Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

btw η 3070 μου εχει πλαστικο backplate. Φανταζομαι δεν εχει νοημα να προσθεσω pads, σωστα?

Δεν εχει ουτε εργοστασιακα

Το ίδιο θα ρωταγα και εγώ .Φτου μην την ματιασω 

Screenshot_2021-03-06-23-25-46-581_com.miui.gallery.jpg

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, kkatzos είπε

ή FE ή κάποια μοντέλα Zotac και κάποια MSI.

Επίσης ... οι περισσότερες που πιάνουν 100MH/s χωρίς pads έχουν κάτι ωραίες θερμοκρασίες 100-105C.

Βάζετε pads γιατί χανόμαστε... 🤣

evga και asus παιζουν αρκετα κατω απο τους 100 βαθμους καπου στους 90 με +1200mhz. 

20 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

btw η 3070 μου εχει πλαστικο backplate. Φανταζομαι δεν εχει νοημα να προσθεσω pads, σωστα?

Δεν εχει ουτε εργοστασιακα

αφου δεν εχει τσιπ απο πανω τι να τα κανει τα pads

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα,

Λεω να βαλω 2 καρτες 3060 ti για mining αλλα ακουω διαφορα για το μελλον του εθερ.. Εσεις τι λετε θα κανω αποσβεση ποτε η θα βγει το εθερ2 και θα θελει ειδικο miner? Θα μπορω να κανω mining αλλα κρυπτο με αντιστοιχο κερδος? Και γενικα θα αξιζει το mining με καρτες γραφικων μιας και ειναι πολυ ευκολα χρηματα τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Botxiu είπε

Καλησπερα και απο μενα,

Λεω να βαλω 2 καρτες 3060 ti για mining αλλα ακουω διαφορα για το μελλον του εθερ.. Εσεις τι λετε θα κανω αποσβεση ποτε η θα βγει το εθερ2 και θα θελει ειδικο miner? Θα μπορω να κανω mining αλλα κρυπτο με αντιστοιχο κερδος? Και γενικα θα αξιζει το mining με καρτες γραφικων μιας και ειναι πολυ ευκολα χρηματα τωρα?

Αν δεν εχεις τις καρτες καλυτερα οχι,εχουν πεσει ηδη τα πραγματα. Μπορεις να κανεις και αλλα ,αλλα δεν εχουν καποιο κερδος της προκοπης. Εγω παντως θα το απεφευγα προς το παρον ,ας πει και κανενας αλλος τη γνωμη του.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Botxiu είπε

Καλησπερα και απο μενα,

Λεω να βαλω 2 καρτες 3060 ti για mining αλλα ακουω διαφορα για το μελλον του εθερ.. Εσεις τι λετε θα κανω αποσβεση ποτε η θα βγει το εθερ2 και θα θελει ειδικο miner? Θα μπορω να κανω mining αλλα κρυπτο με αντιστοιχο κερδος? Και γενικα θα αξιζει το mining με καρτες γραφικων μιας και ειναι πολυ ευκολα χρηματα τωρα?

αν τις έχεις να τις βάλεις. αν δε τις έχεις και θες να αγοράσεις αβέβαιο το μέλλον αν θα σου επιστραφούν και τα χρήματα απόκτησης. κανείς δε μπορεί να σου πει με σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις τα χρήματα περίσσευμα πάρε 2 κάρτες και βάλτες να σκάβουν, αλλά το θέμα είναι που θα τις βρείς!!! Το ρίσκο δέν είναι και πολύ μεγάλο(εσύ ξέρεις τα οικονομικά σου)  με την έννοια να  χάσεις χιλιάδες €. Τουλάχιστον θα σου μείνουν οι κάρτες. Κάτι θα αξίζουν. Πάντως η αγορά είναι ψηλά ( μετοχές, κρυπτονομίσματα) και κανείς δέν ξέρει τι θα γίνει όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω. Εγω πάντως σκέφτομαι να επενδύσω κανά 4000€. Αν με ''σπρώξει'' ο άλλος που είναι να κάνουμε την συνεταιρία, μπροστά και ότι γίνει. Αυτά θέλουν ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexx είπε

Αν έχεις τα χρήματα περίσσευμα πάρε 2 κάρτες και βάλτες να σκάβουν, αλλά το θέμα είναι που θα τις βρείς!!! Το ρίσκο δέν είναι και πολύ μεγάλο(εσύ ξέρεις τα οικονομικά σου)  με την έννοια να  χάσεις χιλιάδες €. Τουλάχιστον θα σου μείνουν οι κάρτες. Κάτι θα αξίζουν. Πάντως η αγορά είναι ψηλά ( μετοχές, κρυπτονομίσματα) και κανείς δέν ξέρει τι θα γίνει όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω. Εγω πάντως σκέφτομαι να επενδύσω κανά 4000€. Αν με ''σπρώξει'' ο άλλος που είναι να κάνουμε την συνεταιρία, μπροστά και ότι γίνει. Αυτά θέλουν ρίσκο.

Και ρωτάω εγώ τώρα..... εαν έχεις 4000 γιατί δεν προχωράς σε trading.  Ασφαλές όμως ( όσο μπορείς) btc η eth ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βολεύει πολυ το Afterburner εδω και χρόνια. Γνωρίζει κανείς πως επεκτείνω τα όρια ωστε να μπορεί να πάει η τάση κάτω απο 0.8V σε μια 5700xt; Εχω ρυθμίσει τα limits με MorePowerTool αλλά πάλι η μπαρα δεν κατεβαίνει παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, UnderZero είπε

Τίμιες καρτουλες οι 5700/5700xt

 

 

5700xt.jpg.e36d46a4f85d06c0edc708adfafb89b8.jpg

 

11 ώρες πριν, danaos7 είπε

Σούπερ ...εγώ εδώ είμαι στην καλύτερη 

Screenshot_2021-03-06-22-00-00-685_com.miui.gallery.jpg

για μοιραστείτε τις ρυθμίσεις σας βρε παιδιά...
εγώ με ρυθμίσεις μέσω adrenaline, το καλύτερο που έχω καταφέρει είναι με 1250 core στα 750mV και 1830 μνήμη, να πιάσω 52MH στα 89w...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Τα 85 mh/s δεν παιζουν για 3080 ειναι πολυ λιγα ,μονο η eagle  βγαζει τοσα αναγκαστικα γτ πρεπει να της κατεβασεις την vram κατω απο το στοκ για να μην κανει throttle ,αντι για pads η giga εβαλε τσιχλες.

Αλλαξα και εγω pads και κερδισα 6-8 βαθμους στην tjunction της vram

PSX_20210306_223648.jpg.0777564d95342678c9ad71595adf1d35.jpg

 

εσυ εχεις 3070 ,non gddrx δλδ ;)

 

@akoinonitos

Το accepted hasrate σου είναι κατά μέσο όρο εκει στα 132?

Βλέπω πολλά ντιπς (min 52 max 131)και δεν είναι σταθερό αλλα τουλάχιστον είναι στο μέσο όρο του hashrate που βλέπω της κάρτας, με mem junc χωρις φαινομενικά να κάνει throlling 102-104

Υπόλοιποι με 3080 και nicehash που κάθεται το accepted hasrate σας?

Screenshot_20210307_091947_com.nicehash.metallum.jpg.840213d226d82339cbf452e754e0ac8e.jpg

 

Επεξ/σία από vill_la
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, vill_la είπε

@akoinonitos

Το accepted hasrate σου είναι κατά μέσο όρο εκει στα 132?

Βλέπω πολλά ντιπς (min 52 max 131)και δεν είναι σταθερό αλλα τουλάχιστον είναι στο μέσο όρο του hashrate που βλέπω της κάρτας, με mem junc χωρις φαινομενικά να κάνει throlling 102-104

Υπόλοιποι με 3080 και nicehash που κάθεται το accepted hasrate σας?

Screenshot_20210307_091947_com.nicehash.metallum.jpg.840213d226d82339cbf452e754e0ac8e.jpg

ναι δεν ειναι σταθερο , μην δινεις σημασια. Throttling θα εχεις αν φτασει τους 110 η vram.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση προς ειδικούς.

Έστω ότι έχω 2 κάρτες σε ένα pc.

Μπορώ με την μία να παίζω παιχνίδια και με την άλλην να κάνω mining;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι. Εννοείται αυτήν που θα παίζεις games θα την έχεις συνδεμένη με το monitor.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ναι. Εννοείται αυτήν που θα παίζεις games θα την έχεις συνδεμένη με το monitor.

 

Ναι συμφωνώ, αλλά κάπου διάβασα ότι για να παίξεις, πρέπει να πρώτα να σταματήσεις το πρόγραμμα του mining.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν έχεις μια κάρτα. Αν έχεις δύο δεν υπάρχει θέμα. Και μια να έχεις δεν σημαίνει ότι δεν θα παίζει το game, αλλά θα παίζει χάλια γιατί θα χρησιμοποιείται και αλλού η κάρτα ή θα είναι χάλια το hashrate. Δεν ξέρω ποιο παίρνει προτεραιότητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...