Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

.

 

.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, snips said:

Υπάρχει το ζήτημα της φούσκας. Όχι της γενικής που ακούγεται. Εξηγώ: Το mining τείνει να γίνει καθαρά χρηματιστήριο. Πλασαρω ένα νόμισμα και στη συνέχεια ζητώ υποστήριξη, χορηγούς και γενικά να πέσει πάνω του χρήμα. Για ποιον λόγο εφόσον έχει γίνει μόδα το crypto, να συνεχίσουν να παίζουν μπάλα οι miners; Δεν θα χρειαζονται σε λίγο διάστημα. Γιατί να δώσει κάποιος σημασία στον Κινέζο που έχει μετατρέψει μια έκταση σε mining facility, από την στιγμή που δεν προσφέρει πια τίποτα στην αλυσίδα του νομίσματος; Η δημιουργία 100 ή 10000 μονάδων του νομίσματος θα γίνεται με άλλες λιγότερο "αποκεντρωμένες" και λιγότερο ενεργοβόρες διαδικασίες. Μην γελιόμαστε. Δεν αργεί η μέρα που θα σταματήσουν να τυπώνονται χαρτονομίσματα. Άρα $, €, £ στην ουσία θα αποτελούν ένα ανύπαρκτο υλικά νόμισμα. Άρα στην ουσία θα είναι καποιο "crypto" και αυτο. Ο τρόπος συναλλαγών εδώ και χρόνια πήγαινέ προς τα εκεί. Τώρα αν υπάρχουν τελικά 2 ή 1002 "νομίσματα" θα εξαρτάται από τα σύνολα που τα υποστηρίζουν και όχι από το ποσοστό της ηλεκτρικής ενέργειας που καταναλώνει ένας ιδιώτης ή ακόμα μια σημερινή εταιρία μου μύρισε φαγητό και μπήκε. 

Καλό είναι πριν εκφραζουμε μια αποψη για crypto χωρίς να ξερουμε τα βασικα... 

Φιλικα το λεω γτι εκτιθεσαι με το ποστ σου.

Επεξ/σία από zacharias99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχουμε ξεφυγει παλι απο το topic του thread (MINING)?

Μηπως πρεπει να ανοιχτει ενα αλλο thread, με τιτλο πχ "Φιλοσοφίες / εικασιες περι οικονομιας / cryptocurrency" ?

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, zacharias99 είπε

Καλό είναι πριν εκφραζουμε μια αποψη για crypto χωρίς να ξερουμε τα βασικα... 

Φιλικα το λεω γτι εκτιθεσαι με το ποστ σου.

Φιλικά σου απαντάω ότι δεν  εκτίθεμαι σε κανεναν δημοσιοποιώντας την άποψη μου.

Τα βασικά ποια είναι; Ο Ιάπωνας που είχε μια ιδέα ή η ιδιωτική εταιρεία και η τράπεζα, ονόμασε το κεφάλαιο αν θες, που παιζει χοντρά; Αν θες να με πείσεις, αλλά με χρηματοοικονομικά επειχηρήματά, ότι η εξόρυξη όπως γίνεται τώρα, σαν έννοια ισχυροποίησης ενός crypto είναι εδώ για να μείνει,  παρακαλώ να τα διαβάσω. Το ότι το crypto γεννήθηκε με την ιδέα να έχουν λόγο περισσότερο οι μικροί, ναι οκ είναι όμορφο ξέρω γω. Είναι innovation κλπ κλπ. Ωραία και ρομαντικά πράματα. 

Αλλά για ποιον λόγο να αφήσουν την άσκοπη κατανάλωση ενέργειας να παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο στην δύναμη ενός νομίσματος όταν υπάρχουν εναλλακτικές μέθοδοι; Το να αλλάξει η όλη φιλοσοφία του mining δεν το απορρίπτω. Αλλά το να συνεχίσει για πολύ ακόμα με τον τρόπο που γίνεται τώρα δεν το νομίζω. Τα λεφτά προς το παρών καταλήγουν σε λίγες εταιρίες κατασκευής chips, καρτών, καλωδίων, asics, τροφοδοτικών κλπ. Κερδισμένοι επίσης είναι και οι δημιουργοί wallets κλπ από τις προμήθειες. Και φυσικά έμμεσα και οι τράπεζες. Δεν θέλουμε τις τράπεζες αλλά στην ουσία όλοι αυτοί που διαχειρίζονται συναλλαγές crypto τι είναι; 

Αυτό που πιστεύω όμως και στις δύο περιπτώσεις, ειναι ότι μικροι δεν θα έχουν λόγο. Ο μικρός που θα καταφέρει να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο σε οποιαδήποτε τρόπο εξόρυξης δεν θα είναι μικρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, snips said:

Φιλικά σου απαντάω ότι δεν  εκτίθεμαι σε κανεναν δημοσιοποιώντας την άποψη μου.

Τα βασικά ποια είναι; Ο Ιάπωνας που είχε μια ιδέα ή η ιδιωτική εταιρεία και η τράπεζα, ονόμασε το κεφάλαιο αν θες, που παιζει χοντρά; Αν θες να με πείσεις, αλλά με χρηματοοικονομικά επειχηρήματά, ότι η εξόρυξη όπως γίνεται τώρα, σαν έννοια ισχυροποίησης ενός crypto είναι εδώ για να μείνει,  παρακαλώ να τα διαβάσω. Το ότι το crypto γεννήθηκε με την ιδέα να έχουν λόγο περισσότερο οι μικροί, ναι οκ είναι όμορφο ξέρω γω. Είναι innovation κλπ κλπ. Ωραία και ρομαντικά πράματα. 

Αλλά για ποιον λόγο να αφήσουν την άσκοπη κατανάλωση ενέργειας να παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο στην δύναμη ενός νομίσματος όταν υπάρχουν εναλλακτικές μέθοδοι; Το να αλλάξει η όλη φιλοσοφία του mining δεν το απορρίπτω. Αλλά το να συνεχίσει για πολύ ακόμα με τον τρόπο που γίνεται τώρα δεν το νομίζω. Τα λεφτά προς το παρών καταλήγουν σε λίγες εταιρίες κατασκευής chips, καρτών, καλωδίων, asics, τροφοδοτικών κλπ. Κερδισμένοι επίσης είναι και οι δημιουργοί wallets κλπ από τις προμήθειες. Και φυσικά έμμεσα και οι τράπεζες. Δεν θέλουμε τις τράπεζες αλλά στην ουσία όλοι αυτοί που διαχειρίζονται συναλλαγές crypto τι είναι; 

Αυτό που πιστεύω όμως και στις δύο περιπτώσεις, ειναι ότι μικροι δεν θα έχουν λόγο. Ο μικρός που θα καταφέρει να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο σε οποιαδήποτε τρόπο εξόρυξης δεν θα είναι μικρός.

Επικεντρωνεσαι μονο στα αρνητικα του mining ξεχνώντας/αδιαφορώντας για ολα τα αλλα που προσφερουν τα crypto και τον λογο που χρειάζεται το mining. Aσχολουμαι απο το 2017 με αυτα (προσωπικα ΔΕΝ κανω mining) και εχουν υπωθεί αμέτρητες φορες απαντησεις πανω σε αυτα. 

Σταματαω εδω γτι ξεφευγουμε παλι με πολυ θεωρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, snips είπε

Φιλικά σου απαντάω ότι δεν  εκτίθεμαι σε κανεναν δημοσιοποιώντας την άποψη μου.

...

Δεν θέλουμε τις τράπεζες αλλά στην ουσία όλοι αυτοί που διαχειρίζονται συναλλαγές crypto τι είναι; 

(Εκτίθεσαι οχι γιατι λες την αποψη σου, αλλα γιατι οι αποψεις σου δεν βασιζονται στην πραγματικοτητα) 

Οι τραπεζες (οι κεντρικες) μπορουν να ριξουν χρηματα στην αγορα ή νανα αλλαξουν τα επιτόκια κτλ αναλογα με τα πολιτικα και οικονομικα συμφεροντα τους.

Τα ανταλλακτηρια crypto, ειναι μονο αυτο ακριβώς, ανταλλακτηρια, δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο.

Και μικρος-μεγαλος miner δεν εχει διαφορα, περα απο τα λεφτα που βγαζεις.

Εγω με 2 καρτες και μια φαρμα στην Κινα με 100αδες μηχανήματα εχουμε τα ιδια δικαιώματα στο νόμισμα.

Ολα τα αλλα ειναι φιλοσοφίες χωρις νοημα καν. 

(επισης ειναι off-topic!)

- Φιλικα παντα ε! 😉

Επεξ/σία από billgeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να ξαναπούμε στο θέμα του τοπικ. 

Μετά από συμβουλή φίλου εδώ στο φόρουμ έβγαλα τις καρτες που είχα ανά pc και τις έβαλα δύο δύο δηλαδή αντί 24 pc 24 κάρτες έκανα μια πρώτη δοκιμή και άφησα τα 12 pc με τις καρτες και στα αλλα 6 έβαλα διπλές κάρτες. 

Ύστερα από μια μέρα διαπίστωσα αύξηση κατανάλωσης κατά 15 με 20 kwh αλλά αύριο θα είμαι πιο σίγουρος. 

Επίσης ενώ είναι ίδιες καρτες παίρνουν άλλες ρυθμίσεις η μια και άλλη η άλλη στο ίδιο pc .

Από θερμοκρασίες τα ίδια. Αυτά ως πληροφορίες. 

Επίσης περιμένω λογαριασμό Φεβρουαρίου ο οποίος είναι καθαρός mining  και θα δείξει ακριβώς κόστος kwh .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, amakrypat said:

Λοιπόν για να ξαναπούμε στο θέμα του τοπικ. 

Μετά από συμβουλή φίλου εδώ στο φόρουμ έβγαλα τις καρτες που είχα ανά pc και τις έβαλα δύο δύο δηλαδή αντί 24 pc 24 κάρτες έκανα μια πρώτη δοκιμή και άφησα τα 12 pc με τις καρτες και στα αλλα 6 έβαλα διπλές κάρτες. 

Ύστερα από μια μέρα διαπίστωσα αύξηση κατανάλωσης κατά 15 με 20 kwh αλλά αύριο θα είμαι πιο σίγουρος. 

Επίσης ενώ είναι ίδιες καρτες παίρνουν άλλες ρυθμίσεις η μια και άλλη η άλλη στο ίδιο pc .

Από θερμοκρασίες τα ίδια. Αυτά ως πληροφορίες. 

Επίσης περιμένω λογαριασμό Φεβρουαρίου ο οποίος είναι καθαρός mining  και θα δείξει ακριβώς κόστος kwh .

Πολύ περίεργο... 

Καθόλου λογικό αυτό που λες, αλλά σίγουρα θα υπάρχει κάποια εξήγηση.

Ίσως τα pc που χρεισιμοποίησες με διπλή gpu να έχουν χειρότερα τροφοδοτικά? (Ας πούμε bronze vs silver ή gold?)

Αυτό θα δικαιολογούσε την άυξηση. Γενικά, από pc  σε Pc διαφέρει το hardware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η εξήγηση μπορεί να ειναι ότι έκανε undervolt τις μισές από τις διπλές κάρτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zacharias99 είπε

Πολύ περίεργο... 

Καθόλου λογικό αυτό που λες, αλλά σίγουρα θα υπάρχει κάποια εξήγηση.

Ίσως τα pc που χρεισιμοποίησες με διπλή gpu να έχουν χειρότερα τροφοδοτικά? (Ας πούμε bronze vs silver ή gold?)

Αυτό θα δικαιολογούσε την άυξηση. Γενικά, από pc  σε Pc διαφέρει το hardware?

Είναι ακριβώς ίδια pc .  corsair είναι τα τροφοδοτικά 550 watt.

Αυριο θα είμαι σίγουρος.

38 λεπτά πριν, omitziz είπε

Η εξήγηση μπορεί να ειναι ότι έκανε undervolt τις μισές από τις διπλές κάρτες 

Τις ρύθμισα μια μια . Η πρώτη με την δεύτερη έχει μια διαφορά 5 με 10 watt .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, amakrypat said:

Είναι ακριβώς ίδια pc .  corsair είναι τα τροφοδοτικά 550 watt.

Αυριο θα είμαι σίγουρος.

ok, εύχομαι να βγάλεις άκρη και να καταφέρεις να εξοικονομήσεις ρεύμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...