Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, icenex είπε

Εγω προσωπικα να κατσω να στειλω πχ 20-30 εμβασματα των 14.99 για να γλυτωσω τα 3-4 ευρω δεν το κανω ουτως η αλλως θα τα βγαλω οταν μαζευτει ενας καλος μισθος για 100 ευρω δεν ασχολουμαι.Εδω και κατι μερες περασα τα 100 ευρω επομενος στοχος τα 200 :P

εγω παλι ειμαι το ακριβως αντιθετο ,οποτε εχει καλη τιμη το btc τα αλλαζω 

1316756426_Screenshot_20210321-205435_SamsungInternet.jpg.8e1918356c75ac1ea8be2ba5abc57c41.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εγω παλι ειμαι το ακριβως αντιθετο ,οποτε εχει καλη τιμη το btc τα αλλαζω 

1316756426_Screenshot_20210321-205435_SamsungInternet.jpg.8e1918356c75ac1ea8be2ba5abc57c41.jpg

 

Πολλα 1.45 ευρω ομως ρε συ σε καθε συναλλαγη. Αφου τα κανεις γρηγορα 100 τοτε να τα μετατρεπεις και μετα στελνε τα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα και εγω δεν θα πουλησω τα btc που εχω μαζεψει οταν η τιμη του θα ειναι ξερω εγω 10k κατω..Προφανως και οταν μαζευτει ενα καλο μεροκαματο θα περιμενω να τα στειλω οταν θα ειναι στα πανω του το νομισμα.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

για πιο λογο να κατσεις να το κανεις  ρε συ αυτο? Για το 1.45? δεν ειναι και τοσο πολα λεφτα 

Ναι, αλλά και τα 0.37, είναι ακόμα λιγότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πολλα 1.45 ευρω ομως ρε συ σε καθε συναλλαγη. Αφου τα κανεις γρηγορα 100 τοτε να τα μετατρεπεις και μετα στελνε τα. 

προτιμω ετσι παρα να πεσει ξερω γω στα 36k ας πουμε το btc  και να εχω περισσοτερη χασουρα. Πιο πολυ για σιγουρια το κανω 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

προτιμω ετσι παρα να πεσει ξερω γω στα 36k ας πουμε το btc  και να εχω περισσοτερη χασουρα

Θελει και λιγο ρισκο αν πεσει περιμενεις να ξανα ανεβει και τοτε τα κανεις ευρω. Πιανεις γρηγορα τα 100 οποτε λιγη παραπανω υπομονη και μετα ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Θελει και λιγο ρισκο αν πεσει περιμενεις να ξανα ανεβει και τοτε τα κανεις ευρω. Πιανεις γρηγορα τα 100 οποτε λιγη παραπανω υπομονη και μετα ευρω.

ισχυει ,αλλα δεν με λες και υπομονετικο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πάποιος που κάνει ή έκανε mining με το pool της Binance να μου πει την άποψη του; Μου πετάει που και που το παρακάτω και έχω διαβάσει εδώ και εκεί ότι είναι πρόβλημα του pool αλλά λεω μήπως το έχει συναντήσει και λύσει κανείς.

image.png.94e48c226508d1c0b5acb19e0a5d6379.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, doubleh είπε

Καλησπέρα,

βλέπω πως υπάρχουν αρκετά άτομα με εμπειρία και γνώσεις στο mining.

ξεκίνησα πριν λίγους μήνες και έχω κάποιες απορίες (τεχνικές)

α) με τι συνδέετε τα risers? κάποια έχουν sata-pcie αντάπτορες, όμως οι προδιαγραφές του sata είναι 54watt ενώ το riser χρειάζεται 75. Αρκετές σελίδες/βίντεο στο διαδίκτυο αναφέρουν πως αυτό είναι επικίνδυνο. Από την άλλη, είναι θέμα να χρειάζεσαι 1 800+ τροφοδοτικό για 2 κάρτες (αν δίνουμε ρεύμα στο riser από pcie, τότε θέλουμε 2+1 connectors ανά κάρτα, ενώ συνήθως τα τροφοδοτικά αυτά έχουν 8, άρα μαχ 2 κάρτες)

β) έχει κάποιος δοκιμάσει μετατροπέα από eps12v σε pcie; ξέρετε πόσα watt μπορεί να σηκώσει; δηλαδή, μπορώ να βγάλω 2 pcie από 1 eps12v?

γ) έχετε βάλει πολλαπλά τροφοδοτικά; αν ναι, ποια είναι η σωστή συνδεσμολογία; κάπου έχω διαβάσει ότι riser+gpu από ίδιο τροφοδοτικό (εκτός αν δεν πρόκειται για riser me usb cable, αλλά "επέκταση")

δ) βλέπω αρκετά σχόλια για το ποιο pool είναι καλύτερο κλπ. Νομίζω το ιδανικό είναι κάποιος να χρησιμοποιεί ταυτόχρονα τα pools που θέλει να συγκρίνει, αν γίνεται με ίδιες κάρτες. Το να είσαι 10 μέρες στο ένα και 10 στο άλλο δεν έχει βάση, γιατί η απόδοση δεν είναι σταθερή, άρα η διαφορά που θα δούμε δεν θα ξέρουμε αν έγκειται στο pool ή σε άλλους παράγοντες.

ε) προσπαθώ να καταλάβω αν πρέπει να πάρω τα ευρώ ή να τα αφήσω. Η σκέψη μου είναι η εξής: το δεύτερο σενάριο είναι σαν να έπαιρνα ευρώ κ να τα επένδυα σε eth ή btc. Θα έκανα όμως τέτοια επένδυση; εγώ προφανώς όχι, δεν θα έδινα ευρώ να αγοράζω cryptos. αλλά για κάποιο λόγο αυτά που βγάζω από το mining μου είναι πιο εύκολο να μην τα κάνω ευρώ.

στ) η τελευταία ερώτηση είναι περισσότερο poll, δεν ψάχνω συμβουλές για trading (άλλωστε υπάρχει και άλλο thread γι' αυτό) απλά θα ήθελα να ξέρω την άποψή σας.

Ευχαριστώ και σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις.

https://www.parallelminer.com/product/18awg-pci-e-6pin-to-triple-8-pin-3-way-splitter-extension-cable-3x-62pin-cable/
Με ενα 6πινο απο το psu βαζεις αυτο σε ράιζερ και 2 x 6+2 pcie στην κάρτα.
Αν η κάρτα εχει μονο ενα 8πινο , βολευεσαι και με αυτα εδω...
860716412_.png.5d75a162c6a41e61294236b1c985e2b8.png

εκτος εαν εχεις καμμια τετοια καρτα... Τοτε μοιρασε τα απο δύο 6 ή 8πιν του psu , καλού-κακού...
1496839309_.png.ba335caa7e47b5a70e8ba9c45d547713.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

προτιμω ετσι παρα να πεσει ξερω γω στα 36k ας πουμε το btc  και να εχω περισσοτερη χασουρα. Πιο πολυ για σιγουρια το κανω 

Μπορείς να τα κάνεις € χωρίς να χρειαστεί να τα καταθέσεις στο λογαριασμό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

προτιμω ετσι παρα να πεσει ξερω γω στα 36k ας πουμε το btc  και να εχω περισσοτερη χασουρα. Πιο πολυ για σιγουρια το κανω 

Το 1,45 προμηθεια στα π.χ.25,75 ευρω αντιστοιχει σε 5,63% μειωση της αγοραστικης αξιας των BTC σου.

Ουσιαστικα για να σε ''δικαιωσει'' η κίνησή σου πρεπει να πεσει το BTC περισσοτερο απο 5,63%-1,45%=4,18% στο διαστημα που θα περιμενες να μαζεψεις το 100ευρω και να δωσεις ως προμηθεια  1,45%.

Εναλλακτικα στο nicehash υπαρχει και το ''γυρισμα'' σε tether (BTC-USDT) με μπες-βγες 0,5%+0,5%.

Ουσιαστικα ειναι σαν να τα γυρνας σε δολλαριο και απο 10,000 shatoshis και πανω μπορεις να τα γυρισεις αμεσα (πλεονεκτει σε σχεση με πολλα αλλα λογω καλης ρευστοτητας).

Δεν ειναι αληθινο χρημα, αλλα σε προφυλασσει αμεσα απο πτωση του BTC και μπορεις να εκμεταλλευτεις και τις διακυμανσεις.

Εγω αυτο προτιμω (σαν ευκολη λυση, εντος της ιδιας πλατφορμας δλδ του NH)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Herald είπε

Ωραία, αφού δεν καταλαβαίνεις, ας σου εξηγήσω. 

Βρές μου έναν τρόπο να κάνω mining bitcoins σε pool με κάρτα γραφικών. Βρές μου τρόπο από pool ---> wallet να κάνω τα btc ή τα eth ---> cardano. Δεν υπάρχει. 

Εσύ που θες να τα βάζεις σε τράπεζα κατευθείαν κάτσε σε pool. Το να αναρωτιέσαι όμως γιατί κάποιος να προτιμάει nh μόνο σαν trolling το λαμβανώ. Σαν να λέω εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να βάζει τα coins που minare στη τράπεζα. 

Εγω στέλνω eth απο pool σε binance δωρεαν.
Εκει τα κανω, δωρεάν , convert ,σε οτι coin θελω αναμεσα απο μια λιστα με 20.
Ακομα και stable coins , αν νοιωθω quite volatile, στην τοποθεσια: ανταλακτηριο.
Mέτα τα ξανακανω convert επειδη δεν ξερω πως να περασω την ωρα μου.
Μετα τα βάζω και αυτα σε liquidity pools ή τα κανω locked staking και τοκίζονται daily (αφου καθονται που καθονται).

Αν ποτέ θελήσω, τα  γυριζω σε ευρω με 0.075% fee και τα στέλνω με 80 cents στην ρεβολουτ ή αν βιαζομαι τα στέλνω με 1% στην χρεωστική/προπληρωμένη για άμεση χρήση.
Οπως καταλαβες δεν χρειαζεσαι απαραιτητα εναν nh να στα κανει convert σε btc, κατα το δοκούν, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ooaris είπε

Εγω στέλνω eth απο pool σε binance δωρεαν.
Εκει τα κανω, δωρεάν , convert ,σε οτι coin θελω αναμεσα απο μια λιστα με 20.
Ακομα και stable coins , αν νοιωθω quite volatile, στην τοποθεσια: ανταλακτηριο.
Mέτα τα ξανακανω convert επειδη δεν ξερω πως να περασω την ωρα μου.
Μετα τα βάζω και αυτα σε liquidity pools ή τα κανω locked staking και τοκίζονται daily (αφου καθονται που καθονται).

Αν ποτέ θελήσω, τα  γυριζω σε ευρω με 0.075% fee και τα στέλνω με 80 cents στην ρεβολουτ ή αν βιαζομαι τα στέλνω με 1% στην χρεωστική/προπληρωμένη για άμεση χρήση.
Οπως καταλαβες δεν χρειαζεσαι απαραιτητα εναν nh να στα κανει convert σε btc, κατα το δοκούν, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

E άρα τι κερδίζεις? Πάλι βάζεις ενδιαμέσο μεταξύ του pool και της τράπεζας. Χαίρω πολύ, αυτό λέω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Arkin said:

Δεν αξίζει με μια κάρτα να ασχοληθούμε με pools. Nicehash 1.45% προμήθεια και κατευθείαν στην τράπεζα χωρίς προμήθεια. Έστειλα 17 εμβάσματα από 14.99 χωρίς πρόβλημα σε 1 μέρα τα λεφτά στην τράπεζα. Για hold πάτε σε hard wallet είναι η πιο safe λύση. 

πως τα στέλνεις στην τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...