Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, Herald είπε

2) Πάντα υπάρχει ενδιαφέρον, και πάντα θα φύγουν άμεσα αν τα βάλεις στην τρέχουσα τιμή.

Αυτό το "πάντα" δεν είναι απόλυτο. Όταν αρχίζει κατρακύλα είναι πιθανό να μη μπορείς να πουλήσεις, αν χρειάζεσαι να πουλήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Αυτό το "πάντα" δεν είναι απόλυτο. Όταν αρχίζει κατρακύλα είναι πιθανό να μη μπορείς να πουλήσεις, αν χρειάζεσαι να πουλήσεις.

Δεν παίζει, είμαι στη φάση από το 2016, ακόμα και μετά τον γκρεμό αρχές 2018 πούλαγε instantly. Τα έδωσα όλα τα BTC τότε και τα έκανα XRP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν παίζει, είμαι στη φάση από το 2016, ακόμα και μετά τον γκρεμό αρχές 2018 πούλαγε instantly. Τα έδωσα όλα τα BTC τότε και τα έκανα XRP

Όταν η τιμή κατρακυλάει σε 1-2 μέρες 200%, σημαίνει ότι μπαίνουν εντολές πώλησης που δε τις παίρνει κανείς και μετά μπαίνουν νέες εντολές πώλησης χαμηλότερα και χαμηλότερα, μέχρι κάποιος να αγοράσει. Οπότε μπορεί και να εγκλωβιστείς και να χάσεις σημαντική αξία μέχρι να πουλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίποτα δεν είναι εγγυημένο στα κρυπτονομίσματα.. ποτέ δεν ήταν ποτέ δεν θα είναι

Είναι απλώς αέρας κοπανιστός...στην πιο extreme extreme μορφή του......μιλάμε για την απόλυτη έκφραση του "κενού"

Σήμερα έχει $32000 (η μέρα πάει καλά για επιστροφή στην λογική) αύριο δεν ξέρει κανένας ...και αν η ξανθομαλλούσα που έχει πρεφάρει το πρόβλημα κινηθεί γρήγορα και επιβληθούν οι κυρώσεις  που εχει εξαγγείλει πολύ πιθανόν να εξισωθεί με την πραγματικότητα  = κενό.

Για να εξηγούμαι...για να μην παρεξηγούμαι...δεν θα με χάλαγε να είχα μερικά Bitcoin καβάτζα αλλά δυστυχώς επειδή πάντα λειτουργώ με λογική (κακό - κακό πράγμα στην εποχη μας.... ο παραλογισμός θριαμβευει..στερνή μου γνώση) ποτέ δεν μπόρεσα να "χωνέψω" πως μπορεί κάτι "τίποτα" να έχει αξία.

Πολύς κόσμος εξισώνει την όλη κατάσταση με την μανία της Τουλίπας που έσκασε στην Ολλανδία αλλά το θέμα είναι ότι ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση όταν όλα κατέρρευσαν αυτοί που "κάηκαν" τους έμειναν στο τέλος οι Τουλίπες ...το ότι δεν είχαν αξία αλλού παπά ευαγγέλιο....το λουλούδι συνέχισε να είναι στα χερια τους ......στην περίπτωση του Crypto ...τι θα μείνει....μια σειρά απο αριθμούς ...ε και....θα τους φάς ή θα τους ποτίσεις.

Όπως έλεγα σε ανάλογη κουβέντα.... θεωρώ πιο "λογικό" να μου πεί κάποιος ..."φιλαράκι πούλα τα όλα και αγόρασε εξοπλισμό να πάμε στην άλλη άκρη του κόσμου για κυνήγι θησαυρού" απο το να στήσω 1 mining rig....γιατί στο κυνήγι θησαυρού μπορεί να έχω την ανάλογη ανταμοιβή (με υψηλό ρίσκο) την οποία θα την έχω στα χέρια μου ,στα Crypto κανένας δεν μου εγγυάται τίποτα.

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, malakudi είπε

Όταν η τιμή κατρακυλάει σε 1-2 μέρες 200%, σημαίνει ότι μπαίνουν εντολές πώλησης που δε τις παίρνει κανείς και μετά μπαίνουν νέες εντολές πώλησης χαμηλότερα και χαμηλότερα, μέχρι κάποιος να αγοράσει. Οπότε μπορεί και να εγκλωβιστείς και να χάσεις σημαντική αξία μέχρι να πουλήσεις.

Τι να σου πώ, εγώ την εμπειρία μου λέω. Εσύ μάλλον εννοείς να πουλάς και να τα κάνεις €€, που οκ μπορεί να ισχύει αυτό που λές. Απλά δεν έχει και σημασία, πρέπει να εισαι πυροβολήμενος για να αρχίσεις να πουλάς όταν πέφτιε η τιμή, αυτό λέγεται panic selling. Έτσι πετάς στα σκουπίδια τα χρήματα σου :P 

Όταν πέφτει, εσύ αγοράζεις. Προφανώς αρκεί να μην έχεις βάλει εκεί όλη την περιουσία σου, που σε αυτην την περίπτωση λογικός είναι ο πανικός. Εγώ έχω επενδύσει συνολικά περί τα 15.000€, είτε σε εξοπλισμό είτε σε αγορά coins. Τα έχω ξεγράψει αυτά τα χρήματα, δεν τα είχα και ανάγκη, οπότε δεν κάνω κινήσεις πανικού. 


Και τόσο καιρό που ήταν στα 5-6-7k ήμουνα 100% σίγουρος θα ξανανέβει. Για 80k το υπόλογιζα να φτάσει τέλος του 2020 - αρχές 2021, έπεσα έξω αλλά πάλι καλά είμαστε.

7 λεπτά πριν, masteripper είπε

Τίποτα δεν είναι εγγυημένο στα κρυπτονομίσματα.. ποτέ δεν ήταν ποτέ δεν θα είναι

Στα  κρυπτονομίσματα, στα κανονικά νομίσματα, στις μετοχές, στο στοίχημα και στην ζωή την ίδια. Άμα ήταν εγγυημένο όλοι θα το κάνανε και δεν θα έβγαζε κανείς χρήματα. Και τους αριθμούς του Τζόκερ να ξέρεις, στο δρόμο καθώς πηγαίνεις στο πρακτορείο σε πατάει αμάξι. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Στα  κρυπτονομίσματα, στα κανονικά νομίσματα, στις μετοχές, στο στοίχημα και στην ζωή την ίδια. Άμα ήταν εγγυημένο όλοι θα το κάνανε και δεν θα έβγαζε κανείς χρήματα. Και τους αριθμούς του Τζόκερ να ξέρεις, στο δρόμο καθώς πηγαίνεις στο πρακτορείο σε πατάει αμάξι. 

Δεν συμφωνώ κυρίως για τα κανονικά νομίσματα....το νόμισμα μιας χώρας είναι η αντιπροσώπευση μιας χώρας....π.χ ΗΠΑ...ισχυρή χώρα --> ισχυρό νόμισμα --> $1 έχει συγκεκριμένη αγοραστική δύναμη, Ζιμπάμπουε -->ασθενής χώρα --> τυπώνει χαρτονομίσματα ονομαστικής αξίας του τρισεκατομμυρίου 

Για τις μετοχές είναι λίγο πιο χαλαρή η αντιπροσώπευση και με εξαιρετική δυναμικότητα αλλά και πάλι όσο η εταιρεία είναι δυνατή η μετοχή της έχει αξία...όσο πάει προς τον πάτο τόσο απαξιώνεται και η μετοχή της...αλλά επειδή παίζουν πολλά στο τραπέζι δεν μπορεί να το βάλεις στον ίδιο κουβά με τα νομίσματα.

Για όλα τα υπόλοιπα μιλάμε για το κενό "void"

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η διαφορά που έχει το κρύπτο απτό κανονικό νόμισμα είναι το volatility, γιαυτό και υπάρχει μικρότερη εμπιστοσυνή. Το volatility όμως δεν είναι χαρακτηριστικό των crypto, προκύπτει επειδή είναι ακόμα μικρή αγορά η οποία εξαπλώνεται αρκετά γρήγορα. Το δολλάριο που λές είναι σταθερό με μικρές διακυμάνσεις γιατί όποιος ήθελε δολλάριο, έχει αποκτήσει ήδη, εδώ και χρόνια. Το ίδιο ισχύει και με το €. Volatility υπάρχει σε κάτι τριτοκόσμικα νομίσματα για τους ίδιους λόγους.

Αν αύριο 10 χώρες αποφασίσουν να βγούν από το € και να υιοθέτησουν το $ ξέρεις τι θα συμβεί στο € έτσι? Ε το ίδιο πράγμα συμβαίνει με τα κρύπτο αυτή τη στιγμή. Κόσμος μαζικά παρατάει τα € του και τα κάνει BTC (και το μαζικά εννοώ σε σχέση με το μέγεθος της αγοράς των κρύπτο). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Herald δε διαφωνούμε, απλώς ο @kkatzos μίλησε για "εξαργύρωση" σε ευρώ οπότε να γνωρίζει πως δεν είναι "πάντα" εφικτό να γίνει αυτό στην ονομαστική τιμή αγοράς.

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν αύριο 10 χώρες αποφασίσουν να βγούν από το € και να υιοθέτησουν το $ ξέρεις τι θα συμβεί στο € έτσι? Ε το ίδιο πράγμα συμβαίνει με τα κρύπτο αυτή τη στιγμή. Κόσμος μαζικά παρατάει τα € του και τα κάνει BTC (και το μαζικά εννοώ σε σχέση με το μέγεθος της αγοράς των κρύπτο). 

Και 1-2 μόνο να φύγουν, η πτώση του ευρώ θα είναι τεράστια μεσοπρόθεσμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3070 hashrate περί τα 60 @ 160w. 
3080 ~ 100 @ 246watt.

 

Ε τι μου λές δεν είναι καλή σε perf / watt η 3090? Στα ίδια πάνω κάτω είναι και οι 3. Σκέφτομαι να χτυπήσω και 4 * 3070 που βρήκα σε καλή τιμή. Ουσιαστικά 2 3070 είναι 1 3090 σε hashrate. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Herald είπε

3070 hashrate περί τα 60 @ 160w. 
3080 ~ 100 @ 246watt.

 

Ε τι μου λές δεν είναι καλή σε perf / watt η 3090? Στα ίδια πάνω κάτω είναι και οι 3. Σκέφτομαι να χτυπήσω και 4 * 3070 που βρήκα σε καλή τιμή. Ουσιαστικά 2 3070 είναι 1 3090 σε hashrate. 

Εγώ έβγαλα 98 με 220W και ήταν και σταθερό, το είχα και δούλευε πάνω από 24 ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εγώ έβγαλα 98 με 220W και ήταν και σταθερό, το είχα και δούλευε πάνω από 24 ώρες.

Άρα μεταφράζεται σε 272w στα 122 hashes που βγάζει η 3090. Οκ, έτσι ναί.


Τις 3070 πως τις κόβεις? Ψήνομαι να πάρω μια συστοιχία 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Herald είπε

3070 hashrate περί τα 60 @ 160w. 
3080 ~ 100 @ 246watt.

 

Ε τι μου λές δεν είναι καλή σε perf / watt η 3090? Στα ίδια πάνω κάτω είναι και οι 3. Σκέφτομαι να χτυπήσω και 4 * 3070 που βρήκα σε καλή τιμή. Ουσιαστικά 2 3070 είναι 1 3090 σε hashrate. 

Μια χαρά είναι η 3090, απλά πρέπει να μπει PL για να είναι efficient

Έχω την εντύπωση ότι όλες οι Ampere GDDR6X πάνω κάτω το ίδιο είναι στα ίδια W

και όλες οι GDDR6 πάνω κάτω τα ίδια στα ίδια W

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Εγώ έβγαλα 98 με 220W και ήταν και σταθερό, το είχα και δούλευε πάνω από 24 ώρες.

Για να δούμε και το Βέγγο στα 50+ με 150W (με custom timings)

-----------------------------------------

Ποιο πορτοφόλι προτείνετε;

MEW;

Συνεργάζονται με ανταλλακτήρια αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

310 θέλει η 3090 για 122 hashrate. Πας και παραπάνω αλλά δεν είναι stable, σε 4-6 ώρες κρασάρι.

Αν η ασφάλεια είναι paramount τότε πας σε offline wallet στο PC σου. Προσωπικά τα έχω όλα στο kraken και αλαχ ου άκμπαρ. 4 χρόνια είμαι ασφαλής. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Herald είπε

3070 hashrate περί τα 60 @ 160w. 
3080 ~ 100 @ 246watt.

 

Ε τι μου λές δεν είναι καλή σε perf / watt η 3090? Στα ίδια πάνω κάτω είναι και οι 3. Σκέφτομαι να χτυπήσω και 4 * 3070 που βρήκα σε καλή τιμή. Ουσιαστικά 2 3070 είναι 1 3090 σε hashrate. 

Ti νόμισμα κάνεις mining? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...