Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

0.094 mbtc (Κυριακη ηταν λιγοτερο, χθες δεν ξερω δεν minαρα)

Τα χρηματα αλλαζουνγ τ αλλαζει και η αξια του νομισματος που σκαβεις. Αν παει 4000 το eth, εσυ θα βλεπεις ακομα το ιδιο eth αλλα 10+ ευρω/μερα.

Ναι φίλε μου ευχαριστώ το ψιλοκατάλαβα από εσάς αυτό + τον όποιο όγκο συναλλαγών που επηρεάζουν αν κατάλαβα επίσης καλά και προφανώς αφού πληρώνεσαι σε BTC τα πληρωμένα ήδη στο πορτοφόλι σου αλλάζουν συνέχεια αξία σε ευρώ. Γενικά δεν το έψαξα σχεδόν καθόλου προσωπικά για την ώρα έβαλα το προγραμματάκι, σετάρισα λίγο την κάρτα και βλέπω τί γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν γίνεται να βγάζουμε συμπεράσματα έχοντας ως μονάδα μέτρησης τα πόσα λεφτά θεωρητικά βγαίνουν εκείνη την στιγμή. Γιατί έτσι και αλλιώς μέχρι να γίνουν ευρώ αυτά μπορεί να έχουν αλλάξει ισοτημία χιλιάδες φορές. Άρα η μοναδική μονάδα μέτρησης που μπορεί να έχει αξία σε αυτή την περίπτωση είναι BTC ανά κάποιο χρονικό διάστημα. Για μένα είναι ανα 4ωρο μιας και είμαι ακόμα στην αρχή. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ξαναέβαλα τις καρτες στις θέσεις τους .

Όταν έβαλα δύο κάρτες ανά motherboard είχα αύξηση κατανάλωσης κατά 10 με 15 kwh την ημέρα παρόλο που τις ρύθμισα μια μια .

Τέλος πάντων για να μαθαίνουμε.  Το άλλο που διαπίστωσα είναι ότι ενώ έχω 24 ίδια συστήματα σε 7 με 10 έβαλα διαφορετικές ρυθμίσεις στην κάρτα για να πετύχω μέγιστο αποτέλεσμα. 

Παρόλα αυτά σε 1660 ti έχω σε όλες 30 με 31 mh/s και σύνολο  705 με 710 mh/s .

Κατανάλωση γύρω στα 80 με 85 kw/24 ωρο και περιμενο τον λογαριασμό εντός των ημερών για να δω τελικά τι πληρώνουμε για ρεύμα. Αυτά:)))) .

 

16 λεπτά πριν, amakrypat είπε

Λοιπόν ξαναέβαλα τις καρτες στις θέσεις τους .

Όταν έβαλα δύο κάρτες ανά motherboard είχα αύξηση κατανάλωσης κατά 10 με 15 kwh την ημέρα παρόλο που τις ρύθμισα μια μια .

Τέλος πάντων για να μαθαίνουμε.  Το άλλο που διαπίστωσα είναι ότι ενώ έχω 24 ίδια συστήματα σε 7 με 10 έβαλα διαφορετικές ρυθμίσεις στην κάρτα για να πετύχω μέγιστο αποτέλεσμα. 

Παρόλα αυτά σε 1660 ti έχω σε όλες 30 με 31 mh/s και σύνολο  705 με 710 mh/s .

Κατανάλωση γύρω στα 80 με 85 kw/24 ωρο και περιμενο τον λογαριασμό εντός των ημερών για να δω τελικά τι πληρώνουμε για ρεύμα. Αυτά:)))) .

 

Για να καταλάβετε , όταν έβαλα τα pc πρώτο 24 ωρο χωρίς ρυθμίσεις εντελώς άσχετος είχα 25 mh/s και 160 kwh ευτυχώς παιδια από εδώ μέσα βοήθησαν και μπόρεσα και έβγαλα άκρη.

Μήπως θα έπρεπε κάποια βαριά ονόματα από εδώ να φτιάξουν μια ελληνική σελίδα στο facebook για mining  να τα λέμε από εκεί? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα, δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει η ερώτηση απλά θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανένας γιατί η μητρική δεν αναγνωρίζει τα riser κανω mining και έχω το εξής θέμα. Όταν βάζω την gpu στο riser δεν δουλεύει καθόλου ενώ πάνω στην μητρική είναι μια χαρά.Οι κάρτες είναι 5700 xt. δίνω κανονικά ρεύμα στα riser επίσης έχω δοκιμάσει πολλά riser, και εχω αλλαξει στα bios τα pci σε gen2 επίσης έχω αλλάξει και την επιλογή που εχει για mining η συγκεκριμένη σε enable. Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο τα riser ειναι ver006c 6pin. εχω ενα με 3 3060 ti και τωρα φτιαχνω με 5700xt

Επεξ/σία από Firstblood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Firstblood είπε

Καλησπέρα και από εμένα, δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει η ερώτηση απλά θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανένας γιατί η μητρική δεν αναγνωρίζει τα riser κανω mining και έχω το εξής θέμα. Όταν βάζω την gpu στο riser δεν δουλεύει καθόλου ενώ πάνω στην μητρική είναι μια χαρά.Οι κάρτες είναι 5700 xt. δίνω κανονικά ρεύμα στα riser επίσης έχω δοκιμάσει πολλά riser, και εχω αλλαξει στα bios τα pci σε gen2 επίσης έχω αλλάξει και την επιλογή που εχει για mining η συγκεκριμένη σε enable. Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο τα riser ειναι ver006c 6pin. εχω ενα με 4 3060 ti και τωρα φτιαχνω με 5700xt

Πολυ παραξενο.

Εγω οτι USB3.0 riser εχω βαλει (10αδες), δουλευανε μια χαρα εξ αρχης.

Ισως ειναι θεμα της μητρικης? Η επεσες σε κλασμενη παρτιδα risers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billgeo είπε

Πολυ παραξενο.

Εγω οτι USB3.0 riser εχω βαλει (10αδες), δουλευανε μια χαρα εξ αρχης.

Ισως ειναι θεμα της μητρικης? Η επεσες σε κλασμενη παρτιδα risers!

Αύτο προσπαθώ να καταλάβω γιατί μόλις βγάζω την gpu πάνω από την μητρική δεν ανάβουν καν τα led της σαν να μην δέχεται καν ρεύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Firstblood είπε

Αύτο προσπαθώ να καταλάβω γιατί μόλις βγάζω την gpu πάνω από την μητρική δεν ανάβουν καν τα led της σαν να μην δέχεται καν ρεύμα

Κουφο!

Πρεπει να εχω φτιαξει 15 rigs μεχρι τωρα και κανενα δεν εκανε κατι τετοι.

Η κατι δεν μας λες καλα (περιεγραψε το προβλημα και το setup σου καλυτερα), ή γινετε κατι πολυ ακυρο.

Να φανταστω οτι βαζεις τροφ/σια εξωτερικη ε? (και στην καρτα και στο riser)

Επεξ/σία από billgeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, billgeo είπε

Κουφο!

Πρεπει να εχω φτιαξει 15 rigs μεχρι τωρα και κανενα δεν εκανε κατι τετοι.

Η κατι δεν μας λες καλα (περιεγραψε το προβλημα και το setup σου καλυτερα), ή γινετε κατι πολυ ακυρο.

Να φανταστω οτι βαζεις τροφ/σια εξωτερικη ε? (και στην καρτα και στο riser)

Η μητρική είναι msi  x470 gaming plus max, cpu ryzen 1500x, τροφοδοσια gigabyte p850gm τροφοδοσια εχουν απο το τροφοδοτικο αυτο. Έχω 3 5700xt που τις έχω δοκιμάσει όλες με τον ίδιο τρόπο 1 προς 1 πάνω στην μητρική όλα καλά ενώ με το που μπουν πάνω σε riser μόλις ανοίξει το rig δεν δέχονται καν ρεύμα (το λέω γιατί δεν ανοίγει κανένα απο τα led τους) και εδώ έχουν περάσει τεστ 1 προς 1 προφανώς δεν έχω ούτε εικόνα ούτε τίποτα όσο είναι πάνω σε riser. εκανα update τα bios μηπως ηταν κατί εκεί άλλαξα ρυθμίσεις στα bios να δίνει gen2 και μια επιλογη που έχει για Mining αλλά και πάλι τιποτα

Επεξ/σία από Firstblood
https://files.fm/u/n7yuceypa φωτο απο τα rig
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχω ένα Dell Inspiron 5485.

Μπορώ να κάνω mining ή δεν κάνει με αυτή την κάρτα γραφικών;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cacofonix-3 είπε

Έχω ένα Dell Inspiron 5485.

Μπορώ να κάνω mining ή δεν κάνει με αυτή την κάρτα γραφικών;

 

 

Ειδικά με τα λάπτοπ θέλει προσοχή αλλά η κάρτα είναι πολύ πολύ αδύναμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Firstblood είπε

Η μητρική είναι msi  x470 gaming plus max, cpu ryzen 1500x, τροφοδοσια gigabyte p850gm τροφοδοσια εχουν απο το τροφοδοτικο αυτο. Έχω 3 5700xt που τις έχω δοκιμάσει όλες με τον ίδιο τρόπο 1 προς 1 πάνω στην μητρική όλα καλά ενώ με το που μπουν πάνω σε riser μόλις ανοίξει το rig δεν δέχονται καν ρεύμα (το λέω γιατί δεν ανοίγει κανένα απο τα led τους) και εδώ έχουν περάσει τεστ 1 προς 1 προφανώς δεν έχω ούτε εικόνα ούτε τίποτα όσο είναι πάνω σε riser. εκανα update τα bios μηπως ηταν κατί εκεί άλλαξα ρυθμίσεις στα bios να δίνει gen2 και μια επιλογη που έχει για Mining αλλά και πάλι τιποτα

Ξεκινα να τις βαζει μια-μια.

Βαλε την πρωτη, στο "κεντρικο" PCI-E x16 με το riser και δεν αν κανει post το PC και αν εχεις εικονα

Και μετα το πας μια-μια απο εκει.

(παρε και μια φωτο και δειξε μας τα risers και την τροφοδοσια σου)

Επεξ/σία από billgeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, amakrypat είπε

Όταν έβαλα δύο κάρτες ανά motherboard είχα αύξηση κατανάλωσης κατά 10 με 15 kwh την ημέρα παρόλο που τις ρύθμισα μια μια .

Μαλλον κατι λαθος θα εκανες. Δεν γινεται να γλυτωνεις cpu+hdd+οτι αλλο, και να αυξηθει η καταναλωση.

Τεσπα

2 ώρες πριν, amakrypat είπε

Μήπως θα έπρεπε κάποια βαριά ονόματα από εδώ να φτιάξουν μια ελληνική σελίδα στο facebook για mining  να τα λέμε από εκεί? 

facebook για discussion? Προτιμοτερο ενα subreddit αλλα μπορει να δημιουργηθει και ενα club εδω στο φορουμ

1 ώρα πριν, Firstblood είπε

Η μητρική είναι msi  x470 gaming plus max, cpu ryzen 1500x, τροφοδοσια gigabyte p850gm τροφοδοσια εχουν απο το τροφοδοτικο αυτο. Έχω 3 5700xt που τις έχω δοκιμάσει όλες με τον ίδιο τρόπο 1 προς 1 πάνω στην μητρική όλα καλά ενώ με το που μπουν πάνω σε riser μόλις ανοίξει το rig δεν δέχονται καν ρεύμα (το λέω γιατί δεν ανοίγει κανένα απο τα led τους) και εδώ έχουν περάσει τεστ 1 προς 1 προφανώς δεν έχω ούτε εικόνα ούτε τίποτα όσο είναι πάνω σε riser. εκανα update τα bios μηπως ηταν κατί εκεί άλλαξα ρυθμίσεις στα bios να δίνει gen2 και μια επιλογη που έχει για Mining αλλά και πάλι τιποτα

Τα riser ειναι 90 μοιρων ή ισια στην μερια της καρτας γραφικων. Αν το 2ο, οταν τα τοποθετεις μαλλον "σπανε" και χανουν συνδεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, billgeo είπε

Ξεκινα να τις βαζει μια-μια.

Βαλε την πρωτη, στο "κεντρικο" PCI-E x16 με το riser και δεν αν κανει post το PC και αν εχεις εικονα

Και μετα το πας μια-μια απο εκει.

(παρε και μια φωτο και δειξε μας τα risers και την τροφοδοσια σου)

καλημερα μολις τα τεσταρα αλλα και παλι τιποτα https://files.fm/u/qnbuhgnue οι φωτο επισης εβαλα και κατευθειαν 6 pin απο το psu στο riser μηπως και ηταν cable αλλα και παλι τιποτα 

8 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Μαλλον κατι λαθος θα εκανες. Δεν γινεται να γλυτωνεις cpu+hdd+οτι αλλο, και να αυξηθει η καταναλωση.

Τεσπα

facebook για discussion? Προτιμοτερο ενα subreddit αλλα μπορει να δημιουργηθει και ενα club εδω στο φορουμ

Τα riser ειναι 90 μοιρων ή ισια στην μερια της καρτας γραφικων. Αν το 2ο, οταν τα τοποθετεις μαλλον "σπανε" και χανουν συνδεση. 

καλημερα ειναι ίσια όταν εννοεις σπανε και χανουν σύνδεση? https://files.fm/u/qnbuhgnue είναι φωτό απο το rig που έχω το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...