Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Mishtos είπε

Γνωρίζει κάποιος να απαντήσει υπεύθυνα , εφόσον γνωρίζει, εαν υπάρχει τρόπος να ξοδέψεις τα έσοδα από mining , ή να μετατρέψεις τα κρυπτονομίσματα σε ευρώ , χωρίς αυτές οι συναλλαγές να φανούν σε τράπεζες εφορία κλπ; Υπάρχει δηλαδή τρόπος για τελείως ανώνυμες συναλλαγές χωρίς να φαίνεσαι κάπου;

Γνωρίζω εγώ.

Σε τράπεζες ελληνικές δε γίνεται. Το ξεχνάς καθώς είναι άμεσα συνδεδεμένες με την εφορία.

Μπορεί όμως να γίνει σε τράπεζες εκτός Ελλάδας, όπως και σε cloud banks, όπως Revolut και Ν26.

Μπορείς λοιπόν να στέλνεις εκεί τα λεφτά σου και να τα αξιοποιείς με τις χρεωστικές τους κάρτες χωρίς να φαίνεται η δραστηριότητα σου.

ΑΛΛΑ αν, για κάποιο λόγο, ζητηθεί από την εφορία να δώσουν τα στοιχεία για τις συναλλαγές σου τότε οι συγκεκριμένες τράπεζες θα τα δώσουν εν ριπή οφθαλμού. Μόνο ΑΝ ζητηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

και δεν είναι και ότι χάνεις πολλά 15% επι ότι βγάλεις (σύνολο) στο τέλος κάθε σεζόν... 

Και επιμένεις!!!!

Ξανά διάβασε ποιος το ρώτησε αυτό και κάνε την σωστή παράθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Γνωρίζω εγώ.

Σε τράπεζες ελληνικές δε γίνεται. Το ξεχνάς καθώς είναι άμεσα συνδεδεμένες με την εφορία.

Μπορεί όμως να γίνει σε τράπεζες εκτός Ελλάδας, όπως και σε cloud banks, όπως Revolut και Ν26.

Μπορείς λοιπόν να στέλνεις εκεί τα λεφτά σου και να τα αξιοποιείς με τις χρεωστικές τους κάρτες χωρίς να φαίνεται η δραστηριότητα σου.

ΑΛΛΑ αν, για κάποιο λόγο, ζητηθεί από την εφορία να δώσουν τα στοιχεία για τις συναλλαγές σου τότε οι συγκεκριμένες τράπεζες θα τα δώσουν εν ριπή οφθαλμού. Μόνο ΑΝ ζητηθεί.

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Έχω λογαριασμό και κάρτα της binance , που όπως καταλαβαίνω είναι το ίδιο με Revolut. Προφανώς οι κάρτες αυτές Revolut-Binance , έχουν τα στοιχεία μας όταν κάνουμε μία συναλλαγή , και δεν είναι τόσο "ανώνυμες" οι συναλλαγες. Παρ' ολα αυτά , με όποιον κίνδυνο περιέχει αυτό, είναι μία καλή λύση-επιλογή για να γλιτώσει κανείς το 15% καπέλο της εφορίας. Με κάποιο ρίσκο βεβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

και δεν είναι και ότι χάνεις πολλά 15% επι ότι βγάλεις (σύνολο) στο τέλος κάθε σεζόν... 

Δε νομίζω ότι υπάρχει διάταξη για φορολόγηση του mining. Και δε νομίζω να είναι και εύκολο.

Έξοδα - έσαδα τι θα βάλεις; Ρεύμα και αγορά GPU και PC; Μάλλον περισσότερα θα είναι τα έξοδα για τους περισσότερους.

Για trading είναι το 15% που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Γνωρίζω εγώ.

Σε τράπεζες ελληνικές δε γίνεται. Το ξεχνάς καθώς είναι άμεσα συνδεδεμένες με την εφορία.

Μπορεί όμως να γίνει σε τράπεζες εκτός Ελλάδας, όπως και σε cloud banks, όπως Revolut και Ν26.

Μπορείς λοιπόν να στέλνεις εκεί τα λεφτά σου και να τα αξιοποιείς με τις χρεωστικές τους κάρτες χωρίς να φαίνεται η δραστηριότητα σου.

ΑΛΛΑ αν, για κάποιο λόγο, ζητηθεί από την εφορία να δώσουν τα στοιχεία για τις συναλλαγές σου τότε οι συγκεκριμένες τράπεζες θα τα δώσουν εν ριπή οφθαλμού. Μόνο ΑΝ ζητηθεί.

Λάθος. Πλέον δηλώνεις το αφμ σου σε αυτές τις τράπεζες καθώς και την φορολογική σου κατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν ξερω η αληθεια ειναι, για octopus βγαζει 38 αλλα και η καταναλωση ειναι λιγη

image.png.c14c27b6ccf9e97f10161faede8864ab.png

 

τρέξτον και θα δεις. αν κόβεις κατανάλωση πέφτουν τα mhs..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Λάθος. Πλέον δηλώνεις το αφμ σου σε αυτές τις τράπεζες καθώς και την φορολογική σου κατοικία.

Ναι. On-line διασύνδεση δεν υπάρχει.

Τα στοιχειά θα τα δώσουν αν χρειαστεί. Στη φορολογική σου δήλωση όμως δε θα τα δεις στους αντίστοιχους κωδικούς.

4 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Ισχύει ότι πρέπει να δηλώνεις τα κέρδη και φορολογουνται με 15%

Βρες μου τη διάταξη που μιλάει συγκεκριμένα για mining.

Όπως επίσης και τον τρόπο που δηλώνονται τα έσοδα-έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Ναι. On-line διασύνδεση δεν υπάρχει.

Τα στοιχειά θα τα δώσουν αν χρειαστεί. Στη φορολογική σου δήλωση όμως δε θα τα δεις στους αντίστοιχους κωδικούς.

Αυτό θα το δούμε του χρόνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Mishtos είπε

Γνωρίζει κάποιος να απαντήσει υπεύθυνα , εφόσον γνωρίζει, εαν υπάρχει τρόπος να ξοδέψεις τα έσοδα από mining , ή να μετατρέψεις τα κρυπτονομίσματα σε ευρώ , χωρίς αυτές οι συναλλαγές να φανούν σε τράπεζες εφορία κλπ; Υπάρχει δηλαδή τρόπος για τελείως ανώνυμες συναλλαγές χωρίς να φαίνεσαι κάπου;

Παίρνεις τα ευρώ μετρητά και στέλνεις τα coin στο wallet του. Κανένας δεν θα καταλάβει τπτ. Φυσικά μην έχεις ελπίδες Ελλάδα να πάρεις τιμή κοντά σε ότι δίνουν τα 💱 έξω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Δε νομίζω ότι υπάρχει διάταξη για φορολόγηση του mining. Και δε νομίζω να είναι και εύκολο.

Έξοδα - έσαδα τι θα βάλεις; Ρεύμα και αγορά GPU και PC; Μάλλον περισσότερα θα είναι τα έξοδα για τους περισσότερους.

Για trading είναι το 15% που λες.

Μα το trading θα φορολογηθείς δεν σε ρωτάνε στην εφορία πως έβγαλες τα κρυπτονομίσματα... 

 

Βλέπουν πχ +10000 ευρώ στον τραπεζικό σου λογαριασμό και σε ρωτάνε το περιβόητο "πόθεν έσχες; "

και τους λές (στην δήλωση δηλαδή τον διάλογο για παράδειγμα τον βάζω) ότι ήταν κέρδη απο παράγωγα ή άλλες επενδύσεις (νομίζω ειναι ο κωδικός 781 αλλά δεν το θυμάμαι απο έξω) 

και φορολογείται το 15%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Dr_Pepper είπε

Μα το trading θα φορολογηθείς δεν σε ρωτάνε στην εφορία πως έβγαλες τα κρυπτονομίσματα... 

 

Βλέπουν πχ +10000 ευρώ στον τραπεζικό σου λογαριασμό και σε ρωτάνε το περιβόητο "πόθεν έσχες; "

και τους λές (στην δήλωση δηλαδή τον διάλογο για παράδειγμα τον βάζω) ότι ήταν κέρδη απο παράγωγα ή άλλες επενδύσεις (νομίζω ειναι ο κωδικός 781 αλλά δεν το θυμάμαι απο έξω) 

Κανενας να ενοχλήσει για 10Κ ιδίως εαν δεν τα βάλεις με την μια και έχεις ενα σταθερο εισόδημα. Τωρα εαν εισαι ανεργος 5 χρονια και σκασουν 20Κ ε λογικο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, omitziz είπε

Κανενας να ενοχλήσει για 10Κ ιδίως εαν δεν τα βάλεις με την μια και έχεις ενα σταθερο εισόδημα. Τωρα εαν εισαι ανεργος 5 χρονια και σκασουν 20Κ ε λογικο ειναι.

το binance και το crypto σου στελνουν καρτα.Με αυτη την καρτα μπορεις (νομιζω) να κανεις αναλυψη και απο atm χωρις να εχεις λεφτα στην τραπεζα (τραβας τα λεφτα που εχεις στηλει στην καρτα). Αυτο μπορει να το πιασει η εφορια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, omitziz είπε

Κανενας να ενοχλήσει για 10Κ ιδίως εαν δεν τα βάλεις με την μια και έχεις ενα σταθερο εισόδημα. Τωρα εαν εισαι ανεργος 5 χρονια και σκασουν 20Κ ε λογικο ειναι.

Παράδειγμα κάνω γιαυτό βάζω ΠΧ και φανταστικούς διαλόγους, αν και δεν χρειάζεται να σε επισκεφθούν οι ράμπο της εφορίας για να είσαι σωστός στην δήλωση σου. 

 

Η ταμπακιέρα ειναι ότι ειναι ουσιαστικά κέρδη απο επενδύσεις και μπορείς να τα εντάξεις εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...