Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

cruxpool έχει δοκιμάσει κανείς; Βλέπω έχει minimum 0.01 eth και payout κάθε 3 ώρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, amakrypat είπε

 

Ρε παιδια από Nicehash bitcoin πως μπορώ να πάρω  cardano???

Παω να κάνω λογαριασμό coinbase αλλά δεν κάνει επιβεβαίωση διεύθυνσης με τίποτα. Εκατό φορές το έκανα . Ενώ ταυτότητα οκ . Ξέρετε κανεναν άλλο τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στο nicehash γιατί δεν έχει ανέβει το profitability σε ΒTC ενώ έχει ανέβει το ETH εδώ και 2 μέρες; Έχει να κάνει με τα transactions;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, amakrypat είπε

Ρε παιδια από Nicehash bitcoin πως μπορώ να πάρω  cardano???

Παω να κάνω λογαριασμό coinbase αλλά δεν κάνει επιβεβαίωση διεύθυνσης με τίποτα. Εκατό φορές το έκανα . Ενώ ταυτότητα οκ . Ξέρετε κανεναν άλλο τρόπο?

Εσένα η δουλειά σου είναι να τα κάνεις fiat. Αλλιώς θα καταλήξεις και δαρμενος και κερατάς.

Cardano δεν μπορείς εύκολα γιατί δεν τα έχει το Coinbase. Ποιο εύκολη λύση φαντάζομαι BTC από NH σε Coinbase (free). Από εκεί Coinbase σε Coinbase pro. Από το pro μεταφορά με χρέωση σε κάποιο exchange που έχει cardano.

εάν πας σε αυτό το δρόμο χωρίς εμπειρία σε trade θα βγεις χαμένος λόγο των fees.

Το παραπάνω ειναι μόνο προσωπικές απόψεις και μόνο.

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Στο nicehash γιατί δεν έχει ανέβει το profitability σε ΒTC ενώ έχει ανέβει το ETH εδώ και 2 μέρες; Έχει να κάνει με τα transactions;

Εάν δεν αγοράζουν hash power δεν έχει κανένα λόγο να ανέβει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πρωτάρης με nicehash με την ταπεινή μου 2060 είμαι στα 32mh με 81w άλλοτε μου βγάζει 2 ευρω το 24ωρο και άλλοτε 3 ευρω. Είμαι στο κοινωνικό τιμολόγιο οποτε η κιλοβατώρα μου βγαίνει κάπου στα 6 λεπτα περίπου. Θέλω να δω έστω στο δίμηνο αν έχω κέρδος βάση του λογαριασμού γιατί για να έχω έκπτωση δεν πρέπει να υπερβώ τις 1400 κιλοβατώρες ανά τετράμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, omitziz είπε

Εσένα η δουλειά σου είναι να τα κάνεις fiat. Αλλιώς θα καταλήξεις και δαρμενος και κερατάς.

Cardano δεν μπορείς εύκολα γιατί δεν τα έχει το Coinbase. Ποιο εύκολη λύση φαντάζομαι BTC από NH σε Coinbase (free). Από εκεί Coinbase σε Coinbase pro. Από το pro μεταφορά με χρέωση σε κάποιο exchange που έχει cardano.

εάν πας σε αυτό το δρόμο χωρίς εμπειρία σε trade θα βγεις χαμένος λόγο των fees.

Το παραπάνω ειναι μόνο προσωπικές απόψεις και μόνο.

Εάν δεν αγοράζουν hash power δεν έχει κανένα λόγο να ανέβει. 

Αυτό πήγα να δοκιμάσω αλλά coinbase δεν παίζει..... δεν μπορώ με τίποτα να κάνω ταυτοποίηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πορεία μου στο NH, κράτησε...ούτε μια εβδομάδα. Βάλτε manual settings στους miners παιδιά, επιλέξτε μια άλλη καλή pool και wallet σε μεγαλύτερη "τράπεζα" (binance, Exodus, crypto κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Firstblood είπε

καλημερα μολις τα τεσταρα αλλα και παλι τιποτα https://files.fm/u/qnbuhgnue οι φωτο επισης εβαλα και κατευθειαν 6 pin απο το psu στο riser μηπως και ηταν cable αλλα και παλι τιποτα 

καλημερα ειναι ίσια όταν εννοεις σπανε και χανουν σύνδεση? https://files.fm/u/qnbuhgnue είναι φωτό απο το rig που έχω το πρόβλημα

Ε τότε θα έχουν πρόβλημα τα risers. Δεν εξηγείται καπως αλλιώς. 

50 λεπτά πριν, snips είπε

H πορεία μου στο NH, κράτησε...ούτε μια εβδομάδα. Βάλτε manual settings στους miners παιδιά, επιλέξτε μια άλλη καλή pool και wallet σε μεγαλύτερη "τράπεζα" (binance, Exodus, crypto κλπ).

Ακριβως αυτό ^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως αρχάριος στο θέμα, το NiceHash μου φαίνεται αρκετά noob friendly για τις ~3 εβδομάδες που το χρησιμοποιώ. Ποιοι είναι οι λόγοι για τους οποίους το mining σε pools είναι καλύτερο ;  Υποθέτω ο τρόπος λειτουργίας του σε αντίθεση με το άμεσο mining σε pools για το εκάστοτε νόμισμα;

Edit: όσο αφορά το wallet, γνώμη για το Trust Wallet στο κινητό; Μου φαίνεται αρκετά πρακτικό και είχε καλά reviews.

Επεξ/σία από georchor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Herald, @omitziz

Τι παίζει με το Kraken;

Γιατί χρεώνει τόσο μεγάλες προμήθειες για deposit στο πορτοφόλι τους;

Από 0.05 ETH μου κράτησαν το 0.0045 ΕΤΗ οι αγιογδύτες. Το 9% 😲

Γενικά για μικρά payouts από pool ποιο ψηφιακό πορτοφόλι έχει τα λιγότερα fees;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

@Herald, @omitziz

Τι παίζει με το Kraken;

Γιατί χρεώνει τόσο μεγάλες προμήθειες για deposit στο πορτοφόλι τους;

Από 0.05 ETH μου κράτησαν το 0.0045 ΕΤΗ οι αγιογδύτες. Το 9% 😲

Γενικά για μικρά payouts από pool ποιο ψηφιακό πορτοφόλι έχει τα λιγότερα fees;

Τα wallets δεν έχουν fees κανονικά .. πληρώνεις το gas για το payout από το pool στο wallet σε ορισμένα pools , τα μεγάλα pool δεν έχουν γιατί το βαζουν μέσα στα blocks. 2miners νομίζω έχει 0.05 payout και 0 fee.

Το kraken είναι exchange όχι μόνο πορτοφόλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, omitziz είπε

Τα wallets δεν έχουν fees κανονικά .. πληρώνεις το gas για το payout από το pool στο wallet σε ορισμένα pools , τα μεγάλα pool δεν έχουν γιατί το βαζουν μέσα στα blocks. 2miners νομίζω έχει 0.05 payout και 0 fee.

Το kraken είναι exchange όχι μόνο πορτοφόλι

Το 2miners έχει 1% fee για ETH, (Δεν ξέρω αν το ενσωματώνει στο block)

Αλλά το πρόβλημα είναι στο Kraken. Αυτοί το λένε "hot wallet" γιατί μπορεί να χρησιμοποιηθεί άμεσα και για exchange.

Αν είναι όμως να χρεώνουν τέτοια υπέρογκα fees να το χαίρονται.

----

Για μικρά payouts ποια αλληλουχία wallet-->exchange--->fiat προτείνεις;

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, omitziz είπε

Τα wallets δεν έχουν fees κανονικά .. πληρώνεις το gas για το payout από το pool στο wallet σε ορισμένα pools , τα μεγάλα pool δεν έχουν γιατί το βαζουν μέσα στα blocks. 2miners νομίζω έχει 0.05 payout και 0 fee.

Το kraken είναι exchange όχι μόνο πορτοφόλι

Επειδή και εγώ έχω βάλει να minαρω με διεύθυνση kraken, αρχικά μπορώ να αλλάξω την διεύθυνση με κάποιο άλλο wallet χωρίς να χάσω την πρόοδο? Έχω μαζέψει 0.03 eth. 

Γενικά, για αποστολή μετά σε τράπεζα, προτείνετε coinbase? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Επειδή και εγώ έχω βάλει να minαρω με διεύθυνση kraken, αρχικά μπορώ να αλλάξω την διεύθυνση με κάποιο άλλο wallet χωρίς να χάσω την πρόοδο? Έχω μαζέψει 0.03 eth. 

Γενικά, για αποστολή μετά σε τράπεζα, προτείνετε coinbase? 

Την πάτησες και εσύ. (Εντάξει, δεν την πάτησες αν ασχοληθείς με το exchange του Kraken)

Δε γίνεται να μη χάσεις την πρόοδο. Σε κάθε pool το σημείο αναφοράς είναι η διεύθυνση του πορτοφολιού. Αλλάζοντας την ξεκινάς άλλο σε άλλο πορτοφόλι από την αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amakrypat είπε

Αυτό πήγα να δοκιμάσω αλλά coinbase δεν παίζει..... δεν μπορώ με τίποτα να κάνω ταυτοποίηση 

Φτιάξε στο kraken ένα account να τελειώνεις και εγώ είχα πρόβλημα με το coinbase και αφού έφτασα στο σημείο να τους στείλω και ένα ποσό για να επικυρωθεί ο λογαριασμός μου μέσω sepa περίμενα μια βδομάδα απλά για να μου επιστραφούν πάλι πίσω τα χρήματα κρατώντας μου και την προμήθεια και χωρίς τελικά να γίνει verify ο τραπεζικός λογαριασμός, στο kraken σε 3 μέρες όλα κομπλέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...