Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο mining γεμιζει ολη η vram για αυτο και ανεβαζει θερμοκρασια. Στα παιχνιδια μπορει να γεμισουν 2gb η 8gb αναλογως το παιχνιδι. Ο πυρηνας ζοριζεται στα παιχνιδια περισσοτερο και τραβαει το ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, makhno21 είπε

Λογικά όχι αφού γίνονται μεγάλο oc. Ας μας πει κάποιος με 5700-5700ΧΤ ή 3080 που βλέπει θερμοκρασίες απο gpuz ή hwinfo

Τώρα που βρήκα κάτι παλιά ss, μετά από bench σε sottr και gaming, η 5700χτ έφτανε 80-82 βαθμούς σε μνήμες. Βέβαια τώρα δεν την έχω για να συγκρίνω. 

Τώρα με 3070 είμαι στους 39 βαθμούς πυρήνα, 52 Hotspot. Ε οι μνήμες δεν θα είναι στους 75-80? (65% fan με θερμοκρασία 19 βαθμούς δωματίου) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3080 να υποθεσω

12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στο mining γεμιζει ολη η vram για αυτο και ανεβαζει θερμοκρασια. Στα παιχνιδια μπορει να γεμισουν 2gb η 8gb αναλογως το παιχνιδι. Ο πυρηνας ζοριζεται στα παιχνιδια περισσοτερο και τραβαει το ρευμα.

Γιατί γεμίζει όλη? 4,2 GB δεν είναι το DAG file περίπου για το eth? 

Δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί tbh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, amakrypat είπε

Λοιπόν παίδες ηρθε λογαριασμός καθαρός από protergia επαγγελματικό και όλος αφορα mining με τα σχετικά πρόσθετα δήμους κτλ.

Για 1225  kwh 234 ευρώ και για να μην κάνετε πράξεις 0.1910 αν kwh .

 

Εκκαθαριστικός; Γιατί έχεις 1 μήνα που κάνεις mining.

Εννοώ ... μέτρησαν το ρολόι σου πριν την έκδοση;

-----------------------------------------------------------

Σε θέματα θερμοκρασιών VRAM πλεονέκτημα έχουν οι Vega/Radeon VII λόγω σχεδίασης καθώς το die της HBM2 είναι μαζί με τον πυρήνα της GPU και έρχεται σε άριστη επαφή με την ψύκτρα, ακριβώς κάτω από το κεντρικό fan.

Σε φουλ overclock η VRAM στους 74C με τα fans πρακτικά inaudible στις 1100rpm/33%. Αν ανεβάσω στο 50% φτάνουν στους 68C.

Αυτά για τη Nitro Vega. Η Radeon VII λογικά θα είναι κάπως χειρότερα και βέβαια αν είναι blower ... μόνο οι full ανεμιστήρες σώζουν την κατάσταση.

48 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στο mining γεμιζει ολη η vram για αυτο και ανεβαζει θερμοκρασια. Στα παιχνιδια μπορει να γεμισουν 2gb η 8gb αναλογως το παιχνιδι. Ο πυρηνας ζοριζεται στα παιχνιδια περισσοτερο και τραβαει το ρευμα.

Για ethash:

Γύρω στα 4.5GB καθώς το DAG size είναι κάτι λιγότερο.

Όλη τη VRAM καταναλώνει μόνο ο TeamRedMiner με τα B-mode και C-mode (η τελευταία σε Radeon VII) που πετυχαίνουν και λίγο χαμηλότερες καταναλώσεις. Και ο lolminer έχει κάτι παρόμοιο και απλά φτάνει το usage στα 5κάτι GB.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Εκκαθαριστικός; Γιατί έχεις 1 μήνα που κάνεις mining.

Εννοώ ... μέτρησαν το ρολόι σου πριν την έκδοση;

Έχει protergia, οπότε πιθανών να έρχεται ανά μήνα. Στην τελική, και ΔΕΗ να είσαι δεν είναι δύσκολο να πάρεις 2 μετρήσεις σε διάστημα 1 μήνα. 

Πάντως μετά που ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ λογψ ενός θέματος που είχα, σαν να έχω λιγότερα stales, αλλά παραμένουν αρκετά (>5%). Το έχω παρατηρήσει ότι αυξάνονται όταν συνδέονται και άλλες συσκευές (κινητά, tv, laptop κτλ). 

Επειδή περιμένω μητρική που έχει WiFi, άραγε με Hotspot από το κινητό λέτε να έχω λιγότερα? Θα το δοκιμάσω όπως και να έχει. 

Το oc το έχω αποκλείσει ως θέμα, είναι σταθερό και βγάζει stales ακόμα και με χαμηλό oc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2021 στις 8:04 ΜΜ, GKat76 είπε

Λες?....παντως μου κανει περιεργο π κολλαει ακομα και οταν ανοιγω κανα απλο παραθυρο στα windows

Τωρα δουλευει απ το μεσημερι στον phoenix και κραταω την αναπνοη μου...

Δε λεω οτι ειναι σταθεροι παντα της nvidia, αλλα αυτο το πραγμα δε το χω ξαναδει...

Και δεν εχω πειραξει βαρια το bios...undervolting και λιγο τη μνημη "εζμπρωξα"...

Στα 40 η καθε μια παει....οταν δουλευουν, δουλευουν...αλλα

δοκιμασε και team red miner.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, amakrypat είπε

Λοιπόν παίδες ηρθε λογαριασμός καθαρός από protergia επαγγελματικό και όλος αφορα mining με τα σχετικά πρόσθετα δήμους κτλ.

Για 1225  kwh 234 ευρώ και για να μην κάνετε πράξεις 0.1910 αν kwh .

 

Σε αυτό το 0.1910 που έβγαλες μέσο όρο είναι μέσα και ο Δήμος-EΡΤ κτλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, argimeg είπε

Σε αυτό το 0.1910 που έβγαλες μέσο όρο είναι μέσα και ο Δήμος-EΡΤ κτλπ;

Είναι τα πάντα όλα 

57 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Εκκαθαριστικός; Γιατί έχεις 1 μήνα που κάνεις mining.

Εννοώ ... μέτρησαν το ρολόι σου πριν την έκδοση;

-----------------------------------------------------------

Σε θέματα θερμοκρασιών VRAM πλεονέκτημα έχουν οι Vega/Radeon VII λόγω σχεδίασης καθώς το die της HBM2 είναι μαζί με τον πυρήνα της GPU και έρχεται σε άριστη επαφή με την ψύκτρα, ακριβώς κάτω από το κεντρικό fan.

Σε φουλ overclock η VRAM στους 74C με τα fans πρακτικά inaudible στις 1100rpm/33%. Αν ανεβάσω στο 50% φτάνουν στους 68C.

Αυτά για τη Nitro Vega. Η Radeon VII λογικά θα είναι κάπως χειρότερα και βέβαια αν είναι blower ... μόνο οι full ανεμιστήρες σώζουν την κατάσταση.

Για ethash:

Γύρω στα 4.5GB καθώς το DAG size είναι κάτι λιγότερο.

Όλη τη VRAM καταναλώνει μόνο ο TeamRedMiner με τα B-mode και C-mode (η τελευταία σε Radeon VII) που πετυχαίνουν και λίγο χαμηλότερες καταναλώσεις. Και ο lolminer έχει κάτι παρόμοιο και απλά φτάνει το usage στα 5κάτι GB.

Παίρνω μέτρηση κάθε τέλος μήνα και την δίνω έτσι ώστε να πληρώνω ότι καταναλωνω όχι έναντι. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, amakrypat είπε

Είναι τα πάντα όλα 

Και αυτά γιατί τα βάζεις μέσα, έτσι και αλλιώς δεν θα τα πλήρωνες. Πόσα Δημοτικά τέλη και ΕΡΤ έχεις; Κοντά στα 10€;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Στο mining γεμιζει ολη η vram για αυτο και ανεβαζει θερμοκρασια. Στα παιχνιδια μπορει να γεμισουν 2gb η 8gb αναλογως το παιχνιδι. Ο πυρηνας ζοριζεται στα παιχνιδια περισσοτερο και τραβαει το ρευμα.

Απορία... Κανονικά δεν θα έπρεπε η 3090 να βγάζει διπλάσια απόδοση από την 3080 στο mining; Αφού έχει διπλάσια VRAM...

Γιατί η διαφορά τους είναι μόνο 45MH/s ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Απορία... Κανονικά δεν θα έπρεπε η 3090 να βγάζει διπλάσια απόδοση από την 3080 στο mining; Αφού έχει διπλάσια VRAM...

Γιατί η διαφορά τους είναι μόνο 45MH/s ???

 

γιατι δε μετρανε μονο τα Gb σε ram αλλα  και το memory bandwidth και το bus width

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, argimeg είπε

Και αυτά γιατί τα βάζεις μέσα, έτσι και αλλιώς δεν θα τα πλήρωνες. Πόσα Δημοτικά τέλη και ΕΡΤ έχεις; Κοντά στα 10€;

Δεν τα έβγαλα επίτηδες.  Για να μπορώ να έχω πλήρη εικόνα και να ξέρω τι θα δίνω περίπου κάθε τέλος μήνα.  70 με 80 είναι τα πάγια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...