Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ τώρα έχω κάνει uv και είναι στους 50-52 βαθμούς οπότε τα fans είναι χαμηλά, αλλά τα έβαλα σταθερά στα 45% (γιατί παραπάνω αρχίζουν και ακούγονται) για να υπάρχει airflow για τις μνήμες αφού απ' ότι καταλαβαίνω αυτές βαράει πιο πολύ. Η κάρτα έχει και heatsink για τις μνήμες με thermal pads οπότε φαντάζομαι θα είμαι ΟΚ. Γιατί δεν έχει αισθητήρα να βλέπω την θερμοκρασία τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ τώρα έχω κάνει uv και είναι στους 50-52 βαθμούς οπότε τα fans είναι χαμηλά, αλλά τα έβαλα σταθερά στα 45% (γιατί παραπάνω αρχίζουν και ακούγονται) για να υπάρχει airflow για τις μνήμες αφού απ' ότι καταλαβαίνω αυτές βαράει πιο πολύ. Η κάρτα έχει και heatsink για τις μνήμες με thermal pads οπότε φαντάζομαι θα είμαι ΟΚ. Γιατί δεν έχει αισθητήρα να βλέπω την θερμοκρασία τους..

Από τη μία είναι η μακροβιότητα των ICs και από την άλλη των ανεμιστήρων. Υποθέτω ότι σε υψηλότερο rpm έχουν μεγαλύτερη φθορά οι ανεμιστήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Από τη μία είναι η μακροβιότητα των ICs και από την άλλη των ανεμιστήρων. Υποθέτω ότι σε υψηλότερο rpm έχουν μεγαλύτερη φθορά οι ανεμιστήρες.

45% δεν το λες και ψηλό πάντως. Βέβαια είναι όλη μέρα αλλά τουλάχιστον είναι σε σταθερή ταχύτητα χωρίς πάνω κάτω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μερικές xfx 580 xxx gts που δουλεύουν 3+ χρόνια στους 62C και 70% fans. Φτου φτου κανένα θέμα μέχρι τώρα.(1 μητρική και αρκετά τροφοδοτικά δεν ήταν τόσο τυχερά βέβαια)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό. Γενικά είναι σχεδιασμένες να τρέχουν συνέχεια. Ειδικά σε μία καλή υλοποίηση με καλή ψύξη και καλά fans, και σε σωστό περιβάλλον χωρίς σκόνη να γεμίζουν τα bearings φαντάζομαι δεν υπάρχει θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Arkin είπε

Μετρητά χρησιμοποιουν τα καταστήματα που θέλουν να φοροδιαφυγουν δεν υπάρχει άλλος λόγος να συνεχίζουμε να τα χρησιμοποιουμε. Club πχ που βαράνε το μπουκάλι 150 ευρώ πάντα περνουν μόνο μετρητά αλλά είναι οι κλασικοί απατεώνες που διακινούν μόνο μαύρα. Θα έπρεπε να εξαφανιστούν τα μετρητά μπας και γίνουμε σοβαρή χώρα κάποια στιγμή. 

Να πω την αλήθεια ήμουν της ίδια γνώμης, Δεν χρησιμοποιώ μετρητά σχεδόν από το 2006, και όποιος δεν δέχεται κάρτα, απλά δεν ψωνίζω.

Αλλά νομίζω ότι ορατός ο κίνδυνος του αρνητικού επιτοκίου. Ένα πενηντάρικο, μπορεί να αλλάξει 50 χέρια, και πάλι 50 ευρώ θα αξίζει. 50 ευρώ σε ηλεκτρονικές συναλλαγές, μετά από 50 "χέρια" δεν θα υπάρχει, τίποτα, θα έχει εξαϋλωθεί από τους μεσάζοντες.

Νομίζω ότι μόλις μας κλειδώσουν σε ηλεκτρονικά συστήματα και δεν θα υπάρχει η επιλογή των μετρητών, τότε θα δούμε και τα "τέλη" για να έχουμε ¨"λογαριασμό".

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Εχω βρει άκρη να αγοράσω 2x3060ti με 400€ τη μία. Σκοπός να χρησιμοποιηθούν αποκλειστικά για eth mining. Δεδομένου οτι θα πρέπει να αγοράσω και motherboard-cpu-psu-ram κλπ το κόστος περίπου θα πάει στα ~1200€

Αξίζει? Δεδομένου οτι θα είμαι περίπου στα 120mh/s συνολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, omitziz είπε

Έχω μερικές xfx 580 xxx gts που δουλεύουν 3+ χρόνια στους 62C και 70% fans. Φτου φτου κανένα θέμα μέχρι τώρα.(1 μητρική και αρκετά τροφοδοτικά δεν ήταν τόσο τυχερά βέβαια)

Μην ανησυχείς δεν παθαίνουν απολύτως τίποτα ιδικά εσύ που το τρέχεις στους 62c το πολύ πολύ να σου χαλάσει ο ανεμιστήρας 👍 το αλλάζεις πολύ εύκολα με ελάχιστο κόστος 👍

1 ώρα πριν, Angeldust είπε

Καλημέρα,

Εχω βρει άκρη να αγοράσω 2x3060ti με 400€ τη μία. Σκοπός να χρησιμοποιηθούν αποκλειστικά για eth mining. Δεδομένου οτι θα πρέπει να αγοράσω και motherboard-cpu-psu-ram κλπ το κόστος περίπου θα πάει στα ~1200€

Αξίζει? Δεδομένου οτι θα είμαι περίπου στα 120mh/s συνολικά.

Ναι αξίζει 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Angeldust είπε

Καλημέρα,

Εχω βρει άκρη να αγοράσω 2x3060ti με 400€ τη μία. Σκοπός να χρησιμοποιηθούν αποκλειστικά για eth mining. Δεδομένου οτι θα πρέπει να αγοράσω και motherboard-cpu-psu-ram κλπ το κόστος περίπου θα πάει στα ~1200€

Αξίζει? Δεδομένου οτι θα είμαι περίπου στα 120mh/s συνολικά.

CPU και ram δεν σε νοιάζει, πάρε CPU με 30€ και ram 1 8αρι στικάκι, το φτηνότερο. PSU εξαρτάται αν σκοπεύεις να κουμπώσεις και άλλες κάρτες πάνω στην πορεία, πάντως πάρει κάτι με καλό efficiency ανεξαρτήτος watt. Για mobo επίσης εξαρτάται αν θες να κουμπώσεις επιπλέον κάρτες στη πορεία, οπότε πάς στα 150-200€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Angeldust είπε

Καλημέρα,

Εχω βρει άκρη να αγοράσω 2x3060ti με 400€ τη μία. Σκοπός να χρησιμοποιηθούν αποκλειστικά για eth mining. Δεδομένου οτι θα πρέπει να αγοράσω και motherboard-cpu-psu-ram κλπ το κόστος περίπου θα πάει στα ~1200€

Αξίζει? Δεδομένου οτι θα είμαι περίπου στα 120mh/s συνολικά.

Πολύ φθηνά δεν είναι τα 400€ για 3060ti? Δεν ξέρω που τις βρήκες αλλά πρόσεχε αν είναι τίποτα αντικαταβολή. Αν είναι από γνωστό ή φίλο ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια στο coinbase πως κάνουμε verify την διεύθυνση; Έβαλα λογαριασμό ρεύματος αλλά δεν το δέχτηκε, μάλλον επειδή είναι στα ελληνικά. Έβαλα ένα εκκαθαριστικό απ' την τράπεζα και βλέπω ότι αργεί, άρα λογικά πάλι άκυρο θα ρίξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Παιδια στο coinbase πως κάνουμε verify την διεύθυνση; Έβαλα λογαριασμό ρεύματος αλλά δεν το δέχτηκε, μάλλον επειδή είναι στα ελληνικά. Έβαλα ένα εκκαθαριστικό απ' την τράπεζα και βλέπω ότι αργεί, άρα λογικά πάλι άκυρο θα ρίξει..

Θέλει στα αγγλικά statement .. έχει και άλλο τρόπο έλα pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα λίγο τι παίζει με το hiveon γιατί εδώ https://minerstat.com/hardware/nvidia-rtx-2060 φαίνεται να είναι αρκετά καλύτερο από το nicehash. Απ' ότι είδα πρέπει να φτιάξεις ένα .bat αρχείο και θέλει το wallet. Δουλεύει με coinbase ή χρειάζεται άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Είδα λίγο τι παίζει με το hiveon γιατί εδώ https://minerstat.com/hardware/nvidia-rtx-2060 φαίνεται να είναι αρκετά καλύτερο από το nicehash. Απ' ότι είδα πρέπει να φτιάξεις ένα .bat αρχείο και θέλει το wallet. Δουλεύει με coinbase ή χρειάζεται άλλο;

Δεν ειναι μεγαλη η διαφορα απο οτι βλεπω

Εδω σε average 3 μερες βγαινει 5.17 με nicehash και 5.22 με hiveon. Με poolin eth βγαινει 5.58 που ειναι και η μεγαλυτερη διαφορα με nicehash. Δεν νομιζω να αξιζει και να χασεις ολα τα καλα του nicehash.
Screenshot-2.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...