Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

ετσι ειναι, εξαρταται κι απτο job που σκαβεις,

τις τελευταιες 4 ωρες ημουν με 37,5ΜΗ και τωρα που μπηκα σε νεο job σκαβω με 44,5!

Όχι, δε μιλάω για το Hashrate. 50 MH/s είμαι και local και σε pool hashrate.

Μιλάω για το reward (ποσοστό και πόσο που σου αναλογεί) από την εξόρυξη ενός block.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το mining είναι για χαρτζιλίκι ρε, ασχοληθείτε με το trading να ουμε :P 

 

Μου έχει κάτσει τρελά η κατάσταση, έσπρωξα σε cardano και doge και έχουν πάρει το θεό τους. Θα τα χάσω βέβαια από το greediness αλλά δεν βαριέσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Την εκτόξευσε την τιμή ο Elon. Πριν λίγες μέρες που πουλησαμε στα 32 κοντά λεγαμε μια χαρά. Σήμερα θα περναμε ακόμα ένα 30%. Για να δούμε που θα φτάσει βλέπω να πηγαίνει πάνω από 50 όπως πάει η χειραγώγηση του ελον είναι τεράστια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει πάρει άλλο ένα 1Κ. Εντωμεταξύ αυτή τη στιγμή ο Octopus Trex μου δίνει λίγο πάνω από 4/day (net profit)..

Υ.Γ. Πάλι κάτω το nicehash αλλά λένε ότι το mining δουλεύει..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Έχει πάρει άλλο ένα 1Κ. Εντωμεταξύ αυτή τη στιγμή ο Octopus Trex μου δίνει λίγο πάνω από 4/day (net profit)..

Υ.Γ. Πάλι κάτω το nicehash αλλά λένε ότι το mining δουλεύει..

Φαίνεται να δουλεύει ναι και χθες τελικά τα έδωσαν στα επόμενα payouts. Θα ανέβουν και άλλοι αλγόριθμοι μιας και το btc παρασέρνει τα πάντα πάνω ή κάτω. Αν μπουν και άλλοι μεγάλοι όπως ο ελον θα βαρέσει 100k φέτος όπως πάει. Κάποια στιγμή θα κρασαρει αν πουλήσει κανένας μεγάλος για την ώρα δεν φαίνεται να το αγγίζει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα για πλακα χτες τον 3950x το βραδι να σκαβει monero, εβγαλε σε 9 ωρες περιπου 0.70€, δεν αξιζει τον κοπο, απορω γιατι τρεχουν και εχουν εξαφανισει οτι high end hedt cpu υπαρχει και κυριως server cpu epyc κτλ, ουτε σε four way server δεν βλεπω να εχει σοβαρο κερδος για το κοστος κτησης & λειτουργιας , εκτος και αν μιλαμε για Κινα η καπου που το ρευμα ειναι φθηνο και για εταιρειες που αγοραζουν ολοκληρα rack με epyc σε τιμες χωμα, που ειλικρινα παλι πιστευω οτι μια σοβαρη εταιρεια θα μπορουσε να τους εκμεταλλευτει καλυτερα, τωρα ο μαφιοζος κινεζος η ρωσος μπορει απλα να ηθελε να καψει μερικες δεκαδες εκατομμυρια ευρω να φτιαξει ενα DC για mining.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να υπολογίσω το κόστος της ΔΕΗ και μου βγαίνει πολύ μεγάλο, ίσως γιατί δεν έχω κάποιο πακέτο ή επειδή η βασική κατανάλωση στο σπίτι είναι ήδη μεγάλη.

Από ότι βλέπω στο λογαριασμό το κόστος της KWh μου είναι:

α. 0,10501€/kWh -> Βασική χρέωση ρεύματος

β. 0,00542€/kWh -> ΑΔΜΗΕ:Σύστημα Μεταφοράς Η/Ε

γ. 0,02130€/kWh -> ΔΕΔΔΗΕ:Δίκτυο Διανομής Η/Ε

δ. 0,08500€/kWh -> ΥΚΩ:Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας (είμαι ήδη στη μέγιστη κλίμακα)

ε. 0,01700€/kWh -> ΕΤΜΕΑΡ

στ. 0,00007€/kWh -> Λοιπές Χρεώσεις

Σύνολο 0,2338 €/kWh + Φ.Π.Α 6% = 0,247828 €/kWh

Έχω κάνει κάποιο λάθος στις πράξεις; Υπάρχει κάποιο αισθητά πιο φτηνό πακέτο;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, elpenor είπε

Προσπαθώ να υπολογίσω το κόστος της ΔΕΗ και μου βγαίνει πολύ μεγάλο, ίσως γιατί δεν έχω κάποιο πακέτο ή επειδή η βασική κατανάλωση στο σπίτι είναι ήδη μεγάλη.

Από ότι βλέπω στο λογαριασμό το κόστος της KWh μου είναι:

α. 0,10501€/kWh -> Βασική χρέωση ρεύματος

β. 0,00542€/kWh -> ΑΔΜΗΕ:Σύστημα Μεταφοράς Η/Ε

γ. 0,02130€/kWh -> ΔΕΔΔΗΕ:Δίκτυο Διανομής Η/Ε

δ. 0,08500€/kWh -> ΥΚΩ:Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας (είμαι ήδη στη μέγιστη κλίμακα)

ε. 0,01700€/kWh -> ΕΤΜΕΑΡ

στ. 0,00007€/kWh -> Λοιπές Χρεώσεις

Σύνολο 0,2338 €/kWh + Φ.Π.Α 6% = 0,247828 €/kWh

Έχω κάνει κάποιο λάθος στις πράξεις; Υπάρχει κάποιο αισθητά πιο φτηνό πακέτο;

0.1490254 μου βγαίνει εμένα με το ΦΠΑ συνολικά. Η kwh έχει 0,0899 (ZeniΘ) και το ΥΚΩ 0.0069. Πολύ δεν είναι το δικό σου; Μήπως είναι 0,0085;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

0.1490254 μου βγαίνει εμένα με το ΦΠΑ συνολικά. Η kwh έχει 0,0899 (ZeniΘ) και το ΥΚΩ 0.0069. Πολύ δεν είναι το δικό σου; Μήπως είναι 0,0085;

Τα πήρα copy paste από το λογαριασμό και το ξανακοίταξα τώρα, είναι 0,085. Το 0,0069 είναι μόνο για τις πρώτες 427 kWh, εγώ είμαι πολύ παραπάνω.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βαζετε δημους ερτ κτλ αυτα τα πληρωνουμε στανταρ ακομα και 0kw να εχουμε το τετραμηνο. 

 

Απο οτι βλεπω στον τελευταιο εναντι δημος και ερτ ειναι:

22.60 για τον δημο που ειμαι και 3.45 για ερτ. Οι ρυθμιζομενες ειναι 20 ευρω και 45 το ρευμα. 445KW δηλαδη που εβαλαν βγαινει 95 ευρω. Μειον 26 ευρω ερτ+δημος παει 69.

 

69/444KW βγαινει 15.5 λεπτα η KW. Με ΔΕΗ νυχτερινο home enter και παγια εντολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, elpenor είπε

Τα πήρα copy paste από το λογαριασμό και το ξανακοίταξα τώρα, είναι 0,085.

Πολύ μεγάλη διαφορά, εμένα είναι 0,0069 πράγματι, κοίταξα και παλιότερους λογαριασμούς. Και στο Βόλο μένω, όχι σε απομακρυσμένο μέρος. Οι ΥΚΩ είναι για να μπορούν όλοι να πληρώνουν την ίδια τιμή στην khw ακόμη και σε περιοχές που είναι δύσκολο το δίκτυο, π.χ μικρά νησιά, και μοιράζονται όλοι το κόστος αυτό με κάποιο συντελεστή..

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μην βαζετε δημους ερτ κτλ αυτα τα πληρωνουμε στανταρ ακομα και 0kw να εχουμε το τετραμηνο. 

 

Απο οτι βλεπω στον τελευταιο εναντι δημος και ερτ ειναι:

22.60 για τον δημο που ειμαι και 3.45 για ερτ. Οι ρυθμιζομενες ειναι 20 ευρω και 45 το ρευμα. 445KW δηλαδη που εβαλαν βγαινει 95 ευρω. Μειον 26 ευρω ερτ+δημος παει 69.

 

69/444KW βγαινει 15.5 λεπτα η KW. Με ΔΕΗ νυχτερινο home enter και παγια εντολη.

Ναι, αυτό που είπε ο φίλος από πάνω κάνεις και βγαίνει η τιμή ανά kwh..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω βάλει Δήμους, ΕΡΤ ή οτιδήποτε άλλο πάγιο, έχω βάλει μόνο τις χρεώσεις που υπολογίζονται με τις KWh.

Λογικά τη διαφορά στο κόστος της KWh την κάνει το ότι δεν έχω νυχτερινό και ότι έχω μεγάλη κατανάλωση ρεύματος στο σπίτι οπότε είμαι στην τρίτη κλίμακα των ΥΚΩ.

Οι υπολογισμοί που κάνετε με το σύνολο του λογαριασμού δεν είναι σωστοί για όσους περνάνε τις 400KWh. Ο λόγος είναι ότι το ρεύμα που θα καταναλώνατε χωρίς το mining θα ήταν με την πρώτη κλίμακα ΥΚΩ, η extra κατανάλωση του mining θα πρέπει να υπολογιστεί με την πολύ ακριβότερη κλίμακα ΥΚΩ (για όσους περνάνε τις 400kwh) και όχι να βγάζετε μέσο όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' ότι είδα μέχρι 2000kwh το 4μηνο (500 το μήνα) πάει στο 0,05 το υκω. Εγώ τώρα είμαι στις 300 το μήνα περίπου (χωρίς το mining), οπότε οριακά για το 0,05..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Απ' ότι είδα μέχρι 2000kwh το 4μηνο (500 το μήνα) πάει στο 0,05 το υκω. Εγώ τώρα είμαι στις 300 το μήνα περίπου (χωρίς το mining), οπότε οριακά για το 0,05..

Συγκεκριμένα οι πρώτες 400KWh το μήνα έχουν ΥΚΩ 0,0069 €/kWh, οι επόμενες 100KWh 0,05 €/kWh και όλες οι επόμενες στις οποίες βρίσκομαι εγώ 0,085 €/kWh.

Δηλαδή με το δικό μου πακέτο οι πρώτες 400KWh το μήνα κοστίζουν σύνολο με ΦΠΑ 0,165042 €/kWh, οι επόμενες 100ΚWh 0,210728 €/kWh και όλες οι επόμενες 0,247828 €/kWh.

Αν καταναλώσω άλλες 200KWh με το mining εγώ που περνάω το όριο θα πρέπει να τις υπολογίσω όλες με το 0,247828 €/kWh, θα είναι λάθος να βγάλω μέσο όρο.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...