Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Herald είπε

~96 η κάθε μία. Αν δώσεις 1500-1800 άνετα βρίσκεις. Δεν σε νοιάζει και η υλοποίηση έτσι και αλλιώς.

Δέν είναι άσχημη ιδέα πάντως. Θα το συζητήσω με τον φίλο που σκεφτόμασταν να πάρουμε το rig,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

~96 η κάθε μία. Αν δώσεις 1500-1800 άνετα βρίσκεις. Δεν σε νοιάζει και η υλοποίηση έτσι και αλλιώς.

Σε νοιάζει γιατί κάποιες υλοποιήσεις υπερθερμαίνονται ακόμα και στοκ. Με ethash χτυπάει >110C η VRAM και κάνει throttle και τελικά και δεν πιάνουν 96MH/s και δουλεύουν με απαράδεκτες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Σε νοιάζει γιατί κάποιες υλοποιήσεις υπερθερμαίνονται ακόμα και στοκ. Με ethash χτυπάει >110C η VRAM και κάνει throttle και τελικά και δεν πιάνουν 96MH/s και δουλεύουν με απαράδεκτες θερμοκρασίες.

Σε open bench δεν νομίζω, το πολύ πολύ ξεβιδώνεις το backplate. Οι 3080 έτσι και αλλιώς από όσο ξέρω δεν έχουν θέμα με memory temps. Στις 3090 είναι το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε open bench δεν νομίζω, το πολύ πολύ ξεβιδώνεις το backplate. Οι 3080 έτσι και αλλιώς από όσο ξέρω δεν έχουν θέμα με memory temps. Στις 3090 είναι το πρόβλημα.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε open bench ή με ανεμιστήρια να τις φυσάνε αλλά υπό φυσιολογικές συνθήκες (σε κουτί) κοίτα εδώ λαός με 3080 που παραπονιέται για throttling:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε open bench ή με ανεμιστήρια να τις φυσάνε αλλά υπό φυσιολογικές συνθήκες (σε κουτί) κοίτα εδώ λαός με 3080 που παραπονιέται για throttling:

 

Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Κάτι άμπαλους βλέπω με τα fans στο 40% :P 

Πραγματικά από τις 10 περιπτώσεις εκεί μέσα ούτε 1 δεν είχε πραγματικά πρόβλημα με τα temps. Ένας έτρεχε με τέρμα power limit και oc πυρήνα, ο άλλος με fans στο 30%, γενικά δεν βγάζεις άκρη. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Κάτι άμπαλους βλέπω με τα fans στο 40% :P 

Πραγματικά από τις 10 περιπτώσεις εκεί μέσα ούτε 1 δεν είχε πραγματικά πρόβλημα με τα temps. Ένας έτρεχε με τέρμα power limit και oc πυρήνα, ο άλλος με fans στο 30%, γενικά δεν βγάζεις άκρη. 

Καμία σχέση.

"Memory is sensitive to temperature. My friend's 3080 does 103mh for about 30sec then throttles to 70 even with -600 on core"

"I've got the exact same issue with an Asus TUF OC 3080. Have you found a solution? Low core temps, fans max themselves, temp limiting reason."

"Oh really? That's sweet if so! I messed around with lowering the voltage, cranking the fan, putting a 120mm fan on top and got some improvement - but was still throttling. Will try another driver"

"I’ve switched positions of the cards and hardware and put extra fans. I’ve put the fans at 100% with the same result, Gigabyte is throttling around 3070’s performance."

και μιλάμε για throttling που σημαίνει ότι θα δούλευαν αρκετά πάνω από 110C αν συνέχιζαν.

Δηλαδή για περιπτώσεις που και underclock+undervolt+full fan να έκαναν κάτω από 100C τις μνήμες με τίποτα. Ποιος, εκτός από εσένα, αισθάνεται όμορφα με τις μνήμες να δουλεύουν >100C 😋. Επίσης ποιος αισθάνεται όμορφα να δουλεύει συνέχεια 100% τους ανεμιστήρες. Μην προσπαθείς να ωραιοποιήσεις την κατάσταση. Θα σε μαλώσει ο Σπαρτιάτης, εκτός και αν θεωρείς άμπαλο και αυτόν 😉

Μόνο η αλλαγή pads τις σώζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, danaos7 είπε

Ήρθε η ώρα να τραβήξω το πρώτο ποσό από nh είμαι σε φάση που δηλώνω bank account και  τα υπόλοιπα identity documents θα βάλω δίπλωμα οδήγησης   αλλά έχει μόνο ελληνικά .λέτε να το δεχτεί? Επίσης θέλει και σελφι?

Επειδη εχει ξανα αναλυθει αυτο το πραγμα, εσυ αν ησουν τραπεζα, θα δεχοσουν στοιχεια καποιου που δεν καταλαβαινεις?

Το διπλωμα μου του '18 παντως εχει και αγγλικα. Η σελφι χρειαζεται οταν στελνεις id/passport/οδηγησης για να σε ταυτοποιησουν με την φωτογραφια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Βάλε το φάκελο του nicehash miner στα exclusions στο defender. 

Το έβαλα  και στα Windows και στο Bitdefender αλλά μ το πετάει  στην  καραντίνα  ότι και να κάνω χωρίς το Bitdefender λειτουργεί   μπορώ να κάνω κάτι άλλο  ή θέλει απεγκαταστασει το Bitdefender να βάλω κάνα άλλο Antivirus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Επειδη εχει ξανα αναλυθει αυτο το πραγμα, εσυ αν ησουν τραπεζα, θα δεχοσουν στοιχεια καποιου που δεν καταλαβαινεις?

Το διπλωμα μου του '18 παντως εχει και αγγλικα. Η σελφι χρειαζεται οταν στελνεις id/passport/οδηγησης για να σε ταυτοποιησουν με την φωτογραφια

1.μου διέφυγε σόρρυ.Δεν θα το ξανακάνω .

2.αναλογα ,επίσημα έγγραφα είναι έτσι δεν είναι?

3.εισαι αρκετα νεότερος μάλλον  εμένα δεν έχει αγγλικα.+(το ροζ έχω).

4. Πρέπει να ξυριστω δηλαδή για να μοιάζω στη φωτό  στο δίπλωμα που έβγαλα 15+ χρόνια πριν? Πλάκα κάνω.

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Καμία σχέση.

"Memory is sensitive to temperature. My friend's 3080 does 103mh for about 30sec then throttles to 70 even with -600 on core"

"I've got the exact same issue with an Asus TUF OC 3080. Have you found a solution? Low core temps, fans max themselves, temp limiting reason."

"Oh really? That's sweet if so! I messed around with lowering the voltage, cranking the fan, putting a 120mm fan on top and got some improvement - but was still throttling. Will try another driver"

"I’ve switched positions of the cards and hardware and put extra fans. I’ve put the fans at 100% with the same result, Gigabyte is throttling around 3070’s performance."

και μιλάμε για throttling που σημαίνει ότι θα δούλευαν αρκετά πάνω από 110C αν συνέχιζαν.

Δηλαδή για περιπτώσεις που και underclock+undervolt+full fan να έκαναν κάτω από 100C τις μνήμες με τίποτα. Ποιος, εκτός από εσένα, αισθάνεται όμορφα με τις μνήμες να δουλεύουν >100C 😋. Επίσης ποιος αισθάνεται όμορφα να δουλεύει συνέχεια 100% τους ανεμιστήρες. Μην προσπαθείς να ωραιοποιήσεις την κατάσταση. Θα σε μαλώσει ο Σπαρτιάτης, εκτός και αν θεωρείς άμπαλο και αυτόν 😉

Μόνο η αλλαγή pads τις σώζει.

O spartan είχε FE, οι οποίες είναι γνωστό γενικά ότι έχουν πρόβλημα με τα Vram temps. Το ίδιο έχει και η FE του bilieiros. 

Ο λόγος που δεν πιστεύω τις βλακείες που γράφουν στο reddit είναι πχ. ο τυπάς με την TUF 3080. Αν το ψάξεις, η 3080 TUF έχει τις καλύτερες θερμοκρασίες σε vram. Δεν ξέρω πως και γιατί, μη με ρωτήσεις, αλλά έχω παλικάρι που κάνει 24/7 mining με 84-88 βαθμούς. Νομίζω έχει και ο akoinonitos TUF, ας μας πεί και εκείνος. 

Αυτό με τους 100 βαθμούς άσχετο, αλλό να μην αισθάνεσαι άνετα αλλό το οτι κάνουν throttling. Δεν σου είπα οτι θα πάρει μια 3080 και θα παίζει δροσερός, προφανώς θα είναι 90+ οι μνήμες, απλά throttling δύσκολο το βλέπω σε σωστά στημένο rig και προφανώς με τα fans 80+%. 

Βtw, έτσι για την ιστορία, και σε gaming, σε βαριά παιχνίδια τύπου cyberpunk, πάνω από 90 βαράω σε μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, katsapoli είπε

Το έβαλα  και στα Windows και στο Bitdefender αλλά μ το πετάει  στην  καραντίνα  ότι και να κάνω χωρίς το Bitdefender λειτουργεί   μπορώ να κάνω κάτι άλλο  ή θέλει απεγκαταστασει το Bitdefender να βάλω κάνα άλλο Antivirus

Έβαλες όλο το φάκελο του nicehash μαζί με όλα τα αρχεία στο exclusion? Έτσι το έχω από την αρχή και ποτε δεν μου τα έβαλε καραντίνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Έβαλες όλο το φάκελο του nicehash μαζί με όλα τα αρχεία στο exclusion? Έτσι το έχω από την αρχή και ποτε δεν μου τα έβαλε καραντίνα. 

Ναι Bitdefender έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, danaos7 είπε

 

2.αναλογα ,επίσημα έγγραφα είναι έτσι δεν είναι?

3.εισαι αρκετα νεότερος μάλλον  εμένα δεν έχει αγγλικα.+(το ροζ έχω).

4. Πρέπει να ξυριστω δηλαδή για να μοιάζω στη φωτό  στο δίπλωμα που έβγαλα 15+ χρόνια πριν? Πλάκα κάνω.

2. ειναι επισημα για την Ελλαδα. Εξω δεν ειναι υποχρεωμενοι να ξερουν ελληνικα

3. Αυτο δεν θα επρεπε ηδη να το εχεις ανανεωσει, αν δεν κανω λαθος? ;) 

4. Μην σου φανει παραξενο αν δεν το δεχτουν, αν δεν υπαρχει ομοιοτητα.

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...