Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Αυτό διαβάζω τώρα, ότι πληρώνεις εσύ τα fees. Κάτι που χτυπάει άσχημα.

Ποια η γνώμη σου για Sparkpool με το PPS+ (για μία GPU);

Ειναι το ποιο μεγαλο pool , τοσος κόσμος δεν μπορεί να κανει λάθος. Για μια cpu εσυ ξέρεις ποτε θες να πληρώνεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, argimeg είπε

Από που αγοράζεις το BTC? Μιλάμε για blockchain παιδιά μην το ξεχνάτε. Εκτός και αν νομίζετε ότι τις κινήσεις θα τις ψάχνει ο εφοριακός τις δεκαετίας του 90.

Ποια η διαφορά τα 500 euro να τα κάνεις BTC σε ένα ATM με το να τα έχεις κάνει mine; Ποιος θα μπορέσει να βρει την άκρη με πολλά διαφορετικά wallet addresses; Μια χαρά γίνεται ξέπλυμα αν ο φόρος είναι μόνο 15%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Odyss3us είπε

μια που το εφερε η κουβεντα γνωριζετε οτι υπαρχει σκρουτζομαγαζο που μεταξυ αλλων δεχεται πληρωμες και σε bitcoin?

Για στειλε link να το τσεκαρουμε. Θυμαμαι ειχα πετυχει ενα με υπολογιστες δεχονταν BTC αλλα το εχασα με τα χρονια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μουλτικοπτερ στο Χαιδαρι, προχθες πηρα κατι ανεμιστηρια και το ανεφερε στους τροπους πληρωμης και μου εκανε εντυπωση, το γραφει και στο αντιστοιχο section στο site του χωρις να κανεις αγορα

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

το μουλτικοπτερ στο Χαιδαρι, προχθες πηρα κατι ανεμιστηρια και το ανεφερε στους τροπους πληρωμης και μου εκανε εντυπωση, το γραφει και στο αντιστοιχο section στο site του χωρις να κανεις αγορα

και αυτο ειναι το wallet address του https://www.blockchain.com/btc/address/1DHuAKaqD9inm4icmVENybybM6xFbvQ7Yp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Μα το θέμα είναι αν θα φορολογούνται τα κρύπτο στο πορτοφόλι ή γενικά όταν πας να κάνεις μια συναλλαγή; Γιατί αυτό έχει ουσία. Δηλαδή θα κρατήσεις τα κρύπτο στο πορτοφόλι επί 70 χρόνια και στα 90 σου που θα έχουν γίνει εκατομμύρια θα πεις "ε τώρα θα ζήσω τη ζωή μου" :P Κάποια στιγμή θα ξοδέψεις ε και τότε θα φορολογηθείς, είναι απλό..

 

aGp0nGZ_700b.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ξεκίνησα προχθές με την ταπεινή μου 1060 6GB mining μέσω nicehash καθαρά από περιέργεια. Δεν αποσκοπώ στα τεράστια κέρδη, ούτε σε κάποια μελλοντική επένδυση και εκτεταμένη ενασχόληση με αυτό.

Διάβασα όλο το τοπικ από την αρχή, παρόλα αυτά οι ρυθμίσεις μου είναι διαφορετικές από τις προτεινόμενες έχοντας κάνει όλες τις δοκιμές:

Έχω λοιπόν: 

55% power limit

68 temp limit

+100 core

+600 memory

Fan auto(συνήθως είναι 50 με αντίστοιχη θερμοκρασία στους 50 βαθμούς)

Πετυχαίνω 22,5MH με 82W. Εναλλακτική είναι με Curve 20MH με 67W. Προτίμησα το πρώτο. Και τα 2 σε DaggerHashimoto.

Ερώτηση: Είναι safe η κάρτα με τις ρυθμίσεις αυτές; Δυστυχώς στην 1060 δεν υπάρχει sensor για Vram temp. Hot spot το GPU-Z έλεγε 59 αν σχετίζεται έστω και λίγο.

Επεξ/σία από stavros750
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stavros750 είπε

Καλησπέρα, ξεκίνησα προχθές με την ταπεινή μου 1060 6GB mining μέσω nicehash καθαρά από περιέργεια. Δεν αποσκοπώ στα τεράστια κέρδη, ούτε σε κάποια μελλοντική επένδυση και εκτεταμένη ενασχόληση με αυτό.

Διάβασα όλο το τοπικ από την αρχή, παρόλα αυτά οι ρυθμίσεις μου είναι διαφορετικές από τις προτεινόμενες έχοντας κάνει όλες τις δοκιμές:

Έχω λοιπόν: 

55% power limit

68 temp limit

+100 core

+600 memory

Fan auto(συνήθως είναι 50 με αντίστοιχη θερμοκρασία στους 50 βαθμούς)

Πετυχαίνω 22,5MH με 82W. Εναλλακτική είναι με Curve 20MH με 67W. Προτίμησα το πρώτο. Και τα 2 σε DaggerHashimoto.

Ερώτηση: Είναι safe η κάρτα με τις ρυθμίσεις αυτές; Δυστυχώς στην 1060 δεν υπάρχει sensor για Vram temp. Hot spot το GPU-Z έλεγε 59 αν σχετίζεται έστω και λίγο.

DaggerHashimoto = Ethash 

Με αυτες τις θερμοκρασιες και αυτη την κατναλωση εισαι σουπερ.

προσπαθησε αν θες να αυξησεις το airflow σου και ανεβασε το power limit.

επιση το core μπορεις να το κατεβασεις, δεν παιζει πολυ ρολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Βγάζεις λεφτά με το λολ; Πρακτικά όλες οι δραστηριότητες στις οποίες υπάρχει πάρε-δώσε χρημάτων φορολογούνται. Εκτός από τους υδραυλικούς και τους ταξιτζίδες, αυτοί είναι υπεράνω νόμων στην τριτοκοσμική χώρα που ζούμε..

Βγάζεις εάν είσαι παίχτης και παίζεις σε τουρνουά και μάλιστα πολλά. ( κάτοχος μετά καφέ που το γύρισα στο mining μέχρι να με ανοίξουν παλι)

Παιδιά ψήνομαι άγρια για rtx 3090 . Πείτε μου λόγους να μην την πάρω. 

Μέρος της απόσβεσης θα είναι και να πουλήσω την 1660 ti .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, billgeo είπε

προσπαθησε αν θες να αυξησεις το airflow σου και ανεβασε το power limit.

επιση το core μπορεις να το κατεβασεις, δεν παιζει πολυ ρολο

Έχω δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς πραγματικά και έχω χειρότερη αναλογία απόδοσης/consumption πάντα.
Power Limit δεν ανεβάζω γιατί η κάρτα φτάνει μεχρι 24-24,5MH/s με κατανάλωση 115W. 
Airflow αν ανεβάσω, μειώνεται η επίδοση αλλά και ο ήχος είναι λίγο ανυπόφορος μετά το σημείο αυτό (του 50%).
Core χανω περίπου 10% απόδοση σε οποιονδήποτε άλλο συνδυασμό

Η μόνη εναλλακτική είναι το Curve που έχω 19,5MH/s περίπου με 67W αλλά αν κρίνουμε σαν συνολική κατανάλωση συστήματος, δεν αξίζει η μεταβολή (το μόνο ότι δεν ζορίζεται το core clock της κάρτας και για αυτό η αρχική μου ερώτηση).

Ευχαριστώ για την απάντηση, η υλοποίηση είναι αυτή:https://www.evga.com/products/specs/gpu.aspx?pn=e466f076-3e8f-4825-b4b0-f1863e893972

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι νομίζουν ότι μακροπρόθεσμα θα κάθονται σπίτι τους με τα πόδια ψηλά και θα βγάζουν τα προς το ζην. Φάτε τώρα που γυρίζει διότι σε λίγο καιρό θα σταματήσει το χόμπυ για όλους και θα γίνει ακόμα ένα asset στα χέρια των λίγων.

Παιδιά, ακόμα και το ξέκωλο που βγάζει λεφτά σαν influencer και κουραφέξαλα, έχει αφιερώσει κάποιες ώρες για να ντυθεί, να βαφτεί, να βιντεοσκοπησει, να κάνει edit, κτλ. Και επειδή πληρώνεται μέσω τραπέζης σε κανονικό χρήμα, συνδράμει κανονικά σαν πολίτης (μιλάμε για τους νόμιμους και τυπικούς πολίτες) στην φορολογία ενός οποίου κράτους. Ελπίζω να μην έχετε κάποιοι την ψευδαίσθηση ότι η μόνη φορολογία στην οποία θα εμπλέκεται ένας που κάνει mining, θα είναι μόνο η προμήθεια μεταξύ wallets-τραπεζών, και η φορολόγηση των τραπεζικών λογαριασμών όταν μετατραπούν τα crypto σε κανονικό νόμισμα ή αν χρησιμοποιηθεί απ' ευθείας cryptoνομισμα σε συναλλαγή για αγορά αγαθών ή υπηρεσιών.

Όλοι φορολογουνται επί του εισοδήματος τους. Το εισόδημα το αποκτούν άλλοι δουλεύοντας οχτάωρο, άλλοι δωδεκάωρο, άλλοι μη δουλεύοντας καθόλου. Έτυχε να έχουν πχ μια βαρβάτη κληρονομιά από πολλά ακίνητα και είναι απλά εισοδηματίες. Ένας μισθωτός του 8ωρου όμως, είναι δύσκολο να φτάσει στο σημείο της εύκολης, αντικειμενικά, προσπάθειας που καταβάλει ο έτοιμος κληρονόμος εισοδηματίας προκειμένου να κερδίσει χρημάτα. Με τις απόψεις όμως κάποιων απ' ότι διαπιστώνω, θεωρείται εύκολο να φτάσει στο κέρδος με την μέθοδο της εξόρυξης κρυπτονομισμάτων. Και ναι, τώρα ίσως είναι. Άρα επαγωγικά, στο μέλλον, όλοι σιγά σιγά θα στραφούν, στο εύκολο, νόμιμο πάντα (θεωρούμε ότι έχει θεσπιστεί και νομοθετικο πλαίσιο γύρω απ' αυτό κλπ), κέρδος που αποφέρει το mining. Άλλος μικρό κέρδος, άλλος μεγάλο, ανάλογα με το κεφάλαιο του. Άρα φτάνουμε στο σημείο να υπάρχουν μόνο miners, οι υπάλληλοι που θα κατασκευάζουν τον εξοπλισμό για το mining, και οι λοιποί που θα εργάζονται ως υποστήριξη των miners, δηλαδή αυτοί που θα τους ταιζουν, θα τους πλένουν και θα τους τον παίζουν που και που. Αλλά μια στιγμή! Γιατί να μην ασχοληθούν και αυτοί με το mining;;; 

Για να δουλέψει λοιπόν η όλη αλυσίδα της εργασίας, κάποιοι παράμετροι στην ανωτέρω κατάσταση πρέπει να αλλάξουν. 

Επειδή λοιπόν δεν δύναται όλοι να είναι χαλαροί εισοδηματίες, μάλλον, λέω μάλλον..., για κάποιους θα είναι ανέφικτη ή ασύμφορη η εξασφάλιση της επιβίωσης μέσω mining. 

Μην βγει κανείς και μου πει πάλι ότι αυτά είναι θεωρίες. Εφτα σελίδες τώρα, θεωρίες διαβάζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, amakrypat είπε

Βγάζεις εάν είσαι παίχτης και παίζεις σε τουρνουά και μάλιστα πολλά. ( κάτοχος μετά καφέ που το γύρισα στο mining μέχρι να με ανοίξουν παλι)

Παιδιά ψήνομαι άγρια για rtx 3090 . Πείτε μου λόγους να μην την πάρω. 

Μέρος της απόσβεσης θα είναι και να πουλήσω την 1660 ti .

........(Ύστερα από αναζητηση καταλαβα ότι θα σκασατε στα γέλια,με την ανάρτηση μου ....... αφού δεν υπάρχει ούτε για δείγμα αυτή η κάρτα)

9 λεπτά πριν, snips είπε

Κάποιοι νομίζουν ότι μακροπρόθεσμα θα κάθονται σπίτι τους με τα πόδια ψηλά και θα βγάζουν τα προς το ζην. Φάτε τώρα που γυρίζει διότι σε λίγο καιρό θα σταματήσει το χόμπυ για όλους και θα γίνει ακόμα ένα asset στα χέρια των λίγων.

Παιδιά, ακόμα και το ξέκωλο που βγάζει λεφτά σαν influencer και κουραφέξαλα, έχει αφιερώσει κάποιες ώρες για να ντυθεί, να βαφτεί, να βιντεοσκοπησει, να κάνει edit, κτλ. Και επειδή πληρώνεται μέσω τραπέζης σε κανονικό χρήμα, συνδράμει κανονικά σαν πολίτης (μιλάμε για τους νόμιμους και τυπικούς πολίτες) στην φορολογία ενός οποίου κράτους. Ελπίζω να μην έχετε κάποιοι την ψευδαίσθηση ότι η μόνη φορολογία στην οποία θα εμπλέκεται ένας που κάνει mining, θα είναι μόνο η προμήθεια μεταξύ wallets-τραπεζών, και η φορολόγηση των τραπεζικών λογαριασμών όταν μετατραπούν τα crypto σε κανονικό νόμισμα ή αν χρησιμοποιηθεί απ' ευθείας cryptoνομισμα σε συναλλαγή για αγορά αγαθών ή υπηρεσιών.

Όλοι φορολογουνται επί του εισοδήματος τους. Το εισόδημα το αποκτούν άλλοι δουλεύοντας οχτάωρο, άλλοι δωδεκάωρο, άλλοι μη δουλεύοντας καθόλου. Έτυχε να έχουν πχ μια βαρβάτη κληρονομιά από πολλά ακίνητα και είναι απλά εισοδηματίες. Ένας μισθωτός του 8ωρου όμως, είναι δύσκολο να φτάσει στο σημείο της εύκολης, αντικειμενικά, προσπάθειας που καταβάλει ο έτοιμος κληρονόμος εισοδηματίας προκειμένου να κερδίσει χρημάτα. Με τις απόψεις όμως κάποιων απ' ότι διαπιστώνω, θεωρείται εύκολο να φτάσει στο κέρδος με την μέθοδο της εξόρυξης κρυπτονομισμάτων. Και ναι, τώρα ίσως είναι. Άρα επαγωγικά, στο μέλλον, όλοι σιγά σιγά θα στραφούν, στο εύκολο, νόμιμο πάντα (θεωρούμε ότι έχει θεσπιστεί και νομοθετικο πλαίσιο γύρω απ' αυτό κλπ), κέρδος που αποφέρει το mining. Άλλος μικρό κέρδος, άλλος μεγάλο, ανάλογα με το κεφάλαιο του. Άρα φτάνουμε στο σημείο να υπάρχουν μόνο miners, οι υπάλληλοι που θα κατασκευάζουν τον εξοπλισμό για το mining, και οι λοιποί που θα εργάζονται ως υποστήριξη των miners, δηλαδή αυτοί που θα τους ταιζουν, θα τους πλένουν και θα τους τον παίζουν που και που. Αλλά μια στιγμή! Γιατί να μην ασχοληθούν και αυτοί με το mining;;; 

Για να δουλέψει λοιπόν η όλη αλυσίδα της εργασίας, κάποιοι παράμετροι στην ανωτέρω κατάσταση πρέπει να αλλάξουν. 

Επειδή λοιπόν δεν δύναται όλοι να είναι χαλαροί εισοδηματίες, μάλλον, λέω μάλλον..., για κάποιους θα είναι ανέφικτη ή ασύμφορη η εξασφάλιση της επιβίωσης μέσω mining. 

Μην βγει κανείς και μου πει πάλι ότι αυτά είναι θεωρίες. Εφτα σελίδες τώρα, θεωρίες διαβάζω. 

Δεν καταλαβαίνω αυτή η συζήτηση που βγαζει .....

Και να φορολογηθούν θα είναι έσοδα μείον έξοδα.  Βάλε ότι αγοράζεις την κάρτα 3000 ευρώ που είναι τώρα βάλε και το κόστος του ρεύματος αυτή θα είναι η φορολογία. 

Θέλω να πω ότι αυτός που κάνει mining σοβαρό έχει σκάσει και λεφτά έχει κάνει δηλαδή επένδυση.... που είναι το κακό σε αυτό. 

Πάμε λίγο παρακάτω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...