Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, ooaris είπε

Δεν τα έστειλες κατευθείαν κρακεν. Τα έστειλες στο εξωτερικό Wallet του κρακεν. Είναι λογικό να πληρώσεις eth network fees από το wallet στο ανταλακτηριο... Και αυτόν τον καιρό τα eth fees είναι στο Θεό. 

Έπρεπε να στείλεις από ethermine κατευθείαν σε deposit - eth address στο ανταλακτηριο. 

Ενα wallet έχει το Kraken και είναι αυτό.

Δεν έχει άλλο και το αναφέρει ότι ενώ για άλλα νομίσματα είναι Free ή έχουν στάνταρ προμήθεια, συγκεκριμένα για ETH έχει variable fees. Ξέρουν τι κάνουν οι τύποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, ooaris είπε

Το τανίσατε. Για κάνα 50αρικο που, φαντάζομαι, έδωσες, καλά είναι. 

Αν φυσικά δεν πήρε και τίποτα άλλο μαζί του. 

Τρελός είσαι ? 10€ τα είχα πάρει 1200 και 750w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ξαναρωταω, οσον αφορα το Payout σε coinbase, ποση προμηθεια κραταει το coinbase?

Δεν κρατάει. Το αναφέρει άλλωστε.

Μετά δίνεις 0,15€ για SEPA αλλά θα πληρώσεις την προμήθεια της ελληνικής Τράπεζας. Ή αν έχεις Revolut τα στέλνεις εκεί και σου κρατάει 0,3€ (αν δεν κάνω λάθος) για μικρά ποσά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ενα wallet έχει το Kraken και είναι αυτό.

Δεν έχει άλλο και το αναφέρει ότι ενώ για άλλα νομίσματα είναι Free ή έχουν στάνταρ προμήθεια, συγκεκριμένα για ETH έχει variable fees. Ξέρουν τι κάνουν οι τύποι.

Ναι οκ. Όλα τα ανταλακτηρια έχουν και τα hot wallet /app.

Αναφερουν variable fees επειδή ειναι  fees του ethereum network. Δεν φταίνε αυτοί. 

Αποφεύγετε να στέλνετε τα mined ethereum σε external hot/cold wallets αν δεν έχετε σκοπό να τα κρατήσετε για χρόνια σε eth. 

Στείλτε τα κατευθείαν στο section "deposit crypto" των ανταλλακτηριων. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, ooaris είπε

Το τανίσατε. Για κάνα 50αρικο που, φαντάζομαι, έδωσες, καλά είναι. 

Αν φυσικά δεν πήρε και τίποτα άλλο μαζί του. 

Τρελός είσαι ? 10€ τα είχα πάρει 1200 και 750w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν κρατάει. Το αναφέρει άλλωστε.

Μετά δίνεις 0,15€ για SEPA αλλά θα πληρώσεις την προμήθεια της ελληνικής Τράπεζας. Ή αν έχεις Revolut τα στέλνεις εκεί και σου κρατάει 0,3€ (αν δεν κάνω λάθος) για μικρά ποσά.

εγώ πάντως έστειλα χθες 77  από binance σε revolut και κράτησε 0,8  το binance και 0  η Revolut.

Επεξ/σία από Sarevok19
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες επειδή τα κάναμε λίγο αχταρμά. Όταν λέμε payout, είθισται να παραπέμπει σε αποστολή eth απο pool σε κάποιο άλλο eth address.

Όταν γυρίζουμε τα eth  σε ευρώ σε κάποιο ανταλακτηριο και θέλουμε να τα βγάλουμε στην τράπεζα μας, σε Fiat, το λεμε cashout. 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, ooaris είπε

Αποφεύγετε να στέλνετε τα mined ethereum σε external hot/cold wallets αν δεν έχετε σκοπό να τα κρατήσετε για χρόνια σε eth. 

Στείλτε τα κατευθείαν στο section "deposit crypto" των ανταλλακτηριων. 

Αυτό προσπαθούμε να σου πούμε, εγώ και ο @SabotazNic ότι στο Kraken, όταν μιλάμε για ETH, το "deposit crypto" που αναφέρεις δεν υπάρχει μόνο σαν wallet χωρίς fees. Υπάρχει μόνο το hot wallet τους και σε αρμέγουν κανονικά, όχι αυτοί, το eth network θα πεις. Γιατί κάνουν αυτή τη διαδικασία μέσω του eth network;

Είτε για payout από pool είτε ως μεταφορά από άλλο exchange.

35 λεπτά πριν, Sarevok19 είπε

εγώ πάντως έστειλα χθες 77  από binance σε revolut και κράτησε 0,8  το binance και 0  η Revolut.

Μήπως έχεις Revolut Metal ή κάτι τέτοιο;

Γιατί κάπου διάβασα ότι πλέον για το δωρεάν πρόγραμμα τους έχουν κάποια μικρή χρέωση.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Sarevok19 είπε

εγώ πάντως έστειλα χθες 77  από binance σε revolut και κράτησε 0,8  το binance και 0  η Revolut.

Αν επέλεγες το 2ο option με 1%  binance fee  σε κάρτα και έβαζες ή την virtual κάρτα της revolut ή οποιαδήποτε prepaid, θα πλήρωνες 0.77 ευρώ όμως αντί για 0.8!

😅😎

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Αυτό προσπαθούμε να σου πούμε, εγώ και ο @SabotazNic ότι στο Kraken, όταν μιλάμε για ETH, το "deposit crypto" που αναφέρεις δεν υπάρχει μόνο σαν wallet χωρίς fees. Υπάρχει μόνο το hot wallet τους και σε αρμέγουν κανονικά. Είτε για payout από pool είτε ως μεταφορά από άλλο exchange.

Μήπως έχεις Revolut Metal ή κάτι τέτοιο;

Γιατί κάπου διάβασα ότι πλέον για το δωρεάν πρόγραμμα τους έχουν κάποια μικρή χρέωση.

Αμφιβάλω. Θα μπω από desktop να το τσεκάρω σε λιγο. 

Και επισης... Δεν σε αρμεγουν αυτοί. 

Είναι ακριβά τα eth fees. Είναι αυτός ακριβώς ο λόγος που 'κονομάμε όλοι μας που κάνουμε ethhash mining. 

Τα ίδια θα πλήρωνες και στο external wallet tou coinbase ή του binance (Trust) ή το metamask κτλ κτλ. 

Επίσης αφού τα πάτε σε wallets, τουλάχιστον πατήστε advanced options πριν το transaction και μειώστε τα gwei να πάει λίγο πιο αργά αλλά και πιο φθηνά. Μην το αφήνετε στο default. 

19 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Αυτό προσπαθούμε να σου πούμε, εγώ και ο @SabotazNic ότι στο Kraken, όταν μιλάμε για ETH, το "deposit crypto" που αναφέρεις δεν υπάρχει μόνο σαν wallet χωρίς fees. Υπάρχει μόνο το hot wallet τους και σε αρμέγουν κανονικά, όχι αυτοί, το eth network θα πεις. Γιατί κάνουν αυτή τη διαδικασία μέσω του eth network;

Είτε για payout από pool είτε ως μεταφορά από άλλο exchange.

Μήπως έχεις Revolut Metal ή κάτι τέτοιο;

Γιατί κάπου διάβασα ότι πλέον για το δωρεάν πρόγραμμα τους έχουν κάποια μικρή χρέωση.

Πάνω στο μπλε τασκ μπαρ (desktop version) του Kraken. Ειναι το tab Funding.
Επιλεγεις ενα απο btc/ltc/eth/xrp/usdt ,αναλογως ποιο νόμισμα θες να στειλεις και πατας "deposit"
Εκει , παιρνεις το ethereum address και το κανεις paste στο .bat του εκάστοτε miner και pool.
Και ετσι γλιτωσες τα fees του δικτυου μιας που το ethermine αναλαμβανει να τα στείλει με δικά του έξοδα.
 

kraken eth2.PNG

eth kraken.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, omitziz είπε

Hp 1200w platinum. 2 χρόνια το ειχα εγώ , πριν δεν ξέρω πόσο δούλεψε ήταν από ebay. 8 κάρτες είχε πάνω , όχι πάνω από 850w

Πήγαινε το σε ηλεκτρολόγο-ηλεκτρονικο να στο φτιάξει. Κάνα πηνίο η κανένας πυκνωτής τα κακαρωσε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ooaris είπε

Πάνω στο μπλε τασκ μπαρ (desktop version) του Kraken. Ειναι το tab Funding.
Επιλεγεις ενα απο btc/ltc/eth/xrp/usdt ,αναλογως ποιο νόμισμα θες να στειλεις και πατας "deposit"
Εκει , παιρνεις το ethereum address και το κανεις paste στο .bat του εκάστοτε miner και pool.
Και ετσι γλιτωσες τα fees του δικτυου μιας που το ethermine αναλαμβανει να τα στείλει με δικά του έξοδα.

Επαναλαμβανομαστε.

Αυτό ακριβώς κάναμε. Ακριβως αυτο που περιγράφεις.

Διάβασε τωρα από την εικόνα που ανέβασες το προτελευταίο bullet (τελεία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Πήγαινε το σε ηλεκτρολόγο-ηλεκτρονικο να στο φτιάξει. Κάνα πηνίο η κανένας πυκνωτής τα κακαρωσε.

 

Παίζει να του πάρει πάνω από τα 10 ευρώ που έδωσε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Επαναλαμβανομαστε.

Αυτό ακριβώς κάναμε. Ακριβως αυτο που περιγράφεις.

Διάβασε τωρα από την εικόνα που ανέβασες το προτελευταίο bullet (τελεία).

Από εκεί, που είναι τo depository/crypto portofolio τους, για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω, σου μεταφέρουν τα eth σε κάποιο άλλο wallet χωρίς να σε ρωτήσουν; 

Μετα από αυτό το 2ο txn τα eth που βρίσκονται; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Μήπως έχεις Revolut Metal ή κάτι τέτοιο;

Γιατί κάπου διάβασα ότι πλέον για το δωρεάν πρόγραμμα τους έχουν κάποια μικρή χρέωση.

Έχω την απλή έκδοση, έστειλα 76,2  και τα βλέπω κανονικά στο λογαριασμό μου, ίσως για μεγαλύτερα ποσά να κρατάει προμήθεια.

 

2 ώρες πριν, ooaris είπε

Αν επέλεγες το 2ο option με 1%  binance fee  σε κάρτα και έβαζες ή την virtual κάρτα της revolut ή οποιαδήποτε prepaid, θα πλήρωνες 0.77 ευρώ όμως αντί για 0.8!

😅😎

 

ούτε σε βενζινάδικο δεν λαμβάνουμε υπόψιν τέτοια διαφορά :P :P 

 

Παρατήρησα ότι κάποιοι αναφέρονται στην τιμή της κιλοβατώρας στα 0,11  περίπου, άρα υποθέτω έχουν τη Δεή ως πάροχο. Έψαξα τις τιμές που δίνουν οι άλλοι πάροχοι και τυχαία με πήρε τηλέφωνο προχθές η watt and volt, μετά από υπολογισμό σύμφωνα με το δικό τους συμβόλαιο, έχω κέρδος 50  το τετράμηνο στο λογαριασμό(έχουν μια ετήσια συνδρομή αλλά μισές σχεδόν τιμές για την κιλοβατώρα).

Οπότε μου δημιουργείται η απορία πως και δεν πάτε σε άλλο πάροχο, μήπως μου ξεφεύγει κάτι και δε λέει να αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα watt and volt στο προηγουμενο σπιτι ισχυει αυτο με το παγιο( αν με ρωτας τωρα καλυτερα να πας σε αλλη εταιρεια που αυτο το παγιο βγαινει λιγοτερα γιατι ειναι με 2-3 ευρω το μηνα σε αλλους παροχους ενω σε αυτους αυτο το ποσον το πληρωνεις μια φορα το χρονο). Τωρα που μετακομισα εχω nova energy γιατι αν εβαζα και ρευμα θα ειχα τσαμπα την μετακομιση του τηλεφωνου που ητανε 70 ευρω αν θυμαμαι καλα..Επισης αν θυμαμαι καλα εχω 0.07 την κιλοβατορα χωρις φπα. δηλαδη γυρω στα 8 λεπτα την κιλοβατορα χοντρικα. Λογικα αν καις ενα σεβαστο ποσο σε κιλοβατορες αξιζει γιατι γλιτωνεις καλα λεφτα. Πχ στο προηγουμενο σπιτι επειδη δεν ειχε θερμανση επι το πληστον ημουν με Κλιματιστικο και σομπες χαλαζια..Στην δεη θα πληρωνα πολλα με τις 2000-2500 κιλοβατορες ρευμα που εκαιγα οταν ειχε κρυο παιζει να γλυτωσα κανα 500αρι σε εναν χρονο με τις χρεωσεις της watt.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...