Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν ξέρω που κολλάει ο Linus, δεν ανέφερα κάτι επί αυτού. 

Αν θες να το κάνουμε popularity contest, πράγμα εξορισμού παράλογο, αλλά παρόλαυτα χάνεις. Για κάθε έναν που κράζει το nh υπάρχει άλλος 1 που το χρησιμοποιεί. 

Αλλά είπαμε, αφού το είπε ο Κυρίτσης, τελείωσε το θέμα. 

Δεν ισχύει δλδ ότι ένας από τους ιδρυτές του nh έχει κάνει φυλακή για ηλεκτρονικά εγκλήματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, Newbie1 είπε

Δειξε μου ενα συγκεκριμενο βιντεο σε συγκεκριμενο λεπτο και πες μου :

Οριστε σ αυτο εδω το σημειο ο Κυριτσης λεει λαλακιες.

2-3 έχω δεί, από την αρχή μέχρι το τέλος μια αηδία και μισή ήταν γεμάτο ανακρίβειες. Σαν αυτό με το overclocking ας πούμε που ανέφερε και ο φίλος, ή αυτό με την υδρόψυξη. Αλλά είμαστε offtopic

9 λεπτά πριν, ooaris είπε

Δεν ισχύει δλδ ότι ένας από τους ιδρυτές του nh έχει κάνει φυλακή για ηλεκτρονικά εγκλήματα; 

Δεν πά να έχει κάνει και εξόριστος στον Άρη για βιασμό ανήλικων εξωγήινων, εγώ την υπηρεσία που σου προσφέρει το nh κρίνω, όχι τους ιδρυτές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που χρησιμοποιείτε Nh και τα σχετικά αντί για manual commands του λεπτού. Ποιος ο λόγος που βάζετε ακόμα έναν ενδιάμεσο μεταξύ του pool και της Τράπεζας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, snips είπε

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που χρησιμοποιείτε Nh και τα σχετικά αντί για manual commands του λεπτού. Ποιος ο λόγος που βάζετε ακόμα έναν ενδιάμεσο μεταξύ του pool και της Τράπεζας;

ειναι μια πλατφορμα που τα εχει ολα και αυτο ειναι ενας λογος που την χρησιμοποιουν πολλοι ,τα min payments ειναι πολυ χαμηλοτερα και αμεσα και για καποιους με μια καρτα αυτο ειναι ευκολια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 λεπτά πριν, snips είπε

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που χρησιμοποιείτε Nh και τα σχετικά αντί για manual commands του λεπτού. Ποιος ο λόγος που βάζετε ακόμα έναν ενδιάμεσο μεταξύ του pool και της Τράπεζας;

Για τον ίδιο λόγο που χρησιμοποιώ ΔΕΗ αντί να στήσω ανανεώσιμες στη ταράτσα. Παλιά που είχα πολλές κάρτες σε RIG se pool έκανα για zec, με μία κάρτα όμως δεν έχει νόημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γω μια κάρτα έχω. Το min payments τι σχέση έχει; Δεν αλλάζει ο χρόνος που θέλει κάποιος να κάνει mining. Θα κάνω τόσο όσο να "πληρωθώ". Αλλά τα κέρδη ακολουθούν τον δρόμο pool->Nh->wallet->τραπεζα.

Δηλαδή δεν έχει νόημα το να τρέχεις ένα bat αρχείο για να τρέξει ο x miner, αλλά έχει το να τρέχεις μια εφαρμογή; Ακόμα και σε αλλαγές ρυθμίσεων πιο εύκολο είναι. Και αν μη τι άλλο βλέπεις εσύ ο ίδιος τι αλλάζεις, που και πότε.

 

Επεξ/σία από snips
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λεει κι αυτος για το MEV...εφαρμογη στο ethermine...

δεν εχει δει διαφορες λεει τρεχοντας 1 ring εκει..αλλα τρεχει ακομα beta 

ίδωμεν...

Επεξ/σία από GKat76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

βλέπω πως υπάρχουν αρκετά άτομα με εμπειρία και γνώσεις στο mining.

ξεκίνησα πριν λίγους μήνες και έχω κάποιες απορίες (τεχνικές)

α) με τι συνδέετε τα risers? κάποια έχουν sata-pcie αντάπτορες, όμως οι προδιαγραφές του sata είναι 54watt ενώ το riser χρειάζεται 75. Αρκετές σελίδες/βίντεο στο διαδίκτυο αναφέρουν πως αυτό είναι επικίνδυνο. Από την άλλη, είναι θέμα να χρειάζεσαι 1 800+ τροφοδοτικό για 2 κάρτες (αν δίνουμε ρεύμα στο riser από pcie, τότε θέλουμε 2+1 connectors ανά κάρτα, ενώ συνήθως τα τροφοδοτικά αυτά έχουν 8, άρα μαχ 2 κάρτες)

β) έχει κάποιος δοκιμάσει μετατροπέα από eps12v σε pcie; ξέρετε πόσα watt μπορεί να σηκώσει; δηλαδή, μπορώ να βγάλω 2 pcie από 1 eps12v?

γ) έχετε βάλει πολλαπλά τροφοδοτικά; αν ναι, ποια είναι η σωστή συνδεσμολογία; κάπου έχω διαβάσει ότι riser+gpu από ίδιο τροφοδοτικό (εκτός αν δεν πρόκειται για riser me usb cable, αλλά "επέκταση")

δ) βλέπω αρκετά σχόλια για το ποιο pool είναι καλύτερο κλπ. Νομίζω το ιδανικό είναι κάποιος να χρησιμοποιεί ταυτόχρονα τα pools που θέλει να συγκρίνει, αν γίνεται με ίδιες κάρτες. Το να είσαι 10 μέρες στο ένα και 10 στο άλλο δεν έχει βάση, γιατί η απόδοση δεν είναι σταθερή, άρα η διαφορά που θα δούμε δεν θα ξέρουμε αν έγκειται στο pool ή σε άλλους παράγοντες.

ε) προσπαθώ να καταλάβω αν πρέπει να πάρω τα ευρώ ή να τα αφήσω. Η σκέψη μου είναι η εξής: το δεύτερο σενάριο είναι σαν να έπαιρνα ευρώ κ να τα επένδυα σε eth ή btc. Θα έκανα όμως τέτοια επένδυση; εγώ προφανώς όχι, δεν θα έδινα ευρώ να αγοράζω cryptos. αλλά για κάποιο λόγο αυτά που βγάζω από το mining μου είναι πιο εύκολο να μην τα κάνω ευρώ.

στ) η τελευταία ερώτηση είναι περισσότερο poll, δεν ψάχνω συμβουλές για trading (άλλωστε υπάρχει και άλλο thread γι' αυτό) απλά θα ήθελα να ξέρω την άποψή σας.

Ευχαριστώ και σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, snips είπε

Και γω μια κάρτα έχω. Το min payments τι σχέση έχει; Δεν αλλάζει ο χρόνος που θέλει κάποιος να κάνει mining. Θα κάνω τόσο όσο να "πληρωθώ". Αλλά τα κέρδη ακολουθούν τον δρόμο pool->Nh->wallet->τραπεζα.

Δηλαδή δεν έχει νόημα το να τρέχεις ένα bat αρχείο για να τρέξει ο x miner, αλλά έχει το να τρέχεις μια εφαρμογή; Ακόμα και σε αλλαγές ρυθμίσεων πιο εύκολο είναι. Και αν μη τι άλλο βλέπεις εσύ ο ίδιος τι αλλάζεις, που και πότε.

 

Ωραία, αφού δεν καταλαβαίνεις, ας σου εξηγήσω. 

Βρές μου έναν τρόπο να κάνω mining bitcoins σε pool με κάρτα γραφικών. Βρές μου τρόπο από pool ---> wallet να κάνω τα btc ή τα eth ---> cardano. Δεν υπάρχει. 

Εσύ που θες να τα βάζεις σε τράπεζα κατευθείαν κάτσε σε pool. Το να αναρωτιέσαι όμως γιατί κάποιος να προτιμάει nh μόνο σαν trolling το λαμβανώ. Σαν να λέω εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να βάζει τα coins που minare στη τράπεζα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, snips είπε

Και γω μια κάρτα έχω. Το min payments τι σχέση έχει; Δεν αλλάζει ο χρόνος που θέλει κάποιος να κάνει mining. Θα κάνω τόσο όσο να "πληρωθώ". Αλλά τα κέρδη ακολουθούν τον δρόμο pool->Nh->wallet->τραπεζα.

Δηλαδή δεν έχει νόημα το να τρέχεις ένα bat αρχείο για να τρέξει ο x miner, αλλά έχει το να τρέχεις μια εφαρμογή; Ακόμα και σε αλλαγές ρυθμίσεων πιο εύκολο είναι. Και αν μη τι άλλο βλέπεις εσύ ο ίδιος τι αλλάζεις, που και πότε.

 

Δεν χρειαζεται να κανεις καμια ρυθμιση ,ανοιγεις quick miner και τελος. Εσυ μπορει να θες να περιμενεις ενα μηνα ας πουμε για να πληρωθεις,εγω μπορει να θελω τα 25 ευρω να τα παρω να τα βαλω τραπεζα ας πουμε .Ο καθε ενας εχει διαφορετικα  "θελω". Επισης απο την ιδια σελιδα η εφαρμογη στο κινητο ,μπορω να βλεπω τα stats μου, θερμοκρασιες σε gpu και vram(που δεν υπαρχει πουθενα αλλου) ,να κανω συναλλαγες ,να στελνω τραπεζα  γενικα να τα διαχεριζομαι ολα απο εκει. 

Ο καθενας σκαβει οπου θεωρει καλυτερα για τον εαυτο του ,δεν νομιζω οτι εχει και καμια ιδιαιτερη διαφορα ,θεμα γουστου και απαιτησεων ειναι.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikos5800 είπε

εγω δεν βλεπω να ετοιμαζεται καμια διορθωση ισα ισα πριν την διορθωση θα εχουμε τουλαχιστον  ενα 2χ στο bitcoin

πως το "βλεπεις" αυτο?

γιατι αν το πας ιστορικα (εστω κ την μικρη ιστορια που εχει το BTC) δεν παιζει να δεις 100k πριν δεις 10-20k πρωτα

1 ώρα πριν, snips είπε

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που χρησιμοποιείτε Nh και τα σχετικά αντί για manual commands του λεπτού. Ποιος ο λόγος που βάζετε ακόμα έναν ενδιάμεσο μεταξύ του pool και της Τράπεζας;

Απλα προσφερει ευκολια.

Δεν θελει ο κοσμος με μια καρτα σπιτι του να το ψαξει παραπανω.

Τωρα τι θα γινει οταν γινει το επομενο "hack", ο θεος μαζι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όποιος φοβάται μην χακαρουν πάλι το NH μπορεί να τα στέλνει στο coinbase, δεν έχει fee. Εγώ πάντως καμιά 20αρια μέρες που δοκίμαζα διάφορα pools είδα μηδαμινή διαφορά από το NH πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει με μια κάρτα να ασχοληθούμε με pools. Nicehash 1.45% προμήθεια και κατευθείαν στην τράπεζα χωρίς προμήθεια. Έστειλα 17 εμβάσματα από 14.99 χωρίς πρόβλημα σε 1 μέρα τα λεφτά στην τράπεζα. Για hold πάτε σε hard wallet είναι η πιο safe λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Ωραία, αφού δεν καταλαβαίνεις, ας σου εξηγήσω. 

Βρές μου έναν τρόπο να κάνω mining bitcoins σε pool με κάρτα γραφικών. Βρές μου τρόπο από pool ---> wallet να κάνω τα btc ή τα eth ---> cardano. Δεν υπάρχει. 

Εσύ που θες να τα βάζεις σε τράπεζα κατευθείαν κάτσε σε pool. Το να αναρωτιέσαι όμως γιατί κάποιος να προτιμάει nh μόνο σαν trolling το λαμβανώ. Σαν να λέω εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να βάζει τα coins που minare στη τράπεζα. 

Χαλάρωσε καταρχήν. Και γω μπορώ να σε χαρακτηρίσω troll άνετα, όχι μόνο σε αυτό αλλά σε πολλά threads. Το αν δεν καταλαβαίνω ή όχι άσε να το κρίνω εγώ. 

Το ερώτημα ξεκίνησε περισσότερο από την ολη κουβέντα που γίνεται για το NH και την ασφάλεια του λόγω παρελθόντος γενικότερα. Δεν την αρχισα εγώ, και ούτε είναι αυτός που θα την τελειώσει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...