν και το 90% των θνητων χανει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...