Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, icenex είπε

Scam site οπως το 99%  , για bitcoin ειναι αυτο παει 9-10Κ το ενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, omitziz είπε

Scam site οπως το 99%  , για bitcoin ειναι αυτο παει 9-10Κ το ενα. 

Ναι το ξερω οτι ειναι για btc.. απλα μου το πεταξε διαφημιση το google και λεω δεν παιζει καποιο λακκο εχει η φαβα γιατι εγω θυμομουν οτι αυτα παιζανε κοντα στα 8κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Herald είπε

Τι λές βρε παιδί μου, χάλια δηλαδή. 6-7 μήνες για ROI? Κάκιστη επένδυση :P 

Συγνώμη που γίνομαι κακός αλλά ρε παιδιά, αφού δεν ξέρεται πώς δουλεύει η αγόρα, τι σχολιάζεται το μακρύ του και το κοντό του ο καθένας? Ένα αξιοπρεπές ROI σε οποιαδήποτε άλλη επένδυση ξέρεις που βρίσκεται? Στα 5 χρόνια. Έχω πελάτη που έδωσε 400k να πάρει ξενοδοχείο. Ξέρεις πότε θα τα πάρει τα λεφτά του πίσω? Κανονικά σε μια 5ετία, τώρα λόγω covid κάντο 7 και βλέπουμε. ΧΡΟΝΙΑ. Έχω και μια επενδυτική / διαχείριση ακινήτων που κάνει leasing και ενοικιάζει τα ακίνητα. Ξέρεις πότε θα πάρει τα χρήματα της πίσω? Από 10 έως 25 έτη. 

Αυτά είναι τα "φυσιολογικά" νούμερα στην αγορά.  Γιαυτό και οι τιμές στις κάρτες έχουν φτάσει εκεί που έχουν φτάσει, και κατά την άποψη μου χαμηλά είναι. Έχουν πολύ περιθώριο ακόμα, και δεν θα μου έκανε εντύπωση αν η κάρτα του 1000αρικού με ROI το 6μήνο φτάσει να κάνει τα τριπλάσια. Γιατί όλες οι επενδύσεις εκεί κινούνται. Εντύπωση μου κάνει πως έχουν μείνει τόσο χαμηλά οι τιμές, και φαντάζομαι οτι πολλοί από τους μεγαλοκαρχαρίες λόγω ηλικίας δεν εμπιστεύονται / ασχολούνται με το άθλημα. Αλλιώς το τριχιλιάρο για mid range κάρτα θα ήταν στο νερό. Ξέρω Έλληνα επενδυτή, από τους γνωστούς μεγάλους, πούλησε την εταιρία του πίσω στο 2017 και αγόρασε μερικές χιλιάδες rx570. Λόγω και του νεαρού της ηλικίας του, είχε ασχοληθεί με το θέμα. Αν το έκαναν όλα τα μεγάλα πορτοφόλια ξέρεις τι θα γινόταν τώρα έτσι? 

Για να στο συνοψίσω, το mining είναι η πιο επικερδής και ασφαλής επένδυση την τελευταία 10ετία. Και μάλιστα, με μεγάλη διαφορά από οτιδήποτε άλλο. 

Όχι. Με αυτά τα λεφτά παίρνεις 2*3080, έχεις παραπάνω hashrate και σου μένουν και ρέστα. 

Μα τι ειναι αυτα που λετε εδω μεσα? 

Μου συγκρινεις roi σε επιχειρηση, με roi σε μια καρτα γραφικων που χρησιμοποειτουνταν και αγοραζονταν ως επι το πλειστον για γκειμινγκ? 

Ειναι δυνατον να μου συγκρινεις σοβαρο επενδυτικο προτζεκτ το οποιο λαμβανει υποψιν του σ ενα μπιζνες πλαν, απο αντικειμενικες αξιες γης, φορολογικους συντελεστες χωρας στην οποια γινεται η επενδυση, αγοραστικη δυναμη υποψηφιων πελατων, αποσβεσεις κεφαλαιων, εργασιακο κοστος και ενα σωρο αλλα, με roi σε 1,2 καρτες γραφικων ιδιωτη? 

Η βλεπεις εδω να δουλευει κανεις με επενδυτικους ορους γιατι καταρχην το χει κανει επιχειρηση (με εναρξη στην εφορια κλπ), θα ξεκινησει με 1 καρτα τωρα και στη 5ετια που μεσο ορο θα χει κερδοφορια, θα επεκταθει στην αγορα του mining, ανοιγοντας φαρμα? 

Σε ενα περιβαλλον που απο μερα σε μερα εχεις καταρχην απαξιωση του εξοπλισμου σου λογο νεοτερης τεχνολογιας, χωρις ταυτοχρονα να εχεις τις αποσβεσεις κεφαλαιων, πιθανη επεκταση του κυκλου εργασιων λογο υιοθετησης νεας τεχνολογιας ή πελατειας με ανοιγματα σε νεες αγορες κλπ κλπ που εχει μια ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ?

σε ενα περιβαλλον επισης, που δεν μπορεις με κανενα τροπο εσυ κ γω να επεμβεις και αλλαζει το οποιο κερδος απο ωρα σε ωρα, ακομα και απο μια ανακοινωση ενος fund η μεγαλου παιχτη? συγκριτικα με μια επιχειρηση το φορολογικο πλαισιο (σταθεροτητα δλδ) που κοιταει ο επενδυτης δεν αλλαζει απο μερα σε μερα

Πηραμε μια καρτα και νομιζουμε οτι ειμαστε επιχειρηματιες εδω μεσα?

Μη τρελαθουμε τωρα.. Αλλα δυστυχως οι περισσοτεροι επιχειρηματιες εδω στην Ελλαδα μεχρι τυροπιταδικο-καφε-rooms to rent ειμαστε ικανοι.. Γι αυτο και η πλειοψηφια, η πλειοψηφια λεω, οχι ολοι, οι "επιχειρηματιες" με βλεψεις επιχειρησης "οτι κατσει", δεν μπορουν να σταθουν στα ποδια τους και με το μονο μονο ζητανε ενισχυσεις..

Λοιπον για να τελειωνουμε με το θεμα και να μην μπερδεουμε τις βουρτσες με τις π..τσες... 

το mining ειναι κοινως αρπακολια που λεμε στα απλα ελληνικα..εκατσε τωρα να βγαζουμε κατιτις

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ δεν ειναι

Επεξ/σία από GKat76
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GKat76 είπε

το mining ειναι κοινως αρπακολια που λεμε στα απλα ελληνικα..εκατσε τωρα να βγαζουμε κατιτις

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ δεν ειναι

Ναι αν έχεις μία κάρτα που την είχες αγοράσει για gaming 1-2 χρόνια πριν ναι το mining φυσικά δεν είναι επιχείρηση, δεν είπε κανείς αυτό. Είναι απλά μια ευτυχής συγκυρία για να βγάλουμε κάνα ψιλό απ' το πουθενά. Αν όμως έχεις δεκάδες ή εκατοντάδες ή πόσο μάλλον χιλιάδες κάρτες φυσικά είναι επιχείρηση. Και όσοι ασχολούνται σε τέτοιο βαθμό δεν θα σηκώνουν κάθε μήνα 100 ευρώ για να πάρουν το RDR2 ή το CP77 ξέρω 'γω. Έχουν πιο μακρινό ορίζοντα. Φιλικά εννοείται. Μια φάρμα με 100άδες κάρτες είναι 10 φορές πιο επιχείρηση από τα τυροπιτάδικα και τα καφέ take away που ανέφερες τα οποία ανοίγουν και κλείνουν εν μία νυχτί..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ναι αν έχεις μία κάρτα που την είχες αγοράσει για gaming 1-2 χρόνια πριν ναι το mining φυσικά δεν είναι επιχείρηση, δεν είπε κανείς αυτό. Είναι απλά μια ευτυχής συγκηρία για να βγάλουμε κάνα ψιλό απ' το πουθενά. Αν όμως έχεις δεκάδες ή εκατοντάδες ή πόσο μάλλον χιλιάδες κάρτες φυσικά είναι επιχείρηση. Και όσοι ασχολούνται σε τέτοιο βαθμό δεν θα σηκώνουν κάθε μήνα 100 ευρώ για να πάρουν το RDR2 ή το CP77 ξέρω 'γω. Έχουν πιο μακρινό ορίζοντα. Φιλικά εννοείται. Μια φάρμα με 100άδες κάρτες είναι 10 φορές πιο επιχείρηση από τα τυροπιτάδικα και τα καφέ take away που ανέφερες τα οποία ανοίγουν και κλείνουν εν μία νυχτί..

Μην μπερδεύεσαι.....Ο Gkat76 δεν είπε κάτι διαφορετικό. Είπε απλά οτι η πλειοψηφία που ασχολείται με mining και το θεωρεί μπίζνα απλά δε ξέρει τι σημαίνει σοβαρό στήσιμο επιχείρησης με ορίζοντα. Προφανώς και αν κάποιος στήσει φάρμα με οργάνωση-πρόγραμμα και εξέλιξη δε θα μπει σε αυτή τη κατηγορία. Μιλάει για τα ευκαιριακά φαρμαρίσματα που κάνω εγώ εσύ και αρκετοί ακόμα με μερικές κάρτες σπίτια μας, να μην μας αφήνει όμως εντύπωση οτι κάνουμε και τίποτα σπουδαίο και πρωτοποριακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vill_la είπε

Θενκς αλλά δεν βρίσκω στην διάσταση που θέλω 2mm,3mm στα 12w/mK και σκέφτομαι ή να πάρω 3 σειρές 1mm και να τις πατήσω μια πάνω στην άλλη ή να πάρω τα 8w/mk 50χ50χ2μμ και να αρχίζω να ενώνω ..

Ποία θα ήταν ποιο σωστή λύση ?

Οι μνήμες μόνο θέλουν 2mm για μπροστά επαφή με heatsink και πίσω 3mm για backplate από ότι διαβάζω . Βέβαια αφού θα την ανοίξω έλεγα να αλλάξω ότι μπορούσα σε vrm pad Κλπ..

Δεν ειναι σωστο να χρησιμοποιεις 2 pads μαζι γιατι μπορει να παγιδευτει αερας και να χασεις απο την αποδοση. Καλυτερα παρε απο τα απο πανω 3mm (αν και πιστευω 2μμ θα σου φτασουν για το backplate, δεν θελει παραπανω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ΟΚ τότε. Γιατί απάντησε στον herald ο οποίος ανέφερε μεγάλες mining φάρμες και όχι ευκαιριακό mining με 1-2 κάρτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

ΟΚ τότε. Γιατί απάντησε στον herald ο οποίος ανέφερε μεγάλες mining φάρμες και όχι ευκαιριακό mining με 1-2 κάρτες..

 

19 λεπτά πριν, GKat76 είπε

Μα τι ειναι αυτα που λετε εδω μεσα? 

Μου συγκρινεις roi σε επιχειρηση, με roi σε μια καρτα γραφικων που χρησιμοποειτουνταν και αγοραζονταν ως επι το πλειστον για γκειμινγκ

Ειναι δυνατον να μου συγκρινεις σοβαρο επενδυτικο προτζεκτ το οποιο λαμβανει υποψιν του σ ενα μπιζνες πλαν, απο αντικειμενικες αξιες γης, φορολογικους συντελεστες χωρας στην οποια γινεται η επενδυση, αγοραστικη δυναμη υποψηφιων πελατων, αποσβεσεις κεφαλαιων, εργασιακο κοστος και ενα σωρο αλλα, με roi σε 1,2 καρτες γραφικων ιδιωτη

....

 

 

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@greekfragma Ναι βρε αυτό λέω. Δες το μήνυμα του herald. Ανέφερε για κάποιον που αγόρασε χιλιάδες rx570. Δεν μίλησε για 1-2 κάρτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν ειναι σωστο να χρησιμοποιεις 2 pads μαζι γιατι μπορει να παγιδευτει αερας και να χασεις απο την αποδοση. Καλυτερα παρε απο τα απο πανω 3mm (αν και πιστευω 2μμ θα σου φτασουν για το backplate, δεν θελει παραπανω).

Ειναι τελεια τα 2mm για backplate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

@greekfragma Ναι βρε αυτό λέω. Δες το μήνυμα του herald. Ανέφερε για κάποιον που αγόρασε χιλιάδες rx570. Δεν μίλησε για 1-2 κάρτες..

Προφανώς και αυτός που πούλησε το 2017 ολόκληρη επιχείρηση για να αγοράσει τις κάρτες δεν είναι στη κατηγορία που αναφέρεται ο Gkat76. Αυτός έκανε επιχειρηματική κίνηση αγοράζοντας επαγγελματικό χώρο με προδιαγραφές. Δεν έδωσε μερικά χιλιαρικάκια τραβώντας ρεύμα από το κοινόχρηστο της πολυκατοικίας και το νυχτερινό σε ΚΟΤ Β

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θελω με την αποψη μου να προσβαλω μελος-μελη κλπ

Για μενα συμφορουμιτες απλα, στη περιπτωση μου ειδικα π παιζω-τζογαρω με 3 καρτες, δεν υπαρχει επαρκης απαντηση στο ποτε θα παρω τα λεφτα πισω ή να μπω στι mining ή οχι? 

Τζογαρεις κατα καποιο τροπο... 

Και η ενσταση μου ειναι στον ορο investment.. 

Δεν ειναι investment για τον μεσο χρηστη.. 

Ειναι buy.. Αγορα ή μη αγορα

Αυτη ειναι η αποψη μου.. Εκτος topic.. Ναι.. Σταματαω

Συγνωμη για το σεντονι και την ενταση-ξεσπασμα.. 

Σας σεβομαι ολους😊

Επεξ/σία από GKat76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, GKat76 είπε

Δεν θελω με την αποψη μου να προσβαλω μελος-μελη κλπ

Για μενα συμφορουμιτες απλα, στη περιπτωση μου ειδικα π παιζω-τζογαρω με 3 καρτες, δεν υπαρχει επαρκης απαντηση στο ποτε θα παρω τα λεφτα πισω ή να μπω στι mining ή οχι? 

Τζογαρεις κατα καποιο τροπο... 

Και η ενσταση μου ειναι στον ορο investment.. 

Δεν ειναι investment για τον μεσο χρηστη.. 

Ειναι buy.. Αγορα ή μη αγορα

ΑΝ κανεις την αγορα τωρα, με τις τιμες που εχουν οι καρτες, θα χρειαστεις 9-10 μηνες το λιγοτερο για να παρεις τα χρηματα σου πισω (ΑΝ δεν αλλαξει κατι στην αξια του Btc και eth). Μια 3060τι που βγαζει 3 ευρω, και την παρεις τωρα 800, θες 10 μηνες.

ΑΝ τις εχεις ηδη, ειναι εξτρα χαρτζιλικι για εσενα.

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...