Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

αλλάζεις τα ρολόγια ενώ δουλεύει ο miner ; μπορεί ίσως και για αυτό. 

δλδ αν πειραζω, να κανω και ενα rr καλυτερα το trex? Γενικα στα 1325 επιανα 61,9. Απο οτι βλεπω ομως και τωρα στα 1275 παλι τοσο πιανω max, οποτε θα το αφησω ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
24 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

πες μου ότι ξέχασες να πάρεις την πλακέτα :P 

Ποια πλακέτα ?τι είναι αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, omitziz είπε

Ποια πλακέτα ?τι είναι αυτό ?

Αυτό που μπαίνει στο σημείο που έβγαλες φωτογραφία και βγάζει 6pin to 8 pin για τις κάρτες σου ή με άλλα λόγια αυτό 

s-l1600.jpg

 

 

12 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

δλδ αν πειραζω, να κανω και ενα rr καλυτερα το trex? Γενικα στα 1325 επιανα 61,9. Απο οτι βλεπω ομως και τωρα στα 1275 παλι τοσο πιανω max, οποτε θα το αφησω ετσι

Ctrl+C στον miner > πειράζεις τα ρολόγια > ξεκινάς τον miner (ουσιαστικά μερικά δευτερόλεπτα υπόθεση) στο youtube τα κάνουν on camera στα μπαμ για πρακτικούς λόγους.

 

Δεν ξέρω αν φταίει αυτό για τα 2 invalid που πήρες αλλά έχω δει πολλά μαγικά πράματα να συμβαίνουν αν πειράζω ρυθμίσεις στις κάρτες όσο δουλεύει ο miner 

 

Απο το να μου δείνχει πχ 2ΤΗ/s !!! μία μόνο κάρτα (ναι αλλά δεν μετρήσανε στο pool φυσικά αππλά κάτι bugαρε :P)  μέχρι να φαίνονται όλα εντάξει αλλά στο pool το average να είναι πολύ χαμηλό ή το άλλο που μου συνέβει μια φορά ειναι να φαίνονται όλα οκ στον miner (στο pool πιο χαμηλά)   αλλά το σύστημα να τραβάει πολύ λιγότερο ρεύμα και να κρασάρει μετά απο μερικές ώρες ο miner και επίσης invalid shares. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
28 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Αυτό που μπαίνει στο σημείο που έβγαλες φωτογραφία και βγάζει 6pin to 8 pin για τις κάρτες σου ή με άλλα λόγια αυτό 

s-l1600.jpg

 

 

Ctrl+C στον miner > πειράζεις τα ρολόγια > ξεκινάς τον miner (ουσιαστικά μερικά δευτερόλεπτα υπόθεση) στο youtube τα κάνουν on camera στα μπαμ για πρακτικούς λόγους.

 

Δεν ξέρω αν φταίει αυτό για τα 2 invalid που πήρες αλλά έχω δει πολλά μαγικά πράματα να συμβαίνουν αν πειράζω ρυθμίσεις στις κάρτες όσο δουλεύει ο miner 

 

Απο το να μου δείνχει πχ 2ΤΗ/s !!! μία μόνο κάρτα (ναι αλλά δεν μετρήσανε στο pool φυσικά αππλά κάτι bugαρε :P)  μέχρι να φαίνονται όλα εντάξει αλλά στο pool το average να είναι πολύ χαμηλό ή το άλλο που μου συνέβει μια φορά ειναι να φαίνονται όλα οκ στον miner (στο pool πιο χαμηλά)   αλλά το σύστημα να τραβάει πολύ λιγότερο ρεύμα και να κρασάρει μετά απο μερικές ώρες ο miner και επίσης invalid shares. 

Δεν είναι καλή πλακέτα αυτή να την απς πίσω. Έχει καλύτερες με ον οφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, omitziz είπε

Δεν είναι καλή πλακέτα αυτή να την απς πίσω. Έχει καλύτερες με ον οφφ

Πριν απο λίγο δεν ήξερες τι εννοώ και τώρα ξέρεις τι αγόρασα και αν είναι καλή πλακέτα; :P  έχει on off και Pin για συγχρονισμό με άλλα PSU καθώς και LED για κατανάλωση. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Οι περισσότεροι έτσι το κάνουν και αυτό ειναι το σωστό απλά υπάρχουν και κάποιοι που δεν το κάνουν έτσι. 

 

Και στο gaming το ίδιο ισχύει αν αλλάξεις ρολόγια ενώ παίζει το game μπορεί να κρεμάσει αν τα βάλεις τα ίδια αυτά ρολόγια πριν το αρχίσεις θα τα τρέξει (με κάποιο άνω όριο φυσικά δεν θα παίξει τα οποιαδήποτε OC) 

δηλαδή καθίσατε ένα μήνα συνεχόμενο mining και είδατε πως είναι τα ίδια; η συγκρίνετε τυχαίες ώρες ή μέρες; 

Θα το ξανα πω ,συγκρινω  καθημερινα με φιλους που τρεχουν σε ethermine απο τοτε που αρχισαμε το mining. Καποιοι εχουν αραξει πλεον στο nicehash ,καποιοι γυριζουν οπου δινει περισσοτερο profit την δεδομενη στιγμη καποιοι μενουν ethermine.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
26 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Πριν απο λίγο δεν ήξερες τι εννοώ και τώρα ξέρεις τι αγόρασα και αν είναι καλή πλακέτα; :P  έχει on off και Pin για συγχρονισμό με άλλα PSU καθώς και LED για κατανάλωση. 

 

 

Έλα πες μας και άλλα , δίδαξε δάσκαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

πως κανουμε τον phoenix miner να κανει auto start ? εχει κανεις ιδεα?

Why phoenix tho? NVIDIA δεν έχεις; Ο t-rex είναι ο καλύτερος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

πως κανουμε τον phoenix miner να κανει auto start ? εχει κανεις ιδεα?

Aρκεί να βάλεις ένα shortcut του bat στον φάκελο startup των windows(κουμπι windows+R, shell:startup, enter) και να εχεις φροντισει τα windows να μπορούν να bootaroun, π.χ να μην έχεις password.

Εκτός αν κατάλαβα λάθος και εννοείς κάτι άλλο.

Επεξ/σία από Sarevok19
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκτός θέματος. Μην φωνάξετε αλλά πείτε μου εάν ξέρετε. 

Στον nicehash στο cash σε euro το πάει στην ισοτιμία 0.00200 συν σε σχέση με το coinbase την ίδια ακριβώς στιγμή. 

Μαλλον να το πω καλύτερα το coinbase σου αφαιρεί 0.00200 συν τα fees .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sarevok19 είπε

Aρκεί να βάλεις ένα shortcut του bat στον φάκελο startup των windows(κουμπι windows+R, shell:startup, enter) και να εχεις φροντισει τα windows να μπορούν να bootaroun, π.χ να μην έχεις password.

Εκτός αν κατάλαβα λάθος και εννοείς κάτι άλλο.

αυτο ακριβως ηθελα γτ εχει κεφια η δεη  σημερα και εχει αρχισει τις διακοπες. thanks

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Why phoenix tho? NVIDIA δεν έχεις; Ο t-rex είναι ο καλύτερος..

Τον ειχε default και δεν ασχοληθηκα καν. Αλλα και στο nicehash που τους ειχα δοκιμασει ολους δεν ειδα ποτε καμια διαφορα ουσιωδης ,βεβαια στο nh τρεχω  μονο excavator πλεον.

9 λεπτά πριν, amakrypat είπε

Παιδια εκτός θέματος. Μην φωνάξετε αλλά πείτε μου εάν ξέρετε. 

Στον nicehash στο cash σε euro το πάει στην ισοτιμία 0.00200 συν σε σχέση με το coinbase την ίδια ακριβώς στιγμή. 

Μαλλον να το πω καλύτερα το coinbase σου αφαιρεί 0.00200 συν τα fees .

το 0.002 που γραφεις τι ειναι?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ρωτησω και γω ενα τεχνικο κομματι γιατι βαριεμαι να ψαχνω τωρα στα βλιβλια της μητρικης...😋

και θελω την ευκολη λυση...εσας

η μητρικη εχει 2 θεσεις για fan...εγω πηρα να βαλω 3 τετχια (φωτο)...0.5A το καθενα

και ενα τετχιο 1 pin to 2 pins pwm (παλι φωτο)...

2 λοιπον θα οδηγουνται με το Y cable και το αλλο κανονικα απανω στη μητρικη...

το αφηνω το εργαλειο και σκαβει 24/7...και παω και δουλεια...

θα γυρισω καμια μερα και θα βρω σταχτη και μπουλμπερη το σπιτι να φταει αυτο?...

μπορει να ειμαι και υπερβολικος ή να ειναι βλαμμενη ερωτηση...αλλα μια που βρεχει εξω τωρα, μια που  βαριεμαι και ειπα να πληκτρολογησω κατι να περασει η ωρα,...

 

Fans.jpg

τσιαρς...προκαταβολικα

Επεξ/σία από GKat76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

αυτο ακριβως ηθελα γτ εχει κεφια η δεη  σημερα και εχει αρχισει τις διακοπες. thanks

Τον ειχε default και δεν ασχοληθηκα καν. Αλλα και στο nicehash που τους ειχα δοκιμασει ολους δεν ειδα ποτε καμια διαφορα ουσιωδης ,βεβαια στο nh τρεχω  μονο excavator πλεον.

το 0.002 που γραφεις τι ειναι?

Είναι η Διαφορά της ισοτιμίας nicehash και coinbase με το ευρώ την ίδια στιγμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, GKat76 είπε

να ρωτησω και γω ενα τεχνικο κομματι γιατι βαριεμαι να ψαχνω τωρα στα βλιβλια της μητρικης...😋

και θελω την ευκολη λυση...εσας

η μητρικη εχει 2 θεσεις για fan...εγω πηρα να βαλω 3 τετχια (φωτο)...0.5A το καθενα

και ενα τετχιο 1 pin to 2 pins pwm (παλι φωτο)...

2 λοιπον θα οδηγουνται με το Y cable και το αλλο κανονικα απανω στη μητρικη...

το αφηνω το εργαλειο και σκαβει 24/7...και παω και δουλεια...

θα γυρισω καμια μερα και θα βρω σταχτη και μπουλμπερη το σπιτι να φταει αυτο?...

μπορει να ειμαι και υπερβολικος ή να ειναι βλαμμενη ερωτηση...αλλα μια που βρεχει εξω τωρα, μια που  βαριεμαι και ειπα να πληκτρολογησω κατι να περασει η ωρα,...

 

Fans.jpg

τσιαρς...προκαταβολικα

Θα εισαι οκ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...