Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, xokarinos said:

Καλησπέρα σε όλους
έτυχε να εχω μια παλιά 1080 TI MSI Seahawk και είπα ας δοκιμάσω λίγο να κάνω mining με PhoenixMiner.
θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσες συνεχόμενες ήμερες μπορεί να " τρέχει "  η κάρτα χωρίς να κινδυνεύει να βγει OFF ?
1080ti.jpg.dd279039def8d02c4494999ad7913399.jpg


 

Ατελείωτες μέρες. 

Με αυτές τις ρυθμίσεις δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Δουλέυει τόσο χαλαρά με τόσο καλές θερμοκρασίες... Πραγματικά είναι αξιοζήλευτη η υδρόψυξη :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αναφορικα με το οτι καποιοι miners θελουν να οργανωθουν και μεταφερουν το hash power τους μαζικα.

Αυτο με το 51% και οτι μπορει να δεχτει επιθεση δεν καταλαβα.Τι ακριβως γινεται μπορει καποιος να μου το εξηγησει να μαθαινουμε και εμεις οι νουμπαδες εστω και για εγκυκλοπαιδικους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, GKat76 είπε

ολοι ethermine 1 Απριλιου λοιπον...για να δουν τι θα παθουν οι dev του eth 😃

Εάν όντος αρχίσει να ανεβαίνει το hash rate του από τέλος του μήνα θα γυρίσω 1.2gh εκεί. Πολύ γουστάρω να δω 51% attack ..εάν γίνει θα πέσει κατακόρυφα η τιμή του eth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, icenex είπε

Αναφορικα με το οτι καποιοι miners θελουν να οργανωθουν και μεταφερουν το hash power τους μαζικα.

Αυτο με το 51% και οτι μπορει να δεχτει επιθεση δεν καταλαβα.Τι ακριβως γινεται μπορει καποιος να μου το εξηγησει να μαθαινουμε και εμεις οι νουμπαδες εστω και για εγκυκλοπαιδικους λογους.

Αν ελέγχεις το 51% του hashrate ελέγχεις το 100% του blockchain. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, omitziz είπε

Εάν όντος αρχίσει να ανεβαίνει το hash rate του από τέλος του μήνα θα γυρίσω 1.2gh εκεί. Πολύ γουστάρω να δω 51% attack ..εάν γίνει θα πέσει κατακόρυφα η τιμή του eth.

μπορεις αν δεν θελεις να στοχοποιηθεις...

να μου στειλης 2-3 3080 σου, να "μοιραστουν" τα 1,2gh σε παραπανω απο εναν miners δλδ

αν δεν εχεις 3080, θα αρκεστω κ στις 3070...

και γω σου δινω υποσχεση οτι θα τα "ριξω" στον ethermine😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν ελέγχεις το 51% του hashrate ελέγχεις το 100% του blockchain. 

Αυτο τι σημαινει στην πραξη οτι δηλαδη γινεται με τις μετοχες μιας εταιρειας? Η σημαινει οτι αν πχ αποκτησει καποιος προσβαση σε ολο αυτο το hashrate μπορει να αλλαξει πχ τα δεδομενα μεσα και πχ να τυπωσει νομισματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, icenex είπε

Αυτο τι σημαινει στην πραξη οτι δηλαδη γινεται με τις μετοχες μιας εταιρειας? Η σημαινει οτι αν πχ αποκτησει καποιος προσβαση σε ολο αυτο το hashrate μπορει να αλλαξει πχ τα δεδομενα μεσα και πχ να τυπωσει νομισματα?

Να τυπώσει από όσο ξέρω δεν μπορεί, απλά όλα τα block rewards τα παίρνει ο ίδιος ή μπλοκάρι συναλλαγές να μην γίνονται καθόλου. Παίζει και double spending αλλά δεν έχω ιδέα πώς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, icenex είπε

Αυτο τι σημαινει στην πραξη οτι δηλαδη γινεται με τις μετοχες μιας εταιρειας? Η σημαινει οτι αν πχ αποκτησει καποιος προσβαση σε ολο αυτο το hashrate μπορει να αλλαξει πχ τα δεδομενα μεσα και πχ να τυπωσει νομισματα?

https://youtu.be/v1Qw4vZsqBc?t=229

στο reddit καπχιοι συζητανε οτι οι dev εχουν σαν backup τα asics και δεν θα "ιδρωσει το αυτι" τους απο τετχιες κινησεις των κατα τοπων miners...υπαρχουν φαρμες με asics κει εξω

 

 

Opera Στιγμιότυπο_2021-03-08_203224_www.reddit.com.png

ναι φοβουνται ισως και για double spending απ οτι λεει στο βιντεο...

double spending ορισμος γενικα

"Η διπλή δαπάνη είναι ένα πιθανό ελάττωμα σε ένα σύστημα ψηφιακών μετρητών στο οποίο το ίδιο ενιαίο τοκεν μπορεί να δαπανηθεί περισσότερες από μία φορές. 
Όπως και με τα πλαστά χρήματα, αυτές οι διπλές δαπάνες οδηγούν σε πληθωρισμό δημιουργώντας ένα νέο ποσό αντιγραμμένου νομίσματος που δεν υπήρχε προηγουμένως. 
Αυτό υποτιμά το νόμισμα σε σχέση με άλλες νομισματικές μονάδες ή αγαθά και μειώνει την εμπιστοσύνη των χρηστών καθώς και την κυκλοφορία και διατήρηση του νομίσματος."

εδω λοιπον μπαινει στο παιχνιδι ο miner...και γινεται μπαχαλο🙂

ο Bits Be Trippin' λεει μ αλλα λογια, αυτο που παρεχουν οι miners στο δικτυο να μην υποτιμαται απο τους dev, ωστε να προσπαθουν να έχουν το μεγιστο της ασφαλειας με το μινιμουμ κοστος...

μεγιστοποιηση των κερδων δλδ με περιορισμο του κοστους....burned fees θα προτιμαται το eth κλπ κλπ

αρα μεγαλυτερη χρηση...αρα μεγαλυτερα ολα 🙂 

μα τι μου θυμιζει αυτο?....κλασικη οικονομικη θεωρια?...απαπαπα...στη ψηφιακη εποχη τετχιο πραμα?

 


 

Επεξ/σία από GKat76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το Kraken, ποια εφαρμογή κατεβάζουμε από το store? Kraken ή kraken pro? 

Επισης μιας και σε 46 ώρες έχω payout σε λογαριασμό address kraken, πως να κινηθώ για να μεταφέρω τα χρήματα στην τράπεζα? Απευθείας από Kraken ή να τα στείλω πρώτα σε κάνα coinbase (σε eth) και από εκεί μετά? 

Επισης, αναλόγως το fee, να αλλάξω μετά σε κάνα coinbase απευθείας? Θέλω να δω αν θα κρατήσει και σε εμένα 9% (0.0045 από 0.05)

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18ημέρες 24/7 με την 5700 δε το λες άσχημα το καθαρό 100άρικο. Και πάει τρένο πάλι από χθες για να πιάσει 200+...να μας κάτσει τόσο καλά;

18daysBTC100.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Σχετικά με το Kraken, ποια εφαρμογή κατεβάζουμε από το store? Kraken ή kraken pro? 

Kraken Pro λέγεται.

6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Επισης μιας και σε 46 ώρες έχω payout σε λογαριασμό address kraken, πως να κινηθώ για να μεταφέρω τα χρήματα στην τράπεζα? Απευθείας από Kraken ή να τα στείλω πρώτα σε κάνα coinbase (σε eth) και από εκεί μετά? 

Αφού θα σου φάει στην αρχή τα fees για deposit από το pool στο wallet τους δεν έχει νόημα να τα μεταφέρεις μετά αλλού. Είτε τα αφήνεις εκεί και κάνεις trade με τα πολύ χαμηλά fees του Kraken (τα χαμηλότερα από οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία αν δεν κάνω λάθος) είτε τα στέλνεις με έμβασμα στην τράπεζα σου (χρεώνει 1€ το έμβασμα). AN αποφασίσεις να τα μεταφέρεις αλλού (ως ETH) θα σε χρεώσει άλλα 0.0017 ETH. Μπορείς βέβαια να τα κάνεις πρώτα trade σε άλλο νόμισμα με πολύ χαμηλή προμήθεια 0,26% (π.χ. Cardano) και να σε χρεώσει μόνο 0.6 ADA για το withdrawal. Προσωπικά, αφού την πάτησα, τα άφησα εκεί να αβγατίσουν 😄 και ψιλοδοκιμάζω με προσεκτικές κινήσεις το trading.

6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Επισης, αναλόγως το fee, να αλλάξω μετά σε κάνα coinbase απευθείας? Θέλω να δω αν θα κρατήσει και σε εμένα 9% (0.0045 από 0.05)

Εννοείται θα αλλάξεις. Μία φορά την πατάμε!

Δεν είναι πάντα 9%. Εξαρτάται από το gas price (και από το ποσό σε ETH που κατατίθεται). Μπορεί να είναι λιγότερο ή παραπάνω.

Εγώ έφτιαξα wallet σε coinbase πάντως που δεν έχει τέτοιες γελοίες χρεώσεις και συνεργάζεται με Revolut (το Kraken δε δέχεται Revolut) και έχει χαμηλή χρέωση για έμβασμα 0,15€.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, για wallet έχω το binance μιας και είχα κάνει εκεί εγγραφή για να πάρω κάποια κρυπτονομίσμσατα. και όταν κάνω mining τα στέλνω απ ευθείας εκεί.  Είναι οκ η υπάρχει κανά καλύτερο π.χ coinbase?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, greekfragma είπε

Στις 18ημέρες 24/7 με την 5700 δε το λες άσχημα το καθαρό 100άρικο. Και πάει τρένο πάλι από χθες για να πιάσει 200+...να μας κάτσει τόσο καλά;

18daysBTC100.JPG

ωραίος? Να ρωτήσω, γιατι κανεις mine btc και οχι ehthereum ποθ ειναι πιο αποδοτικο γιαυτες τις καρτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Xorxhs! είπε

ωραίος? Να ρωτήσω, γιατι κανεις mine btc και οχι ehthereum ποθ ειναι πιο αποδοτικο γιαυτες τις καρτες?

Δεν κανει mining αλλά πουλάει το hashrate του και πληρώνεται σε BTC 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...